MAP 1781 Putin oznámil, že za 3 měsíce vyřadil 71 tisíc Ukrajinců! A Putin se mýlí, ukrajinské ztráty jsou ještě vyšší! Podle analýzy organizace CIA kyjevskému režimu brzy dojdou vojáci!

Počet padlých vojáků je nejstřeženější  státní tajemství Ukrajiny. Putin včera vyhlásil, že za 3 měsíce jeho vojska zneškodnila 71 500 Ukrajinců. V dnešní analýze proto provedeme ověření pravdivosti Putinova tvrzení, která budou naše média jistě napadat. A podíváme se na chmurné vyhlídky kyjevské soldatesky v dalším boji proti vojskům moskevského Gosudara.

Podle hlášení z ukrajinského regionu Poltava tam padlo od začátku ofenzívy 246 místních rodáků. Poltava představuje 3.22% ukrajinského obyvatelstva. Celkem by tedy mělo od počátku ofenzívy padnout 7 639 ukrajinských vojáků. Odborná studie Harvard Kennedy School uvádí poměr mrtvých a zraněných vojáků na současném bojišti jako 1 ku 10 až 17. (Podrobně v MAP 1675.) Ukrajinské bojiště je mimořádně nasyceno minami a palbou velkorážných zbraní a údery pomocí dronů a letectva, proto bude poměr mrtvých ke zraněným spíš 1 ku 10. Ukrajinská armáda podle hlášení NATO dosáhla standardizace zdravotnictví vojsk NATO, a proto na její ztráty lze aplikovat údaje platné pro vojska USA. Z uvedeného plyne, že ruská armáda skutečně vyřadila za tři měsíce kyjevské ofenzívy 84 000 až 130 000 Ukrajinců, a že Putin neblafuje, spíš se drží při zdi! 

Putinovy informace potvrzují i údaje z vesnice Чорнухи, kde už padlo 19 mužů z 2534 jejích obyvatel, a místní občané jim včera odhalili pomník. Ve vesnici Чорнухи u Poltavy tak už ve válce položilo život 0.75% všech jejích obyvatel. CIA uvedla, že na Ukrajině žilo v době zahájení ruské invaze 30 milionů lidí. Z údajů z vesnice Чорнухи, je možné vypočítat pravděpodobný počet padlých Ukrajinců – 150 000! Z regionu Poltava padlo letošní rok průměrně 85 vojáků měsíčně. Ztráty jsou celý rok konstantní, s výjimkou hlavní části ukrajinské ofenzívy na přelomu července a srpna, kdy vzrostly na dvojnásobek. Letošní ztráty Ukrajiny se tak dají odhadnout, pokud boje nezmění do konce roku intenzitu na 31 677 padlých a 310 000 až 540 000 zraněných. Vysoký údaj padlých z vesnice Чорнухи – 0.75% obyvatel oproti 0.23% obyvatel celé Ukrajiny je evidentně způsoben dosavadní mobilizační taktikou kyjevské soldatesky, která přednostně mobilizuje chudé a vesničany! (Podrobně v MAP 1729.)

Podle výpočtů organizace založené CIA na podrývání ruských tajných služeb a získávání ruských vojenských a zpravodajských přeběhlíků žije na současné Ukrajině nanejvýš 20 milionů osob, z nichž 10.7 milionu jsou důchodci. Do ukrajinské armády už bylo podle této organizace zmobilizováno 2 miliony osob, a veškerá mobilizovatelná záloha kyjevské soldatesky tak nyní dosahuje už jen 2 miliony osob. Současné tempo vedení války bude pro Kyjev představovat ohromnou výzvu, protože každý další měsíc bude potřebovat zmobilizovat 30 000 až 50 000 vojáků, jen aby nahradilo měsíční ztráty. Ukrajinská vesnická a chudá populace je už odvedena, zbývá tak než odvádět papaláše a jejich příbuzné, úředníky, politiky, muže vykonávající důležité profese v průmyslu a městských službách. Zelenskyj si uvědomil, že odvodem těchto opor svého režimu, ztratí jejich popularitu, a zničí pilíř svého režimu. Proto ne náhodou začal pošilhávat po ukrajinských mužích, kteří před válkou a před mobilizací uprchli do EU! Zdá se však, že narazí na “stejná lidská práva”, která chrání Syřany proti vyhoštění do Sýrie, kde zuří válka, i když spáchají závažné trestné činy. Pro Zelenského a jeho kamarilu tak začíná konečný odpočet – jeho armáda se bude rychle zmenšovat, kdežto ruská vojska bez problémů doplní své potřeby odvodem dobrovolníků.

Podle CIA Rusové vtrhli na Ukrajinu se 180 tisíci elitními profesionály, ale ti nedokázali vydržet tlak 1.5 milionu zmobilizovaných Ukrajinců na široké frontě, a od konce jara 2022 se jen stahovali, aby zkrátili frontu, a vyčkali příchodu vycvičených posil. Klíčovou roli při doplnění ruských sil na bojišti od léta do zimy 2022 sehrál Prigožin svým náborem vězňů, a navíc ještě svým úspěšným útokem na Soledar a Bachmut vázal ukrajinské síly. Jeho úspěch mu ale přerostl přes hlavu a vyvolal odpor ostatních vlivných hráčů ruské politiky, kteří mu nehodlali přenechat své pozice.  V každém případě. Ruský mobilizační kontingent představuje 28 milionů mužů bez nutnosti povolávat klíčové zaměstnance z průmyslu a z technických, energetických a jiných služeb, a Putin z něj zatím ukrojil 300 tisíc mobilizovaných a 270 tisíc dobrovolníků, kteří s ruskou armádou podepsali kontrakt za prvních 7 měsíců letošního roku!

Ukrajinské vyhlídky na další vedení války jsou krajně neradostné:

 • Včera oznámil předseda polské vlády Morawiecki, že bez ohledu na rozhodnutí bruselské komise, zda prodlouží zákaz importu ukrajinského obilí a dalších plodin do Polska, Bulharska, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovenska, Polsko v žádném případě ukrajinské plodiny na své území nevpustí! Vzhledem k tomu, že polský logistický koridor je pro vývoz těchto plodin jediná plnohodnotná náhrada, dokud Putin nezruší blokádu černomořského pobřeží a nepřestane raketami a drony likvidovat ukrajinské přístavy na Dunaji, (dnes v 00.54 hlásila Ukrajina opět další nálet několika skupin dronů na přístav Reni), ztratí Ukrajina několik miliard dolarů, a plodiny do příštího roku shnijí! To vyvolá na Ukrajině nespokojenost v řadě venkovských oblastí, které už tak remcají nad vysokými odvody na frontu! Že je situace vážná potvrdil včera Zelenského podnáčelník, premiér Shmygal, který začal vyhrožovat Polsku arbitrážemi
 • Florian Philippot, vůdce francouzské strany Patrioti, včera jako jeden z mála evropských politiků odsoudil nejnovější Zelenského výhružky zemím EU, ve kterých varoval evropské politiky, že se ukrajinští uprchlíci stanou násilnými, pokud dojde k omezení podpory Ukrajiny!
 • Zelenskyj včera nařídil revizi všech osvobození od mobilizace ze zdravotních důvodů, které byly vydány od počátku ruské invaze! 
 • Šéf svazu topenářů a tepláren Ukrajiny Blashchuk varoval před pár dny, že miliony Ukrajinců nebudou mít letošní zimu v bytech ani teplo, ani teplou vodu, protože vláda nedává teplárnám dostatek peněz na opravu teplárenské infrastruktury, a neplatí ani za ztráty, které teplárenským společnostem vznikají v důsledku nařízených nízkých cen tepla, které neodpovídají cenám vstupních surovin a energií.  
 • Rusko zvyšuje produkci řízené munice 152mm Krasnopol 25 krát, neřízené munice 152mm vyrábí už 2 miliony kusů ročně, a další miliony nakoupí, a zřejmě nechá vyrábět v Severní Koreji. Naproti tomu USA dokázaly letos zvýšit svoji produkci neřízené i řízené munice 155 mm ze 170 tisíc ročně jen na 280 tisíc, a v polovině příštího roku dokáží prý vyrábět teprve 960 tisíc, a přiznaly, že na vyšší produkci nemají zdroje. Celá evropská část NATO dokáže produkovat maximálně 450 tisíc těchto granátů ročně. Ruské řízené granáty Krasnopol jsou unikátní, protože je na rozdíl od Granátů USA Excalibur nenavádí na cíl GPS, ale paprsek laseru. Granáty Krasnopol tak mohou ničit pohybující se cíle jako jsou tanky, obrněná vozidla, nebo čluny. Rusko prodalo licenci na jejich výrobu Iránu a Číně. Čínské granáty Krasnopol používá libyjská armáda Putinova spojence Maršála Haftara. Rusko tak může celkem snadno získat tyto granáty i z těchto zemí. Jasná ruská dělostřelecká převaha nad Ukrajinci bude tedy trvat i celý příští rok. 
 • Zelenskyj před pár dny zakázal ženám s farmaceutickým a zdravotnickým, a nebo lékařským vzděláním opustit území Ukrajiny, a všechny tyto ženy se musí okamžitě hlásit mobilizačním komisariátům, a stávají se automaticky ukrajinskými branci a podléhají mobilizaci. 
 • Pentagon oznámil, že tanky M1 Abrams slíbené Ukrajině do konce září, budou dodány až se zpožděním několika týdnů. Protože výcvik ukrajinských posádek těchto tanků již byl dokončen, spekuluje se, že USA mají strach dodat tanky před ukončením ukrajinské ofenzívy, aby nebyly snadno a rychle zničeny, stejně jako německé a britské tanky Leopard-2 a Challenger-2. (Druhý zničený Challenger-2.) Tanky M1 Abrams dodávané Ukrajině nemají pancéřování z ochuzeného uranu, a všeobecně se tanky M1 Abrams i s pancířem z ochuzeného uranu považují za slabší z hlediska pancíře, než  tanky Leopard-2 a Challenger-2. USA se tak obávají ztráty prestiže svých tanků na mezinárodním trhu. Všechny západní tanky se ukázaly v minulosti s výjimkou tanku Challenger snadno zničitelné ruským ručními protitankovými raketami z konce 80 let. Současné ruské ruční a hlavně vrtulníkové střely mají značně vyšší průraznost, a pro svou účinnost nedávají západním tankům šanci na přežití. Ukrajinská armáda proto přešla k pěším útokům, které jsou ovšem provázeny vysokými ztrátami a minimálními zisky území. 
 • Rusko naopak vyhodnotilo jako nejúčinnější tank na současném bojišti, dříve pro vysoké náklady na provoz zatracovaný T-80! Tank T-80 se proslavil činností posádky Aljoša. Jeho hlavní devizou je mimořádná rychlost a obrovská zrychlení pohybu. Ukazuje se, že odvěký souboj mezi pancířem a rychlostí tanku po letech opět převážil ve prospěch rychlosti tanku. Mimořádně rychlý tank s dostatečným pancířem a zbraněmi je schopen rychle zaútočit a rychle zmizet. To se ukazuje v době dronů a protitankových raket jako klíčové pro přežití na bojišti a splnění úkolu. Rusko proto nařídilo obnovu produkce těchto ultrarychlých a pancéřovaných tanků, které nepohání dieselový motor, ale plynová turbína. Tanky přežily v ruské výzbroji pouze díky tomu, že jsou perfektní pro boje v arktických podmínkách, kde diesely zamrzají, a mají snížený výkon. Tank Armata bude pravděpodobně přepracován na tank budoucnosti – samohybnou obrněnou tankovou kanónovou houfnici 152 mm, která bude představovat symbiózu tanku a samohybné houfnice, a pro svoji extrémně vysokou cenu bude ničit nepřítele palbou z hloubky vlastní sestavy na desítky kilometrů. Tuto dělostřeleckou taktiku nepřímé střelby už používají ruské tanky na bojišti běžně, a s výjimkou nouzových výpadů, jako u tanku Aljoša vyčkávají ve skrytu a snaží se rychle zničit Ukrajince na velkou vzdálenost a opět zmizet do úkrytu. Ukrajinci naopak používali při ofenzívě tanky jako beranidla pro průlom obrany podle německé taktiky při bitvě o Kursk, a nebo při poslední německé ofenzívě u Balatonu. Opět se ovšem ukázalo, že tato taktika je neúčinná proti obraně vysoce nasycené dělostřelectvem, minami a raketami. Stará německá koncepce z počátku Blitzkrieg v letech 1940-41, která určovalo poměr tanků k motorizované pěchotě a dělostřelectvu a protiletadlovým zbraní jako 1 ku 3 tak opět potvrdila svoji nesmrtelnost. 
 • Zelenskyj vrhnul včera do útoku svoji vlastní ochranku 101. zabezpečovací brigádu ukrajinského generálního štábu! Zdá se tak, že vyškrabuje poslední bojeschopné síly. Útok brigády byl s velkými ztrátami odražen. Podle bývalého poradce prezidenta Ukrajiny Kučmy Soskina je ukrajinská morálka na bodu mrazu a vzdávají se celé jednotky. Což odpovídá posledním ruským videím na tomto telegramovém kanálu. 
 • Podle včerejších ukrajinských hlášení začali Rusové přisunovat k frontě zálohy z nitra svého území, a značně se zvýšil počet leteckých útoků řízenými létajícími bombami i útoků zabijáckými drony Lancet na ukrajinská vojska. Loňské prognózy západních odborníků, včetně americké ministryně obchodu Giny Raimondo, že Rusko díky sankcím nebude mít dostatek čipů a senzorů, aby vyrábělo tuto přesnou munici, tak naprosto selhaly, a naopak se ukazuje, že je to Západ, kdo nestíhá vyrábět dostatek těchto moderních zbraní. A že je to Rusko, kdo 25 krát zvyšuje výrobu těch technologicky nejnáročnějších řízených střel Krasnopol, jejichž čipy a senzory musí při odpálení z houfnice vydržet obrovské tlaky i zrychlení.  
 • Podle včerejších hlášení ruských telegramových kanálů napojených na GRU Kyjev formuje 9 nových motorizovaných brigád vyzbrojených jen lehkou technikou. (Viz mapa jejich formování dole.) Tato nevyzbrojená pěchota je soldateskou používaná hlavně na sebevražedné útoky proti ruské obraně. Z formování těchto brigád je jasné, že Západní dodávky těžkých zbraní nutných pro moderní boj vysychají. 
 • Ukrajincům se nicméně včera podařilo narušit ruskou obranu mezi obcemi Работино a Вербовoe, kde se od 6. června vedou nejúpornější boje. Zdá se tak, že před pár dny uskutečněný ruský protiútok silami 82. výsadkové divize, který Работино z velké části dobyl zpět, a který ohrožoval celou ukrajinskou skupinu před obcí Вербовoe, že bude obklíčena, Ukrajinci zlomili, a naopak se prokousali zase o kousek hlouběji do ruské obrany. Rusové uvádějí, že pokud se Ukrajincům podaří dobýt vesnici Новопокровкa, bude ruská první linie obrany prolomena. Ukrajinci i Rusové nyní do prostoru stahují rezervy. Zdá se, že o výsledku ukrajinské ofenzívy se rozhodne příštích týdnech na tomto malém bojišti, a že výsledek krvavé ofenzívy i tak nebude mít žádnou strategickou, ani operační hodnotu. (Viz mapa dole, výsek bojiště vpravo nahoře.) (Video s mapou a komentářem v ruštině na tomto odkaze zhruba od času 07.00.)
 • Dostali jsme četné dotazy na téma, jak je možné, že Ukrajinci obsadili “ruské vrtné věže v Černém moři”. Podle ruských zdrojů je neobsadili, ale jen se na nich vylodili, nafotili a pokusili se rychle zmizet. Na zpáteční plavbě byli ruským letectvem před Oděsou i se svými čluny potopeni. Na mapě dole vidíte rozmístění těchto původně ukrajinských těžebních věží v Černém moři. Rusové je většinou obsadili už v roce 2014, když anektovali Krym. (Viz mapa dole.) Na věžích nebyli žádné ruské posádky, a ani Ukrajinci na nich žádné své vojáky neponechali. Ukrajincům se podařilo zničit některé ruské senzory, radary a vysílače, které na plošinách pracovali v automatickém režimu. Plošiny zřejmě nebude vojskem obsazovat ani jedna strana, protože je to neefektivní, a vojáci se dali velmi obtížně zásobovat, neboť celou oblast kontroluje ruské letectvo. Ukrajinský výsadek měl propagandistický a diverzní cíl. Oba cíle byly dosaženy, otázkou zůstává kolik vojáků se utopilo při ruském leteckém útoku, a zda operace stála za jejich smrt, a zda je ruské letectvo opravdu potopilo. Podle ruských expertů bylo video natočeno už při prvním úspěšném výsadku na Krym, a pouze ho Kyjev zveřejnil později, aby mohl tvrdit, že diverzní akce pokračují.  
 • Z obdobných důvodů Ukrajinci ani neudržují posádku na Hadím ostrově, který opuštěný loni slavně dobyli vztyčením vlajky. Rusové přesto včera Hadí ostrov bombardovali. Cílem bylo zřejmě vyřadit ukrajinské senzory a radary, stejně jako při ukrajinském útoku na těžební plošiny. Rusové neútočí na lodě plující v Černém moři do ukrajinských dunajských přístavů, protože ty plují pod vlajkami cizích států. Místo toho útočí na dunajské přístavy. Majitelé lodí si pak nemohou ztěžovat, v případě zásahu se jejich lodi nenacházeli v mezinárodních vodách, ale v ukrajinských přístavech. 

 

Je středa 13. září 03.38! Včera jsem se ještě léčil, dnes už to šlo napsat analýzu. Všem od srdce děkuji za podporu. Nejnovější video – moji besedu s panem Hájkem ze středy 30. srpna najdete zde.   Naše analýzy čte odhadem nejméně 10 tisíc lidí denně. Kdyby každý z nich přispěl desetikorunou měsíčně, nebyly by starosti. Protože tomu tak není, o to víc děkuji od srdce těm čtenářům, kdo nás i v dnešní těžké době podporují, aby naše analýzy mohly i nadále pokračovat! 

Mail na mne kpv0249@gmail.com .

Kdo naše analýzy publikuje, prosím, ať uvede jejich zdroj a nemění jejich obsah! 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář