MIP 17 Máte rádi čokoládu a cukrovinky – NEBUDOU! Světová krize přichází! Analýza vlivu války 9.4.2022

Když předseda svazu německých výrobců sladkostí Bastian Fassin oznámí, že sladkosti a čokolády nebudou brzy v Evropě ke koupi, je to vážné. Je to o to vážnější, že Bastian Fassin je také členem představenstva celosvětového svazu výrobců sladkostí, předseda německo-holandské obchodní komory, a ředitel, třetího největšího německého producenta čokolád a sladkostí Katje (za Haribo a Storck).

Nedostatek sladkostí v Evropě bude způsoben nedostatkem slunečnicového lecitinu. Ten jako emulgátor zajišťuje v čokoládách a cukrovinkách spojení tuku a vody.  Slunečnicový lecitin nebude, protože 80 procent všech slunečnicových semen a slunečnicového oleje pochází  z Ukrajiny a z Ruska, a evropští výrobci cukrovinek nemají jeho zásoby. (Vše vykoupila před pár dny Indie, jak jsme informovali.) Podle Fassina, se sice dá slunečnicový lecitin nahradit třeba sójovým, a nebo řepkovým lecitinem, ale problém bude v označení výrobku a v jeho nové ceně. Obal cukrovinek se podle Fassina musí začít vyrábět 6 měsíců před cukrovinkou. A jelikož zásoby slunečnicového lecitinu dojdou před tím, než se nové obaly vyrobí, nebude možné cukrovinky se sójovým a řepkovým prodávat zákazníkům – takové je nařízení Bruselu. Podle Fassina, i kdyby se toto nařízení přestalo dodržovat, stejně čokolády a cukrovinky nebudou pro zákazníky cenově dostupné, protože vstupní suroviny zdražily naprosto nevídaným způsobem. Podle Fassina bude třeba do nových cen pro zákazníky promítnout tato zdražení – Pšenice +65%, Palmový olej +79%, Slunečnicový olej +136%, (Indie získala slevu a zaplatila v Rublech), Máslo +60%, Sušené mléko +62%, Cukr +26%, Zemní plyn +196%, Elektřina +66%, Plastové obaly 42%, Papírové obaly +30%, Námořní doprava +215%, Pozemní doprava +29%! A to se očekává, že hlavní zdražení teprve přijde! 

Situace pro Evropské výrobce cukrovinek se nadále ještě zhorší, protože jen Rusko odebíralo z Německa ročně 53 700 tun cukrovinek a čokolád v celkové hodnotě 230 milionů EUR. Německý vývoz cukrovinek do Ruska představoval 28% ruského dovozu. Další ztracený trh pro evropské cukrovinky je Ukrajina. Ruský trh s cukrovinkami má roční hodnotu 29 miliard EUR a Ukrajinský 12 miliard EUR. EU sankce na vývoz cukrovinek do Ruska sice neuvalila – Němci a Belgičané by řvali! Ovšem pokračování války, jak se předpokládá, donutí ruské a ukrajinské spotřebitele výrazně omezit své nákupy. Evropské zboží bude neúměrně drahé v konkurenci s jinými výrobci, kteří nebudou zasaženi zdražováním surovin a energií, protože uzavřeli smlouvy s Ruskem. Jakmile ruští a ukrajinští zákazníci přestanou nakupovat evropské cukrovinky,  jejich výrobci  budou muset drasticky snižovat produkci a zaměstnance, protože jinde ve světě předražené evropské cukrovinky neprodají. Jak vidíte stačí malý příklad, a hned je jasné, že každý další den války zhoršuje vyhlídky evropské ekonomiky.

Na malém případu cukrovinek je jasně vidět, že nás čekají těžké časy. Bruselská jednota se přitom hroutí každým dnem – Macron včera napadnul polského premiéra Morawieckého a nazval jej extrémně pravicovým antisemitou. Macron tak reagoval na Morawieckého předchozí přirovnání častých  telefonátů Macrona s Putinem k rozhovorům s Hitlerem a Stalinem. Nejmocnější polský politik Jarosław Kaczyński včera ostře napadnul Orbána za jeho odmítnutí uznat ruskou vinu za masakr v Buči. Brusel oznámil sankce na evropské dotace Maďarsku a Polsku. Polsko v odvetě vetovalo nový evropský daňový systém! Bidenova administrativa se děsí možného vítězství Marine Le Penové v prezidentských volbách a Pentagon se připravuje na možný scénář rozpadu NATO – protože Le Penová v kampani zřejmě úspěšně vsadila na zdražování a ruský plyn – a v televizní debatě řekla: Chceme zemřít? Ekonomicky bychom zemřeli! (pokud zastavíme dovoz plynu a ropy z Ruska) Musíme myslet na naše lidi. Tomu všemu se smějí Číňané a dávají k dobru, že USA nakupují ruskou ropu, sankce, ne-sankce. Jen za poslední týden USA zvýšili nákup ruské ropy o 43%! Německo vymyslelo plán, jak se obejít bez ruského plynu – je v podstatě jednoduchý – je třeba ušetřit 30% spotřeby plynu – takže se budete muset méně koupat v teplé vodě, méně topit a méně vařit! Podnikatelů v německém průmyslu cukrovinek se šetření týkat nebude – dostali výjimku ze šetření plynem stejně jako ze sankcí na Rusko! Kdo ovšem bude jíst jejich cukrovinky je nejisté – podle všeho to ovšem v žádném případě nebudou Češi ani Slováci, ti budou mít hluboko do kapsy!

Mimochodem – EU vyhlásila soběstačnost v produkci čipů a připojila se k akci USA a Velké Británie na podporu výroby čipů – a výsledek se ihned dostavil – Velká Británie prodala největší britskou továrnu na čipy Číňanům, prý by jinak zkrachovala! Co dodat! Britové prodali továrnu na čipy Číňanům takřka ve stejný den, kdy Bruselská komise dělala na Číňany Budliky, budliky, budliky Bé – budete nás poslouchat, nebo na Vás uvalíme sankce! Už chápete, proč se Bruselu Číňané vysmáli, jak jsme informovali v minulých dílech!

Prý bude v Praze brzy velká konference hlav EU a USA, jak zatočit s Ruskem a Čínou! Půjde-li to takto dále, Peking praskne smíchy!

Na Ukrajině začala sezóna setí – Ukrajina produkuje hlavně jařiny! Aby ukrajinské traktory vyjely na pole budou potřebovat spoustu nafty – jenže Rusko už rozbombardovalo všechny ukrajinské rafinerie, jak jsme informovali, a teď se soustřeďuje na útoky proti skladům PHM! Nebude-li nafta, nevyjedou kombajny, nebude co na podzim sklízet! Asi by měl český ministr zemědělství začít přemýšlet, zdá má Česko ještě vyvážet obilí! A tak držme míru palce.

 

 

Aktuálně připravujeme opět naše pořady. Moc se omlouvám, ale asi budu do konce týdne ještě nemocen, zatím mi horečka dovoluje pouze psát analýzy.

1 reply

Trackbacks & Pingbacks

  1. […] Indonésie je největší výrobce palmového oleje. Ukrajina a Rusko slunečnicového oleje. V MIP 17 jsme informovali o tom, jak bude těžké nahradit slunečnicový olej v evropských potravinách, […]

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář