MIP 18 Bruselský Komisař požaduje, aby se válka na Ukrajině rozhodla na bitevním poli a ne u diplomat stolu!

Nejvyšší generál US Armády Mark Milley včera 9. dubna potvrdil v Kongresu USA, že americký chaotický útěk z Afganistánu povzbudil Putina, aby vtrhnul na Ukrajinu, – jak jsme oznámili už v září 2021. Generál Milley, těsně po zahájení ruského útoku na Ukrajinu dokonce v Kongresu tvrdil, že Rusko dobyje Kyjev do několika dní. Jeho tehdejší tvrzení potvrzoval i velitel US armádní tajné služby generálporučík Scott Berrier. Ten se za svá tvrzení už omluvil, a nyní tvrdí zase opak. Názory nejvyššího velení US Army na Ukrajinský konflikt, tak ze všeho nejvíc připomínají větrnou korouhvičku – kam politický vítr fouká, tam se korouhvička otáčí. Nyní, po měsíci bojů, US velení už jenom papouškuje válečná hlášení Kyjevského velení, že Ruská armáda utrpěla v bitvě o Ukrajinu obrovské ztráty, je demoralizovaná, a nemá dostatečné zálohy, aby se mohla pustit do nějaké nové velké a úspěšné ofenzívy. Je tedy na čase, abychom se opět podívali celé věci důkladně na kloub.

U.S. Army Gen. Mark A. Milley, 20th Chairman, Joint Chiefs of Staff, poses for a command portrait in the Army portrait studio at the Pentagon in Arlington, Va., Sept. 26, 2019. (U.S. Army photo by Monica King)

Problémy se zálohami se netýkají jenom ruské armády. US námořnictvo před pár dny přiznalo, že se potýká stejně jako US armáda s nedostatkem nových rekrutů. Poprvé v historii tak nový US námořník dostane náborový příspěvek 25 000 až 50 000 USD. Tento nový rekrutační příspěvek americký námořní mluvčí označil za nevídaný, a má jedinou podmínku – námořník musí nastoupit do služby do konce letošního června. Příspěvek bude vyplácen pouze do hodnosti nejnižšího poddůstojníka a platové třídy E-4. US námořní hodnost Petty Officer III Class odpovídá tak českému desátníkovi a základní plat v třídě E-4 je 28 720 USD ročně. Důvodem nových vysokých příplatků americkým námořníkům je podle sdělení US mluvčího – nízký zájem o službu v důsledku nízké nezaměstnanosti! US Army se potýká i s nevídanými technickými skandály – jak jsme informovali nedávno – nejnovější letadla F-35 nesmí létat okolo bouřkových mraků a na základnách je musí chránit speciální hromosvody, aby po úderu blesku do okolí letadla nevybuchla. Nyní se objevil i další problém – nejmodernější US válečné lodě celé jedné třídy se musí vyřadit ze služby a sešrotovat, protože jejich pohonný systém trpí nevyřešitelnými poruchami. Je tak evidentní, že nynější nová západní mainstreamová mantra o selhávání nejnovější ruské vojenské techniky platí dokazatelně i pro USA. (Rusové samo sebou všechny informace na toto téma tají více než USA)

 Foto: Vyřazovaná třída lodí USS Freedom LCS 1

Podobně jako USA, mělo i Rusko už před válkou dlouhodobé rekrutační problémy s tzv. smluvními vojáky.  Podle plánu jich mělo být 499 tisíc, ale v roce 2020 se kvóta po tichu snížila na 475 tisíc v roce 2025, a i tento kontingent se zatím nedaří naplnit. Ruský smluvní voják má asi poloviční příjem amerického profesionála – 14 000 USD ročně.

Ruská armáda se skládá z vojáků základní služby (1rok a méně), vojáků na smlouvu (3-5 let), a profesionálních celoživotních vojáků. Záklaďáky povolává Rusko 2 krát do roka. Roční kontingent záklaďáků je asi 700 tisíc, a z nich  je jenom asi 270 tisíc po odvodu vycvičeno. Přibližně 450 tisíc vojáků tvoří tzv. smluvní vojáci a zbytek přes 300 tisíc jsou celoživotní profesionální důstojníci a poddůstojníci. Ruské nástupní termíny jsou od 1.října do 31. prosince a od 1.dubna do 15. července. S nejvyšší pravděpodobností jsou na tyto termíny navázány i víceleté kontrakty ruských smluvních vojáků. Tím by se vysvětlovalo náhlé a rychlé stažení ruských vojsk ze severní Ukrajiny a celkové náhlé ochabnutí postupů střední a jižní skupiny ruských vojsk. Ruská armáda pravděpodobně potřebuje ročně nahrazovat až 90 tisíc smluvních vojáků. (Průměrný kontrakt 5 let). Ruské stažení se uskutečnilo těsně před zahájením jarního nástupního termínu 1. dubna a bylo provedeno mimořádně rychle – tedy k datu, kdy významné skupině ruských vojsk, která se výhradně podílí na operacích na Ukrajině v nejnižších hodnostech, končil kontrakt. Ruská armáda nasadila na akci proti Ukrajině 200 tisíc vojáků v předpokládaném poměru 120 tisíc smluvní vojáci a 80 000 profesionální vojáci. To vytváří kumulovanou nutnost obměny 20 000 vojáků z útočného kontingentu ke dni 1.4.2022, a nebo nutnost, aby podepsali nové kontrakty. S přičtením všech typů ztrát, které Rusové v tažení utrpěli – (5000 dle Ruska a, 50 000 dle Ukrajiny, udává 18 000 zabitých) – je nyní pravděpodobné, že Rusko potřebuje nahradit v celé své útočné skupině 25 až 50 tisíc vojáků, tedy 12,5 až 25% nasazených sil. 

Ruská armáda zřejmě plánovala ukrajinskou kampaň rozhodnout v průběhu března rychlým obklíčením Kyjeva ze směrů Černobyl – Černigov – Sumy –  Nikolajev. Do konce třetího týdne kampaně, se ruské jednotky (ostrá jehla z Nikolajeva, jak jsme informovali) zřejmě o tento manévr ještě pokoušely. Druhým pravděpodobným cílem tohoto ruského postupu na Kyjev bylo zřejmě vynutit si tzv. bitvu o Kyjev, jejímž hlavním účelem bylo vázat ukrajinská regulérní vojska druhého sledu, aby se nemohla účastnit bojů v oblouku od Charkova přes Mariupol  k Nikolajevu, a ve které bylo plánováno, tato vojska zničit. Oba ruské plány zřejmě působily synchronně a byly od začátku vymyšleny tak, aby využily březnového dostatku ruských smluvních vojáků, kteří teprve v dubnu, po vypršení kontraktů, mohli odcházet do civilu. Ruskem nasazené síly byly od samého počátku nedostatečné k obsazení Kyjeva a Rusové na Kyjev ani nikdy napřímo neútočili. Cíl zničit Ukrajinské zálohy v bitvě o Kyjev se Rusům zdařil. Zabránění obklíčení Kyjeva bylo Ukrajinci dosaženo za drastických metod – vrhnout do boje okamžitě každého, kdo mohl nosit zbraň, a jak potvrzují čeští dobrovolníci, často bez uniforem a bot. Tato partyzánská válka v městské zástavbě Irpyň – Buča – Brovary byla velmi krutá a ruská armáda byla po likvidaci ukrajinských elitních vojenských záloh nacionalistických divizí 1 a 4 NGÚ podrobena opotřebovávací městské gerile narychlo na bojiště nahnaných dobrovolníků z Ukrajiny a z celého světa.  Neustálé útoky ze zálohy, infiltrace a přepady v městské zástavbě malé mechanizované ruské jednotky a elitní výsadkáři nedokázali účinně a hlavně beze ztrát odvracet, a zřejmě jen velmi těžko identifikovali nepřítele od civilistů dřív, než byly samy napadeni. Ani v druhém týdnu války ke Kyjevu stažené ruské dělostřelectvo řízené drony nedokázalo tuto nekoordinovanou ale účinnou taktiku neustálých partyzánských přepadů zastavit. Ruské ztráty v celé oblasti těchto bojů – (západně od Kyjeva, východně od Kyjeva, jižně od  Černigova a východně od Sum) – byly podle ruského mluvčího Peskova značné, ale co je podivné, po stažení Rusů o celé stovky kilometrů zpět z ukrajinského území se místo stovek a tisíců fotografií zničené ruské techniky a mrtvých a zajatých Rusů objevila úplně jiná mediální kampaň – a to dokazování a odsuzování  zločinů Rusů v Buči, atd. Ukrajinci najednou po ruském stažení přestali jásat a chlubit se důkazy svého vítězství – trofejními a zničenými zbraněmi a vozidly! Toto chování Ukrajinců, kteří se nechlubí svým vynikajícím vítězstvím je pravděpodobně hmatatelným potvrzením skutečnosti, že minimálně druhý ruský plán na zničení regulérních a elitních nacionalistických záloh ukrajinské armády u Kyjeva vyšel, a nepřišel Rusy ani možná tak draho, jak tvrdila na začátku média! V každém případě se ukázalo, že ukrajinský boj v městské zástavbě je účinný, ale devastující a krutý pro vlastní ukrajinské obyvatelstvo. 

(Foto – Březnová Ruská Točka U s rozpoznatelnými evidenčními čísly)

Mluvčí Bílého domu Psaki včera obvinila Rusko ze spáchání  dalšího strašlivého zvěrstva a to v souvislosti s útokem raketou Točka U na Kramatorské nádraží v Doněcké oblasti. (50 dospělých, 5 dětí). Rusko tento zločin popírá. Jako důkaz uvádí, že od roku 2019 rakety Točka U nepoužívá. Rakety Točka U má prokazatelně ještě ve výzbroji ukrajinská armáda. Na čínské sociální síti Weibo jsou shromážděny fotografie identifikačních sériových čísel raket Točka U, které byly po dopadu na cíl identifikovány. Raketa vypálená na Kramatorsk má evidenční číslo Sh91579. Rakety vypálené před tím a vybuchlé ve městě Doněck ovládaném rebely mají čísla Sh91565 a Sh91566. Další rakety Točka U měli dopadnout na dobytá městě  Бердянск – Ш915611 (2022) a Мелитополь – Ш915516 (2022). Jako klíčový důkaz, že Rusko používá rakety Točka U by mohl sloužit údaj investigativní skupiny CIT, která ruské útoky raketami Točka U monitoruje. Podle hodnocení CIT ruská raketa Točka U dopadla poblíž Černigova 6. března 2022 a na zveřejněné fotografii skupinou CIT z místa dopadu je patrné jiné evidenční číslo, než bylo zjištěno u raket Točka U na jihu bojiště! Kontrolní soubor – nezpochybnitelná Německá fotka rakety Točka U z Kramatorska. Němci zveřejnili fotku už 8.4., tudíž nemanipulovali s evidenčním číslem. Obdobné informace o sériových číslech raket se objevily už i v Italských médiích. Silně mi to připomíná chemický útok na Syrské město Douma v minulosti, o kterém jsme informovali v pořadu 990. BBC se nakonec za svá falešná tvrzení o syrských chemických útocích na Douma veřejně omluvila. Nejsmutnější na tom všem je, že jak v Douma tak v Kramatorsku umírali nevinní dospělí a děti! Je s podivem, že dosud ani jedna strana (USA a Rusko) nepředložila radarové a satelitní záznamy letu rakety Točka U! Na četné dotazy, kdo raketu vypálil odpovídám, že více nedokáži zjistit.

(Foto Točka U z Kramatorska z čínské sítě Weibo)

  • Jak bude válka na Ukrajině pokračovat?

US – Institut pro studium válek vydal včera 9.4. tuto obšírnou prognózu, ve které tvrdí, že Ruská armáda je demoralizovaná a neschopná doplňovat obrovské ztráty, které na Ukrajině utrpěla. Závěry Institutu dokonce jmenovitě napadají i značně střízlivější hodnocení ruských ztrát a bojových schopností zveřejňované US nejvyšším velením. Institut se dokonce plete v základním hodnocení nyní probíhajícího pravidelného nástupního termínu ruských branců, kdy tvrdí, že tito branci nemohou nahradit ruské ztráty, protože ještě nejsou vycvičeni – Institut zjevně nechápe, že  Rusko v konfliktu na Ukrajině používalo jednotlivé brance pouze svévolí několika velitelů, kteří za to byli potrestáni, a že platné ruské zákony, ani neumožňují tyto brance do bojů nasadit.

Podle našich předpokladů Rusko má zachováno 80-85% bojových kapacit svých invazních vojsk, tak jak potvrdilo nejvyšší velení US Army. Ruské ztráty, tak jak je vyčísluje Ukrajinský generální štáb a Institut, nebyla Ukrajinská strana schopná zadokumentovat ani na celém obrovském území, které ruská armáda před pár dny opustila. Desetitisíce mrtvých, tisíce zničených tanků, obrněných vozidel a vozidel všeho druhu, které Ukrajinci tvrdí, že zničili, nejsou nikde (zatím) vidět. Hlavní ruskou těžkostí v současné době, je odchod smluvních vojáků do civilu po splnění závazku a jejich nahrazení nově vycvičenými smluvními vojáky. Tento proces může trvat třeba i jednotlivé týdny, ačkoli se zdá, že první přeskupené ruské tankové jednotky stažené před 14 dny z Černigova (1. tanková armáda) už zahájily přesun do oblasti východiště k útočné obkličovací operaci (video), na předmostí na východním břehu Severního Donce u města Izjum.

Jižní kleště pravděpodobné obkličovací operace se už několik dní pomalu, ale trvale prokousávají mimořádně pevnou a po roky budovanou obranou elitních ukrajinských vojsk. Klíčové pro zahájení útoku z jižního směru bude konečné začištění Mariupolu. Organizovaný odpor je už prakticky veden pouze z průmyslového komplexu Azovstal. Jde o mimořádně složitý terén pro bojové operace. V Azovstalu je od doby studené války vybudovaná rozsáhlá síť protiatomových úkrytů, spojených chodbami a vybavených generátory elektrického proudu. Ruské velení oznámilo, že tyto kobky dobývat nebude, ale začištění ukrytých nacistů – podle ruského velení jsou v Azovstalu všichni nacisté – provede jinak! Metodu jinak ruské velení nespecifikovalo, než bez použití živé síly. V úvahu připadá vybombardování Azovstalu proti-pevnostními  bombami  FAB-3000. (až 9 tun bomba). Ruské velení tyto staré, ale vysoce účinné bomby před pár dny odkonzervovalo a začalo je připravovat ke svržení na neznámé cíle pomocí bombardérů Tu 22M3. Použití těchto bomb Azovstal – největší a nejlepší huť na výrobu oceli na Ukrajině definitivně zničí. Druhou možností je útok – zamoření chodeb jedy – což je proti Ženevské konvenci. Nebo napuštění chodeb zápalnými látkami a jejich následné vypálení. A nebo zavalení vchodů do podzemí výbušninami. 

(Foto: Borrel na návštěvě u Zelenského v Kyjevě)

Válka ještě nějaký ten měsíc nejspíš potrvá. Evropský komisař Joseph Borrell včera po návštěvě Kyjeva vyhlásil, že Ukrajinská válka bude  rozhodnuta na bojišti, a slíbil Zelenskému dalších 500 milionů EUR ve zbraních z fondu EU. Krátce po vyhlášení Borrella,  dnes 10.4 ve 2.16 oznámila Ukrajina, ústy Zelenského poradce Mychajla Podoliaka, že válka potrvá ještě týdny, protože Ukrajina hodlá vybojovat v bitvě o Donbas vítězství, a upevnit tak své vyjednávací pozice. Podoliak doslova řekl, že podmínkou, aby Ukrajina uzavřela mír, je, aby se nejdřív Rusko osvobodilo imperiálních iluzí, a jak dlouho (tento boj) potrvá je pro Ukrajinu irelevantní. Pro zajímavost Joseph Borrell je absolventem Fulbrightova stipendia, (viz. Kauza Farský – STAN) a v minulosti se už několikráte blýsknul  svými fantasmagorickými válečnickými plány. (Viz: MAP 618 – Borrell chtěl vyslat v říjnu 2020 10 000 evropských vojáků bojovat do Libye na ochranu potenciálních italských plynových polí. Viz:  MAP 880 – Borrell chtěl v květnu 2021 vyslat 5000 evropských vojáků do Mosambiku na ochranu francouzských plynových polí.) 

Tato Borrellova iniciativa na prodloužení války neudělá radost Německu. Jeho ministr práce Hubertus Heil před pár hodinami potvrdil, že pokud se válka nerozšíří a rychle skončí, bude v Německu aspoň malý ekonomický růst 1,4% a počet tzv. pracovníků postižených zkrácením zaměstnaneckého úvazku (Kurzarbeit) vroste jen o 590 tisíc Němců. Podle předních ekonomů EU, ropné, plynové a další sankce na Rusko vyvolají evropskou recesi (nezaměstnanost). Válka na Ukrajině se už projevila i v zemi největších pěstitelů palmového oleje – Indonésii. Ceny palmového oleje vzrostly natolik, že si už Indonésané nemohou sami  koupit palmový olej na vaření. 80% palmového oleje vypěstovaného v Indonésii se přitom vyváží do ciziny! V zemi už propukly první nepokoje, a vláda proto začala dotovat domácí ceny oleje! O takovém postupu se nám s Fialou a Hegerem může zatím jenom zdát! Čím déle válka potrvá, tím ještě děsivější bude mít následky!

Příprava téhle analýzy trvala 17 hodin, jen tak pro zajímavost. Nejvíc času zabraly ty rakety.

 

 

Aktuálně připravujeme opět naše pořady. Moc se omlouvám, ale asi budu do konce týdne ještě nemocen, zatím mi horečka dovoluje pouze psát analýzy. Děkujeme, že naše analýzy šíříte.

 

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář