MAP 1708 Kyjev za miliony nakoupil kožené bubny pro šamany! Washington jen nevěřícně zírá, kam jeho dolary na Ukrajině mizí! Po německých Leopardech vyrazily na Rusy britské tanky Challenger! Jak to dopadlo?

V dnešní analýze se podíváme na ekonomické toky na Ukrajině a v Evropě, a na konkrétní způsoby jak se na nich přebyteční úředníci výtečně obohacují. V druhé části shrneme: Nejnovější plány Bruselu, Berlína a Washingtonu, a poslední noční události na ruské frontě. 

Pověstná korupce kyjevských úředníků dosáhla nejnovějšího vrcholu. Při kontrole, kam se ztrácejí miliardy dolarů válečné pomoci Ukrajině, vyplavaly na světlo některé až neuvěřitelné případy:

  1. Na začátku jara loňského roku probíhala velká bitva o kyjevské letiště Hostomel, viz MAP 1137, a letiště bylo při krvavých bojích i s nedalekým městečkem kompletně zničeno. Nyní se zjistilo, že miliony dolarů předané Ukrajině na jeho rekonstrukci byly kyjevskými úředníky proplaceny, ale žádné stavby nestojí, a firmy, které měly na letišti a ve městě stavět a opravovat, jsou už přepsány na bílé koně!
  2. Vypukl tak zatím největší skandál, kam mizí západní miliardy. Skandál je o to větší, že koncem září loňského roku byl Zelenským obviněn z vyloupení druhého kyjevského letiště Zhulyani, o které se na jaře také bojovalo, velitel jeho obrany elitní ukrajinský generál speciálních sil Krivonos, který ho před Rusy na jaře ubránil. Krivonos (foto nahoře) se vzepřel svému nařčení, a oznámil médiím, že na letišti Zhulyani, které bránili jeho lidé, nebyl vyloupen ani jediný bankomat, kdežto na třetím kyjevském letišti Borispol, o které se nijak nebojovalo, vyloupili Zelenského lidé, kteří se tam na jaře schovávali, aby nemuseli bojovat s Rusy, všechny bankomaty! V hádce, kdo je největší zloděj v Kyjevě, se za generála Krivonose ve sporu s prezidentem Zelenským postavil generál Zalužnyj, a hádka po té do minulého týdne utichla. Krivonos se ovšem ještě Zelenskému pomstil a na podzim oznámil, kolik Ukrajinců už v bojích padlo
  3. Před pár dny kyjevští novináři zjistili, že firmy, které vyhrály státní zakázky na opravy letiště Hostomel, které se “nějak podivně vlečou”, byly ihned po proplacení peněz úředníky přepsány na velmi podivná individua. Třeba 5.5 milionu CZK získala firma přepsaná na Jurije Teselku, kněze z vesnice Žovkini u města Rovno. Kněz už ovšem ve vesnici nebydlí a místní obyvatelé potvrdili, že se ve vesnici opravdu nějaký čas staral o kostel, ale pak si od lidí vypůjčil spoustu peněz, a někam rychle utekl. Dalším povedeným účastníkem opravy letiště Hostomel, která sice byla zaplacena, ale nikdy se nekonala, je Yaroslav Morozov. Novináři vypátrali jeho matku, a ta jim ukázala fotografie dokazující, že její syn neustále žije na okupovaném území v Doněcku, a že na na Ukrajinu vůbec nejezdí
  4. Jakmile novináři kontaktovali se svými zjištěními velitelství vojenské posádky Hostomel, které práce proplácelo, dostali obratem odpověď, že vojenská správa zde není proto, aby kontrolovala, co se s penězi stalo, a co se za ně postavilo. Ten samý večer novináři zjistili, že všechny údaje o veřejných zakázkách na letišti Hostomel byly z veřejného rejstříku státních zakázek Ukrajiny vymazány. Novináři tak pochopili, že narazili na něco, i na ukrajinské poměry opravdu velkého. 
  5. Jakmile skandál Hostomel začal nabírat na obrátkách, protože se zjistilo, že zmizely nejméně 4 miliony dolarů, prezident Zelenskyj okamžitě 8. června rozkazem odvolal náčelníka vojenské správy Hostomel, aniž uvedl důvod. Zelenskyj je nyní pod obrovským tlakem, protože tajná služba SBU v sobotu 17. července oznámila, že na ministerstvu obrany Ukrajiny působila organizovaná skupina, která nakupovala pro vojáky nefunkční předražené neprůstřelné vesty, a způsobila tak škodu nejméně 0.6 miliardy CZK jenom nákupem nefunkčních neprůstřelných vest, a nefunkčních zimních bund.
  6. Na Ukrajině se tak rozjelo velké protikorupční vyšetřování, a to přineslo ihned důkazy, že značná část úředníků jsou jen zloději:
  7. Do nouzových krytů pro obyvatelstvo v Kyjevě bylo nakoupeno 12 kuchyňských robotů na krájení zeleniny francouzské výroby Robot Coupe CL50,  za celkem 41 000 USD. Jeden francouzský kráječ zeleniny tak přišel západní daňové poplatníky na 3500 USD, 76 125 CZK! V ČR tento stroj (foto) pro špičkové restaurace běžně koupíte za 40 530 CZK. Francouzská firma Robot Coupe je absolutní světovou špičkou v oboru profesionálních kuchyňských robotů pro nejlepší restaurace a kuchyně. Její roboti na přesné krájení zeleniny na kostičky, na plátky, či na nudličky, nemají v nouzovém krytu pro obyvatelstvo před raketami jiné opodstatnění, než aby se nákupem 12 robotů třeba v Česku a jejich dodávkou na Ukrajinu vydělalo neuvěřitelných 420 000 CZK. Pro chytrého lokálního ukrajinského úředníka to představuje slušný vývar!!
  8. Do nouzových školních úkrytu pro kyjevské školáky se zase nakupovaly špičkové profesionální kuchařské pánve na přípravu těch nejvybranějších lahůdek. Každá nakoupená pánev za cenu 19 000 USD, 418 000 CZK, měla dotykový displej, na kterém se zmáčkne vybraný recept, a pánev už lahůdku připraví sama, jen je nutné na ní předem položit předepsané potraviny. Umísťování takových to pánví do nouzových školních úkrytů pro děti je opět projevem nesmírné vychytralosti kyjevských úředníků, jak přemisťovat válečnou pomoc Ukrajině tím potřebným směrem.  
  9. Za nejrafinovanější odhalený korupční plán zatím označil ukrajinský poslanec Yaroslav Zheleznyak nákup  300 bubínků z pravé kůže i s paličkami za 27 000 USD, 594 000 CZK. Bubínky, každý za 1980 CZK, byly do krytů pro školáky kyjevskými úředníky nakoupeny, aby vybrané učitelky v krytech při náletech ruských raket neustále bubnovaly a zaháněly tak psychické problémy dětí. 
  10. Jakmile se tajemství nákupu šamanských bubínků kyjevskými úředníky dostalo na ukrajinskou veřejnost, místní sociální sítě zaplavila lavina vtipných videí, dokazující, že obyčejní Ukrajinci ještě neztratili smysl pro humor. V Kyjevě se nyní očekává, že parta tzv. Služebníků lidu prezidenta Zelenského okamžitě ze všech odhalených defraudací obviní kyjevského starostu Klička. A že stoupenci bývalého prezidenta Porošenka využijí vzniklé situace a vše naopak rychle svedou na vládnoucí Zelenského kliku. 

Na Ukrajině se nyní rozehrává vrcholná politická partie, kdo si nazobe miliardy dolarů do soukromých kapes z neuvěřitelné částky 750 miliard dolarů, (16 bilionů CZK, cca 8 státních rozpočtů ČR), která se má brzy utratit na tzv. rekonstrukci Ukrajiny. Hlavní část ze 750 miliard USD mají dohromady zaplatit Ukrajině hlavně obyvatelé západních zemí. Jedna z nejvlivnějších neziskových organizací světa britský Chatham House už proto 15. června zveřejnil manuál, jak s penězi naložit.

Zpráva Chatham House, (na kterou ukrajinská média tvrdí, že bylo uvaleno embargo, aby nepronikla na veřejnost), v první části identifikuje na Ukrajině rozsáhlé stávající podvody, klientelismus, a zneužívání finančních prostředků, a ve druhé části pak tyto typické projevy ukrajinského úředního aparátu, považuje za největší rizika pro úspěšnou rekonstrukci Ukrajiny.

Tajná zpráva Chatham House proto navrhuje provést na Ukrajině tzv. Inkluzi veřejnosti do procesu rozdělování miliard dolarů na obnovu Ukrajina. Aby úředníci nemohli rozkrást tuto pomoc, jak se předpokládá, že učiní. Mají se nově vytvořit a vyškolit neziskové organizace, které budou tyto peníze na místní úrovni rozdělovat!! Aby se nové neziskovky nezapojily do úředního zlodějského podnikání, má být zřízen státní úřad pro dohled nad neziskovkami, že nekradou! Dále už ani v rozboru plánů Chatham House netřeba pokračovat – neziskovky řídící tok stovek miliard dolarů od západních občanů na rekonstrukci Ukrajiny, tak to je zlý sen, všech občanů EU. Ale aspoň vidíte, jaké jsou skutečné plány všech neziskovek – převzít od úředníků rozdělování všech dotací! Ukrajina se tak má evidentně stát laboratoří, ve které se bude zkoumat, jak by členové neziskovek a tzv. svobodných médií mohli začít přebírat práci a kompetence státních úředníků. A to už je jen krok k tomu, aby ve státech Evropy místo občanů ve volbách vybíraly poslance nejrůznější výbory vytvořené pouze ze členů spřátelených neziskovek. Ukrajina se tak má zřejmě stát prvním Pir-Stánem Evropy!!

Že na Ukrajině nyní neprobíhá nejzuřivěji bitva s Ruskem na Donbase, ale bitva ukrajinských partají o vládu nad Kyjevem, je jasné i z analýzy čínského vojenského stratéga Song Zhongping, který tvrdí, že Zelenskyj nyní nemá nejmenší zájem uzavírat mír s Ruskem, protože by tím nesplnil všech deset bodů, jak musí strategicky oslabit Rusko, které mu nadiktoval Washington. A když Zelenskyj ztratí podporu Washingtonu, nemůže vyhrát podzimní volby v roce 2024! A jeho Služebníci lidu, známí také jako Služebníci korupce a Sluhové oligarchů, by tak ztratili vliv na rozdělování státních a veřejných zakázek za 750 miliard USD! Tím je podle čínského experta dáno, že cesta k míru na Ukrajině bude velmi dlouhá, protože o jde o stovky miliard!

Situace není jednoduchá ani v Evropě. Podle posledních zpráv se Berlín spojil s Washingtonem, a společně se dohodly, že nebudou příliš dráždit Čínu sankcemi, jak si přeje kašpar Lipavský od Pirátů, protože obě ekonomiky jsou na Číně extrémně závislé. Šokující je zejména loňský úpadek Německa v zahraničním obchodu s Čínou. Oproti roku 2021 loni Německo zvýšilo svůj vývoz do Číny pouze o 3.1% na 107 miliard USD, kdežto Čína za stejnou dobu zvýšila svůj export do Německa o 33% na 191 miliard USD. Německo, které ještě nedávno mělo jako jedna z mála zemí světa s Čínou kladnou platební bilanci se loni propadlo do děsivé záporné bilance. Ekonomika EU tak díky sankcím na Rusko a Drahotě už balancuje na samotné existenční hranici. Obdobně je na tom Washington. USA letos z Číny  musí nutně dovézt elektroniku za více než 120 miliard USD, stroje a zařízení za 120 miliard USD, hračky a hry za 40 miliard USD. A mezi 20 až 40 miliardami USD musí dovézt zboží z každé z těchto položek: Textil. Plasty a pryže. Železo, ocel a další kovy. Nábytek. A chemické produkty.

Proto se Washington a Berlín společně před pár dny domluvily, že politika oddělení od Číny, kterou ještě před nedávnem prosazovaly, bude nahrazena politikou odstranění rizik, tedy postupným několika letým snižováním závislosti EU a USA na dovozu čínského zboží a surovin. Tuto novou strategii zformuloval profesor ekonomie Paul Gewirtz z Yale Law School. Lipavského, Pekarovou – Adamovou, Vystrčila a další české Tchajwance Washington ani Berlín o náhlé změně politiky vůči Číně nepovažovaly zřejmě za nutné informovat. Že ke změně směrů větrů vanoucích z obou hlavních měst Ameriky i Západní Evropy už došlo dokládají poslední nečekané návštěvy západních miliardářů v Číně, které měly vytvořit podmínky pro usmíření Číny se současnou  americkou administrativou. Představení usmiřování Číny začalo březnovou návštěvou šéfa Apple Tima Cooka, pokračovalo návštěvou šéfa Tesly Elona Muska, a vyvrcholilo v pátek 16. června přátelským přijetím nejvyššího šéfa Billa Gatese samotným Xi Jinpingem. Všichni Američané přitom přiváželi do Číny velké tzv. usmiřovací dary, jak se ve východní diplomacii považuje za důležité. Třeba US čipový gigant Micron oznámil před třemi dny výstavbu nové továrny na nejmodernější paměťové čipy v Číně za 600 milionů USD. Druhá liga amerických byznysmenů, jako Jamie Dimon šéf JP Morgan, se při svých návštěvách Číny ani v posledních měsících nepočítala za důležité návštěvníky.

Nicméně Dimonovi prošlo neuvěřitelné! Po té co v Pekingu koncem května prohlásil, že američtí bankéři budou v Číně podnikat, ačkoli dochází k zostřování vztahů mezi Čínou a USA, si zaletěl začátkem června na Tchaj-wan, a Peking mlčel. Okamžitě se objevily spekulace, že Dimon se chystá kandidovat v nadcházejících primárkách Demokratické strany proti Bidenovi! Všechen tento pohyb byznysmenů z USA do Číny měl uhladit cestu pro Blinkena do Pekingu. Dílo se zdařilo. A ukázalo, že Biden a demokraté už zahájili přípravu na příští volby prezidenta USA. Ty rozhodne životní úroveň amerických voličů, a čím plynulejší bude zásobování USA čínským zbožím a surovinami, tím lépe pro vládnoucí stranu! Tato politika znamená, že Ukrajina dostane stopku členství v NATO, a vojenská podpora kyjevského režimu bude postupně klesat. 

Včera odpoledne začaly ruské i ukrajinské telegramové kanály tvrdit, že na bojiště se blíží britské tanky Challenger. Později se ovšem objevily informace, že šlo o videa z Estonska, a že Challengery na nich nesou označení 5. batalionu britských královských husarů. V každém případě, zprávy o Challengerech jedoucích na bojiště se začaly objevovat v době kulminace bojů o vesnici  Пятихатки na Záporoží, kudy se Ukrajinci pokoušeli prorazit svými zuřivými čelními útoky. Podle ranních ruských hlášení, Rusové z vesnice už Ukrajince vyhnali, ale sami do ní už nevstoupili, protože je lepší zůstat na vyvýšeninách nad vesnicí, a z nich posílat Ukrajince Pánu Bohu. Rusové tvrdí, že Ukrajinci změnili taktiku, a místo sebevražedných útoků obrněnými vozidly, nyní provádějí sebevražedné pěší útoky. Podle Rusů mají Ukrajinci děsivé ztráty, podle Ukrajinců je tomu opačně. V každém případě, tímto tempem se Zelenskyj neprobije k Azovskému moři ani za deset let. 

Poslední ruská mapa bojiště ze včerejší pozdní noci, které se dá celkem slušně věřit. Jsou na ní vidět oba malé průlomy do ruské obrany.

 

Je pondělí 19. červen 05.47. Děkuji Vám za pomoc, dary i za nápady. Naše analýzy vznikají jen díky Vám, a my vám za to s pokorou děkujeme a doufáme, že tomu tak bude i v těchto zlých časech.  Mail na mne kpv0249@gmail.com. Poslední video pořady jsem natočil  16. května, a najdete ho zde, 8. dubna, a najdete ho zde, a 11. dubna, a najdete ho zde. Mějte se krásně a staňte se politiky. Jinak ty prohnilé nikdo nenahradí! Pokud někdo naše analýzy publikuje, prosím o uvedení jejich zdroje. 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář