MAP 1616 USA včera prodaly Kyjev za 30 stříbrných rupií! Lavrov v Dillí uspěl. Bude následovat Saigonizace Ukrajiny!

Abychom byli aspoň na úvod optimističtí – jak před pár dny ohlásilo Maďarsko – jeho státní dluh se vytrvale i přes současnou krizi snižuje! Dokonce lépe, než Orbán očekával! Fiala je na tom opačně, už tři dny hýkají jeho oslíci v parlamentu, že Česko zkrachuje a předluží se, když nezařízne své důchodce! Přitom stačí tak málo, vyměnit fialové politiky za nějaké inteligentnější! Jak to udělat na konci analýzy!

Česká média, nejspíš aby se zalíbila fialovým válečníkům, včera mystifikovala českou veřejnost o výsledcích summitu G-20 v indickém Dillí. Nejvíce se vysmívala ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovu. A není divu, protože Lavrov na celé čáře uspěl, a Putin může slavit velké vítězství v Ukrajinském konfliktu. Síla ruských spojenců Indie a Číny se projevila v plné síle, a Západ, Brusel i Washington kapitulovaly. Je na čase vše, co se v Dillí událo, v dnešní analýze podrobně vysvětlit. A bude to dlouhé, tak se omlouvám.

Ministr zahraničí USA Blinken včera 3. března v Dillí kapituloval tlaku Indie, a nakonec podepsal společný dokument QUAD, ve kterém jsou současné události na Ukrajině označeny pouze slovy: konflikt na Ukrajině! USA přitom dosud oficiálně, stejně jako NATO používaly výlučně termíny: Russia’s brutal war of aggression against Ukraine, nebo, Russia’s invasion. V diplomacii je i malý odklon v ustálených slovních spojeních jasným důkazem změny politiky! 

Ještě dál v ustálených fialových válečných narativech proti Rusku a jeho spojencům, než Washington, šel dnes 4. března krátce po půlnoci Brusel. Jeho nejvyšší představitel pro zahraniční politiku Josep Borrell v Dillí řekl překvapeným novinářům, že EU nemá nic proti dovozu ruských energií do Indie, a že EU chápe, že je pro Indii výhodné nakupovat ruské levné energie. To je změna politiky o 180 stupňů, protože ještě minulý rok se Indii vyhrožovalo sankcemi, pokud zvýší dovoz ruských energií!

Tato náhlá včerejší změna rétoriky USA a EU vůči spojencům Ruska byla přesně předpovězena před měsícem indickým profesorem mezinárodní politiky Subratou Mukherjee z university v Dillí. (Viz. portrét.)

Profesor Mukherjee v rozsáhlé analýze zveřejněné 24. února oznámil:

Zvýšená vojenská pomoc Ukrajině jen prodlouží agónii této země, stejně jako tomu bylo v případě Vietnamu v 60. a 70. letech.

Nyní vzniká nový světový řád s novými centry moci a válka na Ukrajině tento nezvratný proces jen urychlí. Unipolarita, (dominance USA,) končí, a lekcí z ukrajinské války je nevyhnutelný pohyb směrem k multipolaritě.

Celkové odhady říkají, že Rusové ztratili 20 000 vojáků ve srovnání se 157 000 ukrajinskými mrtvými, což je poměr 1 ku 8. Vyčerpání ukrajinské armády je vážné, protože Rusko zmobilizovalo 6,5 milionu vojáků, kterým se Ukrajinci nemohou rovnat! Pro Rusy není při současných bitvách důležité území, ale zničení ukrajinské armády. Západ dopustil vážné chyby, protože Rusko roku 2021 není Ruskem roku 2014. Rusko se poučilo ze sankcí z roku 2014, aby mělo diverzifikovanější a soběstačnější ekonomiku, a vybudovalo alternativní mechanismy pro provádění obchodu a finančních operací. Vznikl paralelní systém zasílání zpráv SWIFT, nové společnosti vydávající kreditní karty a zcela nový platební systém. Byla provedena masivní modernizace ozbrojených sil a vybavení, aby Rusko mohlo vydržet prodlouženou válku, pokud to bude nutné. Během zastrašovacího období studené války bylo dosaženo hrubé parity a Rusko má nyní účinnější zbraně, které mu umožní vydržet opotřebovací válku na Ukrajině (Celý text analýzy profesora Mukherjee je na konci dnešního článku.)

Klíčové, proč včera USA a EU nečekaně hodily Ukrajinu přes palubu, a přijaly politickou argumentaci o ukrajinském konfliktu z pera Indie, (Lavrov dopředu s Indy předjednal koncept), je obrovský byznys, o kterém se celý rok za nejpřísnějších konspirací vyjednávalo v luxusním St James’ Court poblíž Buckinghamského paláce v Londýně. Výsledek tajných vyjednávání byl oznámen těsně před konferencí ministrů financí G-20 v Indii, která se konala už před týdnem. Podle dohody Indie za 150 miliard USD, (3,4 bilionu CZK, dva státní rozpočty Česka), nakoupí 250 dopravních letadel Boeing, a 220 dopravních letadel Airbus! Tato zakázka má Indii umožnit, aby miliony Indů přestali létat aerolinkami států z Arabského Zálivu, a létali indickými aerolinkami. Tedy, aby peníze utracené Indy za letenky končily v Indii! (Něco, co Fialu nenapadne ani u potravin!) 

Pro USA i Francii to je kšeft století, ale má háček – ruský titan! Airbus se nedokáže zbavit závislosti na ruském titanu ještě dlouhou dobu. Certifikace nových dodavatelů titanu, která ukazuje, že splňují přísné letecké regulační normy, je proces, který často trvá roky. Přiznal 5. prosince 2022 Michael Schoellhorn, generální ředitel Airbus Defence & Space. Francie dokonce loni v létě zabránila uvalení sankcí na ruský titan. Rusko je takřka monopolní dodavatel čistého titanu. Na Ukrajině se shodou okolností bojuje o oblast, která dodávala značné množství titanového polotovaru. Jenže ta je nyní z velké části v ruských rukách.

Nouriel Roubini, asi nejznámější ekonom současnosti, oznámil už 24. února u George Sorose, že Indie je nyní ideální stát pro miliardové kapitálové investice, které přinesou tučný zisk! A to proto, že Indie má obrovské množství mladé a vzdělané pracovní síly, schopnou vládu, 4 krát nižší výdaje na mzdy než Čína, a obrovské množství ruské levné energie! Západní kapitalisté by tak neměli lamentovat nad její proruskou politikou, ale využít ji, protože přeci není možné, jak si myslí Brusel, Indy s jejich nízkými mzdami nutit aby platili 20 násobky cen energií a dalších životních potřeb jako budou platit Evropané! Indie může konkurovat Číně! Indie si plánuje, že bude brzy 3 největším výrobcem automobilů na světě! Staví proto elektrárny, hutě, hliníkárny, a další zázemí, aby brzy vyráběla přes 6 milionů osobních automobilů na spalovací motor ročně! Není tak divu, že čeští výrobci auto součástek už začali zavírat továrny a hovořit o přesunu výroby do Indie! Následují tak úprk z Evropy kvůli energetické drahotě, který už letos oznámily: AUDI, Linde, Biontech – vakcíny prchají!, BASF! Je komické, jak politici napříč partajemi hrají tento týden v parlamentu divadlo, že jim jde buď o penze důchodců a nebo o budoucnost příštích generací, ale přitom svou tupou energetickou politikou nutí všechna pracovní místa, aby emigrovala z Česka! 

Masivní emigrace pracovních míst z Česka už probudila i bývalého státního tajemníka pro evropské záležitosti Prouzu, a už i ten dokonce oznámil, že současná politika Washingtonu vyvolává zničení veškerého českého průmyslu! USA se od loňského léta snaží díky drahým energiím, které EU dodávají, vydrancovat evropské průmyslové firmy, aby přesídlily do USA. Biden stamiliardovými dotacemi a vysokými dumpingovými cly vytvořil v USA až 500 tisíc pracovních míst, hlavně na úkor EU. Ale přišel šok, který předpověděl už loni v srpnu zakladatel a majitel tchajwanského čip obra TSMC Morris Chang, – v USA se letos od února ukazuje, že chybí statisíce technicky vzdělaných lidí, kteří by byli schopni na tyto vytvořená pracovní místa nastoupit

Biden, sice uspěl v první polovině svého plánu, jak přetáhnout výrobu do USA, ještě před krachem dolaru! Pomocí války na Ukrajině zlikvidoval drahotou evropskou konkurenci, protože evropské výrobky jsou už cenově neprodejné! Jenže narazil na problém – nemá zaměstnance, kteří by v továrnách pracovali. Ale hlavně, aby mohl podporovat Kyjev zbraněmi a financemi, musel rozpoutat nevídanou inflaci. A ta se mu teď vrací! Američané jsou vzteky bez sebe, index dostupnosti bydlení v USA se dostal na historicky nejnižší úroveň, která nebyla ani za proslavené US hypotéční krize 2007-09. Pronájem jednopokojového bytu už ve 14 amerických největších městech vyjde na 2000 USD měsíčně, (50 tisíc CZK)! A Američané, kteří mají hypotéku jsou vzteky bez sebe. Trh realit se v USA zhroutil! Takřka nikdo nedostane hypotéku, a Afroameričan už tuplem ne! Úroky z hypoték ničí mladé rodiny! Bidenovi se blíží volby a jejich klíčoví Afroameričané jsou vzteky bez sebe z inflace a drahoty! Trump chytře útočí na válečné výdaje! Ukrajinský konflikt spěje ke konci! USA už na jeho financování nemají! EU žádné peníze už nemá! A Fiala zaplatil 13 miliard jen za leden a únor, aby aspoň trochu kompenzoval vysoké ceny energií! Je to jak napsal profesor Surabata Mukherjee – Putin se od roku 2014 důkladně připravil na dlouhou válku, kdežto Západ se zase hloupě spolehl na Zelenského Blitzkrieg!

(Následuje nekorigovaný text Surabaty Mukhejee, pouze orientační překlad, neměl jsem víc času.)

Pro pochopení současného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou poskytuje postkomunistický scénář vývoje 90. let zajímavé poznatky. Když se Sovětský svaz zhroutil, mnoho jeho republik se stalo nezávislými národy. Patřily mezi ně středoasijské republiky, pobaltské státy, Gruzie a Ukrajina.

Ukrajina zaujímá velkou evropskou pevninu, která se rovná Francii. Ale v ostrém kontrastu s mnoha jinými evropskými národy je demografie Ukrajiny problematická a je hlavní příčinou současného konfliktu. Východ a jih země tvoří převážně etničtí Rusové, zatímco západ a střední část jsou většinou Ukrajinci. Navzdory velké míře podobností existují drobné rozdíly, které se ještě prohloubily zavedením otevřeného volebního procesu v roce 1991. Projevila se velká propast mezi Ukrajinci a etnickými Rusy, kterou nebylo možné překlenout dohodou o paritě funkcí a funkčním rozdělením moci.

K tomuto etnickému rozdělení se přidalo, že jih ovládaný etnickými Rusy má úrodnou půdou a vysoký stupen industrializace. A tak vytvářel 85 procent ukrajinského HDP. Z volebního soupeření se tak pomalu stal boj mezi etnickými Ukrajinci a etnickými Rusy. Celá země, včetně prezidenta Zelenského, mluvila rusky, ale etnickým rozdělením byla narušena jazyková jednota a došlo k pokusu vnutit ukrajinský jazyk celému národu, včetně těch oblastí, kde byli Rusové drtivou většinou.

Rozdělení nabralo vážný obrat po volebních výsledcích v roce 2013. Viktor Janukovič se stal prezidentem s podporou etnických Rusů, ale byl opatrný, aby sledoval vyrovnávací roli, aby nezranil ukrajinské nálady dvoukolejnou politikou. Uplatňoval politiku hrubé parity jak s bohatou Evropskou unií, tak i s Ruskem, které bylo největším obchodním partnerem Ukrajiny. Západní Ukrajinci chtěli vstoupit do EU, ale Rusové z východu, jihu a Krymu chtěli více proruský přístup.

Janukovyčovu politiku vyvažování odstranila Revoluce důstojnosti populárně známá jako Revoluce na Majdanu v roce 2014. Byla naplánována, navržena a podporována USA a proukrajinskými nevládními organizacemi, jako je Open Society George Sörose a mnoho dalšími napojenými na světové ekonomické Fórum. (Clause Schwaba.) Pro převrat nebyly žádné skutečné a legitimní důvody, protože byla svržena skutečně zvolená vláda a novým prezidentem byl prohlášen prozápadní vůdce Petro Porošenko. Chtěl užší spojení se Západem a rozchod s Ruskem.

Janukovyč uprchl ze země a Rusové byli znepokojeni, protože měli velkou námořní základnu v Sevastopolu, v jediném teplovodním přístavu pro Rusko, a strach z budoucí základny NATO v Sevastopolu podnítil ruskou anexi Krymu. Osud ukrajinských Rusů byl také vážným znepokojením a Vladimir Putin se zavázal chránit jejich základní zájmy. Od rozpadu Sovětského svazu ztratilo 30 milionů Rusů ruské občanství a stali se občany odtržených republik, jako je Estonsko, Lotyšsko, Litva, Kazachstán, Uzbekistán a Ukrajina. Putinovou prioritou byla tato podstatná populace, protože Rusko je největší národ na světě (Indie je mnohonárodnostní, pozn. Gargamel) a má velké přírodní zdroje. Krym je z 95 procent etnickými Rusy a byl anektován po převratu na Majdanu.

Západní stratégové byli frustrovaní, protože si mysleli, že jediným úderem se Ukrajina stane součástí Západu a že lodě NATO ovládnou Severní moře, což bude mít ochromující účinek na ruskou ekonomiku. Západ uvalil na Rusko řadu sankcí, což vytvořilo velké překážky, protože Rusko se do té doby výrazně integrovalo se západními finančními institucemi. Na Ukrajině bují korupce a oligarchové si rozdělili národ do sfér svého vlivu. Rusko mělo také značný počet oligarchů, ale s výrazným rozdílem. V Rusku byli tito mocní lidé vázáni zákonem a měli zakázáno ovládat politickou arénu. Sjednocené Rusko se objevilo pod vedením Vladimira Putina a obnovilo jeho vlastní popularitu a autoritu s legitimní centrální autoritou. Následovala prosperita a v roce 2007 Putin oznámil konec unipolárního světa. Obviňoval, že unipolarita je nespravedlivá a arogantní. Nakreslil červenou čáru pro expanzi NATO, která zahrnovala Ukrajinu a Gruzii. Oznámil návrat Ruska jako velmoci a zahrnul do velmocí i Čínu i Indii jako nově vznikající mocnosti, které chtějí spravedlivější pořádek.

Oblasti Ukrajiny ovládané Rusy se chtěly připojit k Rusku ale ukrajinská armáda vyslala své muže, aby potlačili secesionistické hnutí. Vznikla domorodá milice a s pomocí Ruska překvapivě vyhrávala opotřebovací válku s ukrajinskou armádou, která zahrnovala řadu neonacistů. Pro Západ to byla obrovská překážka a jak Francie, tak Německo iniciovaly mírovou dohodu, dohody Minsk 1 a Minsk 2, které byly podepsány v roce 2014 a schváleny Radou bezpečnosti OSN. Bylo dohodnuto dát větší autonomii oblasti Donbasu a obnovit ruský jazyk a kulturu, což vedlo k podepsání příměří.

Místo provádění smluv pokračovalo opevňování v oblastech sousedících s novými autonomními oblastmi. Bývalý francouzský prezident Francois Hollande a bývalá německá kancléřka Angela Merkelová nyní uznali, že dohody z Minsku byly trik a nikdy neměly být realizovány. Západní mocnosti se s masivní pomocí pokusily vybudovat silnou ukrajinskou armádu, v níž neonacisté mohli hrát klíčovou roli. Při nepřetržitém ostřelování zahynulo mnoho Rusů, včetně stovek dětí. Byla to genocida, ale Západ to ignoroval a chtěl centralizovaný ukrajinský stát, který by umlčel ukrajinské Rusy a vyvíjel tlak na Rusko, aby vrátilo Krym Ukrajině.

Panovaly obavy z etnických čistek v oblastech ruské většiny organizovanější a brutálnější ukrajinskou armádou. V reakci na to Rusko zahájilo speciální vojenskou operaci. Byl to omezený akční plán a umírněný Putin odmítl extremistický požadavek masivní akce. Jeho umírněnost vycházela ze strategických úvah a hlavně proto, že etničtí Ukrajinci byli také Slované. Istanbulská konference konaná v březnu 2022 byla příležitostí k urovnání otázek neutrality a autonomie pro Rusy, ale ukrajinská vláda od ní kvůli tlaku Západu ustoupila.

Vzhledem k tomu, že se nepodařilo dosáhnout dohody, byli Rusové přesvědčeni, že stejně jako dřívějším dohodám z Minsku, Západu nelze věřit. Ruská strategie se změnila na plánování dlouhé opotřebovací války jmenováním Beacona (Surovikin, význam Beacon v indickém textu Maják signalizující naději, poz. Gargamel) novým velitelem, protože bojoval a vybojoval pro Rusy působivé vítězství v Sýrii. Do bitvy bylo zavedeno 300 000 záložníků. Kromě toho bylo v Bělorusku umístěno 100 000 příslušníků armády, kteří se měli rychle přesunout do válečné zóny. NATO bylo zjevně přistiženo při podřimování, protože nepředpokládalo dlouhou válku. Pro Rusy není důležité území, ale zničení ukrajinské armády.

Navzdory většímu poznání, že Ukrajinci nemají žádnou rozumnou šanci zatlačit Rusy, kteří již připojili rusky mluvící oblasti k Rusku (což znamená 20 procent ukrajinského území), a existenci mírových iniciativ od důležitých think-tanků, jako je Rand Corporation. Celkové odhady říkají, že Rusové ztratili 20 000 vojáků ve srovnání se 157 000 ukrajinskými mrtvými, což je poměr 1 ku 8. Vyčerpání ukrajinské armády je vážné, protože Rusko zmobilizovalo 6,5 milionu vojáků, kterým se Ukrajinci nemohou rovnat.

Nářek NATO nad právy malých národů se zdá být prázdný, když roztrhalo Jugoslávii, zaútočilo na Irák pod falešnou záminkou, že vlastní zbraně hromadného ničení, následované Libyí a Sýrií. Zpráva Seymoura Hershe ukazuje, že USA a Norsko se podílely na zničení Nord Streamu 2, což hrubě porušuje zájmy nejdůležitějšího člena NATO v Evropě, Německa. Západním plánem bylo dosáhnout změny režimu v Moskvě a nenalézt schůdné a trvalé řešení ukrajinského problému.

Dvěma důležitými základy znovu ustavení Ruska jako velmoci je podle Primakovovy doktríny, obrovský arzenál jaderných zbraní, které působí jako odstrašující prostředek, a právo veta, které má Rusko jako stálý člen v Radě bezpečnosti. Rusko také touto svou silou zaštiťuje rozvoj zemí BRIC,  a tyto země i další mezinárodní organizace mu na oplátku pomáhají  obejít sankce.

Unipolarita již prošla a lekcí z ukrajinské války je nevyhnutelný pohyb směrem k multipolaritě a k nahrazení mezinárodního řádu založeného na pravidlech, která by se bez jasného vysvětlení byla neustále překrucována k prosazení západních ekonomických zájmů.  Zvýšená vojenská pomoc Ukrajině jen prodlouží agónii této země, stejně jako tomu bylo v případě Vietnamu v 60. a 70. letech. Vzniká nový světový řád s novými centry moci. Válka na Ukrajině tento nezvratný proces urychlí. (Konec textu, mírně krácen, plný text zde)

Komu se Fialovo turecké hospodářství v Česku nelíbí, může přijít demonstrovat 11. března na Václavák! Třeba mně tam potká!

Je sobota 4. březen 04.34 ráno. Omluva, na gramatiku dnes čas nebyl vůbec. Všem Vám děkuji za pomoc, dary i nápady. Já mobilizaci finančních příspěvků vyhlásit nemůžu, ale můžu Vám poděkovat, že díky Vám stále ještě můžeme pokračovat v našich analýzách. A děkovat je myslím si vždy lepší, než mobilizovat, ale současní politici to bohužel vidí opačně. Tak se mějte a staňte se novými a lepšími politiky. Už je nejvyšší čas, na výměnu těch starých. Pro jistotu připomínám, že jsem absolventem VPA KG a svůj mail: kpv0249@gmail.com.

 

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář