MAP 1607 Putinova FIRE KARTA – Den zúčtování. Díl druhý!

Dokončení minulé analýzy!

FIRE CARTA je název pro ekonomický útok na Spojené státy a Evropu, který zničí jejich ekonomiku. Důležitou roli v tomto útoku musí hrát země Afriky, Asie a Jižní Ameriky, bez nich by útok dopadnul stejně neslavně jako euro-americké sankce. Proto se budou dnes Číňané i Rusové, (Putin, Wang Yi,), ze všeho nejvíc při svých mírových projevech  snažit představit jako země, které hají zájmy bývalých kolonizovaných zemí proti kolonizátorům, kteří se opět rozhodli, podrobit si svět, a ukrajinská válka je začátkem tohoto pokusu. Tak jako Západ omílá mantru demokracie, aby ospravedlnil válečné dodávky na Ukrajinu, Rusové a Číňané budou zdůrazňovat spravedlivé zájmy národů a států na svou vlastní bezpečnost. To je rétorika obou stran, které se chystají nelítostně změřit své síly. V dnešní analýze se podíváme na dřeň této nebezpečné eskalace. 

Česká média loni oslavovalo let čarodějnice Nancy Pelosi na Tchaj-wan a dávala ho za příklad úspěšné západní demokratické politiky. Oslavy nebraly konce a USA dokonce schválily tzv. Chip Act, kterým nalijí do podpory výroby čipů v USA 52 miliard dolarů. Evropu tato suma rozzuřila, protože si díky drahotě a zadlužení nemůže dovolit podobně velké dotace, a její polovodičový průmysl bude v následujících letech scházet na úbytě, ještě rychleji než dosud.

Leč Morris Chang, 90-ti letý majitel tchajwanského obra TSMC, takřka monopolního výrobce nejmodernějších čipů, se už loni, když obědval s Nancy Pelosi, která tenkrát v srpnu přiletěla, a s prezidentkou Tchaj-wanu Tsai Ing-wen, která ji k němu doprovázela, vyjádřil k US plánům na čipy velmi nelichotivě. V rozhovoru, který byl celý rok tajen, aby nepokazil Bidenovy dotační plány, se Morris Chang  vysmál Nancy Pelosi, že za 52 miliard dolarů si můžou Američané postavit pár nejmodernějších továren na čipy, ale až je dostaví, budou už zastaralé, a hlavně nebude nikdo, kdo by v nich mohl pracovat, protože Američané už nemají žádnou technicky zdatnou pracovní sílu, protože: Celé generace ambiciózních Američanů, se místo do výroby nahrnuly do finančních a internetových společností. Vlastně si nemyslím, že je to pro Spojené státy špatná věc, že se tam nahrnuly, ale rozhodně je to špatná věc pro pokus o výrobu polovodičů v USA! A potom se celý oběd o několika chodech snažil velmi jízlivě vysvětlit Nancy Pelosi, že 52 miliard dolarů musí USA investovat několik let za sebou, protože průmysl výroby polovodičů je ten nejkomplikovanější výrobní řetězec na světě, a žádná země jej nedokáže provozovat samostatně. A svou řeč uzavřel, že nevěří, že to USA dokáží!

Číně stačí, možná s pomocí Ruska, zablokovat moře okolo Tchaj-wanu, a západní průmysl zalapá po dechu a zkolabuje. Čínský se zpomalí, a bude vyrábět čipy, které byly nejmodernější před deseti lety, ale bude je vyrábět, na rozdíl od Západu v obrovském množství. To je “horké” vynesení FIRE CARTY! A je velmi nepravděpodobné, protože existuje mnohem účinnější “studené” vynesení FIRE CARTY! 

Studené vynesení FIRE CARTY, nebylo ještě loni možné, z velmi prostého důvodu – neexistoval systém, jak obejít dolarové platby, které jsou po zablokování kódu SWIFT neuskutečnitelné. Jenže sankce na Rusko daly do pohybu desetitisíce malých finančníků po celém světě, a ti pomocí rupií, rublů, jüanů, a dalších světových měn udrželi ruskou ekonomiku v chodu, s čímž nikdo nepočítal. Už skoro rok existuje vzrůstající nedolarová ekonomika obcházení sankcí. A teď to hlavní, podle Sörova věrného pobočníka Yanise Varoufakise má Čína už připraven, a po celém světě rozšířen fantastický platební systém WeChat, který už dokáže pomocí cloudových aplikací zpracovat 40 miliard zpráv denně, a umožňuje tak každému člověku na světě, který si otevře účet u nějaké čínské banky, které jsou roztroušené po celém světě, jedním kliknutím platit, či nakupovat v libovolném množství pomocí čínské měny renminbi. A žádný z těchto obchodů není vázán na SWIFT, či dolar. Jediné, co zbývá, je spustit systém WeChat na plné obrátky, a podobně jako Rusko, které požaduje za ropu a plyn od účinků sankcí platby v rublech, začít požadovat za čínské komponenty, součástky, hliník, wolfram, hnojiva, vzácné minerály, auta, mobily, počítače – platby v renminbi. Systém prý může dokonce i používat další měny! 

Tento úder na dolar, eura a libry, by zlikvidoval západní ekonomiku. Ta je tzv. FIRE ekonomika. Ekonomika, ve které byla průmyslová výroba omezena na nejnutnější úroveň, která nedokáže bez masivního dovozu průmyslového zboží, komponentů a surovin ani zabezpečit životy a základní potřeby vlastních obyvatel. FIRE ekonomika je zkratka anglických slov finančnictví, pojišťovnictví, a podnikání v realitách, (finance, insurance, real estate). Paradoxně tak největší ekonomiky světa USA a EU jsou plně závislé na dovozu průmyslového zboží. Nejsou potom čipy, léky, hnojiva, energie, a jako perlička je, že zatím co Rusko vyrábí dnes 1000 tanků ročně, EU se zmůže na 60, a USA na 120!

90 letý Moriss Chang se ne nadarmo smál Nancy Pelosi, že USA už nezvládnou průmyslovou výrobu čipů, jak si plánují, protože celý průmysl byl odvezen do Číny, a místo inženýrů, techniků a řemeslně precizních dělníků, jsou ve FIRE ekonomice všichni bankéři, finančníci, pojišťováci, úředníci, celebrity, umělci, kadeřníci, specialisté politických neziskovek, a prodavači a opraváři a dealeři dovozového zboží! Změnit tento systém potrvá roky.

Podle Yanise Varoufakise mu čínský vysoký úředník řekl, že Číno-komunisté uzavřeli před desítkami let temný pakt s USA. Podle znění tohoto dark deal US bankéři odvezli do Číny všechny americké továrny, a Číňané, kteří na tom vydělali biliony dolarů, jejich dohodnutý podíl pravidelně každoročně investovali do amerických důchodových fondů, dluhopisů a realit. V USA dělníci a střední třída chudla, ale bankéři a finančníci bohatli, a ceny nemovitostí rostly, a jejich majitelé si mastili kapsy. Protože každý rok bylo v Číně vyrobeno ještě více zboží, byl dohodnutý podíl investovaný Číňany v USA stále vyšší, a umožňoval Washingtonu roztáčet tiskárnu na dolary a zadlužovat USA stále vyšším tempem.

Leč teď kosa narazila na kámen! USA se pustily do proxy války s Ruskem, strhly do ní Evropu, a když už nevěděl Biden kudy kam, začal vyhrožovat i Číně! Čínské řešení je prosté, stačí požadovat platby v renminbi, a USA se zhroutí. 

FIRE KARTA nemusí být vynesena najednou a v celé své šířce. Může se uskutečňovat postupně, tak jako byly postupně uvalovány sankce na Rusko. Čína ovšem musí najít náhradního kupce pro své zboží. A tím jsou dodavatelé surovin a potravin a energií do Číny – státy Asie, Afriky, Jižní Ameriky, a také obyvatelé čínského venkova. 

První karta ze sady karet FIRE byla již v Pekingu vynesena 15 a 16 prosince na poradě nejvyššího vedení. Po něm Xi Jin-ping vyhlásil, že klíčem k dalšímu rozvoji Činy je od nyní rozvoj osobní spotřeby Číňanů. V souladu s tím vydal Xi tyto úkoly

  •  upřednostnit restart a rozšiřování spotřeby zvýšením kupní síly rodin,
  • zlepšit spotřební prostředí a vytvořit nové scénáře spotřeby,
  • plně uvolnit spotřební potenciál čínské společnosti.

Čína tedy přestane být ekonomikou, která naprostou většinu svých výrobků vyváží, ale Číňané se začnou chovat jako se chovali Američané a Evropané ještě v sedmdesátých letech, tedy vyrábět a užívat, žít spokojený a šťastný život. To je v naprostém protikladu s politikou hlásanou Bruselem! Ale hlavně je to první z řady kroků, které budou následovat, a které povedou k likvidaci dolaru a eura, jako hlavních měn světa!

(Pokračování příště : FIRE KARTA – 3. díl! Tajná Bruselská porada v odlehlé pustině o tom, jak provětrat české peněženky!)

Je úterý 21. února 04.57 ráno. Můj mail, kdyby se někomu hodil: kpv0249@gmail.com. Všem Vám velice děkuji za pomoc, dary i za nápady. Naše analýzy vznikají pouze díky Vám. Snad taky nedostanu FIRE KARTU!

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář