MIP 33 Ruská ofenzíva na Ukrajině nabírá obrátky! Ukrajinci ustupují. Ruské ztráty zveřejněny!

Elitní ukrajinská mechanizovaná bojová skupina Cholodnyj Jar se při pokusu udeřit do boku ruských jednotek, a zpět dobýt strategické město Izjum, dostala sama do operačního obklíčení! (Viz mapa bojiště po Charkovem, 8. květen večer)

Včera 8. května oznámili Rusové, že opět zničili jediný ukrajinský pontonový most přes řeku Severní Doněc v Protopovka, po kterém může být zásobována, a nebo může ustoupit jedna z nejelitnějších ukrajinských mechanizovaných brigád “Cholodnyj Jar”, která se pokusila přes víkend udeřit Rusům do boku a dobýt zpět strategické město Izjum. Brigáda Cholodnyj Jar a další ukrajinské jednotky jsou tak v pasti na východním břehu řeky Severní Doněc (řeka = modrá čára na mapě, všechny = mosty dvě černé čáry), a bez postavení, a nebo získání nových mostů nemohou být zásobovány, a jsou odsouzeny k záhubě. Video ze zničení mostu najdete zde. (Pomocné důkazy k mapě – Obsazení jižního mostu v Zavody,) V minulých dílech jsme informovali, že Ukrajinci nejsou už skoro měsíc schopni zničit obdobně významné ruské pontonové mosty u Izjumu. Situace s mosty, tak jednoznačně potvrzuje, že v oblasti palebného ničení na vzdálenost 40-70km mají Rusové drtivou, absolutní převahu. Jak se projeví dodávky zbraní NATO se teprve ukáže.

Ruské velení zveřejnilo přes tento víkend záběry jednotek Specnaz, které po nocích nemilosrdně likvidují ukrajinské vojáky. Na záběru si můžete všimnout, jak termickými  senzory a další technikou pro boj v noci vybavení ruští Specnaz nemilosrdně zlikvidují přesnou střelbou zmatené a bezradné ukrajinské vojáky, kteří se marně snaží prchnout z místa útoku. Tento nemilosrdný útok je důkazem, že dokud nebudou ukrajinští vojáci vybaveni obdobnou technikou, nemají v nočních bojích s Rusy žádnou šanci. Podle přiznání elitního českého velitele zahraničních dobrovolníků na Ukrajině – (Je přímo podřízen ukrajinskému ministerstvu obrany a byl na Ukrajině přímo cvičen Američany.) – mají i tito elitní zahraniční dobrovolníci nedostatek senzorů i termokamer a dalšího vybavení nutného pro úspěšný boj s po zuby vybavenými Rusy. Dobrovolník, který si přezdívá Tango se vrátil do Česka, aby zde tento materiál sehnal.)

Ruská armáda tento víkend překvapivě rychle (za 3 dny) dobyla strategické město Popasna (22 000 obyvatel). Při bitvě o Popasna byla podle ruských hlášení zničena 1/3 ukrajinské 24. brigády, a její zbytky zmateně prchly směrem na týlové město Bakhmut, přes které vede poslední nepřerušená zásobovací linie elitní ukrajinské armádní skupiny rozmístěné k obraně trojúhelníku mezi městy  Slavjansk – SeveroDoněck – Popasna. Ruská armáda tak zahájila útok do týlu celého tohoto ukrajinského uskupení. I US institut pro studium válek ISW včera přiznal, že Rusové dobyli Popasna, a že už mají příležitost, celou tuto ukrajinskou skupinu vojsk, která od roku 2014 nepřetržitě bojuje s Doněckými a Luhanskými rebely obklíčit. V oblasti města Lyman, které leží na spojnici mezi městy Slavjansk a SeveroDoněck byla navíc včera nově lokalizována elitní ruská 90.gardová tanková divize z 1. tankové armády. Je tedy možné, že z Lymanu povede vstřícný útok na město Bakhmut (severní kleště), na které už útočí ruské jednotky z jihu, po dobytí opevněného města Popasna. Tímto útokem by byla Severodoněcká skupina ukrajinské armády odsouzená k opakování role německé 6.armády u Stalingradu – zakopat se, a bojovat do posledního náboje, aby byly na jeden až tři měsíce vázány ruské obkličovací síly blokováním severodoněckého kotle, a nemohly ihned vyrazit k Dněpru. Nicméně z pohledu na tyto mapy US institutu pro studium válek snadno pochopíte, že Ruská armáda může uskutečnit několik jiných způsobů obklíčení, a to i mnohem větších ukrajinských uskupení.

Jedním z klíčových rozhodnutí, jak bude válka pokračovat, bude dnešní (9.5)  rozhodnutí Vladimíra Putina, zda mobilizovat ruskou armádu. Západní analytici spojení se  CIA tvrdí, že Putin takto rozhodnout nemusí, neboť skrytou mobilizaci už provádí. Ale že je možné, že mobilizaci vyhlásí. Jako hlavní důkaz, že tak Putin učiní, se považují stále častější komentáře hlavních ruských médií, které tuto mobilizaci začínají považovat za nejlepší řešení, jak rychle srazit Ukrajinu na kolena. Podle zdrojů ze CIA se tyto komentáře mohou v ruských médiích objevovat pouze po schválení Kremlem. Tato tvrzení nemusí být daleko od pravdy, protože ruský generální štáb i Šojgu osobně v posledních dnech zesílili mediální kampaň propojující boj s hitlerovským nacismem s bojem se současným ukrajinským nacismem. Jak jsem uvedl minule, je to pouze můj subjektivní pocit.

Druhým z klíčových prvků, které rozhodnou ukrajinskou válku, bude schopnost USA vyzbrojovat Ukrajinu. Podle portugalského ministerstva obrany dostane Ukrajina na pomoc proti Rusku prehistorické obrněné transportéry M-113A. Tato obrněná vozidla získalo Portugalsko v minulosti za symbolickou cenu od US-Army , protože se Američanům už ani finančně nevyplatilo tato vozidla odvážet z Evropy do USA z důvodu vysoké ceny za jejich přepravu přes moře. K vozidlům M-113A mají Ukrajinci ještě dostat tažené houfnice M-114 ráže 155mm z druhé světové války. Obdobně smutná je i výše možné pomoci Ukrajině od samotných USA. Podle výpočtů kanadských vojenských specialistů mají USA už v zásobě jenom 5 000 protitankových střel Javelin. A i přes osobní intervenci Joe Bidena v továrně, kde se Javeliny vyrábí, jejich roční produkce nepřesáhne 2300 kusů! (Celkem od roku 1996 vyrobeno 34 500 raket Javelin. 17 500 vystřeleno při výcviku a testech. 5 000 vypáleno v Iráku a Afganistánu. 7 000 darováno Ukrajině. Celý zbytek 5000.) Ještě horší je situace s protiletadlovými raketami Stinger. Na posledy tyto rakety USA nakoupily od výrobce v roce 2003, a při letošním pokusu obnovit jejich výrobu, bylo zjištěno, že subdodavatelé součástek už nejsou ani schopni v dohledné době obnovit jejich výrobu. Jak vidíte dary zemí NATO Ukrajině mají své limity, a rozjet skutečnou zbrojní výrobu bude obtížné, a hlavně finančně náročné.

Třetím rozhodujícím prvkem, který rozhodnou válku na Ukrajině, jsou ztráty na živé síle. Obě strany konfliktu vlastní ztráty tají a ztráty protivníka zveřejňují denně. Ovšem s nejistou hodnověrností. Absolutní výjimku v této oblasti představuje komisařka Doněcké republiky (Rebelové) pro lidská práva Daria Morozovová. Ta zveřejňuje zprávy o mrtvých a raněných pravidelně.  Naposledy 6.5.2022 zveřejnila, že od začátku roku padlo 1635 příslušníků doněckých ozbrojených sil a  6 575 jich bylo zraněno. (Ztráty civilistů – občanů Doněcka za stejnou dobu 559/1631 – v důsledku ukrajinského ostřelování). Čísla Morozovové jsou dlouhodobě udržitelná a působí věrohodně. Možným důvodem jejich pravidelného zveřejňování je malá populace Doněcka, kde každý zná každého, a nic se neutají. Údaje Morozovové potvrzovali i ruští chirurgové, kteří pomáhají při operacích vojáků v doněckých nemocnicích. Jak jsme v minulosti informovali ze zpráv těchto doktorů vyplynulo, že v oblasti bojů na Doněcku jsou velkým problémem miny. (Bojuje se na bojišti, které je už od roku 2015 Ukrajinci soustavně opevňováno.)

Podle publikace: The military balance 2021. Abingdon, Oxon: International Institute for Strategic Studies. 2021, disponovali obě Rebelské republiky před mobilizací na jaře 2022 celkem 44 tisíci příslušníky ozbrojených sil. Po mobilizaci, tak mohla samotná Doněcká republika nasadit do boje okolo 40 000 vojáků. Podle Morozovové tak Doněcká armáda utrpěla 20% ztráty! Ztráty Luhanských rebelů by měli být značně menší z důvodu  podstatně nižší intenzity bojů a příznivějšího charakteru bojiště. (žádný Mariupol) Ztráty ruské armády budou pravděpodobně ještě nižší. Důvody jsou jasné – vysoká palebná a technologická převaha, a opatrný způsob boje, dávající přednost palebnému ničení a obchvatům. Odhad ztrát tedy je – 10% Rusové, 15% Luhansk, a potvrzeno je 20% Doněck. Celková útočná síla všech uskupení je 160 tisíc Rusové, a po 40 tisících Rebelové. Ztráty by tedy měli činit nejméně  16 000 Rusů, 6 000 Luhanských rebelů a 8 000 Doněckých rebelů = celkem 30 000 ( 8000 mrtvých a 22 000 raněných). Podle analytiků CIA ruské ztráty činí okolo 20 000 nejméně! Podle odhadů západních zpravodajských služeb Rusové zatím ztratili až 10 000 mrtvých a 30 000 raněných. Podle ukrajinských hlášení už Ukrajinci zabili 25 500 Rusů.

Válka je krutá. Přes 20% ztráty Doněcká armáda neztratila morálku, a během několika dnů, přes tento víkend, zlomila odpor Ukrajinců ve městě  Popasna. A byli to Ukrajici, kdo utekli z bojiště! Netroufám si odhadovat Ukrajinské ztráty, ale z výsledků krachu morálky v Popasne, a v důsledku absolutní ruské palebné převahy, je možné uvažovat, že jsou násobně vyšší, než ruské ztráty!

Přeji všem hezký den a držme míru palce!

Na závěr se omlouvám, ale stále ještě mám astma, takže ještě nejsem, přes všechnu léčebnou snahu schopen souvisle hovořit na kameru!

Děkujeme Vám za pomoc! Vaše dary nám umožňují Vás informovat! Demokracie umírá ve tmě! Bez informací se nemůžeme správně rozhodnout, koho volit! Proto se snažíme informovat o všech! Nesloužíme žádné straně ani hnutí. Pokud někoho podporujeme, jde pouze o jednotlivé osoby, které osobně známe. Děkujeme, že naše pořady sledujete a naše články čtete. Naši činnost můžete podpořit darem na účet 2601593605/2010, IBAN CZ7720100000002601593605, BIC FIOBCZPPXXX, Své platby prosím označte slovem DAR. Děkujeme! Všechny překlady jsou volné a v kontextu.

 

 

 

 

 

,

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář