MIP 15 Není sankce, jako sankce! Pád dolaru – I. část.

Před týdnem, jsem ve svém oblíbeném obchodním řetězci v Praze zjistil, že chlazený candát, už nemá obvyklé označení vyloveno na dolním toku řeky Volhy – Rusko, ale země původu Kazachstán. A že čeští Ovčané si tak už mohou spokojeně myslet, že sankce už konečně tvrdě udeřily i na Putina.  Bohužel musím Ovčany znepokojit – protože Kazachstán prý sankce obchází, a jak oznámil, včera 6.4. nebude na svém území ani blokovat ruské platební karty Mir.  Otázka původu ryby začíná  tak být lehce znepokojivá. Tím spíš, že včera oznámili mazaní Britové,  že neuvalí žádné sankce na dovoz ruských ryb na ostrovní trh!  Důvod neuvalení sankcí na ruské ryby je prostý – poškodilo by to anglické spotřebitele! Průměrný Angličan  sní  148g ryb týdně, (431 tisíc tun ročně snědí všichni Angličané), a ruské ryby představují v  jedné z hlavních kategorií tzv. Whitefish, až 30% anglické spotřeby, a navíc Rusko kontroluje až 45% světové produkce Whitefish. Angličané jsou od jakživa mazaní, a včera  to jen potvrdili – neboť mohou velmi rychle na rozdíl od EU (Německa! Česka!) nahradit ruské dodávky plynu a ropy, tak požadují uvalení sankcí na plyn a ropu. Protože, ale nemohou nahradit spotřebu ruských ryb – neuvalí sankce na ryby – jako EU! Sankční nařízení Západu, tak opět potvrdila staré pravidlo každé země  západní Evropy – Vždy myslet jen na sebe! Až se tohle pravidlo naučí používat i česká a slovenská ovčí vláda, možná konečně srovnáme západní životní úroveň! Lepši ovšem asi bude, spojit se v Evropě jen s těmi zeměmi, které nemyslí výhradně na sebe!

  • Válka na Ukrajině se stále více stává válkou o dolar!

Včera USA zabránily Rusku zaplatit splatnou část svého dluhu (Ruský dluh celkem 40 miliard USD), protože mu zablokovaly možnost použít k úhradě dluhu zmrazené miliardy USD ruských státních rezerv. Je to tak poprvé, co bylo nějaké zemi zabráněno splnit mezinárodní závazek zabráněním uskutečnění dolarové platby. Řada zemí světa si tak včera uvědomila, že mohou být dalšími zeměmi, které budou na řadě. Výsledkem akce USA a EU tak je, že se celá řada dalších  zemí chystá ukončit dominanci dolaru (i EUR) ve světovém obchodu.

Na tuto situaci s Ruským dluhem – (Rusko jej splatilo v Rublech) – Zareagovali okamžitě ostře Číno-komunistéTéměř všechny rozvojové země v Asii, Africe a Latinské Americe se nepostavily na žádnou stranu, pokud jde o sankce proti Rusku. Tyto země po včerejšku pochopily, jaká rizika představuje obchodovat v dolarech. Mnoho zemí jako Čína, Rusko, Indie a Saúdská Arábie již začalo připravovat nové způsoby, jak obchodovat bez dolaru. Dokonce i spojenci USA se už v minulosti snažili najít způsoby, jak obejít americké sankce na platby v dolarech. Například EU už v roce 2019 vymyslela a zřídila zvláštní mechanismus pro obchody s Íránem, který se vyhýbá sankcím USA  – nyní se ovšem po celém světě rozjela snaha zbavit se dolarového rizika.

Že je situace dolaru na vážkách je evidentní i ze právy Mezinárodního měnového fondu – Tajná eroze dominance dolaru – z března 2022. Podle této zprávy se za posledních několik málo let ze světového měnového rezervního systému vytratilo až 10% USD, které byly nahrazeny jinými rezervními měnami a zlatem, ovšem ne EUREM! Tento trend pomalu, ale jistě zesiluje. (Originál Zprávy v PDF najdete zde) Rusko už v roce 2021 převedlo takřka většinu svého zahraničního obchodu s Čínou mimo dolar.

  • V EU zase padají VETA!

Ani v EU není vše jednotné, jak nám tvrdí. Polsko včera vetovalo nařízení EU o jednotných daních. Podle Poláků jde v Bruselském daňovém nařízení o mazaný trik, jak by velké světové mega-firmy platily daně jen velkým zemím, a malé země EU by přitom neměly žádnou právní možnost, jak  si své daně vysoudit! Podle EU – jde o Polskou pomstu za pokusy zabavit Polákům Euro-dotace pod heslem, že nedodržují normy právního státu!

O tom, že se zase zákonitě letos zvednou ceny plynu informoval v Německu šéf tamního velkododavatele plynu Eon Energie Germany Filip Thon: Podle Thona, i když nakonec nebude embargo na dodávky ruského plynu, cena plynu se i tak opět zvýší, protože Německo musí začít doplňovat zásobníky o 75% skladovací kapacity, a to zvýší poptávku po plynu i jeho cenu cenu! Jakmile se cena plynu, kvůli německému doplňování zásobníků, zvýší, zvýší se i cena plynu pro Česko, a cena elektřiny v Česku, protože český vládce Fiala se před měsícem nepřipojil k Portugalsku a Španělsku, a česká cena elektřiny, je tak  stále ještě na rozdíl od Španělské a Portugalské ceny, vázaná na cenu plynu v Německu a v Holandsku!

(Foto Putin a Nabiullinová)

Co dodat na závěr – Ruský Rubl je po měsíci útoků zpět na své hodnotě 80 Rublů na 1 USD – dokonalou práci ruské centrální bankéřky Elviry Nabiullinové ocenili i zavilí nepřátelé Ruska!, a posteskli se, škoda, že s celým svým týmem nepracuje pro ně! Asi už v Bruselu shánějí někoho, kdo by zkrotil Evropskou inflaci.

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář