MIP 12 Kritický úder Ukrajině! Dnes 2.4. ráno Ruská armáda zasadila nemilosrdný úder!

Dnes s časných ranních hodinách zaútočila ruská armáda raketami dalekého dosahu na jedinou Ukrajinskou rafinerii pohonných hmot! (video z  útoku) Rafinerie se nachází v městě Kremenčuk a je podle analýzy majora Rimantase Šikase, vedoucího skupiny energetické bezpečnosti velitelství NATO jedinou ukrajinskou rafinerií ropy, která je ještě v provozu. Ostatní rafinerie byly z provozu vyřazeny pro poruchy a nedostatečnou kvalitu produkovaných pohonných hmot, a pro vysoké náklady spojené s jejich opravou a rekonstrukcí, ještě před rokem 2019! Ukrajina je podle NATO z 90% závislá na produkci rafinerie Kremenčuk, a nebude schopná nijak jinak výpadek produkce nahradit. Rafinerie Kremenčuk podle NATO měla kapacitu 18 milionů tun PHM ročně. Jediná další rafinerie Shebelinka má bohužel kapacitu jen 1 milion tun, a bohužel nachází se u Charkova!

(Foto: major NATO Rimantas Šikas)

Rusko dnes oznámilo, že cílem útoku na rafinerii Kremenčuk byly také skladovací kapacity pohonných hmot. Je tedy zřejmé, že Rusko právě zničilo výrobní a distribuční a skladovací kapacity pohonných hmot na Ukrajině. Ukrajinská spotřeba PHM a dalších rafinovaných produktů, jako jsou oleje, je zhruba 10 milionů tun ročně! Česká spotřeba je si 7-8 milionů tun ročně! Spotřeba tanku se počítá zhruba tuna/den pro ofenzívu. Ukrajinská produkce PHM představovala asi 25 až 30 tisíc tun denně. Po vyřazení obou výrobních kapacit bude třeba každý den vykládat na Ukrajině 1000 kamionových cisteren paliva denně (civilní návěs 38 tun paliva max, vojenská nákladní cisterna PHM 7 tun max) z EU. Při průměrné přepravní vzdálenosti 1000 km (třeba Košice-Kremenčuk) bude nutné do akce zapojit asi 4000 kamionů a 8 000 řidičů! Nebo 30 vlaků (24 cisteren = 1200 tun paliva). Problémem bude, ale z čeho v EU paliva pro Ukrajinu vyrobit, protože Ukrajina rafinovala ropu z 80% vytěženou na Ukrajině. Na ruskou ropu je embargo a EU bude muset dodávat Ukrajině denní spotřebu PHM Česka a Slovenska, pokud se Rusům podařilo rafinerii Kremenčuk úderem vyřadit. Pokud ne, nic jim nebrání, útoky opakovat a rafinerii vyřadit z provozu. Na Ukrajině i v EU začíná zemědělská sezóna – trh s PHM a ropu je nebývale napjatý – pokud bude rafinerie Kremenčuk vyřazena z provozu – Ukrajina musí dostat PHM z EU, jinak se rychle její armáda i zásobování obyvatelstva a průmysl zhroutí. To ovšem bude znamenat zřejmě další nárůst cen PHM u benzínových pump a sekundární zdražování všeho. Denní dodávky PHM na Ukrajinu mohou EU potenciálně stát až 600 milionů CZK denně, 18 miliard měsíčně, 216 miliard ročně!

Satelitní mapa Rafinerie Kremenčuk

Podle ukrajinského experta bude další problém u benzínu 92, protože ten se v EU už nevyrábí, a nebude jej tak čím nahradit. Benzín 92 dodávala ukrajinské armádě rafinerie Shebelinka. Ukrajinský expert nepřekonatelné problémy s nedostatkem PHM na Ukrajině nepředpokládá vzhledem k dodávkám z EU, které si Ukrajina před několika dny zajistila.

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář