MIP 112 Vánoční dárek od Bruselu – plyn a elektřina Čechům zdraží ještě o 50%!

Nepředstavitelné! 475 EUR má stát do letošních vánoc 1MWh plynu! 1476 EUR má stát do letošních vánoc 1MWh elektřiny! Ceny mají vzrůst oproti rekordu tohoto týdne (graf) o dalších 50%! 

Češi tak budou muset za elektřinu a plyn zaplatit celkem 3,75 bilionu korun! (Údaje na odkaze jsou v naší analýze přepočteny na nové ceny, které budou platit o vánocích!) Státní rozpočet Česka přitom má hodnotu pouhých 2 biliony korun, a veškerá hodnota vší práce všech Čechů a všech firem podnikajících v Česku má hodnotu pouhých 6 bilionů korun. To znamená, že 62% veškerého výdělku celého Česka by se muselo zaplatit jen za plyn a elektřinu! 

366 tisíc vychází platba na jednoho občana. A 1 milion 464 tisíc na čtyřčlennou rodinu! Samozřejmě, že část z těchto peněz zaplatí firmy a úřady, ale i tak jde o naprosto děsivé údaje! Česká vláda se definitivně zbláznila a Brusel definitivně zešílel!

Česká vláda chce na pomoc s drahými energiemi vyčlenit 40 miliard korun! Když odečteme tuto vládní pomoc od ceny energií, které musí zaplatit celé Česko: 3,75 bilionu mínus 40 miliard dostaneme 3,71 bilionu korun! Tak tomu říkám pomoc! Vláda zřejmě vůbec netuší, co se děje!

Celé cenové šílenství si v dnešním díle podrobně rozebereme!

Maličkosti na rozehřátí:

Dmitrij Medveděv včera oznámil, že Evropa bude do vánoc platit 5000 EUR za 1000 kubíků plynu! (475 EUR za MWh) A má to dobře spočítané. 1000 kubíků plynu stálo ještě v létě 2020 150 EUR. Minulý týden už 23krát více – 3500 EUR! A do konce roku má 1000 kubíků plynu stát 5000 EUR!  Tedy 33krát více! 

Norsko včera oznámilo, že za vysoké ceny plynu může Brusel! (Ne tedy Putin, jak tvrdí média)

Tento týden se Brusel kvůli rekordním cenám plynu obrátil na Norsko a požádal jeho vládu o zvýšení dodávek plynu do Evropy, a o  snížení ceny dodávaného plynu. Norská odpověď Brusel zaskočila!  Norský ministr energetiky Terje Aasland odpověděl, že nepřipadá v úvahu, aby Norsko dodávalo EU levnější plyn. Podle vyjádření Terje Aaslanda může za současnou vysokou cenu plynu Brusel, tím že před pár lety odmítl podepsat s Norskem dlouhodobé smlouvy na dodávky norského plynu do Evropy za dlouhodobě vyjednanou a oboustranně výhodnou cenu, a že místo dlouhodobých smluv povolil dodávky plynu do Evropy pouze na základě tzv.  “spotových cen”. Spotové ceny se vytváří na tzv. Holandské burze plynu, a Lipské burze elektřiny! Podle norské vlády, tak Bruselu nezbývá, než aby nyní akceptoval dodávky norského plynu za vysoké burzovní “spotové ceny”, a to proto, že si Brusel v minulosti  tento mechanismus tvorby cen prosadil. ( Norsko, stejně jako Rusko muselo v minulosti přejít na tzv. “spotové ceny”, dodávaného plynu)

Závěr první – Protože Brusel v minulosti prosadil místo dlouhodobých obchodních smluv na dodávky plynu do Evropy, tzv. spotové burzovní ceny, je viníkem současného zdražování plynu i elektřiny Brusel. Brusel a jeho úředníci by tedy měli Česku a dalším zemím zaplatit škodu, kterou způsobili prosazením spotových cen místo dlouhodobých smluv a cen. Zodpovědné osoby by také okamžitě měly být zbaveny úřadů a tučných bruselských prebend! Stejně tak by se mělo postupovat proti českým úředníkům a politikům, kteří v minulosti, na rozdíl od Maďarska, na tento způsob tvorby cen přistoupili, a Česko k němu zavázali. A kteří povolili státní firmě ČEZ, aby prodala českou elektřinu na 3 roky dopředu! )

Norsko zároveň v odpovědi Bruselu oznámilo, že ani nemůže zvýšit dodávky plynu. Naopak, že je musí snížit. Norské těžební pole Troll a technické zařízení pro přepravu plynu do Evropy Kollsnes jsou dočasně na pár týdnů mimo provoz v důsledku údržby

Průměrná vytíženost vykládky plynu LNG v evropských terminálech v srpnu klesla na 59%. Na vině prudkého snížení vykládání LNG v Evropě jsou tyto faktory – (1) největší italský a evropský terminál – Adriatic LNG (foto) – je v důsledku oprav už celý měsíc mimo provoz. (2) asijští kupci LNG, kteří na začátku roku “milostivě” přenechali řadu nákladů LNG Evropanům, nyní začali před nadcházející zimou urychleně doplňovat své zásoby. Na trhu lodních zásilek LNG tak nejsou k dispozici přepravní kapacity. Druhým důvodem vykoupení všech nákladů LNG Asiaty je jejich obava před dalším růstem cen. (3) Růst cen LNG se očekává kvůli přicházející sezóně hurikánu v Karibiku a kvůli nízkým zásobám plynu v USA (jen 5%). Z uvedeného souběhu událostí je evidentní, že LNG plyn do Evropy nedorazí, a nebo za naprosto šílené ceny! Podle odborníků na plyn – Česká vláda lhala lidem, a ve skutečnosti žádný plyn LNG do Holandského terminálu ani nekoupila!

Kritický stav na Ukrajině. Ukrajina nutně, aby její obyvatelstvo nezmrzlo, potřebuje podle vlastních údajů do začátku letošního října uskladnit 4 miliardy kubíků plynu. Denně tak musí Ukrajina naskladňovat 85 milionů kubíků plynu. Ukrajina neodebírá plyn z Ruska, ale dostává jej od roku 2014 z EU. Do EU proudí z Ruska 33 milionů kubíků denně přes Nord Stream 1 (29.srpna bude vypnut!) a 42 milionů kubíků denně přes Ukrajinu (Sudzha). Veškerý plyn dodávaný přes jižní plynovody je spotřebován na Jihu Evropy a v Maďarsku. Součtem snadno zjistíme, že Ukrajina zásobníky naplnit do zimy nedokáže, protože součet denních dodávek ruského plynu je maximálně 75 milionů kubíků. Ten ale Evropa potřebuje sama, a ještě jí bude chybět.  

Podle odborníků na plyn musí dokonce Ukrajina z Evropy vyždímat 6 miliard kubíků plynu, aby přežila letošní zimu, a to je nemožné. Podle odborníků hlavně proto, že USA by musely tento plyn ve formě LNG dodat pro Ukrajinu do Evropy, a to je technicky nemožné. USA jsou největším světovým vývozcem LNG, a letos dodaly 71% svého vývozu do Evropy. Tyto dodávky je možné zvýšit po opravě poškozené rafinerie LNG Freeport  pouze o 11%. Dodávky USA do Evropy představují 47% všech dodávek LNG do EU. Dodávky LNG z Ruska představují 14% všech dodávek LNG do EU! Dodávky LNG do Číny představují pouze 11% čínské spotřeby. 40% čínské spotřeby dodává Austrálie a 6% Rusko. (Viz Graf Čínského dovozu LNG)

Podle odborníků, ani uskladněný plyn v zásobnících Ukrajině v zimě nepomůže, protože ho nebude moci distribuovat ze západu na východ ke spotřebitelům. Přeprava plynu je velmi náchylná na tlak v potrubí. Jeho náhlé změny, vlivem válečných událostí mohou plynovou soustavu vyřadit z provozu na několik měsíců

Ukrajina těží vlastní plyn, asi z 50%. Většina nalezišť se bohužel nachází v dostřelu ruského dělostřelectva, a nebo je již okupována. Předpokládá se, že Rusko tyto naleziště s příchodem zimy vyřadí z provozu. (Viz Mapa)

 

K začátku června už bylo takto vyřazeno z provozu asi 5 000 km plynovodů a 3 800 rozvodů plynu. Poškozeno bylo také více než 200 plynových kotelen a několik kogeneračních tepelných elektráren pro centralizované zásobování teplem . Pokud bude ostřelování pokračovat, celá ukrajinská města se mohou ocitnout bez tepla

80% ukrajinských domácností má zaveden plyn. 50% je závislých na dodávkách teplé vody z plynových tepláren a 33% na dodávkách tepla z plynových kotelen. 

Ukrajina podle svého ministra energetiky potřebuje od EU a USA nutně dostat 10 miliard EUR (250 miliard korun), aby si na zimu mohla nakoupit plyn.

Vzhledem k tomu, že elitní 3. ruský armádní sbor, tvořený výhradně vycvičenými dobrovolníky, a vyzbrojený tou nejmodernější technikou, ukončil výcvik, a zahájil přesun do oblasti soustředění východně od Doněcka – lze očekávat ruskou ofenzívu, a místo soustředění sboru před útokem nevylučuje, že cílem jeho útoku budou plynová pole Ukrajiny. 3. armádní sbor je vyzbrojen 4000 tanky a obrněnými vozidly. Protiletadlovými raketovými komplexy BUK a samohybným dělostřelectvem. Předpokládá se, že jej tvoří cca 15 – 20 tisíc profesionálů a vycvičených dobrovolníků. Tento sbor představuje asi 15% současných ruských sil na frontě. Jeho výzbroj a velikost naznačuje, že Rusové chystají útok, stejného typu jako na jaře – tedy úder do hloubky Ukrajinského území. (Nebo má sloužit jako záloha proti připravované ukrajinské ofenzívě, kterou ovšem Rusové popírají, že by k ní mohlo dojít.) Ukrajinci nazývají sbor – sborem ruských opilců. A vysmívají se jeho příslušníkům. Tak uvidíme. 

(Další fotky, zde)

Na Závěrečné mapě vidíte to nejdůležitější z ukrajinské fronty posledních 14 dnů – bitva za Peski – je důkazem, že fronta zamrzla. V březnu Rusové ukazovali mapy, kde zabírali celá města. Ještě v červnu zabírali celé vesnice. A nyní doslova bojují o každou ulici. Fronta zamrzla. Možná protože Rusové místo doplňování vybojovaných jednotek, připravili a poslali do pole celý III. sbor. Možná protože Rusové bez mobilizace už nedají dohromady dost vojáků. V každém případě jak to dopadne uvidíme, stejně jako uvidíme, kam se až vyšplhají ceny. 

 

Přeji Vám pohodový den, a nezoufejte ze špatných zpráv, protože vždy může být hůř! Děkuji všem, kdo nás tento měsíc podarovali. Vzhledem současné drahotě si toho vážíme o to víc. Ještě jednou děkuji Michael Gargamel-

 

 

 

 

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář