MAP 1888 Brusel 1.2 bilionem CZK z “Ukrajinského fondu” financuje přesun výroby oceli z Ostravska do Španělska, Itálie, Francie a Německa! Proč Fiala mlčí?! Je snad už rozhodnuto o válce s Ruskem a továrny se přesunují do bezpečí?!

Vrchní válečník NATO admirál Bauer před pár dny vyzval hlavouny Evropy k přípravě na válku s Ruskem! Když k ní dojde, ČR se stane bojištěm. Když válka nebude jaderná, budou klíčové továrny v Západní EU na rozdíl od českých v relativním bezpečí. Není tak asi náhodou, že Brusel loni a letos schválil výplatu masivních dotací na přesun průmyslové výroby z Česka do zemí Západní EU. V Ostravě se největší česká ocelárna Liberty nachází ve stavu technického krachu, nevyrábí, a 6 tisíc jejích zaměstnanců sedí v obavách z budoucnosti doma. Další ostravská ocelářská firma Arcelor Mittal Tubular Products už před pár dny přiznala, že přesunula část své výroby do Španělska, protože v ČR nedostala odpovídající dotace, a propustila některé zaměstnance. Ze sum, které Brusel nyní vyplácí západoevropským ocelářům, aby převzali výrobu od českých ocelářů, kteří nedostávají dotace žádné, se přitom točí hlava! 

  1. Dotace pro ocelárnu Arcelor Mittal Francie/Dunkerk/2024          18.75 miliardy CZK
  2. Dotace pro ocelárnu Arcelor Mittal Itálie/Tarent/2024                  115 miliard CZK
  3. Dotace pro ocelárnu Arcelor Mittal Německo/Hamburg/2023       1.4 miliardy CZK
  4. Dotace pro ocelárnu Arcelor Mittal Španělsko/Gijon/2023            11.5 miliardy CZK 
  5. Dotace pro ocelárnu Salzgitter Německo/Salzgitter/2023               25 miliard CZK

Nejde přitom o dotace nákladů výroby a cen energií pro tyto západní ocelárny, ale o jejich modernizaci, a o “rychlé uvedení léta vyhaslých pecí do provozu“!

V italském Tarentu má dojít mimo jiné k rychlé rekonstrukci pece č.5, která byla celá léta vyhaslá! Arcelor Mittal ovšem požaduje ještě další desítky miliard navíc, a ke konečné dohodě zde zatím nedošlo! Žádáme vládu, aby zachránila 16 tisíc pracovních míst, která jsou pro Tarent klíčová,  a zachovala a zachránila strategickou ocelárnu, která je klíčová pro budoucnost celé Itálievyhlásil 9. ledna 2024 šéf italských odborů Luigi Sbarra, jakmile vešlo ve známost, že Arcelor Mittal chce ještě víc, než už slíbených 115 miliard CZK! Tyto dotace jsou přitom výhradně vyplácené Bruselem z fondu REPowerEU, který vznikl v květnu 2022 s jediným cílem, aby proplácel náklady na odstranění důsledků války na Ukrajině a sankcí na Rusko zejména v energeticky náročných oborech v chudých regionech EU! Fiala v ČR vládne od ledna 2022, a ještě nedokázal z fondu EU založeného v květnu 2022 získat ani miliardu pro české oceláře z Ostravy?! Jsem zvědav, zda se někdo z českých politiků, co se dnes a denně za nehorázný plat jen líně rozvalují v parlamentních lavicích, odváží Fialu inzultovat prostou otázkou: Kam si ty miliardy z fondu REPowerEU určené na záchranu českého ocelářství v chudém Ostravsku zašantročil, ty ničemo!? 

Zatím, co v neděli 14. ledna 2024 český premiér Petr Fiala rozjímal, a místo vládnutí rozesílal po sociálních sítích havlovsky neurčité signály: “Cesty k lepší budoucnosti hledejme společně. A dívejme se dopředu s nadějí. Optimismus a pozitivní pohled na život nám pomáhají. Těším se na to, co společně letos dokážeme! K Restartu Česka může přispět každý z nás.”, ve Francii zasedla vláda a po skončení jednání ministr hospodářství Bruno LeMarie, mimochodem absolvent mnoha elitních universit a zkušený ekonomický harcovník, veřejnosti oznámil, že Francie bude skoro 19 miliardami CZK dotovat výstavbu dvou nových elektrických obloukových pecí v největší francouzské ocelárně v přístavu Dunkerk, (8 nejchudší ze 95 ne-zámořských francouzských departementů). Macron označil dotaci za historický okamžik záchrany budoucnosti francouzského ocelářství, a výrazný krok, k nahrazení spotřeby uhlí při produkci oceli jadernou elektřinou!  Fiala a Stanjura byli v letech 2012 až 2013, když se zastavila příprava na bezprostřední výstavbu nové jaderné elektrárny, buď členy vlády, a nebo vládními poslanci! A později se podíleli na Lipavského úspěšném tažení proti výstavbě (ruských nebo čínských) jaderných elektráren v ČR, která se připravovala. Na rozdíl od Francie, tak ČR nyní nemá dostatečnou kapacitu jaderné energetiky, aby mohla “dotovat” přestavbu vysokých pecí na uhlí na elektrické obloukové pece!!! Zde si můžete prohlédnou krásné fotografie, jaké obloukové elektrické pece, které se nyní po celé západní EU za obrovské dotace budují, musela ČR v minulých letech nechat zkrachovat a zbořit, podle nařízení Bruselu!!! A teď díky Fialovi, Stanjurovi, Lipavskému a dalším vysokým politikům z let 2012 až 2022, nemá ČR ani novou jadernou elektrárnu, byť aspoň v polovině výstavby, ani levný ruský plyn, ani levnou elektřinu, a ani peníze, aby zabránila krachu zbytku nezničeného českého průmyslu!!!

Z Ostravska se prokazatelně přesunuje ocelářská výroba do Španělska. Na výstavbu nové obloukové elektrické pece a modernizaci stávajících hutí v přístavu Gijón byla schválena už loni dotace 11.5 miliardy CZK! Dotace představuje asi 45% nákladů celé stavby! Součástí stavby je i výstavba elektrárny! Mohli bychom pokračovat o dotacích ocelářským hutím v Německu, Itálii a v dalších zemích západní EU. Jak přiznal ředitel  ostravské Arcelor Mittal Tubular Products, která byla nucena přesunout výrobu do Španělska, Fialovy dotace na levné energie jsou nižší nejen než v Německu, ale i než v Polsku! Na modernizaci a přestavbu hutí a oceláren Fiala nedává nic! Znovu se ptám: “Kde ty miliardy skončily, když s nimi každý stát v EU  modernizaci svého ocelářství dotuje?! Byly snad zase rozdány různým kamarádíčkům a kmotrům ODS, novinářské klace, politickým neziskovkám a nebo snad byly poslány na Ukrajinu? 

Když se ČSR chystala ve třicátých letech na střet s Německem jedním z prvních vládních opatření byl přesun a výstavba zbrojovek a válečného průmyslu, co nejdále od Německa – na česko-slovenské pomezí, a ještě dál. Když se Británie chystala na střet s Německem první důležité podniky ještě před válkou připravovala v severní Anglii. A Stalin zoufale rychle budoval Uralský a Sibiřský průmysl už před Mnichovem. Když se chystá válka, chystají se i potenciální bojiště. Důležitý průmysl se z nich odsunuje, a nebo se přednostně buduje v území, o kterém se předpokládá, že bude představovat hluboký týl. Generálové NATO neustále sní o  konvenční válce s Ruskem, protože jadernou válku by jim jejich občané otloukli o hlavu, a vyházeli by je od koryt. V nejaderné válce s Ruskem by hluboký týl začal někde v půli Německa, a konvenční rakety by tamní továrny příliš nezničily, na rozdíl od Čech. Fialova likvidace českého průmyslu je podivná, tím spíš, když Brusel za desítky miliard buduje průmyslové kapacity, které v ČR krachují, na Západě EU! A podivné je, že politiky ani nezajímá základní otázka, proč všechny země mají dotace pro své oceláře, jen ČR ne?!!!

Je  sobota 20. leden 2024, opět 05.07 ráno. Na maily odpovím, jak jsem slíbil, dnes večer. Ale asi nebude analýza, nestíhám, ale děkuji za ně. V sobotu večer jsem diskutoval s Josefem Skálou na TV Bureš, pořad najdete zde. Ve čtvrtek 11. ledna jsem byl hostem ve Studio Helene – Svobodný vysílač. Záznam pořadu najdete zde. Ve čtvrtek 4. ledna jsem natáčel u Hájka na Protiproudu. Pořad najdete zde

Naše analýzy čte odhadem nejméně 10 tisíc lidí denně. Kdyby každý přispěl desetikorunou měsíčně, nebyly by starosti. Protože tomu tak není, a doba je zlá, o to víc děkuji od srdce čtenářům, kdo nás i v dnešní těžké době podporují, aby naše analýzy mohly i nadále pokračovat! Mail na mne kpv0249@gmail.com 

Děkujeme Vám za pomoc! Vaše dary nám umožňují Vás informovat! Demokracie umírá ve tmě! Bez informací se nemůžeme správně rozhodnout, koho volit! Proto se snažíme informovat o všech! Nesloužíme žádné straně ani hnutí. Pokud někoho podporujeme, jde pouze o jednotlivé osoby, které osobně známe. Děkujeme, že naše pořady sledujete a naše články čtěte. Naši činnost můžete podpořit darem na účet 2902739284 / 2010, IBAN CZ79 2010 0000 0029 0273 9284, BIC FIOBCZPPXXX, Své platby prosím označte slovem DAR. Děkujeme! Všechny překlady jsou volné a v kontextu.

Kdo naše analýzy publikuje, prosím, ať uvede jejich zdroj a nemění jejich obsah!

 

 

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář