MAP 1889 Putin srazil mocnými údery Macrona na kolena. Macron zuří a chystá pomstu! Putin obětoval dvě stará letadla, aby vyčenichal strategické cíle, a zničil je! Geniální!

Putin je mazaný jako liška! Před pár dny spustila západní média oslavné triády, že se Ukrajině podařilo sestřelit dvě ruská prý nenahraditelná letadla A-50 Berijev, a Il-22m. Skutečnost však je však přesně opačná. Il-22m poškození přežil a bezpečně přistál, osud A-50 není přesně znám. Ale hlavně, Putin vyslal obě letadla jako návnadu, a třetí letadlo Il-20m Elint, a další moderní ruské stíhačky SU-35 přitom nasávaly elektronická data, která ukrajinské štáby a jednotky PVO začaly chrlit ve velkém, aby A-50 sestřelily. Hlavním cílem operace však bylo vyčenichat ukrajinské bunkry a úkryty, odkud se řídí útoky dronů v oblasti severně od Krymu, a ze kterých “západní” specialisté ovládají složité západní raketové a elektronické zbraně a systémy. Likvidace těchto cílů je totiž důležitá pro úspěch očekávané ruské ofenzívy. V analýze vše postupně vysvětlíme.

 

A-50U ‘Bort 50’, sériové číslo RF-50601, pravděpodobně sestřelený Ukrajinci nad severozápadním Azovským mořem, 14. ledna 2024.

1)  Českem se šíří zprávy, že letadla A-50, známá jako ruský AWACS, neboli letadla včasné výstrahy, jsou pro Putina nenahraditelná, má jich jenom pár, a sestřelení jednoho, tak značně oslabilo ruské letectvo. Letadlo A-50 je přitom na konci své technologické životnosti, a ruská armáda je od roku 2022 nahrazuje úplně novými stroji A-100. Na začátku války na Ukrajině mělo ruské letectvo asi 16 letadel A-50, z nichž provozuschopných bylo 9 až 11. Na začátku války byla všechna provozuschopná letadla A-50 intenzivně nasazena, neboť koordinovala letecký výsadek na kyjevská letiště a jeho vzdušnou podporu. Po ukončení operací v Kyjevě zůstaly pouze 3 stroje A-50 provozuschopné, zbytek utrpěl různé poruchy díky intenzitě s jakou byly nasazeny. Letadla A-50 jsou primárně řídící velitelská střediska pro 10 starších ruských stíhaček, či stíhacích bombardérů, a jsou vybavená zastaralým radarem o dosahu 650 km proti velkým vzdušným cílům. Jakmile ruské letectvo přešlo na letadla SU-35, SU-34, a modernější stroje, Berijev A-50 ztratil své strategické opodstatnění, jako letoun včasné výstrahy a operační vzdušné letecké středisko, a byl tak ve válce na Ukrajině bezezbytku spotřebován, co se týče zbytku kapacity leteckých hodin a provozních limitů jeho zastaralých přístrojů. 

Nová A-100 Berijev nahrazují vyřazovaná A-50 od jara roku 2022.

2) Pro pochopení proč Ukrajinci na Putinovu lep tak ochotně skočili jsou důležité dva obrázky níže. Na prvním je znázorněno radarové pokrytí Krymu z hlavního ruského radaru PVO umístěného na stožáru ve výšce 50 metrů nad zemí v Jevpatoriji. Zeleně je vyznačena oblast, ve které radar nevidí objekty ve výšce do 20 metrů nad povrchem, Žlutě ve výšce do 100 metrů, Oranžově ve výšce do 500 metrů. Z obrázku je patrné, že Ukrajinské západní rakety a drony mohou pronikat ze severu na Krym ve výšce do 500 metrů velmi snadno a nepozorovaně, a je velmi složité je včas sestřelit. Na druhém obrázku je radarové pokrytí Krymu v případě, že nad ním, nad Azovským mořem, a nebo do 200 km jižně od Jevpatorije operuje ruský A-50U ve výšce 8000m. Použité barvy znamenají stejné výšky. Nasazení A-50U jižně od Krymu tak mělo na první pohled svoji logiku, rozšířit detekci ukrajinských cílů útočících na Krym, a ruské loďstvo ze severu,  jenže jak vysvětlíme, dále byla to past. 

3) Putin 14. ledna vyslal nad Krym A-50 v poslední konfiguraci U. Jde o jedno z pouhých 4 letadel A-50, která byla v letech 2011 až 2018 modernizována, a na rozdíl od starších variant dokáží sledovat i vrtulníky a další malé nízko letící cíle. Co vypadá logicky, jako snaha zlepšit obranu Krymu před ukrajinskými útoky západními zbraněmi, se zhroutí v okamžiku, kdy si uvědomíme, že A-50U může operovat ve vzduchu jen 6 hodin, a po té musí přistát, a že Putin má jen 4 letouny A-50 U, které dokáží detekovat nízkoletící malé cíle, a že letadla A-50 v oblasti nepřetržitě neoperují! 4

4) Putin vyslal s A-50U, krom Il-22M také Il-20M ELINT. Letadla IL neslouží k radarové detekci, ale jsou prostředky především radioelektronické rozvědky a REB. Současně vyslal nad Doněck operovat nejnovější stíhačky a úderné letouny SU-35, SU-34, a SU-30SM2, která jsou našlapaná moderní elektronikou, a za letu vytvářejí, podobně jako americká F-35, virtuální elektronický obraz bojiště, tedy to, co je jediným účelem A-50U. Několik minut před útokem ukrajinského komplexu S-300 na letadla A-50 a Il-22, ruská SU-34 operující nad Doněckem hlásila aktivaci radarů a odpalovacích zařízení S-300 v oblasti těsně za frontou, asi 120 km od místa letu A-50, i skutečnost, že se na cíle nad azovským mořem zaměřují.  Tyto prostředky ukrajinské PVO byly v tomto prostoru úplně nové, ale ruská úderná letadla, která je detekovala, na ně nezaútočila protiradarovými střelami, a to přesto, že se pokoušejí letadlo A-50 zaměřit a zničit. Ba co víc, ruská strana pokračovala v misi! Na obrázku dole. Horní bod úsečky, místo rozmístění ukrajinského komplexu S-300, dolní bod úsečky, pravděpodobné místo zásahu A-50 a Il-22.

5) Klíčové k pochopení smyslu akce z ruské strany jsou technická data. V té době nad Doněckem operující ruská letadla SU-34, SU-35. SU-30SM2 mají mnohem výkonnější radary i elektroniku než A-50U, a nepotřebují ani, aby je operátoři z paluby A-50U řídili, jako bylo obvyklé pro starší stroje SU-27 a SU-24. Navíc A-50 a Il-22M doprovázel elektronický průzkum Il-20M! Cílem mise tak bylo shromáždit maximum dat o ukrajinské obraně u Doněcka, protože tři lákavé cíle nad Azovským mořem vyprovokovali Ukrajince, aby prozradili vše, co na bojišti mají!

Klíčové letadlo ruské akce ze. ledna IL-20M ELINT je vysavač elektronických dat. Jedinou šanci, jak mu uniknout, je vypnout všechny přístroje. A Ukrajinci všechny přístroje zapnuli, aby sestřelili starý A-50.

6) Rusové nyní v lednu 2024 řeší dva důležité problémy. První – zjistili, že bez západních dobrovolníků specialistů na vyspělé zbrojní systémy nejsou Ukrajinci schopni tyto západní převážně protiletadlové, raketové a elektronické systémy provozovat. Druhý – zjistili, že Ukrajinci nyní shromáždili značné množství upravených civilních dronů, které dokonce převyšuje ruské množství v této kategorii, a úspěšně těmito drony rozvracejí ruské útoky, a působí značné ztráty útočícím silám. Za poslední dva měsíce, tak Ukrajinci 3 krát úspěšně rozvrátili ruský postup severozápadně od vesnice Berdichi, zahnali Rusy zpět, a zabránili obklíčení předměstí Doněcka Avdijevky, která je jejich hlavní pevností východně od Dněpru. A obdobně jižně od Kupjanska na charkovské frontě 3 krát rozvrátili ruský útok, a způsobili Rusům značné ztráty na technice. Rusům začalo být jasné, že před ještě ofenzívou musí oba problémy vyřešit! Protože operátoři ukrajinských dronů i západní raketoví specialisté působí jen z dobře maskovaných a odolných bunkrů – bylo nezbytné jejich nory vyčenichat, a rozkrýt veškerý pohyb “do nor” i “z nor”, tak aby byly odhaleny nocležny, skladiště, záložní skrytá postavení PVO a raket, kde vyčkávají na rozkazy, a hlavní velitelská doupata kyjevské armády v celé oblasti. 

O úspěchu ruské klamné operace A-50 ze 14. ledna svědčí úder ze 16. ledna, který zlikvidoval 50 francouzských žoldnéřů v jejich nocležně v Charkově. Podle ruských vojenských expertů se jednalo o Francouze s vojenskou speciální odborností, kteří na Ukrajině působili v rámci “dovolené” jako instruktoři, a jako tzv. specialisté pro bezpečnou kódovanou komunikaci s velitelstvím NATO, bez níž není možné přenášet do západních zbraní obsluhovaných Ukrajinci palebná data pro napadané cíle. Zdá se, že Rusové právě po místě soustředění a ubytování těchto osob 14. ledna čmuchali. Následná diplomatická přestřelka mezi Ruskem a Francií, která skončila Macronovým slibem,  dodávat několik desítek raket SCALP Ukrajině měsíčně, je Macronovou pomstou za porážku, kterou těsně před likvidací francouzských specialistů v Charkově od Putina utržil v rámci operace Žabák! 

Macron, kterého USA a Rusko v posledních několika letech vypudili z tradičních francouzských zbrojních trhů loni v listopadu usilovně hledal, kam by své zbraně prodával. 1. listopadu proto vyrazil do Kazachstánu a česká média a politici už jásali, jak Putinova autorita v tomto regionu klesá. Macron se snažil prodat Kazachstánu svá letadla Rafale. Radost z poklesu Putinova vlivu v Kazachstánu byla ovšem krátká. Nejprve 9. listopadu kazašský vládce po poradě s Putinem vyházel všechny generály, kteří studovali na Západě a nebo v Turecku, a nahradil je generály studovanými v Rusku. A potom 30. listopadu oznámil, že místo slíbeného nákupu francouzských letadel Rafale, nakoupí ruská SU-30SM! Obdobně se Macron v listopadu snažil prodat svá letadla i v Etiopii, i tam ovšem narazil na tvrdou konkurenci. Už 5. listopadu se na etiopské vojenské letecké základně Bishoft zjevil český premiér Petr Fiala a začal nabízet Etiopanům česká letadla. Neuspěli ovšem ani jeden, a Etiopie vyhlásila 9. ledna 2024, že nakupuje ruská letadla SU-30SM. Podle Kazachstánu i Etiopie jsou SU-30SM lepší jak cenou, tak výkonem, tak jsou nenáročné na údržbu a mají rychlé dodací termíny, což se Macronových letadlech říci nedá. Macron tak byl za jediný rok poražen ruskými zbrojaři nejen v tradičních oblastech severní Afriky, ale neuspěl ani v Kazachstánu, Etiopii a v Indii! 

Je  neděle 21. leden 2024, opět! 05.07 ráno. Na polovinu mailů jsme odpověděl, zbytek dnes večer. Ale asi nebude analýza, nestíhám, ale děkuji za ně. V sobotu večer jsem diskutoval s Josefem Skálou na TV Bureš, pořad najdete zde. Ve čtvrtek 11. ledna jsem byl hostem ve Studio Helene – Svobodný vysílač. Záznam pořadu najdete zde. Ve čtvrtek 4. ledna jsem natáčel u Hájka na Protiproudu. Pořad najdete zde

Naše analýzy čte odhadem nejméně 10 tisíc lidí denně. Kdyby každý přispěl desetikorunou měsíčně, nebyly by starosti. Protože tomu tak není, a doba je zlá, o to víc děkuji od srdce čtenářům, kdo nás i v dnešní těžké době podporují, aby naše analýzy mohly i nadále pokračovat! Mail na mne kpv0249@gmail.com 

Děkujeme Vám za pomoc! Vaše dary nám umožňují Vás informovat! Demokracie umírá ve tmě! Bez informací se nemůžeme správně rozhodnout, koho volit! Proto se snažíme informovat o všech! Nesloužíme žádné straně ani hnutí. Pokud někoho podporujeme, jde pouze o jednotlivé osoby, které osobně známe. Děkujeme, že naše pořady sledujete a naše články čtěte. Naši činnost můžete podpořit darem na účet 2902739284 / 2010, IBAN CZ79 2010 0000 0029 0273 9284, BIC FIOBCZPPXXX, Své platby prosím označte slovem DAR. Děkujeme! Všechny překlady jsou volné a v kontextu.

Kdo naše analýzy publikuje, prosím, ať uvede jejich zdroj a nemění jejich obsah!

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář