MAP 1805 Velká obkličovací operace ruské armády v plném proudu! Několik elitních brigád Ukrajiny v pasti!

Kyjev od roku 2014 vybudoval ve městě Avdějevka, (30 tisíc obyvatel), které je vklíněno mezi ruská města Doněck, (900 tisíc obyvatel), a Horlivka, (220 tisíc obyvatel), obrovskou pevnost, kterou hrdě nazval “Citadela”. Rusové v pondělí zahájili operaci na její dobytí. V Citadele se skrývá asi 10 000 elitních po zuby ozbrojených vojáků Ukrajiny, kteří mají k dispozici největší síť podzemních tunelů a železobetonových bunkrů, a palebných postavení na celé východní frontě. Jsou vybaveni stovkami děl a obrněných vozidel. Rusové v pondělí jediným úderem prorazili první linii obrany soldatesky severně od Citadely, a v úterý zahájili útoky z jihu, a včera se jejich vojska zmocnila, po největším bombardování za celou dobu války, obrovského opevněného komplexu, který soldateska vybudovala na severním okraji Avdějevky v místní velké koksovně! Díky nadcházejícím bitvám o Avdějevku a Pásmo Gazy nastává velmi zajímavá příležitost porovnávat úroveň ruského a izraelského vedení útočných operací, stejně tak jako úroveň obranných operací prováděných ozbrojenci Soldatesky a hnutí HAMAS! (MAPA – Plné červené šipky = ruské postupy od pondělí, Světlé červené šipky = očekávané ruské obkličovací útoky, Žlutá barva = opevněná koksovna, kterou Rusové včera po překvapivě krátkém boji vyčistili od Ukrajinců.)

 

Avdějevka sloužila celou válku Kyjevu jako nedobytná a nezničitelná pevnost, ze které jeho vojska, každodenně, od zahájení ruské invaze, v limitech ukrajinské nižší dostupnosti munice, pálila ze všech hlavní na města Doněck a Horlivka. Aby Rusové nemohli toto železobetonové monstrum Citadela dobýt, rozmístil v něm Kyjev, krom mobilizovaných pěších brigád, určených ke spotřebě, i tři elitní obrněné úderné brigády. Celkem se odhaduje, že Citadelu brání nejméně 10 000 ukrajinských vojáků, se stovkami děl a obrněných vozidel.

Z dosavadního průběhu války na Ukrajině je známo, že Citadela, jako jediné velké uskupení vojsk kyjevského režimu, nikdy netrpěla výrazným nedostatkem munice, jako ostatní vojska soldatesky ! Moskevský Gosudar, aby zabránil každodenním ztrátám civilního obyvatelstva, které dělostřelba z Citadely v Doněcku i Horlivce způsobuje, proto letos v létě nařídil ruské armádě, aby do konce roku znemožnila ukrajinským vojskům další ostřelování obou ruských měst. Jediným způsobem jak splnit Putinovo nařízení je Avdějevku dobýt. Rusy tak nyní čeká stejný úkol jako Izraelce, dobýt masivní železobetonovou městskou pevnost, kterou její obránci celé desetiletí připravovali pro tento boj! 

Ruská armáda má nyní na podzim oproti předchozím bojům řadu výhod. 

Vojska Soldatesky jsou už evidentně zdemoralizovaná a neschopná efektivního vedení operací. Masivní ztráty zkušených vojáků a důstojníků se Kyjevu nepodařilo nahradit. Zmobilizovaní vojáci jsou na rozdíl od vybitých dobrovolníků a profesionálních vojáků staří, a tak postrádají fyzickou výkonnost, a nejsou schopni vést několikadenní náročné bojové operace beze spánku a hygieny. Jejich morálka a psychická odolnost je nízká. Včera po masivním ruském bombardování a soustředěné dělostřelecké palbě propadli panice, a už při první ruské zteči proti komplexu železobetonových  bunkrů v koksovně Avdějevka zpanikařili a uprchli. Pevnost Koksovna tak včera padla překvapivě rychle, po prvním útoku, a bez ruských ztrát.

Opakovala se tak situace z loňské bitvy o město Soledar, které několik měsíců od léta do zimy úspěšně proti Prigožinovi bránila nejtvrdší ukrajinská obrněná brigáda Cholodnyj Yar. Jakmile ji Kyjev stáhnul do zálohy, aby ji doplnil, a nahradil ji při obraně Soledaru třemi nově zmobilizovanými brigádami vyzbrojenými zbraněmi NATO, přišel šok, a hned při prvním dalším útoku Prigožinových kuchařů, všechny tři nové brigády zpanikařily, odházely zbraně, a z pevnosti Soledar uprchly. (Podrobně v MAP 1566.) Útěk z boje, který byl v lednu 2023 spíše výjimečný, se po krvavém provalu letní ukrajinské ofenzívy ovšem začíná stávat pravidlem! Putinova strategie “materiálové bitvy“, kterou naordinoval loni v létě svým vojskům, tak už začíná přinášet první hmatatelné výsledky.

Že je na tom kyjevská soldateska nyní zle, je jasné i ze zpráv z Volyně, která je považována za baštu ukrajinského odporu proti Gosudarovi! Včera 11. října hlásila tamní média místním Banderovcům: 

  • 09 hodin 59 minutVůdce Ukrajiny Zelenskyj dnes ráno oznámil, že Rusko se neúspěšně pokouší o protiútok a my postupujeme krok za krokem dál. Ale nepostupujeme tak rychle, jak se očekávalo, a jak bychom si přáli!
  • 10 hodin 14 minutRusové začali aktivně postupovat všemi směry: boje pokračují! 

Když už i volyňská média přiznávají, že Rusové postupují všemi směry, zdá se, že Putinovi propagandisté a dezinformátoři nelžou! Jediný, kdo si odmítá připustit realitu, je zjevně Zelenskyj. Volyňská média včera Zelenského titulovala Oчільник України. Podle výkladového slovníku spisovné Ukrajinštiny se označení  Oчільник používá, buď pro označení vůdce, a nebo šéfa

Je čtvrtek 12. říjen, 04.57. Poslední pořad, ve kterém jsem hostoval u pana Hájka, z 19. září najdete zde. Naše analýzy čte odhadem nejméně 10 tisíc lidí denně. Kdyby každý přispěl desetikorunou měsíčně, nebyly by starosti. Protože tomu tak není, o to víc děkuji od srdce těm čtenářům, kdo nás i v dnešní těžké době podporují, aby naše analýzy mohly i nadále pokračovat! 

Mail na mne kpv0249@gmail.com .

Kdo naše analýzy publikuje, prosím, ať uvede jejich zdroj a nemění jejich obsah! 

 

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář