MAP 1604 MÍSTO ZBRANÍ BYTY! Rozhodlo včera Portugalsko! A nařídilo, že desítky miliard místo na válku, dá na nové byty! Zbraně má podle slov portugalského premiéra platit Brusel, když je chce!

Portugalsko 17.2. nečekaně oznámilo, že letos investuje desítky miliard do nového bydlení pro nemajetné a mladé občany! A už před tím oznámilo, že nebude vydávat 2% HDP na zbrojení, jak nařídilo NATO, ale že své vojenské výdaje zvýší jedině, když je Brusel zaplatí! O takové politice se nám může jenom zdát, a proto dnes porovnáme Portugalsko s Českem a Slovenskem, aby bylo jasné, kde vládnou lidojedi! 

V Praze musíte letos pracovat 25,3 roku, abyste si mohli koupit byt o 75 metrech čtverečních. V Bratislavě musíte pracovat na ten stejný byt 23,8 roku. Obě města jsou v Evropě absolutně nejhorší. V portugalském Lisabonu už na tento byt musíte letos pracovat jen 14,7 roku. Jenže portugalské vládě nestačí, být jen průměrnou evropskou zemí, a tak se rozhodla, že se vyrovná hlavnímu městu EU Bruselu, kde si za místní belgický plat pořídíte stejný byt už za 7,9 roku!  A připravila místo fialového zbrojení grandiózní bytový plán. Než ho rozebereme, podíváme se do Čech.

Piráti a mafiáni ze STANU, aby se dostali k Fialovým vládním korytům a prebendám, slíbili před volbami v roce 2021 mladým voličům, aby je napálili, že: Velkým tématem je pro řadu mladých lidí otázka dostupnosti bydlení. Česko má nejhorší dostupnost bydlení v EU. Proto chceme podstatně urychlit stavební řízení, odstranit co nejvíc překážek ve výstavbě a podpoříme výstavbu v obcích. Chceme, aby obce rozšiřovaly své bytové fondy, a proto zlepšíme podmínky dotací na výstavbu obecních bytů, které dnes téměř nikdo nečerpá. A chceme také umožnit obcím regulovat krátkodobé ubytování v bytech, jako je Airbnb! Sliby, chyby! Po volbách se pustili do zbrojení! A podporují Fialový válečný plán – zvýšit výdaje na zbraně o 62 miliard, na úkor důchodů, zdravotnictví, i dostupného bydlení! 

V Portugalsku tomu je jinak. Předevčírem portugalský premiér Costa oznámil, že Portugalsko přesune ve svém letošním státním rozpočtu 900 milionů EUR, (21,6 miliardy CZK), které nejsou Evropské dotace, jak Costa zdůraznil, a věnuje je  na podporu dostupnosti bydlení! Premiér Costa přitom zdůraznil, že tyto miliardy jsou pouze určeny na výstavbu a výkup bytů, a že další desítky miliard Portugalsko věnuje na byty, které budou muset nuceně jejich vlastníci různí spekulanti, (Airbnb!), pronajmout za státem regulovanou cenu mladým a chudým lidem na smlouvy o minimální délce 5 let! V případě, že by tito noví státní nájemníci nemohli z jakéhokoli důvodu nájem uhradit, Portugalsko to učiní za ně, a bude od nich v sociálně přijatelné míře, pomocí splátek, vybírat nájem zpětně! Toto plánované nucené pronajímaní spekulativních bytů je v Portugalsku možné díky rozhodnutí nejvyššího soudu, který rozhodl, že právo majitele na vlastnictví bytu musí být v souladu s právem jedince na zajištění bydlení, které je ústavním právem! Navíc, jak oznámil premiér Costa, stát má podle soudu pravomoc donutit majitele nemovitostí, které se pronajímají lidem, aby je řádně opravovali a udržovali, ze svých zisků, a stát si tuto povinnost vynutí, byť za cenu donucovacích opatření! V Česku je tomu tradičně opačně! Byty se tzv. vybydlují sociálně slabými, státem dotované nájemné shrábne do kapsy spekulant s chudobou. Stát místo toho, aby spekulanty donutil nemovitosti udržovat, vybydlené nemovitosti vykupuje, a bouráStejně se vybydlují už i české vodovody a kanalizace, a celá infrastruktura! To bude asi také tím, že v portugalskému nejvyšším soudu zasedají nezávislí soudci, a ne političtí aktivisté!

Portugalská vláda se tímto opatřením proti spekulacím s byty rozhodla bojovat s vysokými nájmy! V Lisabonu za nájem bytu 1+1 musí občan vydat 63% svého průměrného příjmu, v Praze a Bratislavě 55%. To jsou nejhorší země v EU! Na opačném konci je nejlepší Vídeň, kde je nájem jen 24%. Zbytek zemí na obrázku!

 

 

Jak dlouho musí Evropané v roce 2023 pracovat za průměrný plat ve svém městě, aby si mohli koupit byt 75 metrů čtverečních

 • Praha                25,3 roku.               Nejhorší v Evropě!
 • Bratislava        23,8 roku                Druhá nejhorší v Evropě!
 • Paříž                  23,1 roku                Třetí Nejhorší v Evropě!
 • Varšava            19,9 roku
 • Budapešť          18 let
 • Lisabon            14,7 roku                 Portugalsko!
 • Stockholm       14,5 roku
 • Madrid             12,4 roku
 • Atény                12,4 roku
 • Berlín                12,3 roku
 • Oslo                   11 let
 • Řím                    10,4 roku
 • Dublin                8,8 roku
 • Brusel!              7,9 roku                   Druhý nejlepší!
 • Nikósie              5,5 roku                   Nejlepší! Kypr!

Jaká je minimální mzda?

 • Portugalsko      18 240 CZK             (760 EUR)
 • Česko                 17 300 CZK              Přepočty provedeny na kurz 24 CZK/EUR
 • Slovensko          16 800 CZK             (700 EUR)

Jaká je doba dožití a odchodu do důchodu?

 • Portugalsko      muži 77 až 78,4 roku, ženy 83,7 až 84,3, doba odchodu do důchodu 66,7 let,
 • Česko                 muži 73,3 až 75,6, v Praze ale 77,8 roku, ženy 79,4 až 82,6, doba odchodu do důchodu 65, let
 • Slovensko          muži 73,1 až 73,6, v Blave ale 75,6, roku, ženy 79,8 až 80,4, v Blave ale 81,9, důchod muži 65, ženy 60

Portugalské HDP přepočtené na hlavu občana je letos podle MMF jen 25 490 USD, České je 29 860 USD, a Slovenské jen 22 300 USD! Jak je tedy možné, že Česko je letos takřka ve všech ukazatelích nejhorší! Odpověď je prostá – fialová vládní politika je namířená proti vlastním lidem! Vládu nezajímá nic jiného, než zbrojit a zdaňovat, a to i byty a nemovitosti, aby se nájmy a doba pořízení bytu všem občanům řádně prodražily! Stovky miliard tak jdou na zbraně, válku a ve prospěch Ukrajiny a Ukrajinců. Výsledkem bude jen další zdražení a ještě větší nedostupnost bydlení. Jediní, kdo si byty v Česku budou moci dovolit, budou kyjevští korupčníci, a jejich pomocníci a příbuzní!

Odpověď komu Fiala, ODS, KDÚ-ČSL, STAN a Piráti slouží, je jasná. Podle světového experta na odhalování tzv. daňových optimalizací multimiliardářů Johna Christensena : Není pochyb o tom, že ceny bytů v EU jsou nafouknuté díky daňovým úlevám. Developeři a mezinárodní majitelé nemovitostí těží ze státních  daňových úlev, které mají malý nebo žádný ekonomický účel, a v mnoha případech mezinárodní investoři drží nemovitost jen jako investiční daňovou položku, aby ji mohli využívat k osvobození od placení daní

Je sobota 18. února 04.58 ráno. Můj mail, kdyby se hodil: kpv0249@gmail.com. Velice Vám děkuji za pomoc, dary i za nápady. Já mobilizaci finančních příspěvků vyhlásit nemůžu, ale můžu Vám poděkovat, že díky Vám stále ještě můžeme pokračovat v našich analýzách. A děkovat je myslím si vždy lepší, než mobilizovat, ale politici to bohužel vidí opačně. Tak se mějte a staňte se politiky. Už je nejvyšší čas, na jejich výměnu. Také pro jistotu zase připomínám, že jsem absolventem VPA KG, a tak si na mne, jako na ostatní absolventy dávejte pozor!

 

 

 

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář