MAP 1524 Česko je druhá nejhorší země na světě – oznámila včera OSN! Kdo je první – žasnete!

Nejdůležitější údaje jsou v závěru článku – Analýza CEPEJ EU dokazuje, jak se v Česku děsivě přemnožili vysocí státní úředníci a politici, a jak si nadělili na poměry v EU neúměrně vysoké platy! Tím doslova vyžírají všechny obyčejné Čechy! Zítra 2. prosince ve 23. hodin bude na tomto kanále zveřejněno video k této dnešní ranní analýze. Omlouvám se, ale dnes jsem to nestihnul natočit, protože jsme se radili.

Naprosto šokující zprávu včera ve středu 30. listopadu v 16 hodin odpoledne vydalo OSN. Podle zprávy je Česko letos druhý nejhorší stát na celém světě podle míry poklesu reálných mezd pracujících! Horší než Česko (-6,8%) je už jen Nicaragua řízená komunistickým veteránem Danielem Ortegou (-7,6%)! Pozoruhodné na zprávě je, že obě země byly jako jediné na celém světě řízeny na přelomu století tzv. havlisty. Nicaragua v letech 1990-2008.

Podle zprávy je letos nejlepší zemí světa Maďarsko s reálným zvýšením kupní síly zaměstnanců o 12%. Proč – protože Orbán dováží levný ruský plyn a ropu, nepodporuje válku na Ukrajině, a nevyplácí prebendy politickým neziskovkám, a různým umělcům a kavárníkům!

Reálná výplata Čechů podle organizace OSN ILO letos klesla o -6,8%! Slovensko (-3%) se drží těsně pod průměrem poklesu mezd v Západní Evropě (-2,4%). Nejlepší zlepšení zvýšení reálných příjmů pracujících letos dosáhly Maďarsko (+12%), Austrálie (+5%), a Srbsko (+3,4%)! (Úplná statistika OSN ILO)

Reálné mzdy letos klesly i v Německu a ve Francii (shodně o -1,7%). Ukazuje se tak opět zcela jasně, že politika EU je zaměřena na vysávání východu EU ve prospěch západu EU. Maďarsko bylo včera za svoji úspěšnou ekonomickou politiku, která je trnem v oku Eurokratům a jejich nohsledům, potrestáno podáním návrhu na zabavení 8 miliard EUR z Evropských dotací!

Mediánová mzda je výplata, kterou bere aspoň 50% všech zaměstnanců. V Česku byla mediánová mzda v roce 2020 přesně 30 000 CZK, a letos je 32 000 CZK. Za dva roky se tak mediánová mzda zvýšila o pouhých 6,6% Toto zvýšení je nižší než inflace. Inflace v roce 2021 činila 3,8% a letos činí nejméně 15%. Průměrný Čech si tak na výplatě pohoršil za dva roky o -12,2%! (ILO počítalo propad mezd podle průměrných platů. Tzv. průměrný hrubý plat v Praze je letos 56 000 CZK a bere ho jen 37% pražských zaměstnanců! Průměrný hrubý plat v Ostravě je 44 000 CZK, a bere ho 46% zaměstnanců. Průměrný plat firemního zaměstnance v Česku je jen 40 086KČ! )

Českým politikům včera Fiala schválil zvýšení mezd o 10%! Český politik si tak za dva roky na výplatě pohorší jen o 8,8%. Leč, jak včera prasklo, připravuje ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vládní návrh zákona, aby se politikům automaticky valorizovaly platy podle vývoje mezd a inflace! Současně včera prasklo, že ministr financí Zbyněk Stanjura připravuje zákon, aby se důchodcům přestaly automaticky valorizovat důchody podle vývoje mezd a inflace!

Vládní koala Marie-Antoinety (Pekarové-Adamové) tak předvádí opravdu záslužnou politiku – důchodcům brát a politikům nadělovat! Politici se chtějí v Česku díky hnutí STAN domoci privilegia, které mají v celé Evropě jedině úředníci EU – a to, aby se jim platy automaticky valorizovaly o míru inflace! (Podrobně jsme tuto evropskou inflační doložku pro úředníky i s jejich platy analyzovaly v MAP 1211.) Čím dříve se těchto politiků zbavíme, tím dříve se budeme míti lépe!

Jak vláda Česka hospodaří je dobře vidět na platech soudců v Česku. Nejnižší plat soudce v Česku bude podle vládního nařízení od 1.1.2023 činit nejméně 100 tisíc korun. Tedy 2,5 násobek platu průměrného firemního zaměstnance a 3,3 násobek mediánové mzdy průměrného Čecha! ! V zemích EU jsou ovšem nejnižší platy soudců značně nižší – v Holandsku je nejnižší plat soudce jen 1,34 platu průměrného Holanďana. Ve Švédsku pouze 1,86 platu Švéda. V Itálii 1,80 platu Itala. V Maďarsku 1,69 platu Maďara. V Rakousku 1,69 platu Rakušana. A na Slovensku neuvěřitelných 2,70. V Česku je 28,17 soudců na 100 tisíc obyvatel. Ve Švédsku jen 11,46 soudců na 100 tisíc obyvatel. V Holandsku 14,49 soudců! V Itálii 11,83! Na Slovensku 25.10! A V EU průměrně jen 23,92! 

Proč jsou Čeští a Slovenští zaměstnanci chudí – protože politici a jejich pomocníci si nadělili vysoké platy. Proto mají Češi nízké platy, protože musí živit nenažrané vysoké státní úředníky! A proč s tím žádný politik nic neudělá – protože chce mít také vysoký plat. Řešením současné krize je snižovat počty zbytečných vysokých státních úředníků-úžerníků, a jejich mzdy snížit na průměrné násobky platů obvyklých v zemích EU! V případě soudců je zcela jasné, že jim je třeba snížit mzdy nejméně o 20%, a jejich počet redukovat o 5 soudců na 100 tisíc obyvatel Česka! Počet soudních úředníků v Česku činí 92,70 na 100 tisíc obyvatel. V EU je to jen 59,00 na 100 tisíc obyvatel. Propuštěním 500 soudců a 3 000 soudních úředníků by Česko ušetřilo 3 miliardy korun ročně, a mělo by průměrné množství soudců a soudních úředníků jako ostatní západní země EU!

Celou analytickou zprávu EU-CEPEJ-2022, ze které jsme použili údaje citované v dnešní analýze, brzy důkladně rozebereme, abyste pochopili, že soudci a soudní úředníci jsou jen jednou z kategorií rozbujelé státní administrativy, které vysává jak upír obyčejné české zaměstnance, a přitom pracuje mnohem pomaleji a ne-efektivněji, než je na Západě obvyklé! 

(Analytický zdroj dat o propadech platů v Česku zde:  ILO Data Excel

(Analytický zdroj, ze kterého jsme citovali platy a počty soudců, a soudních úředníků, má toto bruselské evidenční číslo: EU-CEPEJ (2021) 18rev1 part2; 1555 stran., a je z roku 2022.)

Je 02.57  čtvrtek 1. prosince. Všem přeji krásný den. Naše analýzy vznikají díky Vaší pomoci a Vašim darům. Děkujeme, že díky Vám můžeme analyzovat i v dnešní těžké době. 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář