MAP 2133 Pokračování: Zelenskyj u Kyjeva buduje hřbitov pro 150 000 vojáků. Stáda ukrajinských krav se mají díky tučným Bruselským dotacím rozrůst 10 krát. S českými a slovenskými kravami se už v budoucnu nepočítá! Bruselská dotace 500 milionů EUR na latifundii, nebo zemědělský konglomerát, prý nic zvláštního! (II. díl.)

Před pár dny Peking uvalil sankce na US firmu Skydio, která dodává válečné drony Ukrajině, a rychle se ukázalo, že náhrada za klíčové čínské součástky, z nichž jsou Skydio válečné drony v USA montovány, potrvá nejméně půl roku. Číňané sankce na Skydio neuvalili, protože drony Skydio v ukrajinských službách likvidují jejich kamarády Rusy, ale protože Skydio si trouflo, své drony začít dodávat také tchajwanským hasičům. Manažeři Skydia sice ihned po uvalení sankcí vyrazili do US Kongresu žádat o intervenci, ale veškeré hlasité intervence amerických politiků Číňany jen rozesmáli. “Američané nedokáží masivně vyrábět ani lithiové baterie pro své drony”, bavila se celý týden americkými potížemi čínská média, a věštila, že čínské vedení ještě sankce na západní montovny válečných dronů zpřísní, protože Čína prý nebude podporovat žádnou výrobu válečných dronů.  

Čínská sebejistota z vlastnictví naprostého monopolu na masovou produkci dronů, který nelze nijak obejít, pramení z nedávných západních expertních zpráv, které hodnotily nedávny slib tchajwanského prezidenta Lai Ching-te, že se Tchaj-wan stane: “asijským centrem pro demokratický dodavatelský řetězec dronů”.

Západní experti sice připustili, že Tchajwan, díky svému skvělému polovodičovému průmyslu, je jednou z mála “demokratických” zemí, které by ekvivalent čínského řetězce na výrobu dronů mohly vytvořit, ale jízlivě k tomu podotkli “za několik let, až desetiletí”. Podle těchto expertů, je čínský hub na výrobu dronů ve městě Šen-čen natolik unikátní, že mu nelze smysluplně ekonomicky konkurovat, protože celé 18 milionové město už drony několik let doslova žije. A je jediným místem na světě, kde si během chvilky sjednáte kontrakty na jakoukoli součást dronu, kterou za pár hodin v libovolném množství potřebujete, a ona Vám bude dodána za bezkonkurenční cenu, rychlost i kvalitu. Šen-čen je nyní považován za dronový ekvivalent čipového Tchajwanu. Je prostě jedinečný od vývoje až po výrobu, a udává tempo světovému vývoji i výrobě, a jak experti podotkli, je také jediným místem na světě, kde je běžné, že si objednáte oběd, večeři, a nebo snídani, a ona přiletí dronem. Podle těchto expertů, musí USA napnout všechny svaly, a vybudovat obdobný řetězec mimo Čínu a Tchaj-wan. Protože případná válka o Tchaj-wan bude válkou dronů, a jejich masivní nálety z Číny, budou muset odrazit západní drony. Ty ovšem není na západě, kde a jak, bez čínských součástek vyrábět. 

Washington okolo hubu na drony Šen-čen našlapuje opatrně a jen po špičkách. Když už západní média a kyjevský klaun několik týdnů příliš hlasitě vřeštěli, že Rusové ze Šen-čen dostávají klíčové součástky pro své zabijácké válečné drony Šáhid-Harpyje, které boří Kyjev, a tím neustálým jekotem začali narušovat i důstojný průběh letošních amerických prezidentských voleb. Washington se odhodlal, a uvalil sankce na dvě naprosto podřadné firmy se ze Sen-Šen, Limbach a Redplus Vector. Tato komická sankce ani Čínu nestála za odpověď. Limbach Sen-Šen je vlastně  Číňany zakoupená německá továrna na letecké motory do malých evropských sportovních a turistických letadel, která se nedokázala přizpůsobit nařízením Green Deal, a tak před lety hledala bohatého investora, který by ji vytáhl z problémů. A je s podivem, že US sankce na Limbach Šen-čen nepřišly už před lety, protože motory Limbach vešly ve známost v posledních letech hlavně jako hlavní pohonná jednotka dronů rebelských Hútiú, kteří jimi útočí na Izrael, a ropné tankery v adenském zálivu. 

Proč Washington, přes urgenci manažerů Skydio, neuvalil odvetné sankce na skutečně důležité hráče ze Šen-čen, je jasné. Před pár dny, si Zelenskyj, jak mívá zvykem, na internetu otevřel ústa, a pochlubil se, že jen letos už nechal nasmlouvat výrobu 1.6 milionů dronů, a dalších bezmála 200 tisíc objednal na první měsíc příštího roku. Zelenskyj je herec špatných rolí, a tak nepřiznal, že drony nenechal vyrobit, ale jen z čínských součástek smontovat. Jedním z montérů je i americké Skydio. Veškerá montáž ukrajinských i ruských válečných dronů vlastně závisí na hubu Šen-čen a jeho velkých hráčích, dodávajících všem součástky. Vyřadit hub Šen-čen si Washington nemůže sankcemi dovolit. Aby vytvořil svůj vlastní hub na produkci dronů, potřebuje investice a kapitál. A proto je nutné, aby Ukrajinci předražené US drony smontované z čínských součástek objednávali a platili. Zisk z války dronů na Ukrajině totiž slouží k budování US hubu na produkci dronů. Ekonomická pravidla válek a mocností mají svá ustálená pravidla, a jedním z ustálených  je, že hloupé malé státy jsou tu od toho, aby svými válkami financovaly rozvoj zbrojního průmyslu velmocí. 

Jak poznamenali US experti na výrobní řetězce dronů a válečných dronů, je jejich vybudování mimořádně ekonomicky náročné. Protože budoucí válka mezi mocnostmi bude válkou dronů, tak logicky musí někdo vznik US hubu na drony zaplatit. Kdo to bude je jasné z letního nařízení Zelenského byrokracie. Pár kilometrů jižně od Kyjeva se podle něj už ve velkém lese začal budovat hřbitov pro 150 000 padlých vojáků Ukrajiny. Proti mamutímu hřbitovu od léta protestují občané nedaleké obce Мархалівка. Podle nich Zelenskyj nerespektuje pravidla pro hřbitovy, a 150 000 budoucích padlých bude ležet v záplavovém území, nedaleko Dněpru, kde hladina spodních vod sahá značně výše, než je zákony nařízeno – maximálně 2 metry pod povrch. Hrozí prý, že se ze Zelenského hřbitova vyplaví mrtvolné jedy, a ty zamoří celé povodí Dněpru jižně od Kyjeva dolů. Rusové už spustili velkou virální akci, a varují všechny občany černomořských států, že jim vyplavené ukrajinské mrtvolné jedy poškodí jejich pobřežní vody

Baterie průměrného válečného dronu váží okolo 4 kg. Sečteme-li 1.6 milionu ukrajinských a 3.2 milionu ruských dronů, dostaneme 5 milionů dronů ročně, které vybuchnou nebo jsou jinak zničeny na ukrajinském bojišti. Tesla Model-S používá baterii o váze 544 kg. Při hašení elektroaut, kvůli bateriím vznikají rozsáhlé toxické zplodiny, a elektroauta je zakázáno hasit vodou protože by se toxiny vyplavily do přírody, a zničili by ji. 150 průměrných baterií do válečných dronů váží jako jedna baterie do Modelu-S Tesly. Na Ukrajině tak jen letos vybuchne, shoří, je rozmetáno, a nakonec dešťovou a sněhovou vodou, smyto z povrchu do pitné vody, a do potravních řetězců  celkem 33 333 baterií vozidel Tesla Model S. A nikomu to nevadí. V ČR hasiči dostávají na hašení elektroaut speciální auta. Parlament schvaluje speciální předpisy pro garáže. Celý svět se bojí, co udělají toxické lithiové baterie, až se jejich zbytky dostanou do přírody. Ovšem 33 333 lithiových baterií, které se jen letos rozprášili do ukrajinské přírody nikomu nevadí? Ovšem, přeci vždy, když jde o zisky vojenskoprůmyslových koncernů, a přípravu na válku civilizací, musí se mlčet. Ukrajinské mléko, vejce, a maso, tak budou asi brzo životu nebezpečné, při současné tempu zamořování Ukrajiny mrtvolnými jedy, a toxickými lithiovými jedy.

Evropské krávy se mají být podle Bruselu obětovány záchraně planety před znečištěním metanem, ale ten samý Brusel slibuje Ukrajině dotace na desetinásobné rozšíření tamních stád krav!? Planeta má být podle Bruselu zachráněna ekologickými elektromobily, které ale podle bruselských nařízení lze hasit pouze speciálními hasičskými soupravami, jinak hrozí zničení a zamoření životní prostředí! A současně ten samý Brusel podporuje válku, při které každý rok ekvivalent 33 333 spálených a špatně uhašených elektroaut zničí životní prostředí a vodní zdroje v povodí Dněpru!? Šílené. Ostatně právě proto soudím, že “Bruxelae” musí být zničeno, ještě dřív, než zničí celou planetu.     

Je úterý 5. listopadu 05.15 ráno. Přeji krásný den a děkuji za maily. Odpovídám, jak se dá. 

Naše analýzy čte odhadem nejméně 10 tisíc lidí denně, kdyby každý přispěl desetikorunou měsíčně, nebyly by starosti. Protože tomu tak není, a doba je zlá, o to víc děkuji od srdce čtenářům, kdo nás i v dnešní těžké době podporují, aby naše analýzy mohly i nadále pokračovat! Mail na mne kpv0249@gmail.com. 

Ve středu 23.10. jsme na Protiproudu s Petrem Hájkem rozebírali korespondenční volby a nejnovější válečné události na Ukrajině a na Blízkém východě. Pořad najdete zde

Děkujeme Vám za pomoc! Vaše dary nám umožňují Vás informovat! Demokracie umírá ve tmě! Bez informací se nemůžeme správně rozhodnout, koho volit! Proto se snažíme informovat o všech! Nesloužíme žádné straně ani hnutí. Pokud někoho podporujeme, jde pouze o jednotlivé osoby, které osobně známe. Děkujeme, že naše pořady sledujete a naše články čtěte. Naši činnost můžete podpořit darem na účet 2902739284 / 2010, IBAN CZ79 2010 0000 0029 0273 9284, BIC FIOBCZPPXXX, Své platby prosím označte slovem DAR. Děkujeme! Všechny překlady jsou volné a v kontextu

MAP 2132 Zelenskyj u Kyjeva buduje hřbitov pro 150 000 vojáků. Stáda ukrajinských krav se mají díky tučným Bruselským dotacím rozrůst 10 krát. S českými a slovenskými kravami se už v budoucnu nepočítá! Bruselská dotace 500 milionů EUR na latifundii, nebo zemědělský konglomerát, prý nic zvláštního! (I. díl.)

Náměstkyně ukrajinského ministra zdravotnictví Marina Slobodnichenko včera veřejně přiznala, že Ukrajina v případě vstupu do EU bude nucena zákonem deklarovat svoji veškerou pitnou vodu za vodu pouze “průmyslovou”, protože pitná voda v kvalitě požadované EU na Ukrajině prostě neexistuje. Toto přiznání ukrajinské náměstkyně zdravotnictví je šokujícím varováním pro české zemědělce, potravináře i spotřebitele. Podle norem platných v ČR musí být všechna “napájecí voda” pro česká i evropská hospodářská zvířata pouze “voda pitná”. Důvod je prostý, kontaminovaná voda, která nesplňuje podmínky pro pitnou vodu, ohrožuje zdravotní stav hospodářských zvířat, a tím následně i zdraví konzumentů živočišných produktů.

Pokud Ukrajina nemá k dispozici žádnou evropskou “pitnou vodu”, všem normálním lidem bude rychle jasné, že ani nemůže masově produkovat stejně kvalitní živočišné potraviny, jaké produkují evropští, čeští a slovenští farmáři. Co je jasné občanům, je ovšem buřt Eurokratům, a ti chtějí Ukrajinu, co nejrychleji přijmout do EU. Podle euro-plánů se má v příštích letech z Ukrajiny do EU dramaticky zvýšit dovoz levné drůbeže, vajec, mléka, sýrů, másla a masných produktů. Ukrajinské ministerstvo zemědělství uspořádalo nedávno velkou konferenci “mlékařů” a na ní zazněly pro české zemědělce alarmující novinky.

Podle Валентина Запорощука ředitele mamutí mlékárny Ічнянський, která byla v minulosti kontrolami několikrát načapaná, že do mléka přimíchává až 90% rostlinného tuku, se očekává, že Ukrajina bude po přijetí do EU produkovat až 30 milionů tun mléka ročně, a stane se dominantním hráčem na evropském mléčném trhu. Podle Запорощукa nyní Ukrajina produkuje jen necelých 8 milionů tun mléka, 3.6 milionů vesnické domácnosti s několika kravkami, a 4 miliony velké konglomeráty.

ČR vyprodukovala v roce 2023 celkem 3,2 milionu tun mléka. Produkce mléka byla loni sice 143% čisté domácí spotřeby, ale velká část nezpracovaného mléka se však vyváží. Neuspokojený rozdíl mezi domácí spotřebou a vývozem se pak vyrovnává dovozem mléka ekonomicky zhodnoceného v západním zahraničí na pokročilé mléčné produkty. České mlékárenství tak díky nerovné dotační politice EU vykazuje typické rysy koloniálního zemědělství.  Plány, které zveřejnil Запорощук, na produkci 30 milionů tun mléka, tak českým farmářům “zvoní hranou“, protože s nižšími dotacemi nebudou ukrajinské koloniální produkci mléka na rozdíl od západních zemědělců schopni konkurovat. Vyvstává typická otázka – co s tímto budoucím neradostným stavem českého zemědělství hodlají podniknout jeho domácí strůjci – čeští fialoví politici? 

Na konferenci ukrajinských velko-mlékařů vystoupil i tamní ministr zemědělství Віталі Ковал, a sliboval všem ukrajinským zemědělcům tučné evropské dotace. Ředitel Ukrajinského svazu zaměstnavatelů Руслан Іллічов dokonce hovořil, že “Brusel nemá ani problém nadělovat velkým agrárním uskupením kompenzace v jednorázové výši 500 milionů EUR” na jednu latifundii. Dotace mají od EU dostat jak malí farmáři, tak velcí hráči agrárního trhu. Podle závěrů konference bude Brusel financovat hlavně malé farmáře, = (malé vesnické producenty mléka), protože jejich mléko se “nyní nesmí vykupovat do mlékáren, které vyvážejí do EU, protože nesplňuje hygienické normy”. Kolik bude Brusel a Kyjev stát, aby navedly hygienu a zajistily pitnou vodu pro počet ukrajinských krav v majetku malých zemědělců, které vyprodukují o 10% více mléka než všechny české krávy chované v hygienických podmínkách a napájené pitnou vodou nadojí dohromady, si nedovedu představit. Kolik však bude stát zavedení pitné vody pro všech 6 milionů krav, které mají podle plánů Bruselu a Kyjeva ročně nadojit 30 000 milionů litrů mléka, si už raději ani představovat nechci. (V ČR v roce 2023 nadojilo 568 472 krav 3 287 milionů litrů mléka.) Zdá se však jasné, že tlak Bruselu proti evropským a českým kravám v posledních letech nespadl jen tak z čisté oblohy, ale má spíše co do činění s přeměnou Ukrajiny na jednu velkou mléčnou latifundii vlastněnou pár kyjevskými oligarchy a několika západními korporacemi.

Cena pitné vody v ČR se letos obecně pohybuje okolo 100 až 140 CZK za 1 metr krychlový. Na Ukrajině byla v létě nejvyšší cena za 1 metr “evropské nepitné vody” 131 UAH, (74 CZK). Odhlédneme-li od skutečnosti, že obdobou “ukrajinské evropské nepitné vody” nelze z důvodů hrozby zdravotních rizik pro evropské občany české krávy napájet, mají i tak čeští mlékaři problém. Jedna česká vysokoprodukční holštýnská dojnice spotřebuje 120 litrů kvalitní české pitné vody denně, v době letního horka i dvojnásobek. Při poměru 2.4 kg vypité vody na 1 litr nadojeného mléka, je české mléko díky vyšší ceně kvalitní české pitné vody o 20 halířů na litr dražší než ukrajinské z evropské nepitné vody. Halíře dělají talíře. Při plánovaných 30 milionech tunách mléka budoucí ukrajinské produkce, je jen úspora na ukrajinské evropské nepitné vodě v mléčné produkci 6 miliard CZK ročně. Naopak celá česká roční produkce mléka je oproti ukrajinské zatížena dodatečnými  680 miliony CZK jen z české kvalitní pitné vody. Halíře dělají talíře. Je tomu pár dní, kdy Rumunsko i Bulharsko požádaly EU o zastavení dovozu ukrajinských vajec a drůbeže, protože jejich drůbežáři nejsou schopni ukrajinským cenám dosahovaným nedodržováním evropských předpisů a standardů konkurovat.

Podle včerejšího sdělení náměstkyně ukrajinského ministra zdravotnictví Marina Slobodnichenko, Brusel nepožaduje, aby Ukrajina splnila podmínky, a na celém svém území zavedla “evropskou pitnou vodu”, jak všechny země EU musely. Ale postačí, když Ukrajina zákonem označí všechnu svoji vodu za “technickou”. Ukazuje se tak, že zavedení pitné vody na Ukrajině bude mimořádně nákladné, a Brusel ani Kyjev si její zavedení nemohou finančně dovolit. Jak oznámila Slobodnichenko, pitná voda se na Ukrajině zákonem přeznačí za technickou, a sníží se tak její cena pro obyvatele i firmy. Vznikne tak ještě větší problém pro české zemědělce. Voda pro ukrajinské zemědělce bude ještě levnější. Cena elektřiny na Ukrajině nyní je 4.32 UAH za 1kWh, (2.42 CZK), zatímco Češi letos podle Bruselu platí 6 nejvyšší cenu 0,2574 EURO za 1kWh, (6.56 CZK). Každý zemědělský i průmyslový ekonom si snadno spočítá, že ukrajinské zemědělské produkci za těchto podmínek nelze konkurovat. Co na to Fiala? 

Fajnšmekři zde najdou v PDF záznam zuřivého sporu Státního zdravotního ústavu s Akademií věd ČR o tom zda je v ČR bezpečná pitná voda. A zde na Rádio Universum speciál o pitné vodě v ČR s Radkem Novotným. 

Pokračování příště. 

Je pondělí  4. listopadu 05.10 ráno. Přeji krásný den a děkuji za maily. Odpovídám, jak se dá. 

Naše analýzy čte odhadem nejméně 10 tisíc lidí denně, kdyby každý přispěl desetikorunou měsíčně, nebyly by starosti. Protože tomu tak není, a doba je zlá, o to víc děkuji od srdce čtenářům, kdo nás i v dnešní těžké době podporují, aby naše analýzy mohly i nadále pokračovat! Mail na mne kpv0249@gmail.com. 

Ve středu 23.10. jsme na Protiproudu s Petrem Hájkem rozebírali korespondenční volby a nejnovější válečné události na Ukrajině a na Blízkém východě. Pořad najdete zde

Děkujeme Vám za pomoc! Vaše dary nám umožňují Vás informovat! Demokracie umírá ve tmě! Bez informací se nemůžeme správně rozhodnout, koho volit! Proto se snažíme informovat o všech! Nesloužíme žádné straně ani hnutí. Pokud někoho podporujeme, jde pouze o jednotlivé osoby, které osobně známe. Děkujeme, že naše pořady sledujete a naše články čtěte. Naši činnost můžete podpořit darem na účet 2902739284 / 2010, IBAN CZ79 2010 0000 0029 0273 9284, BIC FIOBCZPPXXX, Své platby prosím označte slovem DAR. Děkujeme! Všechny překlady jsou volné a v kontextu

 

 

 

MAP 2131 Rusko připravilo nejmasivnější raketový útok v historii! Má přijít každým dnem. Nálet několika tisíc hloubkových zabijáckých dronů Šáhid už pro Rusko není žádný problém!

Jsou tomu už dva měsíce, kdy jsme v analýzách MAP 2072 (23. srpna) a MAP 2094 (13. září) detailně popsali ruský válečný plán РПХ-ф-360/24k pro letošní zimu, a analyzovali, že generál Gerasimov potřebuje vždy dva měsíce, aby našetřil rakety pro další masivní útok na ukrajinskou kritickou infrastrukturu. Je tak na čase, rozebrat, co vlastně Gerasimov teď chystá.

Poslední masivní raketový úder provedl Gerasimov 8. července, a od té doby jen několika málo raketami týdně ostřeluje hlavně Kyjev, Oděsu a Charkov. Zdání, že Rusové ztratili schopnost velkými raketovými údery ničit ukrajinské strategické cíle, však klame. Rusové minulý měsíc, v říjnu 2024, odpálili proti Ukrajině rekordní počet hloubkových úderných dronů Šáhid. Celkem jich na Ukrajinu doletělo 2000, a to je rekordní počet, který překonal předchozí zářiový rekord 1340. Celkem letos Rusové od ledna do října odpálili na Ukrajinu 6987 úderných hloubkových dronů. Z čísel útoků drony Šáhid plyne, že jen za poslední dva měsíce provedli Rusové proti Ukrajině celkem 48% všech letošních útoků Šáhidy, a jen za říjen dokonce 29% těchto útoků. 

Podle předního vojenského experta NATO na útoky raket a dronů Fabiana Hoffmanna z Univerzity v norském Oslo, absence velkých ruských raketových útoků od 8. července znamená, že Gerasimov s příchodem zimy chystá, ne jeden velký raketový útok, ale několik velkých raketových útoků, a nebo možná i celotýdenní velkou raketovou kampaň. Gerasimovým cílem má být kompletní zničení ukrajinské energetiky a její přenosové soustavy, během několika málo kritických dní na začátku zimního počasí, tak, aby škody byly tak obrovské, aby nešly přes zimu odstranit. Zároveň se předpokládá, že tentokráte bude Gerasimov útočit na stejná kritická místa energetické infrastruktury opakovaně, a v krátkém sledu, aby následné údery zlikvidovaly i opravářské čety a náhradní díly. 

Přední expert Royal United Service Institute (RUSI) Sidhart Kausal a další západní experti hodnotí nárůst počtů útoků Šáhidy na Ukrajinu, a zejména na Kyjev, jako projev dvojí ruské úspěšné taktiky. Prvním účelem je donutit ukrajinskou armádu, aby na sestřelování dronů Šáhid za 29 000 USD za kus spotřebovávala drahé a nedostatkové rakety IRIS-T za 450 000 USD za kus. Tato taktika nese Rusům úspěch, protože Zelenskyj z politických důvodů nechce, aby drony Šáhid zasahovaly cíle v Kyjevě. Rusové proto přednostně útočí na Kyjev, protože jiná města Zelenskyj před útoky Šáhidů nebrání takřka nijak. Druhým účelem ruské taktiky rostoucích náletů dronů Šáhid na Kyjev je využít skutečnosti, že ukrajinská armáda podle rozkazů Zelenského, aby nálet odrazila, musí “rozsvěcovat” své radiolokační prostředky, a Rusové tak mohou monitorovat jejich frekvence, vzájemnou komunikaci s protiraketovými bateriemi, i jejich rozmístění. Ruské útoky Šáhidů na Kyjev probíhají ve vlnách přilétajících v různých výškách a směrech současně. Rusové tak podle expertů poslední 4měsíce  prováděli pomocí velkého množství velmi levných Šáhidů velmi úspěšné testování možností protivzdušné obrany Kyjeva. Jejich taktika byla bezesporu úspěšná. A jsou tak nyní připraveni provést skutečný masový útok raketami na Kyjev. 

V polském Lublinské vojvodství proběhla tento týden prověrka schopností místních úřadů a dobrovolníků přijmout velké množství nových ukrajinských běženců. Podle ukrajinského konzula v Lublinu Oleha Kutse o velikosti nové zimní vlny uprchlíků z Ukrajiny rozhodne míra úspěšnosti zimní ruské raketové kampaně proti ukrajinské energetice. 

Podle ukrajinských médií, nastane začátkem listopadu v Charkově znatelné ochlazení. Má napadnout sníh, lze očekávat náledí a teploty mají v noci klesat na -1 až -5 stupňů Celsia. Ve dne má být 1 až 4 stupně nad nulou. Chladné počasí má trvat nejméně do 7. listopadu. 

Současně s příchodem chladného počasí Rusové zintenzivnili raketové a bombové útoky na Charkov. Prakticky každý den je zasažena nějaká větší výšková budova. Zdá se dokonce, že se Rusové chystají ve městě v souvislosti se zimním nedostatkem elektřiny, který má být kritický, vyvolat nepokoje. Jednak začali cíleně bombami ničit policejní budovy, a likvidovat tak policisty. A jednak z místních médií vyplývá, že SBU zatýká stále více a více ruských špionů, kteří navádějí na ukrajinské cíle ve městě bomby a drony. Tito špioni byli odhaleni ve znepokojivém počtu už i mezi místní elitou. Celá tlupa universitních profesorů a jejich studentů, stejně jako řada místních podnikatelů, byla minulý měsíc zadržena za špionáž pro Rusko. Vzhledem k tomu, že každý obyvatel Charkova, který ještě neuprchnul, neví dne ani hodiny, kdy jeho domu udeří ruská raketa, nebo bomba. A současně Charkované sabotují mobilizaci snad nejvíce na celé Ukrajině. Lze předpokládat, že podíl zastánců ukrajinské samostatnosti se v tomto městě rapidně snížil, buď emigrací na západní Ukrajinu, nebo změnou politické orientace. Ruská vojska posledních 14 dnů prakticky každý den “osvobozují” nějakou charkovskou vesnici. Ruský postup blíže ke městu, oslabení ukrajinských bezpečnostních sil ve městě, a úspěšné zničení ukrajinské energetické infrastruktury očekávanými Gerasimovými raketovými útoky, mohou ve městě vytvořit velmi výbušnou situaci. Charkov je město historicky tradičně spojené více s Ruskem než s Ukrajinou, a nespokojenost se Zelenským a s jeho způsobem vedení války do posledního chudého Ukrajince, mohou všudypřítomní Putinovi agenti snadno využít. Korejské jednotky mohou být zamýšleny jako katalyzátor, který má za úkol vyčerpané Ukrajince definitivně zlomit a přesvědčit, že “Každý odpor je marný. My jsme Borgové“. Putin je ne nadarmo odchovancem KGB, a v minulosti už několikrát prokázal, že masivní operace PSYOPS má v malíčku, jaké žádný z úřadujících světových politiků. Jestli Západ zamýšlel ve válce na Ukrajině rozložit Rusko, pak Putin ve válce na Ukrajině určitě rozloží Ukrajinu, a možná i Západ. 

V Charkově je katastrofální situace. Všechny místní energetické a vodárenské peníze evidují značný nárůst dluhů od městských subjektů a tvrdí, že brzy už nebudou mít schopnost udržovat sítě v provozu. Jen dluh městské správy za energie je 2.5 miliardy UAH, asi 1.8 miliardy CZK, a tento dluh od letošního jara dramaticky roste každým dnem. Za jaké peníze se jednou budou opravovat místní zničené elektrárny a teplárny vůbec nikdo netuší. 

Ukrajina je v definitním chaotickém rozpadu a bez vyhlídky na nějaký úspěšný odpor proti Rusům. Podle amerických válečných expertů vystačí celá zbylá současná mužská populace Ukrajiny Zelenskému už jen na jeden poslední rok války. V roce 2025 tak má být na Ukrajině definitivně dobojováno. Stav Ukrajinců je už teď tristní. Podle včerejšího oznámení poslance Ukrajiny Андрійe Ніколаєнкa, který třeba řídil ukrajinskou státní správu ve Slavjansku po vyhnání ruského plukovníka Igora Strelkova, takže není žádný Rusofil, je ukrajinská společnost nyní tvořena z 1.5% příslušníků vrchní třídy, ze 7% příslušníků střední třídy, a z 92% chudáků. V likvidaci kostry demokratické společnosti, střední třídy, tak Zelenskyj vytvořil nový světový rekord. Ani šíleným kambodžským vyznavačům učení Pol Pota se v osmdesátých letech ani za pomoci vyhlazovacích táborů a poprav všech, kdo používají brýle = znamení příslušnosti k inteligenci, nepodařilo dosáhnout této vpravdě historické redukce střední třídy. A snad jen legendární deformátor Petr Fiala se může se Zelenským v masové produkci chudáků měřit.

Je sobota 2. listopadu 06.48 ráno. Přeji krásný den a děkuji za maily. Na polovinu mailů, které se za nemoc nahromadily, jsem už odpověděl, další dnes a zítra.  

Naše analýzy čte odhadem nejméně 10 tisíc lidí denně, kdyby každý přispěl desetikorunou měsíčně, nebyly by starosti. Protože tomu tak není, a doba je zlá, o to víc děkuji od srdce čtenářům, kdo nás i v dnešní těžké době podporují, aby naše analýzy mohly i nadále pokračovat! Mail na mne kpv0249@gmail.com. 

Ve středu 23.10. jsme na Protiproudu s Petrem Hájkem rozebírali korespondenční volby a nejnovější válečné události na Ukrajině a na Blízkém východě. Pořad najdete zde

Děkujeme Vám za pomoc! Vaše dary nám umožňují Vás informovat! Demokracie umírá ve tmě! Bez informací se nemůžeme správně rozhodnout, koho volit! Proto se snažíme informovat o všech! Nesloužíme žádné straně ani hnutí. Pokud někoho podporujeme, jde pouze o jednotlivé osoby, které osobně známe. Děkujeme, že naše pořady sledujete a naše články čtěte. Naši činnost můžete podpořit darem na účet 2902739284 / 2010, IBAN CZ79 2010 0000 0029 0273 9284, BIC FIOBCZPPXXX, Své platby prosím označte slovem DAR. Děkujeme! Všechny překlady jsou volné a v kontextu

 

 

MAP 2130 Nejnovější včerejší rafinovaný úder Putina proti ukrajinské morálce míří přímo na nejslabší místo Zelenského! V Putinově podání se válka vede všemi prostředky. US bankéři poslali jasný vzkaz do Bruselu – Válka na Ukrajině skončí dřív, než si myslíte!

Ruští bankéři včera splnili Putinovo “důrazné doporučení”, aby si nevšímali západních sankcí, a začali novým Rusům na nových ruských územích distribuovat hypotéky se splatností 30 let a zaručenou úrokovou sazbou 2% po celou dobu splácení hypotéky. Načasování této nejnovější Putinovy PSYOPS, které míří na současné i bývalé Ukrajince je opravdu famózní. Ve stejný den, kdy ruské banky slavnostně v médiích po nových ruských guberniích, (Cherson, Záporoží, Doněck a Luhansk), palcovými titulky rozhlašovaly, že Putinův rozkaz splnily, a levné hypotéky pro nové Rusy začnou od  1. listopadu vyplácet, se v Kyjevě naléhavě sešlo tamní zastupitelstvo, a začalo řešit obrovský skandál “Киевгорстрой”. Tato firma, za kterou se osobně zaručil Zelenskyj, a která patří městu Kyjev, vybrala od Ukrajinců peníze na 40 000 bytů, ale žádné nepostavila, a podle médií je tak až 120 tisíc Ukrajinců už několik let, jak bez peněz, tak bez bytů. A to je teprve začátek celé kauzy, kterou v dnešní analýze rozebereme, protože ukazuje, proč Ukrajina nemůže nikdy porazit Rusko, a proč Rusko nakonec donutí Ukrajinu ke kapitulaci.

Většina našinců dobře zná slavnou českou kauzu podvodné výstavby bytů H-Systém, obětí které se stala asi tisícovka napálených klientů. Šéf H-Systému Smetka od nich vybíral peníze na byty, které sliboval, že postaví, ale nakonec zůstalo většinou jen u slibů. A jak to u podobných kauz bývá, okolo kauzy se tenkrát motali tehdy vlivní polici ČSSD i ODS, a H-Systém podle médií dokonce “financoval ČSSD”, když měla obstavené účty. Kauzu potom soudy dokonale zametly a okradeným lidem zůstaly jen oči pro pláč. 

Jestli v Česku napálil H-Systém kolem tisíce lidí, pak na Ukrajině “Киевгорстрой” vybral peníze na byty v Kyjevě, které nepostavil, od 40 tisíc investorů, a napálených občanů Ukrajiny má být až 120 tisíc. Jestli v ČR za H-Systém lobovali vlivní politici, tak na Ukrajině v roce 2020 dal záruku, že “Киевгорстрой” byty, na které vybral miliardy, určitě postaví, ten nejvlivěnjší politik země, samotný prezident Zelenskyj

Kauza “Киевгорстрой” je pro Ukrajinu naprosto typická. Šéf společnosti, Igor Kushnir, si v roce 2023, když už společnost byla ve značných problémech, a když už zdraví muži nesměli opouštět Ukrajinu, sehnal potvrzení o své invaliditě, a odcestoval na několik měsíců z Ukrajiny. A rozpoutal se tak další skandál. Kyjevská média zuřila, že čerstvý invalida Kushnir a jeho manželka právě zdolali himalájský Everest, a starostovi Kyjeva Kličkovi nezbylo, než  Kushnira rychle odvolat z funkce, a povolat mezinárodní auditory, aby zjistili, v jakém finančním stavu je vlastně kyjevská městská firma “Киевгорстрой” doopravdy.

Podle včera zveřejněného auditu Ernst and Young ve firmě “Киевгорстрой” akutně chybí jen pro uspokojení provozních dluhů, dlužných mezd, a k zahájení opětovné výstavby celkem 4.84 miliardy UAH, cca 3 miliardy CZK. Z této částky jde 2.28 miliardy UAH za firmou “Ukrbud”, kterou Zelenskyj v roce 2020 nařídil firmě “Киевгорстрой” převzít i s nedokončenými, ale už zaplacenými stavbami. Podle auditu je většina rozestavěných budov ve velmi špatném technickém stavu, neboť do jejich podloží zatekla voda, a není jisté, zda je bude vůbec možné dokončit. Většina budov jsou jen rozestavěné základy, nebo skelety, a desítky miliard na jejich dokončení ve firmě nejsou. Naprostá většina rozestavěných a zaplacených bytů spadá do kategorie exklusivního rezidenčního bydlení ve výškových stavbách. Protože obyčejný jednopokojový byt v Kyjevě se nyní prodává za 60 000 USD, (podrobně v MAP 2128),  tak při 40 000 lidmi zaplacených nedokončených bytů prémiové kvality, lze počítat, že na dokončení bytů chybí 6 až 10 miliard USD, = 138 až 230 miliard CZK. Na fotce dole, jeden z mála rozestavěných komplexů ve fázi zakonzervování, do kterého ovšem zatéká. 

Ukrajina na válku s Putinem potřebuje měsíčně od Západu 5 miliard USD měsíčně. Představa, že obdobnou částku utratí za výstavbu bytů pro 40 000 lidí, kteří si je už koupili, je nereálná. Kyjevský trh s bydlením v prémiové kategorii nových bytů ve výstavbě klesl od začátku války o 90%, a trh s byty stejné kategorie před dokončením o 70%. Podle auditorů se žádné oživení neočekává ze dvou hlavních důvodů. Prvním je ekonomická krize, nejistota a pokles mezd, které obyvatele Kyjeva zasáhly stejně jako ostatní Ukrajince. A druhým je válka, ruské raketové útoky na město, a hlavně mobilizace. Kyjevští developeři si houfně stěžují, že nemohou stavět, protože armády jim zabavuje stavební dělníky. Problémy jsou ale dlouhodobé. Většina nepostavených bytů byla zaplacena už v roce 2017, a měla stát už v roce 2019. Od té doby se zdvihly díky inflaci ceny, a je nereálně je nyní dostavět beze ztráty pro stavaře. Stejný problém růstu cen podrazil nohy i H-Systému, letadlo výstavby bytů fungovalo pouze do okamžiku, kdy dostatečný příliv nových klientů umožňoval stavět byty pro menší počet starších klientů. Jako všechny letadlové projekty, i ukrajinský i H-systém, časem spadnou. Ukrajinci měli zřejmě štěstí, že válka způsobila pokles přílivu nových klientů, ještě dříve než by pokles způsobil samotný trh. Napálených tak může být méně, než by bylo. 

Velmi zajímavé je, že značnou část napálených klientů představují lidé, kteří po roce 2014 emigrovali do Kyjeva z území obsazených proruskými rebely. Zelenskyj tak má další problém. Gosudar na nových územích rozdává hypotéky za hubičku, a v Kyjevě městští úředníci a zaměstnanci okradli desítky tisíc Ukrajinců, kteří před Gosudarem emigrovali. Gosudar navíc v Charkově nechává přednostně bombardovat nejvyšší obytné budovy. Krom vojenského úmyslu, likvidovat vysoké budovy, kam se instalují komunikační a radarové přístroje, je zřejmé, že úmysl psychologický, otřást s morálkou obyvatel Charkova a přesvědčit je k emigraci, a zatížit západní Ukrajinu dalšími nespokojenci a vysídlenci, a rozložit ukrajinskou ekonomiku a výběr daní, hraje též nezpochybnitelnou roli. 

Hrdina batalionu Aidar pluku Azov Yevhen Dykij, včera kritizoval ukrajinské úředníky, že jen z války tloustnou a nepřinášejí žádné oběti.

Situace na Ukrajině je tristní. Hrdina batalionu Aidar pluku Azov Yevhen Dykij,  včera obvinil obyvatele Kyjeva a další obyvatele Západního břehu Dněpru, že “jen tloustnou” a nepřinášejí žádné oběti obraně Ukrajiny. Podle veterána Dykije musí na Ukrajině okamžitě skončit praxe, že válka financuje spokojený život úředníků v týlu. Na Ukrajině je podle něj dostatek zbrojních firem, které by mohli vyrábět zbraně, kdyby kyjevští úředníci a další týlové krysy nepotřebovali pro zajištění své sladké válečné životní úrovně většinu daní a zahraniční pomoci. Ukrajinské zbrojní firmy prý vyrábějí jen na 50%, protože vláda jim nedává více peněz na výrobu. Další hrdina Azova Maxim Zhorin včera perspektivy Ukrajiny vyjádřil ještě pesimističtěji, když přiznal, že Putin o míru teď vyjednávat nebude, protože vítězí. Nebude-li zastaven, spokojí se jen s kapitulací Ukrajiny. Když už hrdinové Azova říkají to samé, co Lavrov a jeho diplomaté, je jasné, že Ukrajina válku brzy prohraje. 

Hrdina Azova Maxim Zhoryn včera přiznal, že Putin žádné mírové rozhovory vést nebude, protože vítězí, a počká si, až Ukrajina kapituluje. 

Nejjasnější zprávu, že Ukrajina válku prohraje, vyslali ovšem tento týden američtí centrální bankéři. Ti vzkázali do Bruselu, že se budou podílet na společné půjčce pro Ukrajinu ve výši 45 miliard EUR pouze za podmínky, že získají zvláštní úrok +1.3% nad úrokovou sazbu, za níž USA prodávají své státní obligace. Zdůvodnění, které US centrální bankéři pro svou podmínku použili, je šokující. USA požadují +1.3% úroku jako rizikový příplatek, protože 300 miliard dolarů, které Západ Rusku “zmrazil”, bude “prý brzy rozraženo”, a nebude tak z jejich výnosu možné splácet společnou půjčku Ukrajině, jak bylo původně domluveno. Pokud už US centrální bankéři počítají, že ruské zadržené miliardy budou rozmraženy, je už o míru na Ukrajině rozhodnuto. Pouze se čeká, až Zelenskyj konečně pochopí, že mu nezbývá, než podepsat kapitulaci. 

Je pátek 1. listopadu 05.21 ráno. Přeji krásný den a děkuji za maily. Na polovinu mailů, které se za nemoc nahromadily, jsem už odpověděl, další dnes a zítra.  

Naše analýzy čte odhadem nejméně 10 tisíc lidí denně, kdyby každý přispěl desetikorunou měsíčně, nebyly by starosti. Protože tomu tak není, a doba je zlá, o to víc děkuji od srdce čtenářům, kdo nás i v dnešní těžké době podporují, aby naše analýzy mohly i nadále pokračovat! Mail na mne kpv0249@gmail.com. 

Ve středu 23.10. jsme na Protiproudu s Petrem Hájkem rozebírali korespondenční volby a nejnovější válečné události na Ukrajině a na Blízkém východě. Pořad najdete zde

Děkujeme Vám za pomoc! Vaše dary nám umožňují Vás informovat! Demokracie umírá ve tmě! Bez informací se nemůžeme správně rozhodnout, koho volit! Proto se snažíme informovat o všech! Nesloužíme žádné straně ani hnutí. Pokud někoho podporujeme, jde pouze o jednotlivé osoby, které osobně známe. Děkujeme, že naše pořady sledujete a naše články čtěte. Naši činnost můžete podpořit darem na účet 2902739284 / 2010, IBAN CZ79 2010 0000 0029 0273 9284, BIC FIOBCZPPXXX, Své platby prosím označte slovem DAR. Děkujeme! Všechny překlady jsou volné a v kontextu

 

MAP 2129 Ukrajinci, kteří dostali rozkaz do posledního muže bránit pevnost Kurachove, včera raději rychle prchli. Video z hrdinské akce ruských tankistů u linie dračích zubů! Generál Sančik už dostal posily a chystá se dobýt Záporoží! Co chystají Rusové v zimě – analýza.

Ukrajinští komandýři pověření obranou velké betonové pevnosti Kurachove, (20 000 obyvatel), která byla celých 10 let usilovně opevňována, aby zastavila ruský útok z Doněcka podél silnice I. třídy N-15 na Záporoží na Dněpru, včera vydali šokující zprávu: “Žádná bitva o Kurachove nebude. Vojska určená k obraně pevnosti Kurachove uprchla.“. Ruská operační skupina Jih generála Kuzovleva, která na Kurachovském směru operuje, tak dosáhla ze jediný měsíc famózního úspěchu.

Kuzovlev nejdřív 2. října skvělými manévry po křídlech vytlačil Ukrajince z tzv. “nedobytné betonové pevnosti” Vuhledar, (14 000 obyvatel), která z místní vyvýšeniny kontrolovala terén na desítky kilometrů do všech stran, a Ukrajinci z ní dva roky řídili proti Rusům smrtelnou palbu ze západních raketometů. A teď Kuzozovlev dalšími skvělými křídelními manévry ze severu a z jihu stejným způsobem vyřadil i obranu druhé betonové pevnosti v oblasti: Kurachove. Protože ukrajinští velitelé včera přiznali, že většina obránců Kurachova už prchla, a protože Kuzovlevovy čelní jednotky jsou už v Jasné Polaně, jen pár kilometrů jižně od silnice N-15, aby ji západně od Kurachova přeťaly, je jasné, že Kurachovo padne každým dnem. Kuzovlev tak za jediný měsíc říjen 2024 vyčistí od Ukrajinců plochu 28 krát 25 km, tedy 700km čtverečních. (Pro představu: Kuzovlevem v říjnu “osvobozená” oblast je zhruba tak velká jako čtvercový prostor mezi českými městy Chomutov – Most – Louny – Podbořany.)

Podle známého ukrajinského válečníka Stanislava “Osman” Bunyatova ze 24. úderného batalionu AidarKuzovlevovy čelní jednotky včera překonaly poslední ukrajinskou obranou linii (dračích zubů) severně od Jasné Polany, a do malé vesnice Rozliv na silnici N-15 10 km západně od Kurachove jim zbývá necelých 8 km rovným a nezastavěným terénem. Podle ukrajinského válečníka “Osmana” Rusové tuto vzdálenost překonají za pár dní, a potom budou všichni, kdo z Kurachova ještě neuprchli, v pasti.

Vojska generála Kuzovleva (zelené šipky) včera u Jasné Polany (červená šipka) překonala při hrdinském souboji s ukrajinskými tankisty poslední linii “dračích zubů” (žluté čáry), a podle přiznání ukrajinského batalionu Aidar jim už zbývá posledních 8 km, aby přerušila silnici I. třídy N-15 vedoucí do ukrajinské pevnosti Kurachove, která měla být bráněna do posledního muže. Ze severu Kuzovlevovi postupuje na vstříc generál Mordvičev (černé šipky). Pevnost Kurachove (20 000 obyvatel, oranžová elipsa) Kyjev proměnil v baštu za minovými poli a betonovými pevnůstkami (oranžové linie) a řetězcem dračích zubů. Jenže podle slavného ukrajinského válečníka “Osmana”, nikdo při obraně Kurachova, které je ze severu kryto velkou vodní nádrží, a z jihu a východu pevnostmi,  nepočítal s tím, že Kuzovlev pronikne tak hluboko do týlu ukrajinské obrany, a celou pevnost obklíčí. Oblast Kurachova na jih od přehrady, kterou Kuzovlev za jediný měsíc říjen už skoro celou “osvobodil” má velikost čtverce mezi českými městy Chomutov – Most – Louny – Podbořany. Podle válečníka Osmana většina obránců Kurachova už včera prchla. 

Ukrajinci, aby zastavili postup Rusů přes poslední linii “dračích zubů” před Kurachovem, používají opravdu sebevražednou taktiku. Dva ukrajinští tankisté se včera se svým tankem přiřítili k místu, kde Rusové linii “dračích zubů” přerušili, a aby jim cestu přes linii opět uzavřeli, zaparkovali svůj tank v místě, kde byly dračí zuby už odtaženy, a ze zaparkovaného tanku okamžitě vyskočili, a pokusili se pěšky vrátit ke svým. Byli však za pár minut zlikvidováni ruskými drony. Rusové, když uviděli ukrajinský tank “zaparkovaný” v mezeře mezi dračími zuby, sedli na motorky, přijeli k tanku, a tři tankisté do něj skočili, a nejprve s ukrajinským tankem zničili další dračí zuby, a pak s ním vyrazili proti ukrajinské obraně, a “projížděli” se po ukrajinských minových polích, a lákali na sebe ukrajinskou dělostřelbu. Když se konečně Ukrajincům podařilo svůj uloupený tank zasáhnout a poškodit, Rusové z něj vyskákali, a pěšky se vrátili ke svým. Žádný ukrajinský dron je ani nezkusil pronásledovat. Čin ukrajinských hrdinů skončil jejich smrtí. Čin ruských hrdinů bude zřejmě brzy Putinem odměněn. Gosudar rád rozdává odměny statečným tankistům. Loni se takto proslavil tankista Aljoša, (video 8 obrněnců NATO zničil za 10 minut),  dostal řád, ale letos se po něm nějak slehla půda. Video ze vřerejších akcí ukrajinských a ruských tankistů u dračích zubů najdete zde. Jeho jedna část je snímána termovizí, proto je černobílá. 

Mapa očekávaných směrů dalších ruských útoků. Podrobně vysvětleno v analýze. 

Jak se bude úspěšná ofenzíva generálů Kuzovleva (zelená šipka) a Mordvičeva (bílé šipky) rozvíjet dál není jisté. Vzhledem k tomu, že město Pokrovsk je na vyvýšenině podobně jako Vuhledar, (14 000), a je mnohem větší, (celá aglomerace asi 120 000 obyvatel), ruští analytici nepředpokládají, že Mordvičev o Pokrovsk rozpoutá “druhou krvavou bitvu o Bachmut”, ale podobně jako o Avdijivku, Selidove, Vuhledar i Kurachove bude kurachovskou aglomeraci raději obkličovat, izolovat drony, teprve potom obsazovat.

Pokrovsk je podobně jako Bachmut pro obranu dobře položen na vyvýšenině, a brzy se tak ukáže, zda se Rusové nyní odváží opakovat tehdejší krvavé boje, když už nemají kuchaře Prigožina.

Kuzovlevův další postup se očekává od Kurachova na západ směrem na Záporoží podél silnice I. třídy N-15. Tento postup má logiku, protože ukrajinská obrana ve směru dalšího Kuzovlevova postupu na Západ je orientovaná jenom na jih, a Kuzovlev tak bude Ukrajince podobně jako postupem do týlu Kurachova nutit, aby svou obranu orientovanou na jih dobrovolně opouštěli. Jakmile se začne ukrajinská obrana svinovat směrem na západ ke Dněpru, budou uvolněny k posílení útoku i Kuzovlevovy  další jednotky, které zatím drží statickou frontu podél tzv. Surovikinovy linie, kterou se loni v létě marně snažil generál Zalužnyj čelním šturmem prorazit. Cesta N-15 vede z Kurachova přímo do Záporoží na Dněpru, Kuzovlev po ní musí urazit cca 100km, aby dostal Záporoží pod palbu svých děl. Svým postupem po cestě N-15 bude ohrožovat týl ukrajinské skupiny armád, která stojí na statické frontě proti operační skupině Jih generála Sančika. Sančikovy jednotky jsou roztaženy na 150 km dlouhé prohnuté linii, která vede obloukem od Камянське na Dněpru, přes Orechiv, Huljajpole až k Velike Novosilce. Celá linie Sančikových jednotek je jen 20 až 40 km jižně od cesty N-15, po níž bude Kuzovlev postupovat. Ukrajinská obrana je vybudovaná pouze proti útoku Sančika z jihu. Proti postupu generála Kuzovleva ze Západu nemají Ukrajinci vybudovanou žádnou obranu.

Jak by podle ruských analytiků mohla vypadat ruská zimní ofenzíva: Žlutá šipka = postup generála Nikiforova, operační skupina Západ. Zelené šipky = postupy generála Mordvičeva, obcházející po křídlech Pokrovsk, operační skupina Střed. Bílá šipka = tažení generála Kuzovleva, operační skupina Západ. Fialová šipka = pronásledování generála Sančika = operační skupina Jih. Oranžový kruh = obklíčení až 150 000 Ukrajinců.

Jakmile Kuzovlev postoupí po N-15 z Kurachova 50 km směrem na západ dosáhne městečko Покровське (10 000 obyvatel), které je významnou silniční křižovatkou v oblasti mezi Pokrovskem a Záporožím. Ve městě pravděpodobně změní směr postupu, a místo na západ na Záporoží začne postupovat na severozápad na Dněpropetrovsk. Postup Kuzovleva na Záporoží převezme tou dobou Sančik, protože Ukrajinci budou díky vniknutí Kuzovleva do jejich hlubokého týlu po silnici N-15, muset opustit své pevnosti a polní nory a ustupovat otevřenou krajinou k Záporoží, a Sančik je při tom bude pronásledovat. Severně od Kuzovleva bude na severozápad postupovat jižní část operační skupiny Střed generála Mordvičeva. Mordvičev má nejsilnější uskupení, a může tak vést útoky na 2 až 4 směrech současně. Mordvičev bude postupovat na Barvenkovo směrem na Charkov a Izjum, a bude se snažit vyjít v ústrety skupině Sever generála Nikiforova, která postupuje podél toku řeky Oskol z Kupajnska na Izjum. Pokud budou mít Rusové na tento postup dostatek sil,  vypadá to, že mají. Bude celá skupina ukrajinských armád na Donbase (cca 100 až 150 tisíc mužů) obklíčena, nebo bude muset prchnout. Podle včerejšího přiznání mluvčího ukrajinské branné moci Владиславa Волошинa už Rusové posilují údernou skupinu generála Sančika čerstvými záložními obrněnými formacemi. Sančik se jako jediný z velitelů ruských operačních skupin, krom Teplinského, který jen střeží východní břeh Dněpru, letos ještě nezapojil do ruské ofenzívy. Když k němu Rusové nyní posílají tankové a mechanizované záložní jednotky, zdá se, že Kuzovlevův postup na Západ už připravil podmínky pro Sančikovu zimní ofenzívu na Záporoží. Ukrajinci už od léta stahují z obrany proti Sančikovi elitní mechanizované brigády a nasazují je proti Mordvičevovi. (Viz brigáda Kara-Dag, analýza MAP 2126.)

Je čtvrtek 31. října 05.34 ráno. Přeji krásný den a děkuji za maily. Na třetinu mailů, které se za nemoc nahromadily, jsem už odpověděl, zbytek dnes a zítra.  

Naše analýzy čte odhadem nejméně 10 tisíc lidí denně, kdyby každý přispěl desetikorunou měsíčně, nebyly by starosti. Protože tomu tak není, a doba je zlá, o to víc děkuji od srdce čtenářům, kdo nás i v dnešní těžké době podporují, aby naše analýzy mohly i nadále pokračovat! Mail na mne kpv0249@gmail.com. 

Ve středu 23.10. jsme na Protiproudu s Petrem Hájkem rozebírali korespondenční volby a nejnovější válečné události na Ukrajině a na Blízkém východě. Pořad najdete zde

Děkujeme Vám za pomoc! Vaše dary nám umožňují Vás informovat! Demokracie umírá ve tmě! Bez informací se nemůžeme správně rozhodnout, koho volit! Proto se snažíme informovat o všech! Nesloužíme žádné straně ani hnutí. Pokud někoho podporujeme, jde pouze o jednotlivé osoby, které osobně známe. Děkujeme, že naše pořady sledujete a naše články čtěte. Naši činnost můžete podpořit darem na účet 2902739284 / 2010, IBAN CZ79 2010 0000 0029 0273 9284, BIC FIOBCZPPXXX, Své platby prosím označte slovem DAR. Děkujeme! Všechny překlady jsou volné a v kontextu

MAP 2128 Šokující mapa cen bytů na Ukrajině krásně ukazuje, jak rychle klesá důvěra v Zelenského vítězství nad Putinem. Ceny bytů v Kyjevě se už propadly na ceny v Užhorodě!

Ceny bytů jsou spolehlivým indikátorem ekonomiky a nálad ve společnosti. Kdo si kupuje byt, vkládá do něj často své celoživotní úspory. Proto musí mít jistotu, že lokalita, ve které si nemovitost pořizuje, nebude dotčena nějakou krizovou událostí, která by hodnotu jeho bytu dramaticky srazila. V míru se každý, krom spekulantů, vyhýbá nákupu nemovitosti v místě, které hrozí se přetavit ve vyloučenou sociální lokalitu. V zemi zasažené konfliktem, jaký se nyní odehrává na Ukrajině, si každý dává pozor, aby si nepořídil nemovitost ve válečné zóně, a nebo v zóně, která se válečnou může rychle stát. Propady a nárůsty cen v jednotlivých lokalitách konfliktem postižené země jsou pak relevantním ukazatelem, co si občané o průběhu války myslí, a hlavně, jaký průběh války dále očekávají. Ukrajinská mapa cen nemovitostí detailně ukazuje, že tamní obyvatelé se nyní obávají, že se válečná zóna přesune až na západní břeh Dněpru. 

Letošní vývoj cen bytů na Ukrajině je výmluvný. Podrobný komentář pod mapou. (Zdroj

Podle ukrajinských odborných serverů zaznamenalo letos v létě a na podzim největší jednorázový propad cen bytů město Sumy, (na mapě vpravo nahoře, -16%), ze kterého v létě podnikla ukrajinská armáda svou invazi do kurské gubernie. Další propady cen bytů, jako v Charkově od léta o -15%, a od loňského podzimu dokonce o -25%, ukazují, že občané Ukrajiny nemají důvěru v bezpečnost investic do nemovitostí na celé východní a střední Ukrajině, a pouze 20% území Ukrajiny, které se přimyká polské, slovenské a maďarské hranici považují za bezpečné pro nákup bytu. Pokud ceny bytů letos padají i v Kyjevě, je zřejmé, že Ukrajinci se už letos obávají, že i Kyjev se může v budoucnu stát dějištěm vojenských operací. Ceny bytů na mapě jsou v dolarech za byt 1+1. V Charkově tak cena malého bytu nyní spadla na 460 000 CZK, kdežto ve Lvově už stejný byt stojí 1.5 milionu. Cena bytu v Užhorodu 1.25 milionu je už skoro totožná jako ve zlevňujícím Kyjevě 1.38 milionu. Na ceny bytů mají Putinovy raketové útoky zřejmě menší vliv, než obavy, že ruská armáda pronikne k městu, a v bojích ho rozboří. Ruské drony a rakety pravidelně útočí, jak na Oděsu, tak na Kyjev, Lvov, Luck i Rivne, propad cen je však spojen jen s městy v široké oblasti střední Ukrajiny na západním břehu Dněpru. Krom ryze ekonomických důvodů spojených se západními investicemi na nejzápadnější Ukrajině, je zřejmé, že tamní kupci kalkulují, že tato nejzápadnější území Ukrajiny nebudou zasažena přímou válečnou kampaní, a asi tedy spekulují, že po pádu Kyjeva nastane mír, a na nejzápadnější Ukrajině už k žádným bojům nedojde. 

Podle ukrajinských makléřů nyní Ukrajinci raději nekupují byty, ale pronajímají si je. A velmi typickým novým nájemcem bytu je muž, který se přestěhoval velmi blízko ke svému pracovišti, aby maximálně zkrátil svou každodenní cestu do zaměstnání, a snížil tak riziko, že při ní bude dopaden Zelenského mobilizačními komisaři, a odvlečen na frontu. Ve městech jako je Charkov, kam často létají ruské bomby, došlo k pádu cen nemovitostí hlavně v severních a východních čtvrtích. Ty jsou totiž terčem ruských bombardérů častěji. Mapa cen nemovitostí tak ukazuje, že ukrajinská střední třída, se jak vyhýbá mobilizaci, tak nevěří v Zelenského vítězství, a obává se, že jedině nejzápadnější části Ukrajiny se v blízké budoucnosti nestanou bojištěm, a jsou tak vhodné pro život. Ekonomicky pragmatické chování Ukrajinců při nákupech a pronájmech bytů ukazuje, že už považují válku za prohranou, a že nevěří, že jejich armáda zastaví Gosudarova vojsk na Donbase. Válku tak Zelenskyj definitivně prohrál, protože mu už nevěří vlastní občané. 

Je středa 30. října 04.43 ráno. Přeji krásný den a děkuji za maily. Na třetinu mailů, které se za nemoc nahromadily, jsem už odpověděl, zbytek dnes a zítra.  

Naše analýzy čte odhadem nejméně 10 tisíc lidí denně, kdyby každý přispěl desetikorunou měsíčně, nebyly by starosti. Protože tomu tak není, a doba je zlá, o to víc děkuji od srdce čtenářům, kdo nás i v dnešní těžké době podporují, aby naše analýzy mohly i nadále pokračovat! Mail na mne kpv0249@gmail.com. 

Ve středu 23.10. jsme na Protiproudu s Petrem Hájkem rozebírali korespondenční volby a nejnovější válečné události na Ukrajině a na Blízkém východě. Pořad najdete zde

Děkujeme Vám za pomoc! Vaše dary nám umožňují Vás informovat! Demokracie umírá ve tmě! Bez informací se nemůžeme správně rozhodnout, koho volit! Proto se snažíme informovat o všech! Nesloužíme žádné straně ani hnutí. Pokud někoho podporujeme, jde pouze o jednotlivé osoby, které osobně známe. Děkujeme, že naše pořady sledujete a naše články čtěte. Naši činnost můžete podpořit darem na účet 2902739284 / 2010, IBAN CZ79 2010 0000 0029 0273 9284, BIC FIOBCZPPXXX, Své platby prosím označte slovem DAR. Děkujeme! Všechny překlady jsou volné a v kontextu

 

MAP 2127 V USA 27. dodatek Ústavy zakazuje politikům si zvyšovat vlastní platy! Plat prezidenta ze nezvýšil už od roku 2001, a poslanců od roku 2009! Platy Američanů se přitom zvyšují rychleji než platy Čechů. U českých politiků je tomu ovšem opačně! Aneb proč agent Pávek včera mlčel, když tak obdivuje USA!?

Včera se Petr Pavel v projevu k nejdůležitějšímu státnímu svátku naší Republiky snažil nehorázně napálit všechny její občany, když jim nadutě tvrdil, že “žijeme v historicky nejdelším období svobody, bezpečí, klidu a ekonomické prosperity“. Prezidentovo sebechvalné tvrzení je v přímém rozporu s daty Českého statistického úřadu. Podle nich už má 1.6 milionu obyvatel ČR problémy se zajištěním a hrazením nákladů vlastního bydlení, a jsou de facto ohroženi bezdomovectvím. Neuvěřitelných 61 000 českých dětí, (4% všech dětí do 15 let), už musí žít v nevyhovujících předražených ubytovnách. ČR vévodí statistikám Evropy i celého světa v nedostupnosti bydlení, i v jeho astronomických cenách. Počet narozených dětí klesl na historicky nikdy nevídanou úroveň. Vláda nemá peníze na důchody, na mzdy policistům, ani na slušné platy soudním úřednicím, školníkům, a školním kuchařkám. Pro děti nejsou jesle, ani školky. Pro mládež nejsou místa ve školách, ani v učilištích. Pro nesoběstačné důchodce nejsou místa v sociálních zařízeních. 1 milion občanů ČR už nemá ani vlastního praktického doktora, a Pavlovi spoluvládci vážně přemýšlejí, že lidem k tomu všemu ještě zavřou i malé nemocnice. Na vesnicích se podle vlády mají zavírat malé české školy, ale Pavlovi fialoví oblíbenci se k tomu v Bruselu zavázali, že v několika pohraničních okresech zajistí ve školách i školkách “právo na výuku v němčině”, a na úřadech i na soudech zavedou němčinu jako druhý úřední jazyk. K tomu všemu v zemi vládne drahota, zahraniční obchodní řetězce sdírají své zákazníky – české občany, i své české dodavatele – české potravináře a farmáře. Vláda neinvestuje do technologií, ani do vzdělání, a jen po celém světě usilovně shání nějaké další otroky do “levných českých montoven”. Nazývat nyní tento současný tristní stav totálního úpadku a všeobecného rozvratu ještě nedávno vyspělé průmyslové země se silným zdravotnictvím a sociálním systémem jejím “historickým obdobím prosperity”, může napadnout jenom naprostého ignoranta, nebo politického demagoga. 

Zda se včera prezident Pavel svým velmi “mdlým” a “neinspirativním” projevem uprostřed nejhorší ekonomické krize, která ČR po roce 1989 postihla, snažil zavděčit premiérovi Fialovi a všem jeho parlamentním kumpánům, které nijak za rozvrat české ekonomiky a státních financí v řeči nekritizoval, je nasnadě. Ústava USA, článek 102, výslovně zakazuje, aby Kongres USA prezidentovi USA po dobu celého jeho funkčního období zvyšoval, a nebo jinak měnil výši platu. Článek ústavy 102 se vykládá jako pojistka proti jakémukoli možnému nátlaku zákonodárců USA na prezidenta země. Na rozdíl od členů Kongresu USA se navíc nikdy prezidentův plat automaticky nezvyšuje ani o růst životních nákladů a cen. Poslední prezidenti USA Georg W. Bush, Barack Obama, Donald Trump a Joe Biden sloužili za shodný plat 400 000 USD ročně, (9.2 milionu CZK ročně). Plat českého prezidenta po fialovém zvýšení má být skoro 4.4 milionu ročně. Za posledních 20 let se plat prezidenta ČR zvýšil ze 167 000 měsíčně (Havel) na 365 000 (Pavel), tedy na 219% platu roku 2003. Plat prezidenta USA se od nástupu Bushe mladšího nijak nezvýšil.

Platy členů Kongresu a Senátu USA se dokonce nezvýšily (od roku 2009), ani potom, co byl přijat zákon o jejich pravidelné valorizaci. V USA si podle 27. dodatku Ústavy nemohou zvolení poslanci zvýšit sami sobě plat, ale mohou ho zvýšit jen “poslancům zvoleným v příštích volbách”. Obě komory parlamentu USA proto pravidelně od roku 2009 do současnosti odmítají hlasováním přijmout zvýšení platů budoucích poslanců o zvýšení životních nákladů, jak umožňuje zákon, protože by to mělo “nepříjemný” dopad na jejich následnou volební kampaň. Plat Senátora a Kongresmana USA je tak od roku 2009 dosud 174 000 USD ročně, 4 miliony CZK. Poměr platu poslanec/prezident je tak v USA 1 ku 2.33. 

Srovnání měsíčních platů politiků a průměrných platů zaměstnanců v USA a ČR v CZK za roky 2009 a 2024. Pozor v tabulce je vždy medián mzdy, tedy kolik bere přesně polovina zaměstnanců. Průměrnou mzdu bere jen výrazně menší než poloviční část populace. Z tabulky jasně vyplývá, že se v ČR žádná prosperita, jak včera tvrdil Pavel, neodehrává, naopak za posledních 15 let medián mezd českých občanů oproti občanům USA ještě více klesl, kdežto platy českých politiků se vzhledem k platům politiků USA zdvihly skoro dvojnásobně. 

  • 2009 USA  plat poslance = 333 000    průměrný plat = 64 000   poměr platů = 520 ku 100
  • 2024 USA  plat poslance = 333 000    průměrný plat = 119 000  poměr platů = 280 ku 100
  • 2009 ČR    plat poslance  =  56 000     průměrný plat = 22 000   poměr platů = 255  ku 100
  • 2024 ČR    plat poslance  = 109 000    průměrný plat = 38 529    poměr platů = 234 ku 100
  • Podíl výše mezd USA/CR                                       2009  = 290 ku 100         2024 = 308 ku 100

Současný plat prezidenta USA činí 6.45 násobek platu Američana. Plat prezidenta ČR má příští rok činit 8.81 násobek platu občana ČR. (Pro výpočet použit medián platu v ČR v roce 2024 + 6%) V roce 2001 přitom prezident USA měl ještě  12 násobek platu Američana, kdežto prezident ČR jen 7.59 násobek mediánu platu občana ČR. Je tak zřejmé, že 27. dodatek Ústavy USA, který zakazuje politikům si zvyšovat platy v době výkonu mandátu, má zamýšlený účinek. Ostatně 27. dodatek se přijímal rekordních 202 let! (Přehled vývoje platů prezidentů USA včetně pár zajímavých fotek, zde.)

Česká republika se už třetím rokem zmítá v krizi nebývalého rozsahu, a poslední události v Německu, – kde VW oznámil, že propustí “desítky tisíc zaměstnanců”, a uzavře celé továrny, a zbylým zaměstnancům sníží mzdy o 18%, a kde další velké průmyslové podniky, jako ZF Friedrichshafen AG, oznamují masové propuštění až 14 000 zaměstnanců, a kde už v továrnách propukají první nepokoje, – všem českým politikům jasně ukazují, že je už jen otázkou měsíců, než se německá vlna krachů přivalí do Čech a na Moravu, a zpustoší česká průmyslová místa. Co však zajímá v této době české politiky – jen o kolik si navýší mzdy. A český prezident, toho času agent Pávek, u příležitosti nejvýznamnějšího setkání nejvýznamnějších českých politiků, doslova o nutnosti okamžitých hlubokých reforem mlčí, jak hrob. 

Pokud porovnáte včerejší projev prezidenta Pavla s projevem US prezidenta Bushe mladšího ze 28. ledna 2008, kdy se USA začaly zmítat v největší krizi, která je v tomto století postihla, nestihnete se při každém Bushově odstavci, který tehdy pronesl, divit, jak je oproti Pávkovi úderný, konkrétní, a jaké přesné reformy požaduje, aby zákonodárci okamžitě přijali. 28. říjen na Pražském Hradě je z hlediska shromáždění politiků stejnou událostí, jakou v USA představuje den, kdy prezident USA přednáší Zprávu o stavu unie. V lednu 2008 byly USA ve stejné hluboké krizi v jaké se nyní nalézá ČR.

Zatímco Pavel včera mekotal obecné fráze, že nebude podporovat politiky, kteří nabízejí snadná řešení a jdou cestou nejmenšího odporu, a varoval před lží a nenávistí, a lacinými kritiky veřejného dění, a mluvil o potřebě jakých si blíže nespecifikovaných reforem. Bush byl v lednu 2008 přesný jako nejlepší švýcarské hodinky a nic jako Pavel včera nezastíral a nelakoval na růžovo. Přiznal, že ceny potravin a energií rostou rychleji než mzdy, bydlení se stává nedostupným, a hypotéky nedokáže velká část lidí splácet. Leč hlavně nabídl řešení: 

  • Oznámil, že žádné zvyšování daní, které by poslanci schválili, nepřipustí a bude je vetovat. (Potlesk!) 
  • Oznámil pomoc při splácení hypoték, a pomoc při výkupu z exekucí hypoték. 
  • Oznámil poskytnutí finanční pomoci školám a nemocnicím v krizí nejvíce zasažených okresech, protože budoucnost vzdělání a zdravotní péče je důležitá. (Srovnej – Fiala navrhuje pravý opak, rušení malých škol a malých nemocnic.)
  • Bush požadoval další investice, protože jen moderní americká výroba, a nové technologie mohou zajistit budoucí americkou prosperitu. A jmenoval konkrétní příklady všech investičních a obchodních dohod, které už vyjednal. 
  • Bushův projev z ledna 2008 je nejméně 10 krát delší, než projev Pavla včera v obdobné krizové situaci. Pro poučení, jak se USA dostaly z krize, kdežto ČR do ní spadla, doporučuji Bushův projev k přečtení zde. A každý rychle pochopí proč si US prezident svůj plat na rozdíl od českého zaslouží, 

Je úterý 29. října 05.01 ráno. Přeji krásný den a děkuji za maily. Poslední analýzy byly náročné na hledání detailních informací a na uvádění jejich zdrojů. Na první maily jsem už konečně odpověděl, zbytek do středy. 

Naše analýzy čte odhadem nejméně 10 tisíc lidí denně, kdyby každý přispěl desetikorunou měsíčně, nebyly by starosti. Protože tomu tak není, a doba je zlá, o to víc děkuji od srdce čtenářům, kdo nás i v dnešní těžké době podporují, aby naše analýzy mohly i nadále pokračovat! Mail na mne kpv0249@gmail.com. 

Ve středu 23.10. jsme na Protiproudu s Petrem Hájkem rozebírali korespondenční volby a nejnovější válečné události na Ukrajině a na Blízkém východě. Pořad najdete zde

Děkujeme Vám za pomoc! Vaše dary nám umožňují Vás informovat! Demokracie umírá ve tmě! Bez informací se nemůžeme správně rozhodnout, koho volit! Proto se snažíme informovat o všech! Nesloužíme žádné straně ani hnutí. Pokud někoho podporujeme, jde pouze o jednotlivé osoby, které osobně známe. Děkujeme, že naše pořady sledujete a naše články čtěte. Naši činnost můžete podpořit darem na účet 2902739284 / 2010, IBAN CZ79 2010 0000 0029 0273 9284, BIC FIOBCZPPXXX, Své platby prosím označte slovem DAR. Děkujeme! Všechny překlady jsou volné a v kontextu

MAP 2126 Elitní ukrajinská brigáda zvláštního určení “Kara-Dag” včera zbaběle prchla před 71. praporem ruských SPECNAZ. Město Selidovo padlo. Ukrajinská morálka se hroutí.

Včera 27. října vojska generála Mordvičeva už skoro bez boje obsadila 20 tisícové ukrajinské město Selidovo, které 22. října obklíčila. Mordvičev, známý tím, že šetří krev svých elitních vojáků, opět nechal Ukrajincům otevřenou úzkou cestu vedoucí z města přes bažiny na západ, aby mohli bez těžkých zbraní uprchnout. Nechat Ukrajince utíkat je nejnovější úspěšná ruská taktika. Pokud do včerejška takto prchaly hlavně slabě vyzbrojené jednotky ukrajinské domobrany složené z násilím odvedených vojáků, včera z boje prchla elitní 15. brigáda zvláštního určení “Kara-Dag”. Tato brigáda byla vytvořena na Zelenského rozkaz z profesionálních pohraničníků, policistů a příslušníků speciálních jednotek ministerstva vnitra, a v letech 2022 a 2023 se účastnila ukrajinských ofenzív, a byla hodnocena jako velmi “tvrdá” a profesionálně zdatná ukrajinská jednotka. Několik jejích příslušníků bylo v minulosti dokonce dekorováno vysokým titulem “Hrdina Ukrajiny”. Včera však zbaběle utekli, a nás bude v dnešní analýze zajímat, proč utekli, a jaké z toho lze vyvodit pro budoucnost důsledky. 

Včerejší mapa zachycující dobytí Selidova. Mapa nepotřebuje komentář.  

V českém mainstreamu řada “zasvěcených fialových analytiků a komentátorů” ráda opakuje ustálené klišé, že Syrského letní invaze do kurské gubernie, donutila ruské velení přesunout značné síly z doněckého válčiště ke Kursku, a tím invaze splnila svůj účel. Přitom skutečnost je opačná – letní postup skupiny Střed generála Mordvičeva z Avdijivky na Pokrovsk donutil ukrajinské velení oslabit své zálohy na západním břehu Dněpru i své jednotky v záporožském směru a přesunout je k Pokrovsku. Jednou z takto přesunutých brigád, byla i elitní “15 Kara-Dag”. Ta ještě začátkem letošního léta držela loňskou letní ofenzívou generála Zalužného dobyté malé území u města Orechiv a sváděla tam urputné boje s ruskými výsadkáři. Při těchto bojích padla řada veřejně známých ukrajinských hrdinů, příslušníků brigády Kara-Dag, ale brigáda neustoupila. 

Letos 30. srpna však byla 15. brigáda “Kara-Dag” rychle od města Orechiv stažena a přemístěna 130 km severovýchodně do města Selidove, aby převzala jeho obranu. Krátce předtím, 27. srpna, totiž generál Mordvičev za pouhé 4 dny bojů, a beze ztráty jediného bojového vozidla, obsadil 15 tisícové město Новогродовкa, a začal postupovat k pár kilometrů vzdálenému 24 tisícovému městu Selidove. Elitní 15. brigáda “Kara-Dag” dostala za úkol zajistit kruhovou obranu Sedlidova, a nepustit do něj Rusy za žádnou cenu. 

Mordvičev při dva měsíce trvajících bojích o Selidove, (září-říjen), použil stejnou taktiku, jako při dobývání Avdijivky na začátku letošního roku. Nejprve smělým výpadem obsadil okolní krajině dominující haldu hlušiny na severovýchodním okraji města, a potom začal město metodicky obkličovat z jihu, a ze severu. Jakmile Ukrajincům zbyla do města jediná zásobovací cesta, nechal jí Mordvičev hlídat drony, aby do města, ani z něj, neproniklo jediné ukrajinské auto, a nechal město bombardovat svým dělostřelectvem. Po tomto měsíčním obléhání a bombardování vnikla ruská pěchota do města, a začala je velmi rychle čistit od vyčerpaných Ukrajinců, příslušníků 15. brigády Kara-Dag. Rusové jsou díky naprosté převaze svých dronů a dělostřelectva schopni při těchto městských bojích podle přiznání samotných ukrajinských polních velitelů dosáhnout senzačního poměru ztrát 1 ku 1, a Ukrajinci se už zdráhají s nimi ve městech bojovat. Jakmile Rusové před třemi dny ovládli první výškové budovy ve městě, demoralizované zbytky 15. brigády začaly prchat pro ně připravenou alejí smrti. Selidovo padlo rychle a bez velkých ruských obětí. Ukrajinců v něm nakonec zřejmě padlo mnohem víc než Rusů. 

Proč byl při dobývání Selidova generál Mordvičev 8krát rychlejší než při dobývání Avdijivky je velmi zajímavé, a hovoří to o značné degradaci bojových možností ukrajinské armády za letošní rok. Při obkličování Avdijivky čelil Mordvičev dvěma problémům, které u Selidova chyběly. Aby obklíčil Avdijivku z jihu, musel se tvrdě, a se značnými ztrátami probojovávat přes pásma betonových pevností, které zde Ukrajinci od roku 2014 vybudovali. Aby obklíčil Avdijivku ze severu musel se probojovat přes obranu elitní 47. mechanizované brigády Ukrajiny, která byla kompletně vyzbrojena vozidly Bradley, tanky Abrams, samohybnými děly a raketomety HIMARS. Tyto boje mezi ruskou 90. tankovou divizí a ukrajinskou 47. mechanizovanou brigádou byly pro obě strany značně vyčerpávající, a ruská i ukrajinská pěchota při nich nájezdy obrněnců utrpěla značné ztráty. (Podrobný popis bojů o Avdijivku v MAP 1975.)  

Sedlidovo, ve kterém se bránila 15. brigáda “Kara-Dag”, nekryly proti obklíčení ani betonové pevnosti, ani moderně vyzbrojené elitní mechanizované brigády, ale jen podřadné brigády ukrajinské teritoriální obrany, které se nemohou měřit ani s tou nejslabší ruskou jednotkou nepravidelné domobrany. Proti 15. brigádě “Kara-Dag” bránící se ve městě generál Mordvičev vyslal profesionály elitního 71. Specnaz, a město samotné nechal obkličovat 110. a 114. motostřeleckými brigádami. Zatímco na ruské straně bojovaly o Selidovo prakticky totožné speciální a mechanizované jednotky jako u Avdijivky, na ukrajinské bojovaly s výjimkou Kara-Dag pouze brigády, které je možné bez přehánění označit za “prachbídně ozbrojené tlupy násilně do armády odvlečených civilistů s mizernou morálkou a nulovým výcvikem”. 

Signifikantně je nynější úpadek ukrajinské armády vidět při bojích o město Hirnyk, (9 km jihovýchodně od Selidovo). Město bylo včera obsazeno Rusy. Město bránil od června několik týdnů 210. ukrajinský prapor, a ten v něm byl nakonec obklíčen, a musel se z něj včera probít za cenu 81 ztracených vojáků. Město Hirnyk, nejprve před obklíčením kryla 59. mechanizovaná brigáda, ale ta byla po stížnostech veteránů Azov prezidentovi Zelenskému, pro velké ztráty a vyčerpání, z boje o město koncem srpna  stažena. Na její bojové pozice byla ze záloh na západním břehu přemístěna 110. mechanizovaná brigáda, ale ta, ačkoli byla doplněná na plné počty a odpočinutá po dvou měsících strávených v záloze, nedokázala pozice okolo města Hirnyk udržet, rychle ustoupila, a nechala Rusy, aby 210. prapor obklíčili. 110. brigáda, která za pár dní na frontě u Hirnyku minulý týden zbaběle prchla, je přitom ta samá 110. brigáda, která na přelomu roku do posledního dechu bránila Avdijivku. Ukazuje se tak, že staří ukrajinští vojáci měli vyšší morálku, než noví, násilím odvedení. Kdysi tvrdé a elitní ukrajinské brigády, se v posledních měsících po odpočinku v týlu a doplnění o čerstvě pochytanou krev stávají ještě zbabělejšími, než brigády slabě vyzbrojené ukrajinské teritoriální obrany. 

Je pondělí 28. října 05.32 ráno. Přeji všem krásný sváteční den. Děkuji za maily. Poslední analýzy byly náročné na hledání detailních informací a na uvádění jejich zdrojů. Na maily proto budu odpovídat až po víkendu. Jsem už konečně zdráv, takže zítra další analýza. děkuji všem, za úžasnou podporu. Mějte se krásně.

Naše analýzy čte odhadem nejméně 10 tisíc lidí denně, kdyby každý přispěl desetikorunou měsíčně, nebyly by starosti. Protože tomu tak není, a doba je zlá, o to víc děkuji od srdce čtenářům, kdo nás i v dnešní těžké době podporují, aby naše analýzy mohly i nadále pokračovat! Mail na mne kpv0249@gmail.com. 

Ve středu 23.10. jsme na Protiproudu s Petrem Hájkem rozebírali korespondenční volby a nejnovější válečné události na Ukrajině a na Blízkém východě. Pořad najdete zde

Děkujeme Vám za pomoc! Vaše dary nám umožňují Vás informovat! Demokracie umírá ve tmě! Bez informací se nemůžeme správně rozhodnout, koho volit! Proto se snažíme informovat o všech! Nesloužíme žádné straně ani hnutí. Pokud někoho podporujeme, jde pouze o jednotlivé osoby, které osobně známe. Děkujeme, že naše pořady sledujete a naše články čtěte. Naši činnost můžete podpořit darem na účet 2902739284 / 2010, IBAN CZ79 2010 0000 0029 0273 9284, BIC FIOBCZPPXXX, Své platby prosím označte slovem DAR. Děkujeme! Všechny překlady jsou volné a v kontextu

 

MAP 2125 Šok! Putin se směje: Ukrajinská tajná služba na kurském bojišti rozprášila vlastní prapor válečných dronů své elitní 21. brigády vyzbrojené stovkami západních obrněnců. Rusové situaci, kdy ukrajinské drony nemohly létat, dokonale využili a takřka celou novou ukrajinskou brigádu i s jejími západními obrněnci za miliardy EUR zničili! Za vším je prý pokus kyjevských papalášů zlikvidovat svědky korupce, tvrdí obyčejní ukrajinští vojáci.

(1) Existují dva způsoby, jak může demokracie úspěšně vést velkou a vleklou válku, jakou nyní vede Ukrajina. Způsob historicky osvědčený USA – okamžité zvýšení životní úrovně a sociálních jistot prostých zaměstnanců, (Roosevelt), a postup ověřený ve Velké Británii – pevný a po válce splněný slib znárodnění bank, dolů, železnic a energetiky, a zavedení všeobecné zdravotní a sociální péče, (Churchill). A existují dva způsoby, jak demokracie velkou a vleklou válku s určitostí prohraje. Fialův – vše před volbami slíbit, a pak se lidem vysmát, a učinit pravý opak. A Zelenského – nahnat násilím lidi do války, a když už jsou na frontě, rozprodat jejich zemi korupčníkům, oligarchům a cizincům. 

V českých médiích se zprávy popírající, že Zelenskyj prodává ukrajinskou půdu cizincům, jenom hemží. Prý jde dokonce o dezinformace šířené maďarskou provládní tiskovou agenturouLeč, opak je pravdou. Jak včera zveřejnila oděská média v obsáhlém rozhovoru s Julií Tymošenkovou, náčelnicí parlamentní strany Baťkivščyna, – Tymošenková podala k ústavnímu soudu Ukrajiny stížnost proti “náhle v noci přijatému zákonu” o rozprodeji milionů hektarů ukrajinské státní půdy bohatým cizincům. A Tymošenková včera výrazy opravdu nešetřila: “Naši farmáři jim nejsou schopni konkurovat. Je nespravedlivé, že v dobách tak brutální agrese, kdy Ukrajinci brání každý kousek své země, se státní úřady svévolně rozhodly prodat miliony hektarů zemědělské půdy.“. Podle Tymošenkové nejsou nyní ukrajinští farmáři sloužící většinou na frontě schopni při prodeji zemědělské půdy finančně konkurovat spekulantům s půdou a mezinárodním oligarchickým strukturám, a Tymošenková proto navrhuje, prodej půdy zakázat, a povolit, až  5 let po skončení války. 

Opačnou politiku než Zelenskyj nyní na Ukrajině provádí chytrý Putin. Ten už v létě pověřil své oblíbené kozácké atamany Vodolackého a Židkova, aby na Ukrajině mezi zemědělci šířili, že po válce dostanou na nových ruských územích  půdu, zvířata, koně, stroje i hnojiva zadarmo, aby se mohli stát novými “Záporožskými kozáky”,  “jádrem budoucí bohaté ruské polovojenské multikultury” ve venkovských oblastech jižní Ukrajiny. (Podrobně v MAP 2050.) Na Ukrajině tak nyní soutěží dvě politické koncepce. Plán Zelenského oligarchie, rozprodat bohatství Ukrajiny západnímu kapitálu, namastit si své vlastní kapsy, a odsoudit ukrajinské farmáře přeživší válku s Gosudarem k postavení nemajetných peónů ve své vlastní zemi. A plán Putina, nalákat ukrajinské farmáře na příděly půdy do osobního vlastnictví, vstupem do Záporožského (rusky multikulturního) kozáckého bratrstva, a za slib věrnosti Rusku. 

Že Zelenského rabiácká politika na jižní Ukrajině selhává, je zřejmé ze zpráv tamních médií. Včera v Oděse na místním městském trhu rozzuřený srocený dav zahnal mobilizační komisaře, kteří se na trh vypravili ulovit na frontu nové vojáky, na policejní stanici, a vynutil si osvobození zmobilizovaných. Tento týden v Oděse neznámá individua popravila “velitele dobrovolných pomocníků mobilizačních komisařů”. Ukrajinci houfně navádějí ruské drony na ukrajinské cíle. (Viz jen za posledních pár dní: Případ 1. Případ 2, Případ 3, Případ 4.  A po celé Ukrajině se jako lavina šíří mladí Putinovi špióni, kteří o nocích podpalují vojenská auta, vypalují elektrické transformační stanice, a zapalují zabezpečovací a rozvodné skříně ukrajinských železnic. Kyjevská tajná služba SBU jich lapá desítky v jediném městě denně. A pak ventiluje stále stejný příběh. Mladé Ukrajince, chtivé peněz, napálil nějaký prohnaný ruský špion na Telegramu. Že toho mladí Ukrajinci se svým prohnilým režimem už mají dost, je ovšem vzhledem k rostoucímu počtu žhářských útoků mnohem pravděpodobnější. Tak jako “sňatkovému podvodníkovi” Fialovi klesly preference, jakmile všem jeho vdavekchtivým voličům došlo, že jen sliboval, ale plnit nehodlal. I Zelenského slibům už věří jenom Fiala a jeho parlamentní parta. O tom, že je na Ukrajině velmi napjatá nálada svědčí i apel ukrajinské tajné služby HUR ze 24. října, ve kterém se občané důrazně varují, aby si dali “bedlivý pozor” na připravovaná protestní setkání “nepřátel Ukrajiny”, která “moskevští špioni” v nejbližší době chystají v Kyjevě, Oděse, Dněpropetrovsku, a v dalších velkých městech, a aby se jich neúčastnili, nebo proti nim bude okamžitě použito liter Stanného práva. Neuvěřitelná věc se pak stala 25. října v Poltavě. Zelenskyj nařídil, že každé zastupitelstvo na Ukrajině musí demonstrativně schválit jeho “Vítězný plán”. V Poltavě však došlo k šoku, když se několik poslanců příkazu vzepřelo, a “Vítězný plán” svým hlasem nepodpořilo. Tamní média hlásala : Žádná jednotná podpora Zelenského plánu Vítězství! (Консолідованої підтримки Плану перемоги Президента Володимира Зеленського у Полтавській міськраді не вийшло.) Ono není až tak divu, protože Poltava je 270 tisícové město na východním břehu Dněpru, které leží 150km severozápadně od Pavlogradu, který se už připravuje na kruhovou obranu. Charkov se dá zásobovat dvěma logistickými tepnami Dněpropetrovsk – Charkov, a Kremenčuk – Poltava – Charkov. První tepna bude brzy přeříznuta, a na druhou dojde časem, pokud Zelenskyj nekapituluje. Zdá se, že bohatí poltavští politici i občané si už uvědomují, že fronta, a tím zničené vlastní byty, domy i majetky, může potkat i je. Vítězný plán nepodpořili v Poltavě ani místní šéf Zelenského vlastní partaje, ani hlavní představitelka tamní probruselské opozice. 

(2) Perlička na konec : Včera se Putin chlubil, že před dvěma týdny ruská 155. brigáda námořní pěchoty perfektním manévrem obklíčila 2000 ukrajinských vojáků severně od Sudži na kurském bojišti, a teď se už obkličovací smyčka na ploše 6 x 15 km nelítostně stahuje. Co Putin neřekl, přiznala včera ukrajinská média. Na vyproštění obklíčených ukrajinských vojáků vyslala kyjevská Soldateska elitní 21. mechanizovanou brigádu, kompletně vyzbrojenou západními zbraněmi. 10 švédských tanků Strv-122, všechny zbylé německé Leopardy, 50 těžkých švédských obrněných vozidel CV-90, a 100 polských obrněných Rosomáků, a houfy pěchoty se přemístilo na bojiště a chystalo se udeřit. Když tu se na brigádu vrhla kyjevská tajná policie a zatkla a odvlekla jednoho ze dvou klíčových vojáků brigády, “slavného programátora dronů”  Эдуардa С, který je považován za jednoho z nejlepších ve svém oboru.  Prapor úderných a průzkumných dronů 21. brigády měl tyto speciální programátory dronů jen dva, a to byl také nejnižší možný počet, aby prapor dronů mohl vést válku dronů, a ničit ruská obrněná vozidla, děla, a operátory protitankových raket. Rusové ukrajinské neschopnosti vést válku dronů okamžitě využili a brigádě, která podle oděských médií” bojuje na nekritičtějším místě fronty, zasadili tvrdé údery vlastními drony. Ukrajinské tajné policii se tak zadařil husarský kousek, na který by byl pyšný i ten nejlepší ruský Specnaz, rozvrátila průlom obklíčení i celou elitní brigádu. 

Velení 21. brigády se už několik dní domáhá, návratu klíčového programátora ze zadržovací basy do boje, leč marně. Programátor dronů Эдуард С, který se dobrovolně přihlásil na frontu, je obviněn, že zmanipuloval oděské mobilizační počítače, a několika stovkám lidí umožnil na falešná povolení a za úplatu vycestovat z Ukrajiny. Případ je to podivný, protože Эдуард С byl na začátku války zmobilizován a stal se příslušníkem vojenské mobilizační správy v Oděse, a jeho prací bylo vkládání dat, která dostával od svých nadřízených do celostátního počítačového systému. Všichni jeho nadřízení byli pro obrovské úplatkářství propuštěni, ale až mnohem později, když už Эдуард С na vlastní žádost programoval drony na frontě. Podle médií nejsou proti Эдуардy С žádné důkazy, všichni zadržení podvodníci, kteří si měli od Эдуардa С koupit falešná potvrzení, nakonec odcestovali z Ukrajiny na úplně jiné identity i doklady, a vše nasvědčuje tomu, že obrovský korupční skandál, který nyní na Ukrajině propukl, a podle kterého se desítky tisíc bohatých a vlivných Ukrajinců úplatky vyplatily z mobilizace má skončit obžalobou Эдуардy С, který většinu času dobrovolně strávil na frontě, aby se celý případ podvodů s mobilizací rychle zametl pod koberec. Podle médií jsou všichni propuštění zaměstnanci i jejich mobilizační klienti bohatí a vlivní a nikdy nebyli na frontě, kdežto Эдуард С je chudý, a dobrovolně slouží na frontě. 

Co dodat? Už aby válka skončila. 

Je neděle 27. října 05.16 ráno. Děkuji za maily. Poslední analýzy byly zatím náročné na hledání detailních informací a na uvádění jejich zdrojů. Na maily proto budu odpovídat až po víkendu. Jsem už konečně zdráv, takže zítra další analýza. děkuji všem, za úžasnou podporu. Mějte se krásně.

Naše analýzy čte odhadem nejméně 10 tisíc lidí denně, kdyby každý přispěl desetikorunou měsíčně, nebyly by starosti. Protože tomu tak není, a doba je zlá, o to víc děkuji od srdce čtenářům, kdo nás i v dnešní těžké době podporují, aby naše analýzy mohly i nadále pokračovat! Mail na mne kpv0249@gmail.com. 

Ve středu 23.10. jsme na Protiproudu s Petrem Hájkem rozebírali korespondenční volby a nejnovější válečné události na Ukrajině a na Blízkém východě. Pořad najdete zde

Děkujeme Vám za pomoc! Vaše dary nám umožňují Vás informovat! Demokracie umírá ve tmě! Bez informací se nemůžeme správně rozhodnout, koho volit! Proto se snažíme informovat o všech! Nesloužíme žádné straně ani hnutí. Pokud někoho podporujeme, jde pouze o jednotlivé osoby, které osobně známe. Děkujeme, že naše pořady sledujete a naše články čtěte. Naši činnost můžete podpořit darem na účet 2902739284 / 2010, IBAN CZ79 2010 0000 0029 0273 9284, BIC FIOBCZPPXXX, Své platby prosím označte slovem DAR. Děkujeme! Všechny překlady jsou volné a v kontextu

MAP 2124 Velká porážka Ukrajiny. Fronta prolomena, Ukrajinci prchají. Hrozí velká obklíčení. Kyjev urychleně buduje novou obrannou linii 150 km západně od linie fronty! Ukrajinci poprvé přiznali, že bojovat s Rusy ve městech jim přináší větší ztráty než jim sami způsobí!

Rusové včera na několika místech prolomili frontu, rychle postupují vpřed, a obkličují velké ukrajinské formace. Na některých místech fronty se zdá, že se už ukrajinská obrana rozpadá. V Kyjevě večer zavládla panika a tamní politici začali vyzývat k okamžitému vybudování kruhové obrany velkých měst, která leží na přímce Dněpropetrovsk – Charkov. Města, která se mají okamžitě opevňovat přitom leží okolo 100 km severozápadně od čelních obrněných kolon generálů Mordvičeva a Kuzovleva, které včera synchronizovaně prolomily frontu. Celou novou situaci, pro přehlednost nejprve rozebereme na mapách. 

Včerejší mnohačetný ruský průlom fronty jižně od Pokrovska vyvolal paniku jak mezi nižšími ukrajinskými frontovými veliteli, tak mezi vysokými kyjevskými politiky. Ti vyzvali k okamžitému vybudování kruhové obrany ukrajinských měst na východním břehu Dněpru, a to na linii Dněpropetrovsk (1 milion obyvatel), Pavlograd (100 tisíc),  Izjum (45 tisíc). Na mapě tuto novou linii ukrajinské obrany znázorňuje žlutá šipka. Linie se zatím nachází 100 až 150 km od současné fronty. 

 

Rozhraní mezi ruskými operačními slupinami generála Mordvičeva a Kuzovleva je označeno černou přímkou. 150 km severozápadně od konce a ve směru černé šipky leží velkoměsto Dněpropetrovsk. Zelená úsečka měří 38 km a má jediný účel, znázornit měřítko mapy. Červené tlusté šipky jsou včerejší odpolední útoky vojsk generála Kuzovleva. Prostřední šipka znázorňuje průlom do hloubky 8 km za jediný den. Červená úzká šipka v horní části mapy je včerejší večerní průlom generála Mordvičeva, kterým defacto obklíčil zbytky několika ukrajinských brigád v tmavě-modrém kole. Žluté šipky jsou předpokládané osy dalšího postupu ruských vojsk, které vytvoří několik kotlů. Pokud Ukrajinci nestihnou prchnout, může jich být obklíčeno až 30 000. Podle zpráv místních ukrajinských médií z prostoru bojů – útěk z obklíčení už začal. Podrobně v textu analýzy. 

Druhá mapa zachycuje prostor označený na předchozí mapě tmavě-modrým kruhem. Jak vidíte ruské jednotky včera ve vesnici Новоселидівкa přeřezali poslední zásobovací cestu pár tisícům Ukrajinců, kteří se brání přitisknuti k přehradní nádrži na jihu. Velitel části krajinských vojsk ve vznikajícím pytli známý jako “Мучной” včera místním novinářům z Pokrovska (20 km severně od mapy) přiznal, že už vydal svým podřízeným svévolně rozkazy k okamžitému ústupu z pytle, protože Rusové mají obrovskou převahu, zásobovací cesty jsou přeříznuty, a on “Мучной” si nehodlá vysloužit vyznamenání, tím že zbytečně obětuje své chlapy v marném boji. 

Na třetí mapě vidíte situaci v Obklíčeném městě Selidove (24 000 obyvatel). Město je 8 km severně od předchozí mapy. Včera večer poslední zbytky ukrajinských obránců město opouštěli bažinatým údolím řeky Solona, která město dělí na jižní a severní část. Na mapě jsou krásně vidět panelová sídliště města, zbytek města tvoří různé nízké domky. Ukrajinský generál  Ihor Romaněnko, který ještě loni v prosinci věštil v českých médiích Rusům velké ztráty díky moderním západním zbraním a letadlům, včera přiznal, že obrana Selidova se zhroutila a po pádu Vuhledaru, a celé fronty nezbývá Ukrajincům, než se stáhnout do aglomerace Pokrovsk-Myrnohrad (150 tisíc obyvatel, 15 km severozápadně od Selidove), a tam se pokusit Rusy vyčerpat. 

Ukrajinská média z Pokrovska už přestala, na rozdíl od kyjevských médií, zastírat pravdu o absolutní ruské převaze na doněckém bojišti. Krom generála Romaněnka, a velitele “Мучной” včera citovala i známého válečného experta “Сергійe Згурецьe“, který vystudoval Harvardskou universitu, a často vystupuje pro Rádio Svobodná Evropa(!). Expert Zgurets včera přiznal, že ukrajinská armáda nedokáže ve městech bojovat s Rusy, a že ztráty v městských bojích jsou 1 ku 1, což si Ukrajina už nemůže dovolit. Zgurets je tak prvním ukrajinským expertem, který pochopil, že taktika vyvinutá ruským generálem Mordvičevem letos na jaře, vytvořit absolutní převahu na úseku bojiště v dronech, letectvu a dělostřelectvu je neporazitelná, a po vyčerpání ukrajinské obrany stačí vyslat několik dvojic vojáků, aby město obsadili. 

Zprávy z Pokrovska přinášené tamními médii hovoří, že ve městě zůstává 11 000 obyvatel, kteří nehodlají zatím prchnout. A že se město opevňuje. Jeho ulice jsou však až na pár důchodců, kteří shánějí vodu a jídlo pusté. Ve městě je vypnuta elektřina a netopí se. Žádní vojáci, kteří by připravovali jeho obranu, však vidět nejsou. (Kanál místní televize z města zde) Podle médií z Volyně se zdá, že důvodem podivné absence ukrajinské armády v aglomeraci Porkovsk-Myrnohrad, bude nedostatek vojáků, kterému Ukrajina čelí. Média Volyně, srdce hnutí Bandery, totiž podobně jako východní ukrajinská média začala brojit proti vládě a mobilizaci, a včera varovala Volyňany, aby si v příštích dnech dali pozor, protože kyjevští komisaři hodlají na Volyň uspořádat loveckou výpravu, zřídit zátarasy a uzávěry, a ulovit nové vojáky. Když volyňská média takto varují tamní Banderovce, aby si v příštích dnech dávali pozor na mobilizační komisaře,  je jasné, že už nikdo za Zelenského režim dobrovolně bojovat nechce. Ukrajinská mobilizace skončila letos v létě naprostým nezdarem. Na frontě tak už nemá, kdo bojovat. Proto nyní Rusové rychle obsazují velká města o 10 nebo 20 tisících obyvatelích. 

Situace v Kyjevě po včerejším průlomu fronty nabrala grady, a poslankyně Bezuglá a další, začali požadovat vybudování kruhové obrany velkých měst na linii Dněpropetrovsk – Pavlograd-Izjum-Charkov. V Kyjevě je tak jasné, že Rusové brzy postoupí o dalších 150 km na severozápad, a bude hrozit obklíčení Charkova. Rozpad ukrajinské fronty v posledních dnech je tak rychlý, že se můžeme do vánoc dočkat ještě velkých překvapení. 

Dnes v noci začal očekávaný Izraelský útok na Irán. Podle nočních hlášení Izrael zatím útočí pouze na vojenské cíle. Očekává se, že útoky budou pokračovat. V noci na dnešek o útocích nejlépe informoval Al Džazíra. Její on-line aktualizaci najdete zde. Izraelský Y-net-news, najdete zde

Je sobota 26. října 05.16 ráno. Děkuji za maily. Poslední analýzy byly zatím náročné na hledání detailních informací a na uvádění jejich zdrojů. Na maily proto budu odpovídat až o víkendu. Jsem už konečně zdráv, takže zítra další analýza. děkuji všem, za úžasnou podporu. Mějte se krásně.

Naše analýzy čte odhadem nejméně 10 tisíc lidí denně, kdyby každý přispěl desetikorunou měsíčně, nebyly by starosti. Protože tomu tak není, a doba je zlá, o to víc děkuji od srdce čtenářům, kdo nás i v dnešní těžké době podporují, aby naše analýzy mohly i nadále pokračovat! Mail na mne kpv0249@gmail.com. 

Děkujeme Vám za pomoc! Vaše dary nám umožňují Vás informovat! Demokracie umírá ve tmě! Bez informací se nemůžeme správně rozhodnout, koho volit! Proto se snažíme informovat o všech! Nesloužíme žádné straně ani hnutí. Pokud někoho podporujeme, jde pouze o jednotlivé osoby, které osobně známe. Děkujeme, že naše pořady sledujete a naše články čtěte. Naši činnost můžete podpořit darem na účet 2902739284 / 2010, IBAN CZ79 2010 0000 0029 0273 9284, BIC FIOBCZPPXXX, Své platby prosím označte slovem DAR. Děkujeme! Všechny překlady jsou volné a v kontextu