MIP 69 Jak USA prohrají současnou studenou válku s Ruskem a Čínou! 1 bilion dolarů pro Ukrajinu!

Když před pár dny šéf Evropské investiční banky Werner Hoyer oznámil, že Ukrajina bude potřebovat 1 bilion EUR, nastalo ticho, a všichni politici i média už čtyři dny předstírají, že Hoyer tu sumu nikdy nevyslovil!

Hoyer je šéfem banky EIB, která je společným státním majetkem všech zemí EU, a která je mnohem větší než světoznámá  World Bank. Hoyerova Banka EIB se loni zavázala, že  poskytne do roku 2030 všem evropským zemím půjčky na Green Deal v celkové hodnotě 1 bilion EUR! A teď její šéf oznámil, že 1 bilion EUR bude potřebovat Ukrajina! Jenže, kde ho vzít, už Hoyer neřekl!? Proč?

Co je to jeden bilion EUR?

Jeden bilion EUR jsou třeba všechny náklady celého zdravotního systému celé Evropské Unie za jeden rok! Všechny nemocnice, očkování, testování, lékaři, sestry, zubaři, očaři, LDN, péče o důchodce v domovech seniorů, platy všech úředníků všech pojišťoven, reklamy na léky, reklamy na pojišťovny, úhrady léků, operací i výzkumu léků,  – to všechno včetně všech porodů a a všech úmrtí představuje 1,075 Bilionu EUR! A to všechno má nyní dostat Ukrajina!?

Co s tím mohou udělat naši premiéři Petr Fiala a Eduard Heger?

Banku EIB vlastní jednotlivé země EU a mají v ní hlasovací práva. Česká vláda má investováno v EIB 60 miliard CZK a slovenská 750 milionů EUR! Celkový kapitál banky EIB je 250 miliard EUR. Protože EIB její základní kapitál nestačí, tak si na své operace – půjčky – půjčuje peníze od bankéřů na úrok! Paradoxně tak Česká republika vložila do banky EIB  60 miliard CZK, a EIB půjčila do České republiky 120 miliard. Česko tak splácí úroky i za své vlastní peníze, které do EIB vložilo, aby mu je potom EIB půjčila! A to se bankéřům vyplatí! Heger i Fiala tedy mohou hlasovat v EIB o tom komu EIB peníze půjčí, a nebo věnuje!

Podle velitelů ukrajinské armády i bývalých generálů NATO se válka na Ukrajině může protáhnout na desetiletí! Podmínkou je ale dostatečná podpora Ukrajiny od Západu. Ukrajina krom zbraní potřebuje každý měsíc finanční pomoc 5 miliard USD (125  miliard CZK, skoro 10 % českého státního rozpočtu na rok 2021) na výplaty svých vojáků, učitelů, hasičů, lékařů i na důchody. Bez této sumy nemůže válku dlouhodobě vést! Od ledna do května 2022 Ukrajina ale dostala od Západu pouze 5,12 miliardy USD finanční pomoci! (Neplést s vojenskou pomocí!) Ukrajinská ekonomika se snížila o 45%, a ještě více se snížil výběr daní. Jenom Ukrajinské náklady na financování armády a vnitřních uprchlíků představovali v květnu 2022 skoro 250 miliard Hřiven, ovšem na daních se vybralo jen 101 miliard Hřiven (3,42 miliard USD). 1 bilion USD, který bude Ukrajina podle bankéře Hoyera potřebovat, ale nemá s válkou nic společného – je to cena za mírovou obnovu zničené Ukrajiny (cena k červnu 2022)!

Mohou si USA i Evropa podporu války na Ukrajině ekonomicky dovolit?

(Včera v sobotu 26.6. odletěl americký prezident Biden do alpského zámečku Elmau, aby se zde s dalšími pohlaváry zemí G7 dnes poradili, jak na Rusa. Schlos Elmau je nějakou náhodou v Alpách jižně od Mnichova, a tam se už jedna porada jak na Rusa konala – Berghof! Doufejme tedy, že naši pohlaváři dopadnou lépe, a my s nimi.)

Bidenova cesta do Evropy má důležitý cíl, zabránit rozpadu Západní Ukrajinské koalice. Zejména Němci, Francouzi a Italové zatím podle Bidenovi administrativy nezaplatily spravedlivý dar Ukrajině! Řada evropských politiků si totiž uvědomuje, že bez vyřešení současné drahoty a nastupující krize, není možné Ukrajinu dlouhodobě a dostatečně podporovat, protože by to vedlo ke ztrátě jejich popularity ve volbách, a k sociálním bouřím. Důkazem tohoto stavu je i Bidenova trvale klesající podpora, která na podzim 22 přemaluje US politiku ve prospěch republikánů. Sami Bidenovi poradci vědí, že jeho cesta do Schoss Elmau (G7) i do Madridu (NATO) mu, ani demokratům žádné hlasy nepřinese. Klíčové téma voleb v USA je ekonomika a drahota.

Podle přední americké specialistky na Evropu Aliny Polyakové (CEPA, Fórum 2000) převládá mezi voliči názor, že sankce jsou k ničemu,  a Rusko na nich jenom bohatne! Úkolem Bidena v Evropě má proto být donutit Evropany k větší podpoře Ukrajiny, a k vyšším zbrojním výdajům. 

Bude velmi zajímavé, zda Biden na summitu G7 v neděli otevře otázku, kolik miliard USD už Indie vydělala na pře-prodeji ruské ropy do zemí EU a USA! Ukrajinský ministr energetiky German Galuschenko před summitem G7 požadoval, aby Brusel nařídil všem dovozcům ruské ropy do Evropy i USA, aby za ni museli  platit jen drasticky snížené ceny (o desítky %). Rusko na dovozu ropy do EU jen v květnu 22 vydělalo 5 miliard USD, a podle Galuschenka tak má peníze na válku proti Ukrajině! Rusko prý dolary nutně potřebuje, a proto dodávky ropy do EU nezastaví

Podle předních analytiků se ale Galuschenko mýlí. Putin je prý připraven od července/srpna 2022 zastavit veškerý vývoz plynu do Evropy, a dokonce obětovat celý Gazprom (200 tisíc zaměstnanců, 7% ruských daní), aby Ukrajinu rychle porazil a donutil k míru. Podle těchto analýz má Putin velmi silnou vyjednávací kartu (ESO!). A tímto Esem je nutnost EU naplnit zásobníky plynu na 80% do října 2022! Jakmile tento cíl nebude dosažen, a bez Ruských dodávek jej nelze jinak dosáhnout, nezbývá všem Evropanům než vypnout průmysl (říjen až březen), a modlit se, aby zima byla mírná, jinak zrznou!

Italský premiér Draghi už proto svolává naléhavý summit EU o energetice. Francouzi se sice pochlubili, že díky přístavům na LNG se v zimě obejdou bez ruského plynu – Ale jejich sdělení vysílá jasný signál ostatním, že se bude opakovat situace z COVID-19, kdy si jednotlivé státy EU navzájem zabavovali respirátory. Francouzi oznámili Francouzům, že budou mít plynu dost – o tom, že by se podělili s Evropany, ani slovo!

Podle Thomase Rodgerse předního analytika na plyn se EU již podařilo zvýšit objem náhrady dovozu ruského plynu do EU na maximální letošní úroveň, a tu už nelze nijak zvyšovat. Ovšem podařilo se nahradit pouze 50% ruských dodávek. To značí, že vypne-li Putin plyn, EU bude chybět 20-40% zimní spotřeby, a to podle toho, kdy Rusko plyn vypne. Čím dřív tak udělá, tím méně plynu bude. Podle analytiků, navíc bude-li normální zima, nebudou stačit zásoby, a pokud se vyčerpají, je otázka, zda je bude možné bez Ruska příští rok vůbec doplnit. To může znamenat, že zima 23/24 by mohla být ještě horší, než zima letošní.

Podle posledních zpráv se státníci G-7 v Schloss Elmau mají dohodnout, že pokud Rusko přistoupí na nižší ceny za ropu, budou tuto ropu moci převážet i lodi pojištěné pojišťovnami USA a EU. Západ tím nabízí Rusku možnost výměnou za snížení ceny se vyhnout sankcím. Tuto dohodu po indickém vzoru (nižší ceny)  mají prosazovat zejména USA a Itálie. Brusel je proti dohodě! Dohoda by přinesla Rusku stejné miliardy díky vyššímu objemu exportu ropy a Západu nižší ceny!

1 bilionon dolarů Ukrajině za Putinovu Neválku = 10 krát víc, než je celá přepočtená hodnota Marshallova Plánu na obnovu Evropy po II. světové válce – jen 115 miliard USD v cenách roku 2021!

Největší díl pomoci z Marshallova plánu obdržela Velká Británie – aby splatila svou válečnou půjčku! 3,3 miliardy USD ze 13 miliard celkové hodnoty Marshallova plánu v cenách roku 1948!

Jak by USA mohly prohrát novou studenou válku!

Představa toho, že Ukrajina dostane na svoji obnovu 1 bilion USD je jak vidíte naprosto mimo realitu. V současné době ani spojené ekonomiky EU, Japonska, Kanady a USA nemají takovou finanční sílu jakou měly USA po konci II. světové války. Naopak Čína si může ekonomicky dovolit podporovat Rusko. Ne nadarmo nositel Nobelovy ceny za Ekonomii a bývalý Obamův poradce Joseph Stiglitz varoval, že porazit Rusko a Čínu je neuskutečnitelná vize, tím spíš, když na stranu Ruska a Číny Západ žene celý zbytek světa. 

Děkuji Vám všem za podporu i pomoc, a omlouvám se za výpadky v analýzách, ale zdraví mi občas zabrání v práci. Mějte se držte míru palce!

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář