MIP 21 Proč Ukrajina nemůže uzavřít mír? Lithium – Největší světové naleziště je v Doněcku u Mariupolu!

Dobrý den Vážení diváci, po kratší odmlce Vás Vítám na našeho nového pořadu MIP 21, v něm Vám vysvětlíme, překvapivé důvody proč Ukrajina nemůže uzavřít Mír s Ruskem. Omlouvám se, ale pořad namluvím, až dnes odpoledne, teď je 18.4. už 04.50 a mám toho akorát – nicméně je to zajímavé, tak si to zatím přečtěte a nebo počkejte do odpoledne! Děkuji za pochopení Michal.

Důvod první – Mír by okamžitě přivedl Ukrajinu ke krachu a vyvolal by masové sociální bouře!

Zdůvodnění – Včera o velikonoční neděli 17. dubna 2022 publikovaly – televize Al Jazeera,(17.4. 09.06 GMT), Reuters,(17.4, 12.02 PM)  a jedna z největších asijských zpravodajských služeb indická ANINEWS – veledůležitou zprávu, podle které ekonomický poradce ukrajinského prezidenta Oleh Ustenko přiznal, že Ukrajina požádala skupinu zemí G7, aby jí okamžitě poskytla bezúročnou půjčku 50 miliard USD (1 bilion korun). Ukrajina při žádosti o půjčku zemím G7 uvedla, že tyto peníze  naléhavě potřebuje okamžitě  a všechny je utratí během příštích 6 měsíců. Podle poradce prezidenta Zelenského, Oleha Ustenka, se Ukrajina úplně finančně zhroutila a každý měsíc jí chybí nejméně 7 miliard dolarů (140 miliard korun) na vyplácení armády, policie, soudů, důchodů, zdravotní péče, školství, prostě všeho, co moderní stát z daní vyplácí. Ukrajina přitom ještě v prosinci 2021 schválila svůj rozpočet na rok 2022 s pouhým příjmem 49 miliard USD a výdaji 55 miliard USD.

Pro srovnání český státní rozpočet na rok 2022 byl fialovými lidojedy schválen s příjmem 81 miliard USD a výdaji 94 miliard USD. 13 až 14 miliard USD si bude muset Česko pro vyrovnání svého rozpočtu letos půjčit od bankéřů a splácet je i s tzv. kupónem. Kupón má v současné době u českých desetiletých dluhopisů hodnotu 4%. V praxi to tedy bude znamenat, že Česko si třeba letos půjčí 13 miliard dolarů na desetileté dluhopisy, a každý rok po dobu příštích 10 let bude majitelům těchto desetiletých dluhopisů vyplácet kupón v hodnotě 520 milionů dolarů. A na konci 10 leté platnosti těchto dluhopisů jim  ještě vyplatí celou hodnotu dluhopisu. Česko si tak podle zákona o státním rozpočtu, schváleného fialovými lidojedy letos v březnu , bude muset půjčit 13 miliard USD (280 miliard CZK), a do roku 2032 za ně vrátit 18,2 miliardy USD (364 miliard CZK). 

Ukrajina požaduje po zemích G7, aby jí půjčily 50 miliard bezúročně (bez kupónu)! Nic jiného Ukrajině ani nezbývá. Ukrajinské hospodářství se letos úplně zhroutilo. Podle světové banky musela Ukrajina uzavřít většinu svých továren a firem. Úplně se zastavil vývoz (hlavně suroviny a potraviny přes přístavy), a dovoz zboží. Světová banka oznámila, že se Ukrajinská ekonomika snížila minimálně o 45%! 

Ukrajina byla už před válkou enormně zadlužená a stála těsně před státním krachem. Jenom letos má Ukrajina za povinnost vyplatit svým věřitelům celkem 14 miliard USD! Celkové zadlužení Ukrajiny činilo před ještě zahájením války 129 miliard USD – 78% HDP! Hlavními věřiteli Ukrajiny jsou Světová banka 8,4 miliardy, Mezinárodní měnový fond 17 miliard USD a EU 13 miliard EUR. Všechny tyto peníze zmizely od roku 2014 nekontrolovatelně v ukrajinské byrokracii a už v koncem roku 202o Mezinárodní měnový fond varoval, že Ukrajina neplní své sliby a nijak nebojuje s obrovskou vládní korupcí, a zastavil výplatu dalších půjček Ukrajině, dokud nezavede účinnou protikorupční legislativu. Vláda Zelenského odmítla tuto protikorupční legislativu běžnou v USA i EU zavést, a Zelenskyj začal od konce roku 2020 skrytě obcházet omezení MMF pro získávání dalších úvěrů a zahájil přímá tajná jednání s evropskými bankami, aby Ukrajině půjčily další miliardy, přestože neplní žádné podmínky MMF. (takto bylo půjčeno třeba 350 milionů USD od Deutsche Bank!)

Už v roce 2018 prognózoval MMF za zavřenými dveřmi skutečnost, že Ukrajina nebude v budoucnosti schopná splácet své dluhy, protože v ní bují patologická korupce a vládnou jí populisté, kteří nechtějí provádět žádné reformy. Ukrajina měla podle MMF připravit program privatizace 3000 státních podniků a z jeho výnosu splácet dluhy. MMF ve své zprávě srovnávalo přístup Ukrajiny a Turecka k prováděným reformám. Zatím, co Turecko program splnilo a jeho HDP vzrostlo o 75% ´- Ukrajina žádné opatření nesplnila a její HDP kleslo! V důsledku neschopnosti Ukrajiny provádět reformy, byl těsně před invazí Zelensky v průzkumech veřejného mínění hodnocen jako největší zklamání politiky a jeho strana Sluha lidu ztratila takřka veškerou podporu!

Zelenskyj včera odmítnul možnost uzavření míru s Ruskem v případě, že Rusko nepřestane dobíjet Mariupol. Zelenskyj si tak pro mírová jednání klade pro Rusko naprosto neakceptovatelné podmínky. Na CNN třeba tento víkend prohlásil, že neuzavře mír výměnou za žádné ukrajinské území

Podle Ukrajinské státní agentury Ukrinform způsobila Putinova invaze Ukrajině zatím předběžné škody ve výši okolo 600 miliard USD. Zničeno bylo k 11. dubnu nejméně 23 000 kilometrů silnic, 37 000 metrů čtverečních bytů, 319 školek, 546 vzdělávacích zařízení, 205 zdravotnických zařízení, 145 továren a podniků. Kromě toho bylo zničeno nejméně 54 administrativních budov, 277 mostů a mostních přechodů, 10 vojenských letišť, osm letišť a dva přístavy. Lze tedy počítat, že Ukrajina bude potřebovat okolo 1 bilionu USD (12 státních rozpočtů Česka) na svou obnovu a dalších 200 miliard k tomu musí zaplatit na dluzích zemím EU a NATO a IMF a WB!  Celý poválečný Marshallův plán obnovy Evropy přitom poskytl v hodnotě roku 2021 jen 115 miliard USD! Na celou obnovu ekonomiky po pandemii si EU půjčila 700 miliard EUR a bude je splácet 20 let!

Příští parlamentní volby na Ukrajině se mají konat podle zákona 29. října 2023.  Před válkou provedené průzkumy naznačily, že Ukrajinci jsou se Zelenským i jeho Stranou Sluha lidu značně nespokojení, právě kvůli neřešení ekonomiky země a všudypřítomné korupce! Jakmile by došlo ze strany Zelenského k uzavření míru s Ruskem, byť v současných ruských intencích (Chersonsko, Doněcko, Luhansko, Charskovsko uznány za samostatné země, Krym za Ruský, denacifikace, zrovnoprávnění národnostních menšin s Ukrajinci, neutralita, odzbrojení a žádné válečné reparace.) Došlo by na Ukrajině k nepředvídatelné situaci – od totální apatie k občanské válce vyvolané nacionalisty – ale v každém případě by skončila současná politická garnitura – protože jakmile si Ukrajinci uvědomí, že zničili Ukrajinu a její budoucnost, obětovali desetitisíce životů a výsledkem toho všeho budou jenom obrovské nesplatitelné dluhy, majetkový přesun půdy a nerostného bohatství přes privatizaci západním podnikatelům,  a rozbitá ukrajinské města, tak nebudou rozhodně klidní! 

Válka tedy musí eskalovat, protože je nutné, aby Západ nalil Ukrajině stovky miliard dolarů. Všichni vědí, že po “vítězství” a “míru” se štědrá ruka USA uzavře. Kdysi dávno, když jsme měli ještě prezidenta, který mohl cestovat po světě, se Václav Havel vypravil na žádost vlády USA z dovolené na Bermudách podpořit čerstvou vítězku prezidentských voleb v Nikaragui Violetu Chamorrovou, a jak jí blahopřál, tak se dozvěděl, že není k čemu – Violeta mu řekla, že teď se štědrá podpora USA nikaragujským demokratům proti marxistům uzavře, a že po čase se zase marxisté k vládě vrátí, protože USA nechápou, že po občanské válce je ještě třeba obnovit zničenou ekonomiku. Jak Chamorrová řekla, tak se stalo – dnes v Nikaragui zase vládne, tehdy poražený marxista Daniel Ortega, a světe div se, byl to letos první politik světa, který veřejně podpořil Putina a Rusko!

Co bude znamenat dlouhá Ukrajinská válka – transfer stovek miliard EUR a USD na Ukrajinu. Při ukrajinské míře korupce a propojení politiky a korupce – pár tisíc  těch “správných” Ukrajinců zbohatne a desítky milionů těch “obyčejných” Ukrajinců zchudnou – tak to je na světě běžné – vzpomeňte na Afganistán. Pro Česko i Slovensko bude dlouhá ukrajinská válka představovat enormní zatížení. Náklady na dlouhou válku a obnovu Ukrajiny se budou počítat v bilionech USD a Česko by z nich mělo zaplatit asi 0,7% a Slovensko 0,4%. (Vypočteno podle podílu na HDP zemí G7 a EU). Z každého bilionu EUR, který válka a obnova Ukrajiny schlamstnou jak nic, to pro Česko bude znamenat zaplatit Ukrajině 175 miliard CZK a pro Slovensko 3,5 miliardy EUR! 175 miliard CZK  je suma, která v Česku odpovídá výstavbě 41 000 státních nájemních bytů o 60m2.

Fialova vláda slíbila ve volební kampani 29.9.2021 že v Česku postaví 40 000 bytů pro ty osoby, které se už na vlastní bydlení nezmůžou! To bylo ještě před válkou a před zdražením cen bytů a stavebních materiálů. Nyní ta samá vláda zadlužuje republiku a místo výstavby bytů pro mladé lidí, kteří si už nemohou ani dovolit přivést děti na svět, protože nemají na bydlení – se chystá podporovat dlouhodobou válku na Ukrajině – a zamlčuje občanům, co ta válka bude všechno stát a kolik za to na úrocích budou muset splatit!

Ukrajina válku s Ruskem nezaplatí, měsíčně jí chybí 100 miliard CZK na státní a vojenské výdaje. Pokud je nedostane – Ukrajina padne! Pokud je dostane – válka se prodlouží, ale Ukrajina svůj dluh nikdy nezaplatí. Zaplatí ho tedy Evropané a Američané!

Důvod druhý – Na území, o které se od roku 2014 bojuje, jsou největší světové zásoby snadno těžitelného Lithia! 

Všichni si pamatujete na kauzy kolem Českého Lithia – vyšuměly, protože české Lithium se nedá ekonomicky těžit. Jinak je tomu s nalezištěm Shevchenkovskoye v Doněcku! V hloubce 300 m se tam na prostoru necelých 40 hektarů nachází celkem nejméně 13 milionů tun Lithia! Pro srovnání – světové ekonomicky těžitelné zásoby Lithia jsou v Chile 9.2 (milionů tun), v Bolívii 5.5, v Austrálii 2.8, Argentině 1.9, v Číně 1.5, v USA 0.75, v Kanadě 0.53, v Zimbabwe 0.22, v Brazílii 0.1 a v Portugalsku 0.06! Sečtěte to a snadno zjistíte, že polovina světových zásob Lithia se nachází kousek pod zemí v oblasti rebelské Doněcké republiky! A to ještě není všechno – Lithium se na Ukrajině ještě nachází v dalších výnosných lokalitách Krutaja Balka a Polokhovskoye.

Zajímavé je, když se podíváme, kde největší světové zásoby Lithia leží – Shevchenkovskoye se nachází u Vuhledaru v Doněcké oblasti Ukrajiny a nyní se o město svádějí těžké boje. Krutaja Balka se nachází mezi Berdjanskem a Mariupolem na území obsazeném Rusy. A Polokhovskoye se nachází u Kirovogradu, ke kterému se Rusové snaží probít z Chersonu. Nějakou náhodou se Rusové za každou cenu snaží ovládnout zejména oblasti s Lithiem!

Ona to ale není náhoda – Rusko nemá ani na Sibiři takřka žádné těžitelné lithium a je to jediný nerost na světě, který Rusko zoufale potřebuje a zatím ho netěží! Lithium Rusko nepotřebuje na elektromobily, ale pro vojáky – lithium je nenahraditelné v nejnovějších jaderných technologiích a Rusko je zatím muselo dovážet. Na své jaderné technologie Rusko spotřebuje 61 000 tun čistého Lithia a dosud jej dováželo z Argentiny a z Chile. Obě země, ale v pátek 14. dubna oznámily ukončení vývozu do Ruska z důvodu sankcí. Rusko tak má k dispozici jenom dodávky Lithia z Číny ve výši pouhých 6 tun ročně. Sama Čína, jeden z největších producentů Lithia ho nevyváží, ale hlavně dováží, protože ho spotřebuje neuvěřitelné množství na baterie a elektromobilitu – tedy na výrobky, které vyváží do celého světa. Rusko se snaží získat náhradní dodávky Lithia z Bolívie, která se v konfliktu na Ukrajině staví příznivě k Rusku. V každém případě Rusko se po ztrátě dodávek Lithia rozzuřilo – tahle sankce opravdu bolí – a zahájilo plánování odvetného kroku – embargo na vývoz Titanu z Ruska! Rusko je dodavatelem 35% titanu na výrobu všech US letadel u firmy Boeing, 65% titanu na výrobu všech Airbusů a 100% na výrobu všech letadel brazilských Embraer. Rusko je takřka monopolní světový dodavatel zpracovaného čistého titanu do formy plechů a platů. Boeing sice nasmlouval místo Ruských dodávek titanu Japonské, ale v tomto případě jde pouze o titanové polotovary, které se v USA musí ještě dále zpracovávat. Francouzský Airbus oznámil, že v případě sankcí na ruský titan bude muset podstatně omezit výrobu a zdražit! Jak vidíte svět je propojen a jediné Rusko má všeho dost, a Putin teď zřejmě lituje, že neuvolnil před pár lety miliardy rublů na těžbu lithia u ponorkové základy Murmansk – teď mu hrozí, že nebude mít nějaký čas lithium na jaderné zbraně a technologie! 

Jak vidíte – nejen, že budeme za každý den války platit miliardy, ale také každá sankce dopadá jako bumerang na naše pracovní příležitosti. V Plzni se třeba vyrábí celé moduly pro letadla Airbus! Premiér Fiala v pátek 14.4. poslal v Blesku všem popíračům své pro-ukrajinské politiky ostrý vzkaz a při tom vzkazu zapomněl vysvětlit, jak a hlavně z čeho chce svoji kampaň financovat! Bankéři rádi půjčí Ukrajině na konečné vítězství, když jí Západ dodá zbraně pro konečné vítězství – vždyť po něm se bude privatizovat největší světový důl na nejžádanější surovinu tohoto století Lithium a už Karel Marx prognózoval, že všude tam, kde kapitalisté mohou získat mimořádný zisk, zákonitě vypukne válka!

 

 

 

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář