MIP 167 Rozkol v Kyjevě. Hrdina Ukrajiny odhalil plány ruské zimní ofenzívy. Není čím ji odrazit!.

Elitní ukrajinský generál nedávno vycvičený v USA Mychajlo Zabrodskij, (foto, zdroj) hrdina Ukrajiny, který nyní zastává vysokou funkci zástupce šéfa Nejvyšší Rady Ukrajiny pro bezpečnost, obranu a tajné služby, vydal včera mimořádně důležité prohlášení, které patrně signalizuje hluboký rozkol mezi prezidentem Zelenským a významnou částí ukrajinských ozbrojených sil. Prohlášení generálporučíka Zabrodského se pozoruhodně kryje s včerejším vyhlášením nového ministra zahraničí Itálie Antonia Tajaniho, který oznámil, že Itálie požaduje po Kyjevu okamžité zahájení mírových rozhovorů s Ruskem bez všech omezujících podmínek, které si klade prezident Zelensky. Jelikož jde patrně o nejvýznamnější posun směrem k mírovým rozhovorům s Ruskem, které by konflikt ukončily, celou věc si v dnešní analýze podrobně rozebereme.

Antonijo Tajani, ministr zahraničí Itálie není žádný amatér jako český ministr zahraničí Lipavský. Tajaniho životopis je působivý. Tajani po absolvování práv na římské universitě Sapienza sloužil v osmdesátých letech jako velící důstojník protivzdušné obrany vojsk NATO na základně San Giovanni Teatino, tedy na příletovém směru sovětských raket k Římu, kde sídlilo tehdejší velení jižního křídla NATO. Tajani je tedy vojenský odborník par excellence s nejvyšší prověrkou. Po té se stal v roce 1980 novinářem slavného Il Giornale a  působil jako zvláštní zpravodaj v SSSR, Libanonu a Somálsku. (Typické krytí pro významného vojenského zpravodajského agenta). Jeho kariera pokračovala přes mluvčího premiéra Berlusconi na komisaře EU do Bruselu. Jako komisař se proslavil při skandálu Dieselgate, kdy se nakonec pod tíhou důkazů přiznal, že celá léta on i Brusel věděli o nesrovnalostech při testování spalin německých dieslových  motorů, ale tvrdil, že nevěděli, že se výsledků dosahuje podvodem. (Má vynikající vztahy s průmyslníky). Svůj celý důchod komisaře EU věnoval na léčení drogově závislých! (V Česku nevídané) Ostře kritizoval válku proti Kaddáfímu.

Tajani včera oznámil, že Itálie požaduje okamžitá mírová jednání mezi Zelenským a Putinem, doslova řekl: Je jasné, že chceme mír! a když byli novináři z jeho sdělení nervózní dodal – “je jasné, že bez spravedlnosti není mír a spravedlnost odpovídá obraně územní celistvosti Ukrajiny“. Slova diplomata jsou jasná – první věta: chceme okamžitý mír, je důležitější, než odpověď na dotíravé otázky novinářů. Kdo by nepochopil – včera ministr obrany Itálie  Giulio Crosetto oznámil, že s okamžitou platností zastavuje dodávky zbraní na Ukrajinu, a dodal – Ale obranu Ukrajiny podporujeme.

Odpověď na otázku, proč Itálie podporuje co nejrychlejší mír, včera vyřkl v italské televizi opět Tajani: Itálie potřebuje ve svém rozpočtu najít nejméně 8 miliard EUR (200 miliard CZK) na podporu Italů v letošní zimě. Italové především, je heslo, se kterým Meloni vyhrála volby, že? S jakým heslem vyhrála volby Fialová koala? 

Generálporučík Mychajlo Zabrodskij má také působivý životopis. Především v letech 2005 až 2006 studoval v USA na základně Fort Leavenworth specializační velitelský kurz na United States Army Command and General Staff College, který je vstupenkou pro všechny budoucí důležité velitele spojeneckých armád USA. Jeho velícím důstojníkem ve Fort Leavenworth nebyl nikdo jiný než pozdější ředitel CIA generál David Petreus. (Ze CIA se neodchází, že? Má dobré vztahy s USA) V roce 2014 vypracoval a řídil historicky nejdelší diverzní akci v týlu nepřítele, tzv. nájezd 95. brigády speciálních sil, při které ukrajinské speciální jednotky úspěšně prošly 470 km dlouhou trasu separatistickým územím, z toho 170 km v týlu ruských ozbrojených sil, a páchaly při tom diverze a sabotáže. Zabrodskij později kandidoval za Porošenkovu stranu a je poslancem ukrajinského parlamentu. O vzájemné řevnivosti Porošenka a Zelenského se vykládají legendy. Zelenský se ho dokonce pokoušel zavřít za zradu Ukrajiny a odmítal ho pustit do zahraničí.

Co tedy řekl včera generálporučík Mychajlo Zabrodskij tak důležitého? Bylo toho víc, začneme od konce.

Zabrodskij oznámil jako vysoký funkcionář Rady obrany Ukrajiny, že Ukrajina naléhavě potřebuje na obranu proti nové ruské ofenzívě: vytvořit dvě operační formace, každou sestávající ze 4-5 brigád mechanizované pěchoty, 2-3 tankových a 1-2 dělostřeleckých brigád. Obecně – až 600 tanků, až 1100 obrněných transportérů a bojových vozidel pěchoty a až 500 děl a MLRS (HIMARS). Klíčem k pochopení jeho slov je skutečnost, že takovéto množství dalších zbraní není nikdo schopen Ukrajině dodat, a že už není čas před zahájením ruské ofenzívy vycvičit nové vojáky. Početně jde o nejméně 50 praporních bojových uskupení, tedy s logistickou podporou o 200 tisíc dalších po zuby ozbrojených a vycvičených vojáků.

Na začátku svého vystoupení generál Zabrodskij vysvětlil k čemu tuto novou armádu Ukrajina nutně potřebuje. Podle jeho zpráv (ze CIA?) se Rusové chystají brzy zaútočit podél levého břehu Dněpru a obrovskou obkličovací operací odříznout celé hlavní uskupení ukrajinské armády mezi Charkovem-Doněckem a Dněpropetrovskem do jednoho obrovského kotle. Po jeho likvidaci, by Rusové obdobnou operaci provedli úderem z Běloruska na jih a z Chersonu na sever, a obklíčili zbytek Ukrajinců kolem Kyjevského doupěte. Protože Ukrajina není schopná novou armádu vytvořit včas a Západ pro její vyzbrojení nemá přebytečné  zbraně, a protože Zabrodskij má blízko k CIA i k Porošenkovi, je tak pravděpodobné, že právě včera zazněl jasný signál minimálně důležité části Ukrajinské armády všem Ukrajincům, že vojenské možnosti Ukrajiny jak se bránit, jsou vyčerpány, a že je třeba rychle začít jednat, ještě dřív než bude ukrajinská armáda rozdrcena, protože potom už Putin může diktovat, a ne vyjednávat. Slova generála Zabrodského, se pozoruhodně kryjí s vyjádřeními Italů Tajaniho i Crossetta, a předešlými výroky Berlusconiho. 

Generál Zabrodskij varoval, že Rusové zaútočí mechanizovanými armádami ze severu přes Sumy, aby západně obešli Charkov a Slavjansk, směrem k Záporoží a Dněpropetrovsku. Další mechanizované ruské armády mají udeřit z prostoru západně od Uhledar směrem na Dněpropetrovsk. Ruská armáda bude mít při celém útoku krytý bok Dněprem, a pokusy prorazit obklíčení jí hrozí jen od obkličovaných vojsk, která se tím vystaví okamžitému pronásledování z východu. Ruští vojenští novináři předpokládají, že ruský severní útok nebude veden z Ruska přes Sumy, ale východněji z Běloruska přes Černigov, protože se prý Rusové právě v této oblasti severně od Černigova v Bělorusku soustřeďují. 

Ruské soustřeďování vojsk v Bělorusku severně od Černigova je velmi mazané. Umožňuje Rusům, aby se velmi rychle přesunuli, východně k útoku přes Sumy podél levého břehu Dněpru, a nebo západně, jak jsme podrobně popsali v analýze MAP 1492 už před dvěma týdny, aby zaútočili na jih mezi Kyjevem a Lvovem a odřízli veškerou ukrajinskou armádu od klíčového zásobování z Polska. Sami Rusové s touto variantu ofenzívy také počítají. Rusko tak používá strategii vyvinutou Napoleonem v ranných bojích s Rakouskem. Rakousko muselo bránit Rýn a Itálii současně, ale jeho armády se nemohly přes Alpy přesunout navzájem na pomoc. Napoleon si mohl vybrat směr hlavního útoku, a zničit nepřítele postupně, a dorazit do Vídně buď z jihu přes Itálii, a nebo přes Rýn dřív než Rakušané stihli vytvořit rezervní armádu. Vídeň tak vždy bránila pouze ta rakouská armáda, která nebyla Napoleonem zničena. Ve stejné strategické situaci je nyní Ukrajina – musí současně bránit směr z Ruska na Sumy, z Běloruska na Černigov, a z Běloruska na Brody a Luck. V přesunu armád proti ruskému postupu jí ale brání Dněpr, a mosty přes něj přesun Ukrajinců zdrží, a nebo budou zničeny. Navíc Ukrajinské jednotky na všech třech směrech ruských postupů jsou hlavně teritoriální obrana, a ta je slabě vyzbrojená a neschopná rychlých přesunů a protiútoků. Ruská likvidace elektrické sítě navíc znemožní transport vlaky. 

Plán ruské ofenzívy odhalený generálem Zabrodským tak ukazuje mazanost ruského velení, které stažením většiny sil od Izjumu vylákalo Ukrajince k tzv. Charkovské ofenzívě, a přesně jak jsme hodnotili už v září, je vyčerpalo, zničilo jim západní techniku, vykrvilo nejlepší jednotky a nalákalo je do pasti. Západní novináři a politici se potřebovali chlubit ukrajinskými úspěchy, a Zelenský jim rád vyhověl. Nyní čelí hrozbě obrovské porážky a možné vzpouře části velení. Místo ofenzívy proti Chersonu, která nesla Ukrajincům krvavé ztráty a malé zisky území, ale měla naději na vypuzení Rusů z pravého břehu Dněpru a na stabilizaci ukrajinské obrany, se kyjevské doupě rozhodlo, opět stejně jako v případě legendárních sebevražedných banzaj útoků komisařky Zauhlé v bitvě o Lysyčansk, že dá přednost okamžitým západními médii oslavovaným vítězstvím, která neměla žádnou vojenskou hodnotu, a nestála za potoky lidské krve, před skutečnou strategii. 

O charkovské ofenzívě je známo, že to byly USA a Británie, kdo zaznamenaly satelitním a elektronickým průzkumem, že se nejlepší ruské jednotky z okolí Izjumu stáhly a nechaly celou oblast bránit hlavně v létě zmobilizovanými rebelskými domobranci, a to dokonce bez bojových zkušeností. A že tyto informace západní spojenci kyjevskému doupěti ochotně poskytly. Protože Ukrajina ofenzívu provedla, vzniká otázka o kvalitách výzvědných služeb Západu, protože ty nebyly schopny odhalit, že Putin úspěšnou ukrajinskou ofenzívu u Charkova potřebuje , aby mohl mobilizovat, a připravit se k zimní ofenzívě. A druhá otázka – zda nebylo skutečným cílem Západu nahnat Zelenského do ruské pasti, vyčerpat jeho armádu, vystavit ji tak neodvratné hrozbě ruské zimní ofenzívy, a donutit Ukrajinu k mírovým rozhovorům, za situace, kdy si hlavní politici v USA i Británii umyjí ruce, a řeknou, udělali jsme, co jsme mohli, ale Zelenský vše pokazil. USA už dlouho signalizují, že se musí soustředit na Čínu, a to znamená, že nemají stovky miliard na zbytečnou válku na Ukrajině, která Čínu jenom posiluje a Evropu i USA vyčerpává. 

Brzy se ukáže, co má Putin za lubem. Pokud se generál Zabrodskij nemýlil, vstoupí Putin do ruských dějin nejen jako  Vladimír Veliký, stejně slavný jako Kateřina a Petr, ale i jako generallissimus, geniální stratég, titul, který si na bitevním poli vysloužili jen výjimeční velitelé jako Valdštejn, Gideon von Laudon, Savojský, Karel Filip Schwarzenberg vítěz nad Napoleonem v bitvě Národů u Lipska, kníže Suvorov, vítěz nad Německem v první světové válce Foch,  a který si rádi přivlastňovali různí politici jako zakladatel Tchaj-wanu Čankajšek, který tím asi oslavil útěk své armády z Číny.

Jsou 03.40 čtvrtek 3.října a já musím končit. Tak Vám přeji krásný den, a vězte, že mír je možná blíž, než si fialová vláda dovede představit. A s mírem se mohou vrátit levné energie. A s nimi zase slušný život. Všem Vám moc děkuji za pomoc i dary. Gargamelovy analýzy vznikají právě díky Vám. Video MAP 1495 má od soboty už 72 tisíc zhlédnutí, tak Vám i mému hostiteli v pořadu prezidentskému kandidátovi Josefu Skálovi děkuji.

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář