MIP 161 Putinův konečný úder Ukrajině!

Před každou ofenzívou je nutné shromáždit zásoby a dopravit je na bojiště. Jak jsme odhalili – Rusko začalo posílat zásoby do skladů sousedících s bojištěm tempem větším než na počátku letošního roku. Jenom paliva pro tanky a letadla odeslalo minulý měsíc Rusko do svých gubernií sousedících s Ukrajinou přes 220 000 tun, a to je dokonce více než v březnu 2022, kdy byly boje nejintenzivnější. Protože nynější boje nedosahují intenzity jarních bojů u Kyjeva, Charkova i Mariupolu, je zřejmé, že Putin chystá zásoby na ofenzívu mechanizovaných uskupení. V dnešní analýze se proto podíváme blíže na to, co Putin Ukrajincům chystá za překvapení.

Počátkem února jsme předpověděli, že Putin zaútočí přes Černobyl na Kyjev, a další útoky povede tak, aby obsazoval ukrajinské jaderné elektrárny. S prognózou jsme se nemýlili. Nyní předpovídáme, že Putin zaútočí z Běloruska ve směrech Ovruč-Korosten-Žitomir, Dubrovitza-Sarny-Rivne-Ternopil, Dubrovitza-Rafalivka-Okoňsk-Luck-Brody.

Ruský útok provedou mobilizací doplňované mechanizované elitní jednotky jako třeba 27. samostatná gardová motostřelecká brigáda 1. tankové armády, které byly měsíc před ukrajinským útokem na Izjum staženy do Ruska k přezbrojení a doplnění. Tyto jednotky, které na jaře útočily v nemobilizovaných sestavách (1 až 2 pluky, bez třetího praporu) se nyní doplňují mobilizací na plné válečné stavy (3 pluky se všemi prapory). Současně s tím byli v řadě divizí a brigád 1. tankové armády, která útok opět povede vyměněni velitelé. Jarní útok na Kyjev ztroskotal díky nízkému naplnění útočících jednotek pěchotou. Putinova mobilizace tento nedostatek napravuje. 

Ministr obrany Šojgu tyto stažené jednotky intenzivně od září doplňuje nejnovější technikou. Podle informací měli Rusové jen letos vyrobit 2000 kusů nejmodernějších obrněných vozidel, a ty se nedodávají na bojiště, ale výlučně přezbrojovaným útvarům.  Jednotky jsou přezbrojovány na T-90M Proryv. Tento nový tank, je konstruován tak, aby byla jeho posádka chráněna před účinky střel Javelin vnitřními zástěnami z kevlaru a náboje jsou oddělené v samostatné “krabici” za věží, takže při jejich výbuchu, nezničí celý tank i s posádkou, jak je typické pro ostatní ruské tanky.

 

7

Cílem očekávané ruské zimní ofenzívy je útokem z Běloruska přeřezat zásobovací trasy ukrajinské armády, které vedou  z Polska, přes Lvov do centrálních oblastí Ukrajiny kolem Kyjeva. Očekává se, že v důsledku úspěšného útoku se ukrajinská armáda soustředěná mezi Kyjevem a Charkovem, na Donbase i okolo Chersonu do několika týdnů zhroutí, protože prostě nebude mít čím bojovat. Podle amerického vojenského experta na vojenskou logistiku Davise, ani úspěšné osvobození Chersonu není cesta k ukrajinskému vítězství, protože Rusko už přesnými údery zničilo veškerou schopnost Ukrajiny vyrábět zbraně a munici, a zásoby pro válku, a Ukrajina je nyní výlučně závislá na dodávkách všeho, co její armáda i občané potřebují, přes koridory Polsko-Lvov-Luck-Kyjev. Vyřazením tohoto zásobování nastane kritická situace v ukrajinském zásobování, a další logistické trasy z Rumunska a Slovenska nemají potřebnou kapacitu, a Maďarsko své území pro zásobování ukrajinské armády uzavřelo, a Moldavsko nemá kapacity a navíc čelí obrovské vzpouře vlastních obyvatel. Podle všech přiznání je nyní v Moldavsku situace, že by při volbách Rusku naklonění politici převálcovali vládnoucí prozápadní Kliku, a ano návštěva Pekarové-Adamové u Sandu na tom nic nezměnila.

Podplukovník US-Army ve výslužbě Davis radí Ukrajincům, aby okamžitě stáhli své jednotky z Donbasu a od Chersonu a Kyjeva k obraně severní hranice s Běloruskem, jinak Rusové tudy prorazí a obsadí hlavní zásobovací trasy Ukrajiny. Podle Davise, ani stažení ke Kyjevu nemusí Ukrajinu zachránit, protože Rusům otevírá další možnosti postupu podél východního břehu Dněpru, které by vedly k obsazení celé východní Ukrajiny.

Včera v sobotu 22. října provedly Rusové zatím nejničivější údery proti Ukrajinské energetické soustavě, a sama Ukrajina přiznala, že se její elektrická síť začíná hroutit. Vzhledem k tomu, že Putin mobilizoval pouze 300 tisíc mužů, bude moci do ofenzívy ze severu na jih nasadit maximálně 200 tisíc vojáků. To je sice 4 krát více než na jaře, ale k obsazení velkých měst a střežení zásobovacích tras to stále nestačí. Možná proto Putin chce přesnými údery rozvrátit veškeré zásobování ukrajinských měst elektřinou, vodou i teplem, protože tím zlikviduje i výrobu a distribuci potravin, a vyvolá novou masivní uprchlickou vlnu. Na území takto zbaveném obyvatel se diverzanti obtížně maskují jako civilisté, a i dobývání měst je pro útočníka jednoduší. 

K ofenzívě už možná ani nedojde, protože škody způsobené drony a raketami na ukrajinské ekonomice začínají podlamovat morálku k odporu. Pokud Zelensky rychle nenajde způsob jak zabránit každodenním ruským útokům na elektrárny a energetiku, brzy tuhle válku prohraje. Západní zbrojní arsenály jsou již navíc prázdné. Polsko už dodalo Ukrajině 50 z 90 samohybných houfnic Krab, které od roku 2008 do současnosti vyrobilo. Obdobná je situace i v dalších zemích NATO. Ruská zbrojní výroba už jede od loňska na plno, kdežto výroba v zemích NATO se teprve rozjíždí. Rusko tedy vyhlíží rok 2023 s nadějemi, že rozdrtí Ukrajinu. Zda k tomu bude stačit Putinovi mobilizovat 300 tisíc vojáků, a nebo zda mu zase nebudou stačit jako na jaře se ukáže.

Není k dispozici žádný popis fotky.

Podle elitního polského generála Romana Polko jsou nejnovější ruské útoky na energetickou infrastrukturu účinné a svědčí o tom, že Rusové umně přizpůsobili svoji taktiku vedení války tomu, aby s co nejmenšími ztrátami dosáhli co největšího efektu, a nikoli tomu, že Rusům dochází munice a zbraně pro pozemní bitvy, jak tvrdí západní média. Podle generála Polka se Rusové soustředí více na letecké útoky, než na pozemní bitvy. (Foto. Generál Roman Polko, zdroj FB-Roman Polko)

Nám zbývá než držet palce míru. Ostatně jak zjistil nedávný průzkum veřejného mínění, přes 75% Němců si myslí, že Rusko pro Evropu nepředstavuje žádnou, a nebo jen velmi malou hrozbu. 

Je neděle 23. října 03.23 ráno a já Vás zdravím.  Všem Vám děkuji za pomoc i dary. Gargamelovy analýzy vznikají právě díky Vám. 

Děkujeme Vám za pomoc! Vaše dary nám umožňují Vás informovat! Demokracie umírá ve tmě! Bez informací se nemůžeme správně rozhodnout, koho volit! Proto se snažíme informovat o všech! Nesloužíme žádné straně ani hnutí. Pokud někoho podporujeme, jde pouze o jednotlivé osoby, které osobně známe. Děkujeme, že naše pořady sledujete a naše články čtěte. Naši činnost můžete podpořit darem na účet 2601593605/2010, IBAN CZ7720100000002601593605, BIC FIOBCZPPXXX, Své platby prosím označte slovem DAR. Děkujeme! Všechny překlady jsou volné a v kontextu.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář