MIP 127 Ruská zimní ofenzíva zahájena! Putin překvapivě úplně změnil strategii! Co chystá, se už ukazuje.

 

Jak jsme v únoru 2022 předpokládali, klíčem k ovládnutí Ukrajiny bude ovládnutí její elektrické sítě, protože je extrémně závislá na několika málo velkých elektrárnách. Od počátku ruské operace bylo jasné, že Rusové postupují směry k ovládnutí jaderných elektráren. Tehdy se jim útok a ovládnutí elektráren nezdařil. Včera ovšem dokázaly odstavit dvě ze tří zbývajících jaderných elektráren, tak že zaútočili raketami Kalibr z moře na 4 velké tepelné elektrárny. V rozvodné síti, tak vytvořili takový chaos v napětí, že Ukrajina musela odpojovat i jaderné elektrárny, aby ji nepostihl ještě masivnější black-out, než ji postihl.

Načasování ruského útoku – ihned po úspěšné stahovací operaci u Charkova – naznačuje, že pokud nejde o vzteklou pomstu cynického barbara Putina, jak tvrdí Ukrajinci, tak Putin mění strategii. Už ne boj s potoky ruské krve na široké frontě, ale využití naprosté převahy Ruska nad Ukrajinou. Rusko může beztrestně zničit před zimou energetickou soustavu Ukrajiny a v jejím ničení pokračovat tak dlouho, dokud Ukrajina nekapituluje, a nebo se nezhroutí do naprostého ekonomického chaosu. Ukrajina obdobnou šanci, jak zaútočit na ruské území nemá. Válka se tak zřejmě nerozhodne na pozemním bojišti, ale údery raket. Nadcházející zima ruské strategii dodává brutální sílu. Rusko zatím ničí hlavní transformátory u elektráren, a ty se dají po usilovné několikadenní práci vyměnit. Už ale v Rusku sílí hlasy, že útok na turbínu, by vyřadil elektrárnu na několik let, protože by se musela vyrobit nová. Útoky na transformátory jsou tak varováním a nebo předzvěstí útoků mnohem ničivějších. Úspěšná operace Ukrajinské armády u Charkova se tak zdá být pouze plánovanou součástí nadcházející ruské zimní ofenzívy. Cíl se nezměnil, změnily se jen prostředky, jak bude dosažen.

Včera krátce před půlnocí se Ukrajina pomořila do tmy. Rusko, po vzoru USA z válek na Balkáně, zaútočilo hromadně na její energetickou infrastrukturu a několika Kalibry vypálenými z moře (video) ji vyřadilo z provozu. Údery byly provedeny na 4 tepelné elektrárny – Pavlograd, Zmiev, Kremenčuk a Charkov. V důsledku úderu došlo k přetížení ukrajinské rozvodné sítě s nedozírnými následky. Dvě ze tří zbývající ukrajinských jaderných (Chmelnická a Jižněukrajinská) elektráren musely být podle Rusů odpojeny od sítě, aby nedošlo k jejich vážnému poškození. Celé ukrajinské provincie jako Sumská, Charkovská, Poltavská a Dněpropetrovská zůstaly zcela bez elektřiny. V Charkově se zastavilo metro, v Sumské oblasti se zastavila čerpadla zásobující obyvatele vodou, a v Poltavě přepětím v síti vzplály trolejbusy (na odkaze videa)

 

Foto z včerejšího úderu na Charkovskou Tepelnou elektrárnu: (Další fotky zde) (Video z dopadu rakety zde) (Foto ze včerejšího úderu na elektrárnu v Kremenčuku zde) (Foto z útoku na elektrárnu ve Zmieve zde

Podle Ukrajinské agentury UNIAN došlo k masivním výpadkům elektřiny a v jejich důsledku k výpadkům dodávek vody, k zastavení vlakové dopravy a k dalším škodám. Škody jsou obrovské na velkém území a na jejich odstranění se pracuje. Šéf Sumské provincie potvrdil, že v oblasti je elektrická síť nestabilní a doporučil, aby občané odpojili své spotřebiče od sítě, jinak hrozí poškození spotřebičů. Podle Ukrajinců šlo o “cynickou pomstu Putina za prohranou bitvu o Charkov”.

Ruské vlastenecké kanály včera Putina oproti předvčerejšku, kdy mu už skoro spílaly, oslavovaly. A doporučovaly, aby se už s Ukrajinou nemazlil, a místo ničení trafostanic elektráren, což je poškození, které se dá za pár dní usilovné opravit, zaútočil Kalibry rovnou na turbíny, a vyřadil tak elektrárny na celé roky.

Včerejší útoky jsou prvním signálem, že vyklizení rozsáhlé oblasti kolem Charkova je zřejmě prvním krokem k nové (zimní) ruské válečné strategii na Ukrajině. Rusko už asi nehodlá vést s Ukrajinou pozemní válku na zbytečně roztažené frontě, při které ukrajinské velení využívá své výhody spočívající ve schopnosti obětovat ve velkém životy lidí v nesmyslných počtech, a v nesmyslných bojích. Podle Putinovi logiky jsou zřejmě ruské a i ukrajinské životy natolik cenné, že jimi nebude plýtvat na vedlejších nepodstatných bojištích, a soustředí se na nový způsob jak vyhrát válku.

  1. Zkrácením fronty sníží ruské nároky na živou sílu, nutnou k udržování dlouhé fronty. 
  2. Díky jedinečné schopnosti ruské armády ničit kritickou infrastrukturu Ukrajiny, kterou Ukrajina proti Rusku nedisponuje, a protože Biden několikráte potvrdil, že USA Ukrajině tyto zbraně nedodají. Zahájí Rusové před zimou a v zimě kampaň proti ukrajinské energetice. Jakmile ji vyřadí, vyřadí pekárny, teplárny, vodárny, veřejnou dopravu i veškerou zbývající výrobu a průmysl. Možná tím i způsobí úhyn drůbeže a dalších chovů hospodářských zvířat, kterých chov je také závislý ne teplu, elektřině a vodě.
  3. Stát bez elektřiny nemůže existovat. A stát bez elektřiny v zeměpisné oblasti, kde od října začíná často mrznout, je odsouzen ke katastrofě.

 

Jak ukázaly včerejší 4 ruské rakety, stačí jejich výbuchy na odpojení jaderných elektráren od sítě, aniž by byly na ně namířeny. Ukrajina bez jaderných elektráren nepřežije zimu. Před pár dny Ukrajina nabízela Evropě, že jí dodá své přebytky elektrické energie. My jsme na to reagovali, analýzou že to nebude tak jednoduché, a to jsme ještě nevěděli, co Rusko udělá včera.

Pokud se týče úspěšné operace ukrajinské armády u Charkova – jak jsme včera tvrdili, dnes se ukázalo – operace byla úspěšná protože její úspěch byl součástí plánů Vladimíra Putina jak dovést válku na Ukrajině do vítězného konce. Ruská armáda se úspěšně stáhla bez velkých ztrát. Ústup a stažení se pokládají za nejtěžší druh boje, a jejich zvládnutí je projevem vysokého bojového mistrovství.

Poslední mapa z bojiště u Charkova dokládá, že Rusové zkrátili linie:

Mapa průběhu operací, ruský komentář k mapě zde:

Jsou 04.25  Děkuji všem za dary, pomoc, nápady a maily. Díky Vám snad společně letošní zimu přežijeme bez úhony.  Mějte se a držte se. 

 

A ještě mapa Ukrajinské elektrické sítě, abyste viděli, že zlikvidovat pár elektráren nedá práci, a výsledek je brutální:

Děkujeme Vám za pomoc! Vaše dary nám umožňují Vás informovat! Demokracie umírá ve tmě! Bez informací se nemůžeme správně rozhodnout, koho volit! Proto se snažíme informovat o všech! Nesloužíme žádné straně ani hnutí. Pokud někoho podporujeme, jde pouze o jednotlivé osoby, které osobně známe. Děkujeme, že naše pořady sledujete a naše články čtěte. Naši činnost můžete podpořit darem na účet 2601593605/2010, IBAN CZ7720100000002601593605, BIC FIOBCZPPXXX, Své platby prosím označte slovem DAR. Děkujeme! Všechny překlady jsou volné a v kontextu.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář