MIP 122 Ukrajina ukázala Rusům drápky a udeřila u Charkova! Nechala se vlákat do další Putinovy pasti.

Včera začala ukrajinská média nadšeně reportovat o “konečném zlomu ve válce” s Ruskem. V Česku se do koordinované  propagandy blížícího se vítězství ihned zapojil Seznam. A ten nasadil k propagaci ukrajinských úspěchů bývalého učitele marxismu leninismu a studenta elitní sovětské školy Vladimíra Votápka (viz potvrzení z BIS), a to proto aby Čechům, krom tvrzení o blížící se porážce ruské armády, oznámil klíčovou myšlenku: Pokud Rusko neuzná svou porážku, pokud Rusko neuzná svoji chybu, neomluví se a nezačne věrohodně spolupracovat s Evropou, tak to za to nestojí. Jenom proto, aby nám bylo o pár stupňů v zimě tepleji. Doufám, že díky zásobám plynu v terminá.lech a podobně to zvládneme, že lidé nebudou mrznout a vydržíme. I kdyby Rusové zastavili dodávky plynu. Rozhodně bych považoval za strašlivou chybu, kdybychom s nimi teď vyměnili zrušení sankcí, případně omezení podpory pro Ukrajinu za to, že nám dodají o nějaké kubíky plynu vícVotápek zcela určitě netrpí nouzí, jako obyčejní občané, kteří chtějí na zimu levný plyn, protože všem režimům, co v Česku byly, vždy věrně sloužil. Seznam, který varuje před nebezpečným zapojením komunistů do 70 tisícové demonstrace 3. září na Václaváku a obviňuje z ní proruské elementy, by si k popularizaci svých myšlenek měl raději sehnat někoho důvěryhodnějšího, než je bývalý soudruh Votápek, který se chytře přeškolil, ale hlavně by ho měl uvádět pod jeho pravým jménem – Vladimír Votápek, ne Vlastimil Votápek. 

To co mlel včera soudruh Votápek na Seznamu prohlašoval včera i generální tajemník  NATO Jens Stoltenberg.  Jenže u toho Stoltenberg neskončil. Stoltenberg po úvodní frázi konečné vítězství je nadohled zahrnul na letišti Rammstein shromážděné pohlaváry NATO požadavky na miliony kusů zimního oblečení, generátorů tepla a elektřiny, stanů a dalšího nutného vybavení, bez kterého ukrajinská armáda zimu nepřežije! Stoltenberg řekl, že se blíží zima, a zima je na Ukrajině tvrdá….musíme se aspoň připravit na zimu…občané Kanady, USA i Evropy, kteří trpí vysokými cenami energií, inflací a obavami o dodávky potravin, si musí zachovat víru (v konečné vítězství), cena za ukončení podpory (Ukrajině) by nyní byla příliš vysoká…protože, když Putin obsadí Ukrajinu, tak se nezastaví. Na otázku, jak dlouho válka potrvá, odmítl Stoltenberg odpovědět, s tím, že nechce spekulovat, jak dlouho válka potrvá, ale že určitě skončí u vyjednávacího stolu.

Shrneme-li výsledky včerejšího jednání pohlavárů NATO – vidíme tyto základní informace:

  1. Ukrajinská armáda není zatím připravena vést “zimní válku” – ruskou to specialitu, a ta se blíží!
  2. Pohlaváři NATO si uvědomují, že občané Západu mají války, a jí vyvolané drahoty už dost. A na rozdíl od českých Fialek si nemyslí, že jsou touto náladou občanů vinni ruští trollové.
  3. Válka, pokud se Ukrajina nezhroutí, bude dlouhá a skončí u vyjednávacího stolu. A ne bezpodmínečnou kapitulací Ruska, jak si myslí Fialky.
  4. A to všechno si myslí přesto, že za poslední dva dny dosáhla Ukrajina u Charkova překvapujícího úspěchu!

Položme si tedy důležitou otázku – je současný ukrajinský úspěch u Charkova součástí nějakého Putinova plánu? Když se Ukrajinský generální štáb, na rozdíl od minulosti z vítězství přehnaně neraduje, a když NATO nejásá?

  1. Odpověď zase poskytnul Stoltenberg. Podle něj je současná Ukrajinská armáda 3-krát větší, než před Ruským útokem. V dubnu 2021 měla Ukrajinská armáda 250 tisíc mužů a 900 tisíc záložníků. V prosinci 2021 obvinilo Rusko Ukrajinu, že soustředila 1/2 svých vojáků – 125 tisíc – k útoku na Donbas. Přesto, že Zelensky troubí do světa, že Ukrajinská armáda má 1 milion vojáků, současné odhady jsou více než 500 tisíc, ale méně než 750 tisíc.
  2. Ruská armáda má podle USA nasazeno na Ukrajině maximálně 200 tisíc vojáků + 50 tisíc separatistů.
  3. Jak jsme oznámili 17. července 2022 provedl ten den ruský ministr obrany Šojgu inspekci bojiště na Donbase, a nařídil velitelům aktivnější postup a ofenzívu! A od té doby ruské útoky takřka ustaly a ruská armáda přešla vyjma oblasti severně od města Doněck do defenzívy! A nikdo nebyl potrestán!????
  4. Ukrajinci prováděli posledních 14 dní bezúspěšné, takřka sebevražedné útoky přes řeku Inhulec u Chersonu.
  5. Před dvěma dny, ale nečekaně prorazili ruskou linii před Balalejou, a dnes v noci se dostali až k řece Oskol v hlubokém ruském týlu. Ruské síly u Izjumu, o kterých se předpokládalo, že zaútočí na Slavjansk jsou tak v operačním obklíčení a mají odřezané hlavní zásobovací trasy. 
  6. Ukrajinský úspěch je dán novou taktikou – Ukrajinci vybavení transportéry NATO a nákladními automobily obcházejí ruská ohniska odporu ve vesnicích a odřezávají je od týlu, do vlomů Ukrajinci nasazují rychlé jednotky na US-vozidlech Humvee a rozvracejí ruské týly. Ruská obrana v oblasti se zhroutila a ani malé spěšně vyslané jednotky wágnerových muzikantů ukrajinský příval nezastavily. 
  7. Mezi ruskými vojenskými blogery se rozšířila doslova panika a nespokojenost s ruským velením. Podle blogerů v celou oblast střežili jednotky narychlo sehnaných dobrovolníků (někdy tvrdí  i mobilizovaných?) s lehkou výzbrojí, a opravdu vyzbrojené jednotky pravidelné ruské byly v malém počtu, a na ukrajinský příval nestačili. 
  8. Ruské velení provalu pod Charkovem dosud mlčí!
  9. Mapa posledního vývoje v časných ranních hodinách 9.9.2009 průlom je jasně vidět: všechny modré šipky jsou od proražení ruské obrany. Město Balakleja je už Ukrajinci obsazené – a to ještě odpoledne tvrdil ruský hlavní válečný zpravodaj Alexander Koc, že do Balakleji míří pravidelné ruské jednotky s tanky. Večer se ukázalo se, že ty měli za úkol jen prorazit obklíčení, a evakuovat ruské obránce a důležité osoby, a stáhnout se. 
  10. Ukrajinské útočné uskupení má podle Rusů kolem 10 tisíc vojáků, v Balakleji byla zpozorována “britská verze raketometů HIMARS” a “turecká obrněná vozidla”. 
  11. Klíčová otázka – Kam se poděla elitní ruská vojska soustředěná k ofenzívě z Izjumu na Slavjansk – byla tam vůbec?
  12. Včera odpoledne zahájili Rusové evakuaci obyvatel velkého města Kupjansk (na mapě severní rudá šipka). Na přechodech do Ruska se tvořili zácpy, a současně Rusové tvrdili, že ze severu se ke Kupjansku blíží ruská vojska – a varovaly obyvatele, že se o město bude bojovat.
  13. Všechny ruské kanály, na rozdíl od bitvy od Cherson, tvrdí to stejné – pravidelná ruská armáda se u Charkova vyhýbá přímému boji a manévrem se stahuje, aby se nedostala do obklíčení. Ruské letectvo je v oblasti rovněž tak velice sporadicky aktivní.
  14. Ze situace v oblasti nejsou pochopitelné ruské záměry – na rozdíl od Chersonu se Rusové nesnaží tvrdými boji obnovit linii. Paradoxně v oblasti, která je na rozdíl od Chersonu blízko jejich zálohám na Ruském území. 
  15. Ukrajinci postupují, ale jejich postup odhaluje jejich severní a jižní křídlo a vystavuje jej tak hrozbě ruského obkličovacího útoku. 
  16. Tato bitva poskytne odpověď na klíčovou otázku – kde je regulérní ruská armáda a hlavně, co chystá! Podle všeho totiž ruské nejvyšší velení nechce utrácet životy Rusů a očekává příchod ruského spojence generála Mráze, aby válku na Ukrajině definitivně vyřešil. 
  17. V tomto případě, pokud se nemýlíme, Rusko s příchodem podzimu zahájí energetickou válku proti Ukrajině, a stejně jako USA proti Srbsku před lety vyřadí údery její elektrickou soustavu. Tím vytvoří velice kritickou situaci, po které může Ukrajinu i její spojence přejít chuť válčit.
  18. Pro tuto hypotézu svědčí fakt, že Ruská armáda je stále příliš mocná, na to aby takový to útok Ukrajincům povolila provést bez toho, aby v tom byly nějaké záměry. Ukrajinci vybojované území stálo na jaře spoustu ruských životů, aby bylo takto zbytečně obětováno. V Rusku se už pro tento neúspěch šíří nevole. 
  19. Mají snad ruské ústupové manévry donutit Putina, aby vyhlásil mobilizaci?
  20. Ukrajincům se zatím povedl perfektní “husarský kousek” podmaršálka Andrease Hádika.  Ten kdysi  překvapivým rychlým pochodem proniknul 450 kilometrů do pruského týlu, a smělým útokem dobyl pro Marii Teresii Berlín, vzal si obrovské výpalné a rukavičky pro císařovnu, a zmizel do Čech, dřív než se pruská armáda stihla soustředit k jeho obklíčení. Hádika stála akce životy 88 husarů a získal jí bohatství a věčnou slávu – slovní spojení – husarský kousek. Hádikův útok výsledek války nerozhodnul, ani neovlivnil. To samé zatím platí o ukrajinském útoku pod Charkovem. Brzy se dozvíme víc. Ostatně po bitvě je každý generálem. Mějte se a držte míru palce.

P.S. V této analýze se zase sluší připomenout, že jsem mimo jiné školy absolventem VPA KG, tak si na mne dávejte pozor, a vždy používejte svoji vlastní hlavu. Gargamel. Odkazy na ruské blogerské kanály, ze kterých jsem čerpal informace jsou obsaženy ve starších analýzách. Nyní jsou jejich zprávy velmi zajímavé, pro pochopení nálad v Rusku.

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář