MAP 2642 Putin byl včera při chuti a v dobré náladě. A učinil tato dvě závažná vyhlášení:
Dnes ve 20. hodin budu hostem na TV Bureš, pořad najdete zde. Protože se budu opět věnovat hlavně vývoji války na Ukrajině, a protože nejlepší je někdy nechat hovořit přímo nejvyšší válečníky a politiky bez zkreslení – místo analýzy dnes faktografie dvou projevů Vladimíra Putina, tak jak je zveřejnila jeho kancelář. Analyzovat budu až večer. Mějte se krásně, letošní léto prý bude nejen podle meteorologů “opravdu horké”.
Text první – Vladimír Putin – vyhlášení z úterý 23. června 2026, z tzv. neformální besedy s absolventy ruských vojenských akademií: (Slova, která neřekl Putin jsou kurzívou.)

Putin včera “pobesedoval” s letošními absolventy ruských válečných, policejních a státně-bezpečnostních akademií. Celý záznam jeho besedy v dnešní analýze. Fotka ze včerejší “besedy”.
Vladimir Putin: Ještě jednou gratuluji k promoci. Hodně štěstí. Starejte se o sebe, starejte se o svou zemi a starejte se o lidi, kteří vám byli svěřeni do péče.
Otázka “absolventa plukovníka” : Země NATO daly Ukrajincům možnost odpalovat bezpilotní letouny vyrobené ve svých zemí na naše zařízení. Jsou si vůbec vědomy důsledků?
V. Putin: Zjevně to nevzdávají. Přestože v zemích NATO panují nepokoje, a přestože síly, které nechtějí s námi žádnou konfrontaci, i síly, které veřejně deklarují svou touhu budovat vztahy s naší zemí, nabírají na síle.
Podívejte se, co se děje v Německu. Všechny politické síly, které prosazují agresi proti Rusku, všechny síly, které prosazují eskalaci situace a vedoucí k ozbrojenému konfliktu – jejich rating katastrofálně klesá. Všechny aktivní strany, které prosazují tuto cestu – jejich rating jen prudce klesá.
A naopak, všichni, kdo s námi chtějí navázat normální vztahy, ukončit tento nekonečný závod o způsobení strategické porážky Rusku, se zvedají – všichni, kdo s námi chtějí normální vztahy. Myslím, že to tak bude, že to nakonec dopadne dobře.
Ještě nedosáhli bodu, kdy by ze svého území cokoli proti nám odpálili; chápou, že dojde k odvetnému úderu. Myslím, že to chápou všichni, nebo by to měli chápat, takže se od toho snaží co nejvíce distancovat. Když například v pobaltských zemích létají ukrajinské drony, neukazují prstem na Moskvu; říkají, že jsou to ukrajinské drony: chyba, systémová závada, elektronický boj nebo něco jiného. Ještě nedosáhli bodu, kdy by přímo využívali svého území, i když na něm rozmisťují vojenské výrobní zařízení. A samozřejmě na Ukrajinu do bojové zóny proudí velký příliv zbraní.
Mimochodem, jste zkušený muž, plukovníku, mnohem zkušenější než velmi mladí poručíci, a tak pravděpodobně víte, že na nás vždycky ukazují prstem, a neustále na nás ukazují prsty.
Není náhoda, že jsem pronesl malou poznámku, pokud jste si všimli – všimli jste si? Otočil jsem stránku? – protože než jsem přišel, přímo sem, prakticky v hale, jsem dopsal. Vždycky, prakticky pořád, jsme byli provokováni, provokováni, provokováni. A když jsme začali hájit své zájmy, řekli: „Podívejte, Rusko je agresivní.“ A pak okamžitě pokračovali ve všem, co původně plánovali.
(Putinova Zápletka, určená k publikaci médii, začátek): Před druhou světovou válkou Sovětský svaz dělal vše pro to, aby zabránil konfliktu, a nabízel všem evropským mocnostem spojenectví proti agresivnímu režimu v Německu, nacistickému režimu. Ty však stále odmítaly a začaly uzavírat smlouvy nejprve s Hitlerem.
Kdo v roce 1938 podepsal smlouvu? Oni, Zápaďané: Francie, Velká Británie. Britský premiér přiletěl do Londýna, vystoupil z letadla, začal mávat touto smlouvou a křičet: „Přinesl jsem vám mír.“ Ale je pravda, že ve Velké Británii byli rozumní lidé, kteří řekli: „No, teď je válka nevyhnutelná.“ A přesně to se stalo.
Pak se obrátili proti Sovětskému svazu a hned v těch samých dnech začalo nacistické Německo Sovětský svaz obviňovat z téměř útoku, téměř přípravy na útok. Nesmysl. A to pokračuje a bohužel pokračuje dodnes.
Řekl jsem to už mnohokrát, je vám to jasné. Na Ukrajině byl proveden státní převrat a byl nastolen šílený protiruský režim. Začali boje – začali boje na Donbase, použili letectvo, tanky, dělostřelectvo a tak dále proti převážně civilnímu obyvatelstvu.
Osm let jsme to vydrželi a snažili se s nimi dohodnout. Pak oznámili, že nebudou mírově jednat a nebudou plnit Minské dohody. Byli jsme nuceni se postavit za lidi, kteří tam žijí, kteří se považují za Rusy nebo součást ruského světa, pro které je ruština rodným jazykem, kteří se cítí součástí této historie. To vše vedlo k tomu, že jsme nakonec byli nuceni udělat to, co jsme udělali.
A teď je to jasné – ti, co přišli z fronty, vědí – naši na ně tlačí, tlačí na ně v každé oblasti bojového kontaktu. Všude. Není jediné místo, kde by to bylo naopak. Tyto drony, tyto útoky na civilní infrastrukturu – jaký je účel? No, destabilizovat společnost; samozřejmě s tak masivním dopadem, kdy pro ně pracuje celý Západ, tyto drony létají v obrovském proudu, vytvořit určitou nejistotu ohledně akcí ruských ozbrojených sil. A co se děje na frontě, to opomíjejí. Ti kluci tam dřou každý den, každý den. (Putinova zápletka, konec.)
A dostaneme se tam, kam potřebujeme.
Odpověď z okolo stojících absolventů: Pomůžeme.
V. Putin: Nemám o tom žádné pochybnosti, nejsou vůbec žádné pochybnosti.
Otázka plukovníka absolventa: A ten dopis, který vám tehdy poslal soudruh Zelenskij – pamatujete, četl jste ho na Petrohradském ekonomickém fóru a nazval jste ho „kusem papíru“ – stále nevytváří předpoklady pro jakákoli jednání?
V. Putin: Ne, takové žádosti nevytvářejí předpoklady. K čemu vedou? Naopak, vytvářejí určitý konfliktní potenciál. Takže poslal tento papír. Pořád říkají: „Chceme osobní schůzky, chceme osobní schůzku.“ No a co? A o tři dny později je útok na Starobilsk. K čemu to je? Tak jaký je předpoklad pro osobní schůzky a jednání?
A pak, asi víte, ale pokud ne, tak vám řeknu: jejich chápání LBC [linie kontaktu] je pořád úplně jiné. Naši kluci už prakticky dosáhli Konstantinovky. No, pořád tam někteří sedí ve sklepech, schovávají se a střílejí. Říkají: je to šedá zóna. Skvělé, šedá zóna.
Řekli jsme jim a řekli jsme jim to znovu v roce 2022: opusťte Donbas, lidé s vámi nechtějí žít. Uspořádali referendum, vyhlásili svůj vlastní suverénní stát – v plném souladu s Chartou Organizace spojených národů. Článek 1 Charty OSN říká: „Každý národ má právo na sebeurčení.“ Lidé žijící na Donbasu, v Doněcké republice a v Luhanské republice využili svého práva, které jim přiznává mezinárodní právo, Charta Organizace spojených národů, a vyhlásili nezávislost. Měli právo.
A pak měli právo s námi uzavřít dohodu? Ano. Měli. Náš parlament tuto dohodu ratifikoval a my jsme byli povinni jim v souladu s ní poskytnout pomoc. Udělali jsme to, nedošlo k žádnému porušení, jen si toho nikdo nechce všímat. Rozumíte? Nikdo.
Nikdo si nevšímá, co slouží zájmům naší země, protože to nikdo kromě tebe a mě nepotřebuje. Ale my ano.
Odpověď sboru absolventů : Ano, pane!
Vladimir Putin: Děkuji vám, kluci. Hodně štěstí. (Zdroj)
Text druhý – Vladimír Putin, ministr obrany Andrej Bělousov, a “absolvent” generál major Oleg Zacharov – projevy na shromáždění absolventů:
Vladimir Putin: Soudruzi důstojníci! Drazí přátelé! Srdečně vás vítám a blahopřeji vám k úspěšnému dokončení studia.
Dnes, jak je naší tradicí, oceňujeme nejlepší absolventy vojenských akademií, ústavů a univerzit. Prokázali jste příkladné výsledky v akademických programech Ministerstva obrany, Ministerstva pro mimořádné situace, donucovacích orgánů a speciálních služeb, s vyznamenáním jste absolvovali specializované kurzy a prokázali jste vysokou úroveň bojového a specializovaného výcviku. Jsem si jistý, že znalosti, dovednosti a schopnosti, které jste získali, vám umožní stát se skutečnými veliteli, a tím posílit náš důstojnický sbor a významně přispět k národní bezpečnosti.
V tento slavnostní den stojíme v sále svatého Jiří v moskevském Kremlu. Právě zde, na tomto historickém místě, uctíváme nejlepší bojovníky vlasti, kteří neúnavně bojovali za svou vlast, za její svobodu a suverenitu, za pokojný a bezpečný život našeho lidu.
A dnes ruští důstojníci a vojáci statečně a efektivně řeší problémy během speciálních vojenských operací, osvobozují naše historické země a chrání naše lidi. Jsem si jistý, že budete hodni vysoké hodnosti ruského důstojníka a uděláte vše, co je ve vašich silách, abyste posílili slavné tradice našich ozbrojených sil.
Zvláště zdůrazňuji: je důležité po celou dobu služby pokračovat ve studiu pokroků vojenské vědy a profesně se rozvíjet. Jak poznamenal významný vojenský teoretik generál Michail Dragomirov, vůdce oddaný své práci se musí učit, protože bez znalostí nemůže být vítězství.
Drazí přátelé!
V náročných časech převezmete velení nad vojenskými jednotkami, formacemi a formacemi. Současná mezinárodní situace zdaleka není stabilní. Ozbrojený konflikt na Blízkém východě pokračuje neúnavně a potenciál pro konflikt se v řadě regionů světa, včetně Eurasie, výrazně zvýšil.
Vidíme, že zatímco se země NATO dříve omezovaly na podporu kyjevského režimu, který se k moci dostal nelegálně, ozbrojenou cestou, státním převratem, nyní Západ otevřeně říká, že se s námi připravuje na válku a zvyšuje své vojenské a útočné rozpočty.
Zároveň k ospravedlnění takových výdajů a radikální militarizace svých států používají vedoucí představitelé zemí NATO a Evropské unie, stejně jako dříve, nepravdivá prohlášení o údajné ruské vojenské hrozbě.
Modus Operandi takzvaného pseudodemokratického Západu je velmi jednoduchý: nejprve vytvářejí hrozby pro naši zemi, nutí nás k podniknutí nezbytných kroků k sebeobraně a poté nás okamžitě obviňují ze všech smrtelných hříchů, aby ospravedlnili pokračování své agresivní politiky, svých agresivních akcí proti Rusku. Toho všeho si dobře uvědomujeme, známe to. I po zrádném útoku na Sovětský svaz 22. června 1941 – vskutku zrádném útoku – se Západ, nacistické Německo, pokusilo obvinit SSSR a Stalina z agrese proti, jak dnes říkáme, „kolektivnímu Západu“. Kupodivu se o tom v kvazi-akademických kruzích stále uvažuje.
Dovolte mi zdůraznit, že Rusko důsledně prosazuje rovné a nedělitelné zabezpečení pro všechny. Jsme přesvědčeni, že toho lze dosáhnout pouze vytvořením multipolárního systému mezinárodních vztahů a spolehlivým zajištěním vojenské bezpečnosti každého státu. Zároveň jsme připraveni rychle a adekvátně reagovat na jakékoli vnější i vnitřní hrozby.
V souladu se Státním programem zbrojení se jaderná triáda a pozemní síly soustavně modernizují a roste bojový potenciál Vzdušno-vzdušných sil a námořnictva.
Rád bych zdůraznil, že od zahájení speciální vojenské operace prošlo mnoho typů zbraní významným vývojem. Uvedu jen jedno číslo. V loňském roce bylo v bojových podmínkách testováno přes tisíc typů zbraní a techniky, včetně bezpilotních letounů s vylepšenými naváděcími systémy a loiteringovou (“vyčkávací” v češtině) municí, robotických systémů pro různé účely a mnoha, mnoha dalších.
Zároveň byla navázána rychlá výměna informací mezi jednotkami na frontě a obrannými podniky. Zavedené kanály zpětné vazby umožňují shromažďovat data o účinnosti zbraní a techniky a zohledňovat hodnocení jednotek, které je na bojišti používají.
To vše se děje, a zdůrazňuji, že je to obzvláště důležité, na naší vlastní, domácí vědeckotechnické základně. Je to výsledek práce našich vědců, konstruktérů, inženýrů a dělníků a je to plně podpořeno nezbytným rytmickým financováním založeným na stabilní a udržitelné ekonomice Ruska.
Ale samozřejmě žádné úspěchy ve výrobě nejmodernějších prostředků ozbrojeného boje nemohou nahradit odvahu a profesionalitu našich vojáků.
Klíčem k úspěchu ve speciální vojenské operaci je vojenský tým a jeho vůdčí a směrující silou byli vždy důstojníci. Jak to Petr Veliký kdysi výstižně vyjádřil o armádě: „každý důstojník je jako duše v lidském těle.“
Jsou to vojenští velitelé a velitelé, kteří slouží svým podřízeným jako vzor vojenské cti a statečnosti. Proto budeme i nadále důsledně posilovat autoritu a společenské postavení důstojnického sboru jako základu ozbrojených sil – dnes i v budoucnu.
Drazí soudruzi!
Zodpovědné úkoly čekají i na ty důstojníky, kteří se připojí k řadám FSB, Ministerstva vnitra, Ruské národní gardy, Ministerstva pro mimořádné situace, Federální ochranné služby, Vyšetřovacího výboru, Vojenské prokuratury a Federální vězeňské služby.
V mnoha oblastech práce těchto struktur vidíme významný pokrok. Musíme tyto pozitivní trendy i nadále upevňovat a rozvíjet, rozhodně bojovat proti terorismu, korupci a zločinu a zajistit právní stát, ústavní a veřejný pořádek a práva a zájmy našich občanů.
A samozřejmě je důležité i nadále pomáhat našim vojákům při provádění speciálních vojenských operací a poskytovat pomoc při posilování bezpečnosti v osvobozených historických regionech Ruska.
Jsem si jistý, že každý z vás udělá vše potřebné k ochraně a prosperitě své vlasti, bude silnou oporou státu a společnosti a důstojným nástupcem velkých vojenských činů našich otců, dědů a pradědů.
Chtěl bych poděkovat vašim velitelům, učitelům, mentorům – všem, kteří se s vámi štědře podělili o své znalosti a zkušenosti a dovedli vás k tak vysokým výsledkům.
A samozřejmě ta nejteplejší a nejlaskavější slova vaší rodině a přátelům.
Ještě jednou vám a všem absolventům vojenských univerzit a akademií z roku 2026 blahopřeji k dokončení studia.
Přeji vám úspěch.
Ministr obrany Ruska Andrej Bělousov :
Soudruhu vrchní veliteli! Soudruzi důstojníci! Jménem Ministerstva obrany i jménem svým blahopřeji absolventům vojenských vysokých škol k úspěšnému dokončení studia.
Znalosti, které získáte, jsou základem pro vaši budoucí službu. Skutečné dovednosti důstojníka se však projevují v každodenní službě, která vyžaduje přísné dodržování povinností a maximální soustředění.
Moderní doba nám přináší zásadně nové výzvy: prostředí hrozeb je dynamické a jejich řešení vyžaduje hluboké pochopení nejmodernějších technologií. Ozbrojené síly dnes aktivně zavádějí prvky umělé inteligence, robotických systémů a integrovaných řídicích systémů. Vaším úkolem je nejen mistrovsky tyto technologie využívat, ale také zdokonalovat jejich bojovou taktiku.
Je důležité si uvědomit, že za každým algoritmem a každým strojem stojí člověk. Proto je schopnost efektivně řídit lidi základní dovedností. Musíte se stát vůdci, kteří dokáží zorganizovat hladký chod týmu, zajistit přísný pořádek a převzít odpovědnost za konečný výsledek.
Mnozí z vás již mají jedinečné bojové zkušenosti získané během speciálních vojenských operací. Je nezbytné těmto zkušenostem porozumět a integrovat je do moderní taktiky, čímž zvýšíte bojovou efektivitu svých jednotek. To vám umožní upevnit dosažené úspěchy.
Spolu-absolventi!
Pochopení, že důstojnická hodnost není výsadou, ale především posvátnou povinností vůči vlasti, by se mělo stát vaší nej-nezvratnější pravdou. Bezpečnost našich občanů a bezpečnost naší vlasti závisí na vaší kompetenci, odvaze a odhodlání.
Přeji vám ve vaší službě mnoho úspěchů, statečnost a blaho vaší rodině a přátelům.
Absolvent generálmajor O. Zacharov:
Soudruhu vrchní velitel ozbrojených sil Ruské federace!
Jménem absolventů vojenských vzdělávacích institucí mi dovolte vyjádřit hlubokou vděčnost za Vaše osobní povzbuzení k zahájení vojenské služby na obranu vlasti.
9. května oslavila naše země a celý její mnohonárodní lid 81. výročí Velkého vítězství, jehož historický význam přesahuje čas. A dnes, stejně jako po staletí, naše vlast a její ozbrojené síly brání svobodu a nezávislost, kterou si naši slavní předkové vydobyli na bojišti. Jejich jména jsou navždy ztvárněna na zdech sálu svatého Jiří v moskevském Kremlu.
V průběhu dějin mělo a má Rusko silnou armádu, schopnou drtit nepřítele. Naším úkolem je zachovat a posílit sílu ruské armády a velikost vlasti.
Na vojenských akademiích jsme získali hluboké znalosti a solidní dovednosti v používání moderních zbraní. Uvědomujeme si, že dnes více než kdy jindy jsou tyto dovednosti nezbytné pro dosažení cílů speciálních vojenských operací. Na nás a na rozhodnutích, která učiníme, závisí životy našich podřízených, osudy našich dětí a budoucnost Ruska.
Soudruhu vrchní velitel!
Vyjadřujeme vám, vedení Ministerstva obrany, našim učitelům, velitelům a mentorům, vděčnost za váš příklad služby vlasti a za znalosti, které jste získali.
Ujišťujeme vás, že každý z nás je připraven nezištně sloužit vlasti, hájit národní zájmy země a posilovat obranyschopnost Ruska.
V. Putin: Drazí přátelé!
Roky uběhly, rychle utekly, získali jste znalosti, jak jsem již řekl v úvodu, dovednosti, které jistě budou tvořit základ – to je jen základ pro to, abyste si v průběhu praktické práce rozšířili své znalosti a zkušenosti.
Ve vojenských záležitostech, stejně jako v každé jiné velké věci (a vojenské záležitosti jsou velká věc, a umění, odvaha a hrdinství dohromady), ve vojenských záležitostech, stejně jako v každé jiné velké věci, je vždy mnoho otázek domácího rázu, mnoho rutinních, někdy nudných a možná i nepříjemných věcí v každodenním životě.
Ale nezapomeňte: odteď jsou osudy milionů ruských občanů, našeho lidu a osud země ve vašich rukou. Abyste uprostřed této rutiny nikdy nezapomněli na to nejdůležitější: ozbrojené síly vždy stojí na stráži zájmů ruského státu.
Hodně štěstí! Bůh vám žehnej! (Zdroj)
Je středa 24. červen 2026 ráno 03:41, a jdu se na toho Bureše vyspat, a přeji Vám všem krásný den. Naše analýzy čte odhadem nejméně 10 tisíc čtenářů denně, a pořady poslouchá okolo 50 000 posluchačů, kdyby každý přispěl desetikorunou měsíčně, nebyly by starosti. Protože tomu tak není, a doba je zlá, o to víc děkuji od srdce čtenářům, i posluchačům, že nás i v dnešní těžké době podporují, aby naše analýzy mohly i nadále pokračovat! Mail na mne kpv0249@gmail.com.
Děkujeme Vám za pomoc! Vaše dary nám umožňují Vás informovat! Demokracie umírá ve tmě! Bez informací se nemůžeme správně rozhodnout, koho volit! Proto se snažíme informovat o všech! Nesloužíme žádné straně ani hnutí. Pokud někoho podporujeme, jde pouze o jednotlivé osoby, které osobně známe. Děkujeme, že naše pořady sledujete a naše články čtěte. Naši činnost můžete podpořit darem na účet 2902739284 / 2010, IBAN CZ79 2010 0000 0029 0273 9284, BIC FIOBCZPPXXX, Své platby prosím označte slovem DAR. Děkujeme! Všechny překlady jsou volné a v kontextu.

Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!