MAP 1917 Přehled ruských sil na východní Ukrajině. Analýza jejich útočných možností. Analýza ruské válečné výroby.

Hlavní Putinova letošní strategie na Ukrajině bude opotřebovávací válka a pomalý postup vpřed. Cílem letošním kampaně bude způsobit kyjevské branné moci takové nevratné ztráty na živé síle, na válečném materiálu, na ekonomice, i na morálce, aby v roce 2025 měla ruská armáda na bojišti rozhodující převahu, a snadno obsadila celý východní břeh Dněpru, a celé pobřeží Černého moře do značné hloubky směrem na Kyjev. Potom buď Ukrajina kapituluje, a nebo ruská armáda v první polovině roku 2026 obklíčí, a po vyčerpání zásob obránců, obsadí Kyjev.

Putin si věří, že do poloviny roku 2026 své válečné plány splní, a proto současné ruské mírové návrhy, podle diplomatů obeznámených s jejich zněním, rezolutně požadují:

 1. bezpodmínečné vydání do ruského vlastnictví celých regionů Krym, Doněck, Luhansk, Cherson, Záporoží, a Charkov, 
 2. vydání většiny pobřeží Černého moře do rukou Ruska, s možným zvláštním statutem města Oděsy a jejího bezprostředního okolí, které by mohlo zůstat součástí Ukrajiny v závislosti na splnění dalších podmínek,
 3. závazek nikdy nevstoupit do aliance NATO, závazek jmenovat členy vlády pouze se souhlasem Moskvy, závazek trvale odzbrojit,
 4. zbytek území Ukrajiny po splnění bodů 1 až 3 se bude moci stát členem EU, ovšem čím později Ukrajina mírové podmínky Ruska přijme, tím více dalších provincií jí bude odňato. 

Tyto tvrdé ruské mírové požadavky jsou jednak diktovány Putinovým železným přesvědčením, že pouze připojení nejméně 1/3 ukrajinského předválečného území k Rusku vytvoří dostatečné záruky jeho trvalé bezpečnosti proti možné budoucí agresi NATO, a zaručí podmínky pro uskutečnění případné rychlé policejní výpravy proti zbytku Ukrajiny, za situace, že by se nějaká budoucí kyjevská vláda pokusila vstoupit do NATO.  A jednak jsou dány analytickými propočty, podle nichž bude ruská válečné převaha nad Ukrajinou podporovanou celým spojeným Západem trvale růst, a bude kulminovat na přelomu let 2025/26. A propočty, podle nichž Ukrajina nevydrží odolávat ruskému náporu až do přelomu let 2026/27, kdy se teprve začne projevovat rostoucí zbrojní produkce EU i USA, která by mohla situaci zvrátit.  Ve svých kalkulacích Putin počítá, že lidské zdroje Ukrajiny se vyčerpají ještě před tím, než jí bude Západ schopen adekvátně vyzbrojovat, aby dokázala ruský postup zastavit, a válku zamrazit, a vynutit si tak buď několikaletou přestávku v konfliktu, a nebo příznivější mírové podmínky. 

Šílený profesor Borysenko!

Jak dokonalé jsou Putinovy propočty je zřejmé ze skandálu, který tento týden na Ukrajině rozpoutal profesor historie Kyjevské University Myroslav BorysenkoTen na síti META zveřejnil obsáhlý komentář o vysokém věku vojáků Ukrajinské armády, a celý svůj odborný text uzavřel hodnocením, že nevyhnutelná smrt většiny mobilizovaných mužů ve věku nad 40 let, buď ihned na frontě, a nebo v důsledku jejich zranění později v týlu, bude mít na budoucnost Ukrajiny velmi příznivý vliv, protože se jejich smrtí prudce sníží veřejné zdravotní, penzijní  i sociální výdaje, a klesnou ceny nemovitostí. Podle výpočtů profesora Borysenka, ukrajinský muž po dosažení věku 40 let přestává být pro stát přínosem, protože děti už vychoval, daně už zaplatil, a jeho odvody do státní kasy se budou už jen snižovat, kdežto jeho požadavky na léčení, na sociální podporu a na důchod budou už jenom růst! Proto je podle výpočtů profesora Borysenka pro ukrajinskou ekonomiku výhodné, nechat tyto muže, aby zemřeli v boji proti Putinovi, a přestali zatěžovat svými rostoucím životními náklady ukrajinský státní rozpočet! Profesor Borysenko se stal ihned terčem všeobecného vzteku, a Ukrajinci jej začali hromadně obviňovat, že je Hitlerův kazatel, a ne profesor historie, a donutili ho, aby příspěvek smazal!

Ukrajinské armádě nezbývá v letošním roce, než vyměnit krev za čas, tedy podobně jako Žukov v roce 1941, musí nyní ukrajinští velitelé hromadně posílat muže na smrt v počtu dostatečném, aby ruská spotřeba nábojů, granátů, raket, tanků, vrtulníků a letadel nutných k jejich eliminaci byla tak vysoká, že neumožní ruským generálům nahromadit zásoby nutné k provedení velké útočné operace. Ukrajinská mobilizační rezerva je však malá, a nechuť prostých Ukrajinců obětovat svůj život za blahobyt a šťastný dlouhý život úředníků, korupčníků, politiků a oligarchů, kteří se odmítají nechat zmobilizovat, a bojovat proti Putinovi, roste každým dnem. Putin počítá, že čas v této nelítostné hře, kdo vydrží déle a více, je na jeho straně.

Ruská armáda zahájila boje na Ukrajině silou 360 000 mužů, včetně vojáků obou rebelských republik! Proti ní stojící ukrajinské síly se díky mobilizaci rychle zvětšily ze 400 tisíc na 800 tisíc až 1 milion. Koncem léta 2022 byla Putinova vojska na Ukrajině početně přečíslena, ztráty snížily jejich stavy ke 300 tisícům, a armáda trpěla silnou dezorganizací způsobenou promícháním jednotek, neboť zejména výsadkáři, SPECNAZ, námořní pěchota, a gardové mechanizované jednotky, se na obrovské délce fronty staly hasiči, kteří likvidovali krizové situace. Početní sílu armády sice doplnili svými eskadrami a kumpaniemi Kozáci, Prigožin i Kadyrov, ale tyto soukromé armády ještě více zkomplikovaly už tak nepřehlednou frontovou velitelskou strukturu, v níž se míchaly brigády rebelů, ruské armádní brigády, prapory národní gardy Ruska, dobrovolnické prapory posbírané jednotlivými ruskými gubernátory s kozáky, kuchaři a Čečenci. Početně sice Rusko na podzim 2022 udrželo v poli 360 tisíc mužů, se kterými do pole vytáhlo, ale celek byl pomíchanou a nesourodou směsicí, a armádě se nedalo takřka centrálně velet. Zálohy neexistovaly, a když byly konečně povolány, po úspěšném ukrajinském protiútoku, nebylo je, kde cvičit, a často ani čím vystrojit a vyzbrojit. 

Celou tíživou situaci ruské armády nejprve vyřešil Prigožin náborem vězňů, a kohokoli, kdo byl ochoten bojovat. A svým rozhodným náporem na Bachmut, kterému se dostalo absolutní logistické podpory z vedení armády i státu, svázal ukrajinské zálohy, takže už nemohly pokračovat v ofenzívě. Ruská mobilizace se začala projevovat, a před zahájením letní ukrajinské ofenzívy 23 už měla ruská armáda na ukrajinských polích 410 tisíc vojáků. Nové armádní jednotky obsazovaly Surovikinovy pevnosti a opěrná postavení. Rebelové se staly součástí ruské armády a soukromé Prigožinovy armády už nebylo třeba. Ruská armáda těsně před ukrajinskou ofenzívou obnovila plnou bojeschopnost i početní stavy. Centrální velení bylo obnoveno. Ukrajinský útok přišel o měsíc, dva pozdě! Prigožin s Utkinem v Bachmutu vyhráli Rusům čas, stejně jako Žukov v roce 1941!

Současná ruská armáda na jihovýchodní Ukrajině disponuje už 470 tisíci muži, kdežto proti ní stojící kyjevská vojska už mají pouze okolo 400 tisíc mužů! Za jediný rok se dvojnásobná početní převaha Ukrajinců z podzimu 2022 vypařila, a Putinova vojska mají poprvé od začátku kampaně mírnou početní převahu! Krom toho v týlových prostorech ruských vojsk se cvičí nové a záložní prapory. Byly zřízeny celé výcvikové pluky i brigády. Příliv ruských dobrovolníků umožňuje Putinovi nejen plynule nahrazovat ztráty, ale i stálým mírným tempem navyšovat početní stav svých frontových uskupení, tempem + 100 tisíc za rok! 

Putin své frontové prapory podle západní rozvědky důsledně rotuje, jakmile jejich ztráty dosáhnou 30%. Jednotky v síle vyšší než 70% jsou podle ustálené vojenské teorie i praxe stále schopné útočit. Ukrajina své jednotky ponechává na frontě, i když jejich ztráty dosahují kritických 65%. Jednotky se stavem pod 40% se přitom obecně považují za neschopné vést i krátkodobou obranu, a při koncentrovaném útoku se často rychle zhroutí a v panice uprchnou.  Obrovská palebná převaha Gosudarových vojsk, zejména díky nasazení klouzavých bomb o váze 500 až 1500 kg, Šojgu včera potvrdil, že denní shoz těchto bomb na ukrajinská vojska a použití střel speciální účinnosti dosáhnul v době apogea bitvy o Avdijivku 450 kusů, decimuje početní stavy ukrajinských brigád děsivým tempem. Jak přiznali veteráni 3. brigády AZOV, kteří byli takto zdecimováni za pouhé dva dny – od 15. února, kdy byli nasazeni do Avdijivky, do 16. února, kdy z ní začali prchat, – kdo není rozmetán, zavalen a nebo zraněn, je natolik otřesen, že už nedokáže bojovat. Tím spíš, že pod těmito údery se okamžitě v důsledku ztrát rozpadne jakákoli velitelská struktura, a ztráty jednotek jsou tak obrovské, že přeživší vojáci, aby si zachránili holý život, musí zanechat zraněné svému osudu, stejně jako opustit těžké zbraně. Pod těmito leteckými údery, navíc zesílenými těžkými ruskými děly 155mm, 203mm, 210mm a 240mm, a útoky dronů, je absolutně nemožné přední jednotky zásobovat PHM, municí, jídlem a kupodivu hlavně vodou! Podle přiznání obránců betonové superpevnosti Zenit na jihu Avdijivky ji museli vyklidit, protože neměli, co pít! Evakuace raněných, nebo rotace jednotek je absolutně nemožná! 

Současná ruská armáda na jihovýchodě Ukrajiny má podle rozvědných zpráv NATO tuto sílu:

 • 4780 těžkých děl ráže vyšší než 122mm. 20% těchto děl jsou samohybné houfnice. Do počtu nejsou zahrnuty minomety. 
 • 1130 raketometů MLRS, obdoby amerických HIMARS
 • 2060 tanků. Naprostá většina z nich v posledních dvou letech modernizovaných na nové standarty ochrany proti moderním zbraním a dronům
 • 7080 bojových obrněných vozidel BVP, těžkých kolových transportérů MTR, a pásových transportérů MT-LB. Lehká kolová obrněná vozidla, která tvoří páteř západní pomoci Ukrajině, nejsou ve stavu ani započítána.
 • 110 moderních úderných obrněných vrtulníků a 180 starších útočných vrtulníků
 • 310 moderních stíhacích a frontových útočných letounů. Strategické bombardéry a nejnovější stroje SU nejsou započítány.

Letní ukrajinská ofenzíva byla prováděna jen několika málo stovkami tanků, necelou tisícovkou lehkých obrněných vozidel, za podpory stovky těžkých děl a pár desítek raketometů MLRS! Z hlediska početních stavů šlo o sebevražednou misi, která nemohla skončit jinak, než skončila. 

Ruská válečná produkce v roce 2023 představovala: 

 • 1500 tanků
 • 3000 obrněných vozidel pěchoty
 • 1.3 milionu granátů 155mm, a 0.8 milionu granátu 122mm. Krom toho Rusko obdrželo nejméně 2 miliony kusů granátů ze Severní Koreje, a další dodávky ze Sýrie, a Iránu. Rusko má podle výpočtů západních rozvědek ve skladech uloženo nejméně 3 miliony granátů 155mm. Současná vysoká palebná frekvence ruských děl tak vydrží nejméně do přelomu let 2025/26, tím spíše, že Rusko plánuje zvýšit produkci granátů 155mm na 3 miliony kusů ročně. (Ve stejné době nejsou Evropa a USA společně schopni dodat Ukrajině 1 milion kusů granátů 155 mm ročně! V posledních několika dnech jsem si prohlížel řadu ruských videí z Avdijivky, a byl jsem šokován – ruská vozidla i pěchota se po Avdijivce, která je pár kilometrů od frontové linie producírují jak na přehlídce, a ani stopa po jediném ukrajinském dělostřeleckém granátu, raketě, či dronu, který by na ně přiletěl! Zde můžete zkontrolovat, pokud máte pár hodin času.) 
 • Obdobný výsledek ukazuje bitva o Krinky na východním břehu Dněpru. Ukrajinci vsadili na výhodu bojiště, na kterém se dá z vyššího západního břehu beztrestně ostřelovat východní břeh, a na kterém se dá protiletadlovými raketami schovanými na západním břehu sestřelovat ruské letectvo útočící na předmostí Krinky na východním břehu. Obránce předmostí je tak ve značné výhodě proti útočníkovi. Jenže teorie platí v praxi pouze, když je dostatek děl, munice do nich, a raket PVO. A to při bitvě o Krinky neplatilo! Šojgu se tak včera na raportu Putinovi chlubil, že Krinky už dobyl. 

Ruští vojenští analytici na základě bojů o Avdijivku v ruském tisku už sebevědomě tvrdí, že přišel čas osvobodit Charkov, Záporoží, Cherson a Oděsu. (Srovnej s Putinovými mírovými podmínkami na začátku analýzy!) Podle analytiků Avdijivka dokázala, že útok podle tohoto scénáře, nedokáže Ukrajina zastavit žádným opevněním: 

 • Ruské těžké bomby, (na Avdijivku jich podle Ukrajinců dopadlo 4500 kusů za poslední dva měsíce!), rozruší hlavní obranná postavení a úkryty.
 • Ruské drony a děla zlikvidují zbytek obránců v polních opevněních.
 • Ruské vrtulníky, letadla a drony zabrání přísunu posil a zásob do první linie.
 • Ruské veteránské jednotky se značnými zkušenostmi s minimálními ztrátami obsadí obranné pozice nepřítele, jakmile bude soustavným bombardováním a dělostřelbou zničen a vyčerpán. 
 • Podle analytiků jsou ruské sklady přeplněné municí i bombami, armáda v početní převaze, a zkušená! 

(Analýza vypracována s použitím těchto údajů hlavního britského vojensko-strategického pracoviště RUSI.)

Dnes večer budeme o všem podrobně diskutovat s komunistou Skálou na kanále Bureš TV. Pořad najdete zde. Pořad byl o den přeložen, abychom stihli přeložit nové šokující materiály o nelegálních genetických operacích na Ukrajině.

Je středa 21. únor 2024, 04.32. Ve čtvrtek 15. února ve 20 hodin jsem diskutovali o budoucnosti NATO s Josefem Skálou na TV Bureš. Pořad najdete zde. Poslední pořady: 7.2. s Petrem Hájkem na Protiproudu. Pořad najdete zde. 20.1. s Josefem Skálou na TV Bureš. Pořad najdete zde.  4. ledna u Hájka na Protiproudu. Pořad najdete zde

Naše analýzy čte odhadem nejméně 10 tisíc lidí denně. Kdyby každý přispěl desetikorunou měsíčně, nebyly by starosti. Protože tomu tak není, a doba je zlá, o to víc děkuji od srdce čtenářům, kdo nás i v dnešní těžké době podporují, aby naše analýzy mohly i nadále pokračovat! Mail na mne kpv0249@gmail.com 

Děkujeme Vám za pomoc! Vaše dary nám umožňují Vás informovat! Demokracie umírá ve tmě! Bez informací se nemůžeme správně rozhodnout, koho volit! Proto se snažíme informovat o všech! Nesloužíme žádné straně ani hnutí. Pokud někoho podporujeme, jde pouze o jednotlivé osoby, které osobně známe. Děkujeme, že naše pořady sledujete a naše články čtěte. Naši činnost můžete podpořit darem na účet 2902739284 / 2010, IBAN CZ79 2010 0000 0029 0273 9284, BIC FIOBCZPPXXX, Své platby prosím označte slovem DAR. Děkujeme! Všechny překlady jsou volné a v kontextu.

Kdo naše analýzy publikuje, prosím, ať uvede jejich zdroj a nemění jejich obsah!

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář