MAP 1916 V Kyjevě vypukla panika! Rusko v noci zahájilo ofenzívu směrem na Záporoží! Na bojišti se nečekaně zjevila nová ruská obrněná armáda v síle 50 000 mužů a včera pozdě odpoledne smetla ukrajinskou obranu u slavné vesnice Rabotino!

Dnes ráno v 04.00 oznámil ruský kanál Rybar provozovaný bývalými členy ruských tajných služeb SVR a GRU, kteří byli za svou analytickou činnost o válce na Ukrajině Putinem loni vyznamenáni, začátek ruské ofenzívy směrem na Záporoží na Dněpru, (700 tisíc obyvatel). Naše analýza 1894 z konce ledna o směru dalšího ruského útoku se tak potvrdila! Putin zřejmě vydal příkazy k útoku na široké frontě! 

Na východní Ukrajině mají v následujících několika dnech udeřit noční mrazy a je předpoklad, že relativně nízké denní teploty ještě nepromění bitevní pole v hluboké bahno. Před nástupem Rasputici  se tak Rusům objevila nečekaná možnost, využít počasí a pronásledovat zdemoralizované a vyčerpané ukrajinské jednotky, a uštědřit jim další porážku!

Severně od Avdijivky, u Bachmutu, ruské jednotky pokračovaly v útocích a úspěšně postupovaly směrem na Západ. Vytrvalý ruský tlak v oblasti Bachmut se pomalu ale jistě stupňuje, a fronta se zde vytrvale přesunuje západním směrem. Jakmile bude dobyt Časov Jar, otevře se cesta severozápadně na Slavjansk, a jihozápadně na Konstantinovku. Ruské útoky v této oblasti ohrožují severněji rozloženou obranu města Seversk, které po pádu Časov Jar bude muset být vyklizeno, jinak padne do operačního obklíčení. 

Rusové včera zahájili postup z Avdijivky na Západ. Prchající AZOV 3 ihned vyklidil vesnici Lastočkino 2 km západně od Avdijivky.

Severně od Doněcka včera Rusové, po obsazení Avdijivky, ihned pokračovali v postupu, a vpodvečer už hlásili, že jejich přední oddíly už vyčistily od prchajících veteránů 3. úderné brigády AZOV nejméně polovinu obce Ласточкино, (600 obyvatel), která se nachází 2.5 km západně od Avdijivky, na jediné klasické asfaltové cestě, která vede z Doněcka přes Avdijivku dále na západ. 

Zajatců z Avdijivky je tolik, že je už není “ani kam nacpat”, chlubili se včera Rusové, a oznámili, že prokurátoři se už na Banderovce a Azovce chystají, aby je za zločiny proti civilní obyvatelům, po řádném ruském soudu, uvrhli do vězení! 

V samotné Avdijivce pokračuje klasická ruská “začistka” poskrývaných Ukrajinců. Podle ruských hlášení je celé město doslova poseto tisícovkami trupů padlých ukrajinských vojáků, a stovkami těl polských a amerických žoldáků, které nikdo ani nesbírá, kolik jich je. (Video). Válečnou kořist představují desítky děl a obrněných vozidel i celé sklady munice. Počty zajatců jsou prý značné, (Video), a vedení doněckých rebelů proto dostalo za úkol naléhavě vyřešit, kam je všechny, včetně desítek důstojníků, “nacpat”, než přijde řada je vyslechnout a postavit před soudy. Podle ruských vyšetřovatelů, kteří ve městě už začali pracovat, se ukrajinská soldateska zejména v posledních měsících dopouštěla obzvláště odporných trestných činů proti místním obyvatelům. Z dalších západních hlášení vyplývá, že Ukrajinci při závěrečných bojích o město utrpěly průměrné denní ztráty 1500 mužů, a zbytky jejich vojsk začaly město samovolně opouštět ještě před vydáním rozkazů k ústupu, přičemž ponechávali své zraněné na pospas osudu. Velení veteránů AZOV 3. úderné brigády včera večer přiznalo, že ani neví kolik mužů ve městě padlo, bylo zraněno, a nebo se vzdalo, protože hrozné ruské bomby FAB 1500, kterými je generál Mordvičev dva dny zasypával, spoustu mužů roztrhaly na kusy, a nebo pohřbily pod zhroucenými troskami rozmetaných budov. 

Video z obrovské betonové pevnosti “Zenit”, vybudované z bývalé sovětské raketové základny, na jihu Avdijivky, ze které 110. ukrajinská brigáda raději bez boje prchla, aby nebyla obklíčena. Velení ukrajinské 110. brigády, která byla podle všeho v bojích o Avdijivku úplně zdecimována, včera obvinilo ruské vojáky z dobíjení ukrajinských vojáků. Naopak vedení Doněcké republiky, (Rebelové), vydalo svodku o počtu trestných činů proti civilistů, které vojáci Ukrajiny spáchali od zahájení Putinovi speciální operace – viz tabulky níže:

 

Počty raket, granátů a střel, včetně kazetových, které Ukrajinci vypálili za dva roky proti civilním cílům v Doněcké republice.

 

Počty Ukrajinci zavražděných a zraněných dětí a civilistů v DNR za dva roky války, včetně obětí teroristických útoků.

Počty zničených dopravních prostředků, objektů veřejné infrastruktury a nemovitostí za dva roky války v DNR. 

 

Postup jižně od Doněcka na Vuhledar ze západu.

Jižně od Doněcka, pod v prosinci dobytým předměstím Marjinka, Rusové včera po krátkém urputném boji vstoupili do vesnic Победa a Новомихайловкa, a zahájili přes ně postup do týlu ukrajinské pevnosti Vuhledar ze západu. (Mapa nahoře.) Na mapě v levém horním rohu vidíte opět, jako u Ласточкино,  vyznačenou klasickou asfaltovou cestu О0532. Rusové tedy vzhledem k počasí postupují podél zpevněných cest. Ukrajinci přitom nejsou schopni tyto úzké koridory, kterými Rusové postupují, ani účinně minovat, ani je bránit, a ani je pustošit dělostřelbou. Tak vypadá typická situace demoralizovaného obránce, kterému došla munice i zálohy, a jehož velení ztratilo schopnost řídit svá vojska na operační úrovni. 

Hlavní ruská vojenská síla připravená k útoku se však včera soustředila na Záporožském směru, východně od toku Dněpru. Podle amerických hlášení sem Putin nakomandoval 50 000 vojáků po zuby vyzbrojených tanky, obrněnými vozidly a děly. Čelní ruské jednotky včera vyrazili proti vesnici Rabotino, která už existuje jen na mapách, protože byla zničena při urputné letní ukrajinské ofenzívě. Obsazení vesnice Rabotino trvalo v létě Ukrajincům 3 měsíce a okolí vesnice se stalo hřbitovem západních tanků a obrněných vozidel. Celkem 7 brigád vykrvácelo v útocích, než Rusové zničenou vesnici opustili, do připravené linie za ní, kterou už Ukrajinci neprolomili. Ruské tanky a pěchota včera do Rabotina vpadly z několika směrů a vesnici ovládli. Co trvalo Ukrajincům měsíce, Rusové dokázali za jediný den! Nyní se očekává, že hlavní ruské síly budou z Rabotina postupovat proti městu Orichiv, (15 000 obyvatel), které brání přímou cestu na Záporoží ( 700 000 obyvatel, 40 km severozápadně od Orichiv). Ovládnutím Orichiv bude celá východní ukrajinská skupina stojící proti městu Doněck v nebezpečí přeřezání zásobovacích a ústupových tras. Ukrajinci od krachu letní ofenzívy Orichiv důkladně opevňovali a do jeho předpolí vyslali řadu brigád. Snadnost s jakou včera Rusové vytlačili Ukrajince z Rabotino může znamenat, že Ukrajinci chtějí svést obranou bitvu raději v předem připravené obraně kolem Orichiv, podobně jako ji Rusové v létě svedli u Rabotino. Panika, která včera v Kyjevě v souvislosti s objevením se 50ti tisícové ruské armády pod Orichiv vznikla, může souviset s celkovým vyčerpáním ukrajinské armády, která už není schopná bránit celou linii fronty. Rusové kteří nyní současně útočí na Charkovské frontě proti Kupjansk i Liman, na Doněcké frontě proti Časov Jar, z Avdijivky na západ, z Marjinky za západ, a na Vuhledar,  a ještě k tomu na Záporožské frontě proti Orichiv, tak mají vysokou pravděpodobnost, že Ukrajinci rozptýlí své síly na široké frontě, a nejméně na jednom úseku dojde k průlomu. Podle velikosti ruských útočných sil to vypadá, že hlavní útok má směřovat z Rabotino na Orichiv,  a potom na Záporoží. Vzhledem k tomu, že Putin má v Rusku stále silné zálohy složené z dobrovolníků, je možné že se dočkáme ještě další nové stotisícové armády na bojišti. Poslední přesuny ruských záloh na bojiště ukazují, že Putin zkusí válku rozhodnout do podzimu letošního roku. 

Je úterý 20. února 2024, 04.32. Dnes odpoledne bude natáčet pořad na novém kanále YT. Odkaz na něj zveřejním večer. Ve čtvrtek 15. února ve 20 hodin jsem diskutovali o budoucnosti NATO s Josefem Skálou na TV Bureš. Pořad najdete zde. Poslední pořady: 7.2. s Petrem Hájkem na Protiproudu. Pořad najdete zde. 20.1. s Josefem Skálou na TV Bureš. Pořad najdete zde.  4. ledna u Hájka na Protiproudu. Pořad najdete zde

Naše analýzy čte odhadem nejméně 10 tisíc lidí denně. Kdyby každý přispěl desetikorunou měsíčně, nebyly by starosti. Protože tomu tak není, a doba je zlá, o to víc děkuji od srdce čtenářům, kdo nás i v dnešní těžké době podporují, aby naše analýzy mohly i nadále pokračovat! Mail na mne kpv0249@gmail.com 

Děkujeme Vám za pomoc! Vaše dary nám umožňují Vás informovat! Demokracie umírá ve tmě! Bez informací se nemůžeme správně rozhodnout, koho volit! Proto se snažíme informovat o všech! Nesloužíme žádné straně ani hnutí. Pokud někoho podporujeme, jde pouze o jednotlivé osoby, které osobně známe. Děkujeme, že naše pořady sledujete a naše články čtěte. Naši činnost můžete podpořit darem na účet 2902739284 / 2010, IBAN CZ79 2010 0000 0029 0273 9284, BIC FIOBCZPPXXX, Své platby prosím označte slovem DAR. Děkujeme! Všechny překlady jsou volné a v kontextu.

Kdo naše analýzy publikuje, prosím, ať uvede jejich zdroj a nemění jejich obsah!

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář