MAP 1875 Analýza: Operace ŽABÁK – koordinovaný protiútok Ruska a Číny proti Západu v plném proudu! Odveta za Bělgorod je další mistrný a překvapivý geostrategický tah Putina, který bude Západ hodně bolet!

Operací Žabák naprosto vyděšený Brusel včera nečekaně oznámil, že příští pátek 12. ledna vysílá do Pekingu vyjednávat s prezidentem Xi belgického premiéra De Croo. De Croo se přitom teprve včera 5. ledna na poradě nejvyšších papalášů EU oficiálně ujal funkce rotujícího předsedy EU a obdržel instrukce. Výprava De Croo do Pekingu je nejen naléhavá, ale i zvláštní. De Croo totiž těsně před vánoci 2023 veřejně v médiích obvinil Čínu z provádění nepřátelských podvratných a špionážních akcí na území Belgie, které jsou namířeny proti EU, a označil ji za velmi nepřátelskou zemi, která nesnáší demokracii. A varoval Peking, že jeho aktivity nebudou bez důsledků. Teď ovšem letí jednat do Pekingu s prezidentem Xi v roli prosebníka!! Co se děje ve světě tak zvláštního, že Eurokrati už za pár dní letošního nového roku dokázali přehodit korouhvičky své politiky opačným směrem? 

Operace Žabák je velmi komplexní koordinovaný hybridní protiúder Ruska a Číny proti Západu, který nyní probíhá po celém světě. Abychom operaci pochopili v jejích souvislostech, budeme ji vysvětlovat postupně po částech. 

Bab el Mandab

1 – Převzetí strategické kontroly nad Indickým oceánem, průlivem Bab-el-Mandeb, a Suezským průplavem!

1. ledna 2024 vstoupila Etiopie do skupiny BRICS a okamžitě uznala sousední rebelskou provincii Somálska – Somaliland za samostatný stát. Somaliland na oplátku pronajal Etiopii na 50 let 12 mil (20km) svého pobřeží, kde Čína a další nový člen BRICS Spojené arabské emiráty vybudují obrovský obchodní přístav, a kde Rusko obnoví bývalou sovětskou námořní základnu Berbera.

Barevně – mapa Somalilandu, šedě okolní země. (Zdroj)

Washington, který měl od CIA dopředu informace o této chystané expanzi ruského a čínského námořnictva do indického oceánu, proto na Bidenův rozkaz nejprve posílil svůj kontingent v sousedním Somálsku o 500 mužů, pak vyslal do Somálska válečné poradce, aby rychle vycvičili tamní armádu a bezpečnostní síly, a nakonec na další Bidenův rozkaz zmnohonásobil útoky dronů na somálské islámské rebely. Předchozí prezident Trump síly USA v Somálsku značně omezil. Generál Michael Langley přiznal v létě Kongresu, že síly AFRICOM, které jsou pod jeho velením z Německa, usilovně posilují námořní válečnou základnu Camp Lammonier v Džibutsku, (přes průliv Bab-el Mandeb naproti Jemenu, sousedící s Etiopií a Somalilandem), a ta se stane společně s britským ostrovem Ascension (na Západě Afriky v Jižním Atlantiku), druhou hlavní základnou USA v Africe.

Generál Michael Langley, který jako šéf AFRICOM zřejmě z Německa řídí tajnou výstavbu Somálské armády. Ani vláda USA podle přiznání úředníka Kongresu netuší z jakých fondů USA je tato operace financována, a jaká je celková částka, která už byla utracena, a kolik ještě bude utraceno. Za vším prý stojí CIA.

Somálsko, které je pod ochranou USA, a dostává z Pentagonu masivní finanční pomoc, už začalo vyhrožovat Etiopii a Somalilandu válkou, a dalšími kroky, pokud okamžitě nezruší vzájemné diplomatické uznání a pronajmutí přístavů. Somálskou vládu už veřejně podpořil i bruselský komisař Borrell, a některé další země EU. (Dole foto  z oznámení Somálska o jeho podpoře ze strany EU v boji proti narušovatelům mezinárodního práva Etiopii a Somalilandu.) Somálská vláda už bojovně varovala, že bude reagovat “jakýmikoli prostředky“, a tuto zprávu ihned roztroubil do světa Hlas Ameriky

 

Somálská vláda se cítí ve výhodě, protože Pentagon nyní na základně Camp Lemonier, která je klenotem amerických základen, a kterou získal po vyhnání Francouzů, udržuje 4000 příslušníků speciálních sil. Camp Lemmonier je korunním klenotem amerických základen na východní straně afrického kontinentu. Od roku 2002 Pentagon základnu rozšířil z 34 hektarů na 240 hektarů, a 10 kilometrů na jihozápad od ní vybudoval další letištní základnu Chabelley Airfield, a z ní od roku 2013 podniká nálety strategických dronů na Jemen, Somálsko, Irák a Sýrii.

Podle analýzy renomovaného Watsonova ústavu Brownovy University, (USA, Rhode Island), publikované v dubnu 2023, USA utratily na výcvik Somálské armády 2.5 miliardy USD, ovšem ještě mnohem víc utratila CIA, a tajné vojenské fondy Pentagonu. Podle přiznání vysokého úředníka Kongresu USA  ani vlastní představitelé americké vlády neznají celkovou částku, která byla a nadále je vynakládána na tzv. boj proti terorismu v Somálsku, který je podle všeho jen krytím pro expanzi amerických ozbrojených sil v oblasti Afrického rohu a výcvik a vyzbrojování somálské armády. (Zdroj-str.9-Analýza-PDF-angl-18 stran.)

Podle analýzy Washingtonského Institutu pro studium válek, který je v českých médiích velmi častým zdrojem tzv. nezávislých a zaručených zpráv o vítězstvích Ukrajiny nad Ruskem, povede akce Etiopie a Somalilandu, ke vzájemnému nepřátelství a soupeření mezi dvěma skupinami zemí BRICS. Saudská Arábie a Egypt se mají znesvářit s Etiopií a Spojenými arabskými emiráty. Důvodem sváru má být jednak starý problém – etiopská přehrada na Nilu, které se Egypt obává, neboť hladina Nilu může v důsledku odpařování vody z přehrady, a napouštění vody do přehrady, dramaticky poklesnout, a Egypt už dokonce vyhrožoval jejím vybombardováním. A dále pak nové ekonomické spory o zisky z námořní dopravy, protože výstavba přístavů v Somalilandu poškodí investice Saudské Arábie v Džibutsku, které je zatím výhradním příjemcem poplatků za transfery zboží a surovin z Etiopie a do Etiopie. 

Podle analýzy zástupce šéfredaktora mezinárodní redakce Putinova oblíbeného ruského deníku Комсомольская правда Edwarda Česnokova naopak akce Etiopie a Somalilandu přinese Rusku příležitost obnovit námořní základnu v Berbeře, kterou na čas získaly USA, než z ní byly zase vyhnány,  a vytlačit tak USA z regionu, který je nyní důležitý pro vedení moderních hybridních námořních válek. Washington byl podle Česnokova vždy vzteky bez sebe, kdykoli Sovětský svaz pronikl do Indického oceánu a získal tam nějakou základnu. A okamžitě vždy v oblasti vyvolal válku mezi Somálskem a Etiopií, přičemž střídavě štval jednu zemi proti druhé.

Podle Jasona Muellera z Kennesawské státní university v americké Georgii USA třeba v roce 2006, po nezdaru CIA ovládnout Somálsko a dosadit do něj loajální vládu, podplatily Etiopii, aby vtrhla na jeho území. Etiopie se ovšem po dvou letech zuřivých bojů stáhla, protože cena, kterou musela za válku zaplatit a ztráty na životech etiopských vojáků, přesahovaly americké úplatky. V důsledku této války podle Muellera v Somálsku expandovali islamisté a teroristé, takže Washington dosáhnul pravého opaku svého cíle.

A nebo naopak cíle dosáhnul, protože vytvořil záminku pro vybudování základen USA v oblasti Afrického rohu pod rouškou potřeby pokračovat ve válce proti islámským teroristům. 

Podle analýzy předního francouzského experta na strategii námořní války Maxence Brischoux současné útoky jemenských Hútiú proti námořní dopravě v průlivu Bab-el-Mandab, na jehož jižní straně leží Somaliland, dokázaly, že díky raketám a dronům odpalovaným ze země už nepřátelské skupiny ani státy nepotřebují velké vojenské flotily, aby jejich útoky měly značný dopad na námořní přepravu. Ukrajinská armáda to samé dokázala svými úspěšnými útoky na ruské černomořské loďstvo. (Podrobně o úspěšných soubojích dronů Hútiú  s loďstvy NATO v průlivu Bab-el-Mandab v MAP 1860.)

Průlivem Bab-el-Mandab prochází 12% až 15% všeho světového námořního obchodu. 10% světového obchodu s ropou a 8% světového obchodu s LNG. Hútiové už donutili tankery obrovské nadnárodní společnosti British Petroleum, aby obeplouvaly Afriku. Obdobně už i kontejnerové lodi dánské obří společnosti Maersk plují stejnou cestou. V důsledku blokády Hútiú, která je zaměřena pouze na západní lodě, a lodě plující do Izraele, došlo už v Evropě k růstu cen budoucích dodávek plynu o 7%, a ropy o 2%. Ceny za dopravu zboží do Evropy kontejnerovými loděmi se mají zvýšit ještě víc, a zvýšení se má projevit v nejbližších týdnech. Západ navíc není ekonomicky schopen čelit útokům Hútiú, protože rakety potřebné k sestřelení všech útočících dronů by zruinovaly jeho státní rozpočty. Navíc se při útocích už ukázalo, že ani torpédoborce USA nedisponují dostatečnou kapacitou, aby všechny drony útočící v roji sestřelily, a ty které obranou pronikly dokázaly na kontejnerových lodích napáchat takové škody na zboží, že není možné průlivem Bab el-Mandab plout. 

Vladislav Shurygin, ruský vojenský expert a člen Putinem osobně podporovaného vlivného konzervativního Izborského klubu, letos 4. ledna přiznal, že Irán vytvořil a ovládá perfektní nástroje pro současnou hybridní válku – skupinu Hizballáh, a jemenské Hútie, a tyto nástroje mohou na dálku působit téměř úplně a jak se jim zlíbí, a téměř kdekoliv po celém světě, a Irán za jejich činy nenese žádnou odpovědnost, a že Rusko si musí také tyto moderní nástroje pro vedení hybridní války proti Západu rychle pořídit. (Podobně jako si USA nyní cvičí svůj nástroj v Somálsku, a cvičily na Ukrajině.)

Přestože i ruský Putinův expert veřejně přiznává, že útoky Hútiú na námořní lodě jsou řízeny z Iránu, Západ nyní usilovně uvolňuje sankce na vývoz iránské ropy, aby dosáhnul snížení celosvětové ceny ropy, a v roce důležitých voleb v USA, na Tchaj-wanu a v dalších zemích odvrátil zvýšení cen ropy a plynu, které útoky Hútiú inspirované Iránem vyvolávají. Írán pod ochranou Ruska má náhle schopnost uzavřít nebo přinejmenším narušit dvě nejdůležitější lodní trasy pro Evropu, přiznal Tobias Borck, přední expert britského válečného institutu RUSI.  

Putinova Operace Žabák probíhá koordinovaně po celém světě. Zítra vyjde druhý díl naší analýzy nejnovějších mistrných  tahů Vladimíra Putina, mistra geopolitiky nad všemi jejími mistry.  

Ve čtvrtek  jsem natáčel u Hájka na Protiproudu. Pořad najdete na tomto odkazu. Omlouvám se za změnu ohlášeného tématu analýz, zvyšování daní Bruselem vyjde až po kompletní operaci Žabák. 

Je sobota 6. leden 2024, 06.09 ráno. Dnešní analýza je bez gramatiky, už na ni nezbyl čas. Ve středu 27.12 jsem vystupoval na na Bureš TV, pořad na tomto odkazu Záznam z konference v Ústí nad Labem, na které jsem byl 11. prosince, najdete zde.  Další pořady: Konference v Roudnici nad Labem 2.prosince. Naše analýzy čte odhadem nejméně 10 tisíc lidí denně. Kdyby každý přispěl desetikorunou měsíčně, nebyly by starosti. Protože tomu tak není, a doba je zlá, o to víc děkuji od srdce čtenářům, kdo nás i v dnešní těžké době podporují, aby naše analýzy mohly i nadále pokračovat! 

Mail na mne kpv0249@gmail.com 

Děkujeme Vám za pomoc! Vaše dary nám umožňují Vás informovat! Demokracie umírá ve tmě! Bez informací se nemůžeme správně rozhodnout, koho volit! Proto se snažíme informovat o všech! Nesloužíme žádné straně ani hnutí. Pokud někoho podporujeme, jde pouze o jednotlivé osoby, které osobně známe. Děkujeme, že naše pořady sledujete a naše články čtěte. Naši činnost můžete podpořit darem na účet 2902739284 / 2010, IBAN CZ79 2010 0000 0029 0273 9284, BIC FIOBCZPPXXX, Své platby prosím označte slovem DAR. Děkujeme! Všechny překlady jsou volné a v kontextu.

Kdo naše analýzy publikuje, prosím, ať uvede jejich zdroj a nemění jejich obsah!

 

 

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář