MAP 1850 Putinovi se včera znenadání otevřelo časové okno pro obnovení ruské říše v jejich historických hranicích! Co nová ruská invaze světu přinese? Analýza.

Putin si zřejmě už spočítal, že se letos na podzim nenadále otevřelo ideální časové okno, aby obnovil Ruskou říši v jejích historických hranicích, stejně jako fakt, že toto okno bude podle všeho otevřeno jen příští  2 až 3 roky. Je tak dnes načase, se podívat blíže, zda se Putinovi obnova ruské říše může zdařit! A co to pro nás přinese. 

Lotyšská televize si včera povšimla zajímavé skutečnosti, že Putin začal včera znenadání ostře vyhrožovat Lotyšsku v souvislosti s tím, jak Lotyšsko utlačuje svou ruskojazyčnou menšinu, která představuje 26% jeho obyvatel, a že slova, která Putin ve svém výhružném vystoupení použil, jsou velmi podobná jeho varováním, která adresoval Kyjevu, těsně před zahájením ruské invaze na jaře 2022. Není to poprvé, co pobaltské země varují před Putinovými choutkami, je pohltit. Estonští ministři – obrany Hanno Pevkur, a zahraničí Margus Tsahkna, varovali už letos v létě na jednání hlavounů NATO, že Putinův útok na Pobaltí začne povstáním ruskojazyčné menšiny v Estonsku, která představuje 23% jeho obyvatel

Putin má nyní všechny trumfy na své straně, a útok se mu může podařit. Vše rozebereme postupně.

(Závěr 1) V případě, že Putin zaútočí pouze na Pobaltí, Washington s nejvyšší pravděpodobností nezahájí jadernou válku s Ruskem, tak dlouho dokud nebude bezprostředně hrozit, že Rusko jadernými zbraněmi napadne území USA, nebo území západní Evropy. Jaderná válka by byla konečným řešením bez vítěze, a zkušenosti dosavadních konfliktů mezi jadernými velmocemi ukazují, že žádná z nich jaderné zbraně nenasadí, jen aby odvrátila menší nebo dočasnou porážku. Pro USA ruské obsazení Pobaltí nepředstavuje takovou ztrátu geopolitického vlivu ani postavení ve světě, aby riskovaly likvidaci celé své existenci, stejně jako pro SSSR/Rusko nepředstavovala ztráta Východní Evropy takovou ztrátu, aby stála za jadernou válku. Velká Británie ani Francie jaderné zbraně nenasadí, protože by je Rusko smetlo do Atlantiku, i s USA. Rusko pravděpodobně může v tomto potenciálním konfliktu použít taktické jaderné zbraně až do čáry polsko-německá hranice, a česko-německá či česko-rakouská hranice, aniž by riskovalo jadernou odvetu na své území. Obdobně NATO zřejmě může použít jaderné zbraně proti Rusům pouze na území Pobaltí, Polska, či dalších tzv. nových zemí NATO, nebo na území Ukrajiny. Z těchto závěrů vyplývá, že konflikt o Pobaltí by byl válkou bez jaderných útoků proti USA, Západní Evropě i Rusku, a rozhodoval by se pouze omezenými taktickými jadernými útoky a konvenčními armádami. Putinova neochota nasadit jaderné zbraně na Ukrajině, což požadovala část ruské generality i vlivných politiků, navíc naznačuje, že politická cena za použití jaderných zbraní, je natolik vysoká, že by zřejmě ani při potenciálním útoku na Pobaltí nebyly použity v první útočné fázi. 

(Závěr 2) Rusko má nyní na rozdíl od zemí NATO rozvinuté a značně mobilizované pozemní síly! Ukrajinská armáda letos na podzim zcela ztratila svoji útočnou bojeschopnost a nepředstavuje sílu, která by Rusko mohla v nejbližších dvou letech nějak vážně vojensky ohrozit. Ruská armáda má tak nyní dostatečné kapacity, aby se mohla soustředit, jak na boj na Ukrajině, tak na boj v Pobaltí. V Pobaltí jsou rozmístěny mizivé síly zemí NATO, které nemají na rozdíl od ruské armády žádné bojové zkušenosti. Rychle vyřadit vojska NATO v Lotyšsku a Estonsku, a obsadit jejich území, tak nepředstavuje pro Putina ani Gerasimova žádnou vážnou překážku. Záminka pro útok existuje – utlačované ruské menšiny, byť v ruském pojetí. 

(Závěr 3) Rusko válkou na Ukrajině značně vyčerpalo válečné arsenály NATO i USA. Válka v Izraeli odčerpala zřejmě na doraz poslední významné mobilizační rezervy. Pozemní technika zemí NATO se ukázala naprosto zastaralou, a její proklamovaná převaha nad ruskými zbraněmi pouhým marketingovým a mediálním humbukem. Americké tanky Abrams se dokonce ukázaly motoricky neschopné vydržet přesuny v prašném prostředí, a jejich údržba v polních podmínkách naprosto nemožná, bez takřka absolutní vojenské převahy. Západní vojenská výroba se ukázala tristní, a světoví vojenští analytici si povšimli, že západní zbrojovky a letecké a muniční továrny nebyly schopny za dva roky války zvýšit svoji produkci nějakým podstatným způsobem. Podle analýz je zvyšování zbrojní výroby na Západě v příštích dvou až tří letech takřka nemožné, protože chybí vzdělaná pracovní síla, nejsou zdroje surovin – evropský průmysl je ještě dnes naprosto závislý na dodávkách ruské oceli, západní výroba letadel je odkázána na dodávky ruského titanu, a elektronický průmysl na dodávkách komponentů a vzácných minerálů z Číny. Letadla F-16 dokonce USA vyrábějí v Indii, u spojence Ruska. Naopak ruská válečná produkce dosáhla podle analytiků rychle svého maxima, ale její další zvyšování už bude obtížné, protože Rusko rychle opotřebovává svoji strojní výbavu, zejména v těžkém průmyslu. Podle CIA je letošní opotřebení klíčových ruských průmyslových strojů vyšší než v rozmezí 48 až 56%, jak bylo před invazí. Rusko sice nakupuje nové Čínské a Severo-Korejské průmyslové stroje a roboty, aby nahradilo domácí a západní stroje, ale není schopno zatím v uplynulých 20 letech nahromaděné západní stroje nahradit. Z uvedených závěrů vyplývá, že Rusko sice rychle dosáhlo maxima zbrojní výroby a jeho zbrojní výroba je vyšší, než výroba na Západě, ale dále už nebude schopno svou zbrojní převahu zvyšovat, a že Západ a USA začnou v horizontu několika let, pokud na zbrojní výrobu soustředí své úsílí, Rusko pomalu dohánět. Rusko je tak nyní v technické pozici Hitlera na přelomu let 1941/42, kdy jeho zbrojní výroba má nad zbrojní výrobou jeho nepřátel převahu, která se ovšem bude rychle snižovat. Pro útok na Pobaltí je tak pro Rusko příhodné časové okno, které se začne uzavírat. 

(Závěr 4) Rusko se může 100% spolehnout na Čínu, Irán a Kim-Koreu, protože všechny tyto země mohou úspěšně vzdorovat tlaku USA jen s jaderným deštníkem Ruska. Čína by bez ruských energií a potravin byla snadno odříznuta od jejich zdrojů z jiných zemí. Pozemní logistické řetězce těchto zemí jim navíc zaručují slušnou bezpečnost jejich obchodních tras i v případě konfliktu Východ-Západ. Naopak logistické trasy EU musí projít úzkými hrdly: Hormůzským průlivem – Irán, Branou nářků Bab-al-Mandab – Jemen, a Suezským průplavem, které mohou být snadno zablokovány. 

(Závěr 5) Ukrajinská válka vyvolala v Evropě katastrofickou ekonomickou situaci, drahotu a nedostatek energií i surovin. Nálada západní veřejnosti a politiků rapidně poklesla, jakmile se ukázalo, že slibovaná kyjevská ofenzíva a porážka Ruska byly pouhé sny západních politiků a médií. Statisíce mrtvých Ukrajinců vyvolaly úprk západních žoldnéřů z Ukrajiny, žádný Ukrajinec, ani občan Západu, už nyní nechce s Rusy bojovat, protože to považuje za jistou sebevraždu, a zbytečnou oběť svého života ve prospěch životní úrovně a bohatství oligarchů, elit a vysokých úředníků. Ve Francii po první světové válce nechtěli lidé bojovat, protože měli pocit, že oběti I. světové války byly naprosto zbytečné, a vedly jen k růstu moci a bohatství úzké elity. Ve Velké Británii se Churchill musel spojit s labouristy a slíbit Britům rozsáhlá sociální práva, zdravotní pojištění a obrovské znárodnění, aby nastoupili do armády a riskovali své životy. Obdobně postupoval v USA i prezident Roosevelt. Kyjev, Brusel i Praha nyní postupují naprosto opačně, a tak není divu, že nikdo na Ukrajině už nechce mašírovat do války, a nikdo na Západě už nechce Ukrajinskou válku platit. Zatím co nálada na Západě je pacifistická a defétistická, Rusové a jejich spojenci jsou na vítězné vlně! Rusko samo dokázalo odrazit útok celého kolektivního Západu, a poslední týdny vojska Kyjevské soldatesky deklasuje děsivým způsobem. Západní média ztratila svoji dezinformační kapacitu, a takřka nikdo je už nebere vážně! Arabové jsou rozzuření na Izrael a jeho ochránce USA, a dokonce i v jinak klidné Indonésii hrozí náhle obrat kurzu směrem k radikálnímu islámu. Americká zbrojní výroba už nestačí čínské zbrojní produkci!! 

Putin tedy má všechny trumfy na své straně, a jak ukázal na jaře 2022, jeho varování je třeba brát vážně! Nám nezbývá než doufat, že k žádné eskalaci v Pobaltí nedojde. Snad už je nejvyšší čas, zahájit konstruktivní rozhovory o míru, které budou respektovat jak ukrajinské tak ruské zájmy. 

Je úterý, 5. prosince, 04.59 hodin ráno. Na m maily odpovím zítra. Mějte se krásně! Moje poslední pořady: Na konferenci Blaha / Drulák / Svatoš a další z 2.prosince.  U Hájka na Protiproudu z 22. listopadu, a na Petr Bureš TV ze 17. listopadu najdete zde.   Naše analýzy čte odhadem nejméně 10 tisíc lidí denně. Kdyby každý přispěl na vánoce nebo desetikorunou měsíčně, nebyly by starosti. Protože tomu tak není, a doba je fialově zlá, o to víc děkuji od srdce čtenářům, kdo nás i v dnešní těžké době podporují, aby naše analýzy mohly i nadále pokračovat! 

Mail na mne kpv0249@gmail.com 

Přeji všem krásné vánoce. Kdo naše analýzy publikuje, prosím, ať uvede jejich zdroj a nemění jejich obsah! 

Děkujeme Vám za pomoc! Vaše dary nám umožňují Vás informovat! Demokracie umírá ve tmě! Bez informací se nemůžeme správně rozhodnout, koho volit! Proto se snažíme informovat o všech! Nesloužíme žádné straně ani hnutí. Pokud někoho podporujeme, jde pouze o jednotlivé osoby, které osobně známe. Děkujeme, že naše pořady sledujete a naše články čtěte. Naši činnost můžete podpořit darem na účet 2902739284 / 2010, IBAN CZ79 2010 0000 0029 0273 9284, BIC FIOBCZPPXXX, Své platby prosím označte slovem DAR. Děkujeme! Všechny překlady jsou volné a v kontextu.

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář