MAP 1808 Izraelská blokáda pásmy Gazy prolomena! Washington včera v Káhiře kapituloval, a přijal arabské podmínky! Washingtonem začal obcházet strach, že ho Izrael zatáhne do krvavé války!

Izrael si svým týdenním brutálním bombardováním 2 milionů nevinných civilistů v pásmu Gazy v odvetě za brutální nájezd několika tisíců palestinských řezníků proti jeho občanům zadělal na nečekaně velký problém. A o tomto víkendu se rychle ukázalo, že ani Washington nemá náladu se nechat Tel Avivem zatáhnout do nějaké dlouhé, krvavé a vyčerpávající války na Blízkém východě, která se z ničeho nic začala rýsovat na obzoru! Co se tedy o víkendu tak zásadního odehrálo, že Izrael najednou na poslední chvíli zrušil ohlášenou pozemní ofenzívu proti pásmu Gazy údajně “pro špatnému počasí!”? A hlavně, co můžeme zase čekat, že nás zase nepříjemného postihne?

Víkendová fiaska Washingtonu!

 • V pondělí 9. října nařídil izraelský ministr války Joav Galant totální blokádu pásma Gazy, a západním novinářům se beztrestně vychloubal svým válečným trestným činem proti milionům civilistů se slovy: Nařídil jsem úplnou blokádu pásma Gazy. Nebude tam žádná elektřina, žádné potraviny, žádné palivo, vše je uzavřeno. Bojujeme proti bestiím a podle toho jednáme! V Gaze tak krom 2.3 milionů palestinských civilistů izraelský řezník Galant uvěznil i 600 Američanů!  A to se ukázalo jako obrovský problém!
 • Washington se celý minulý týden zoufale snažil donutit Egypťany, aby otevřeli svůj hraniční přechod do Gazy Rafah, a umožnili evakuovat 600 Američanů zablokovaných v Gazy před jistou smrtí!
 • Turecko a další arabské země, včetně Putina, se naopak celý týden marně domáhali, aby Izrael umožnil přes přechod Rafah dodávat do Gazy humanitární pomoc pro civilní obyvatele. Izrael na arabsko-ruské diplomatické nóty dokonce odpověděl bombardováním palestinské infrastruktury přechodu Rafah!
 • Napětí ve Washingtonu začalo gradovat v pátek 13. 10., protože průzkumy veřejného mínění ukázaly, že mladí voliči do 45 let, zejména barevní, většinově nepodporují současné izraelské brutální útoky proti Palestincům. Bidenovo okolí si okamžitě uvědomilo, že nynější politikou bezpodmínečné podpory Izraele proti Palestincům může ztratit část naprosto klíčové skupiny voličů, která rozhodne příští souboj o dalšího obyvatele Bílého domu. Představa, že nepopulární podpora Izraele u klíčového segmentu voličů bude ještě umocněna fotografiemi desítek Američanů, včetně amerických dětí, roztrhaných v Gaze izraelskými bombami, umořených hladem a žízní, a zanechaných na pospas osudu bez nejnutnější lékařské pomoci, vyděsila Bílý dům natolik, že vyslal svého ministra zahraničí Blinkena na Blízký východ, aby tam arabské země donutil k ústupkům, a Egypt umožnil evakuaci Američanů z Gazy přes Rafah.
 • Blinken několik dní létal z jedné arabské země do druhé, a všude slyšel to stejné – okamžitě ukončete bombardování a blokádu Gazy!  Žádným Američanům evakuaci z Gazy do Egypta nepovolíme! V neděli dopoledne proto Blinken v Káhiře při rozhovoru s egyptským prezidentem as-Sísím kapituloval, a slíbil, že USA donutí Izrael, aby povolil humanitární zásobování pásma Gazy přes přechod Rafah, výměnou za evakuaci 600 Američanů
 • Politika Washingtonu se tak opět ukázala v jasném světle. Bílý dům nezajímá život a nebo smrt 2.3 milionu nevinných palestinských civilistů, a dětí, ani život a smrt 600 Američanů v Gaze, ani mezinárodní právo. Bidena a jeho administrativu zajímá jen, aby byli opět zvoleni! 
 • Na egyptské straně hranice jsou už připraveny stovky kamionů naložených tisíc tunami humanitární pomoci. Jen léků a zdravotních potřeb pro nemocnice je naloženo pro 300 tisíc lidí! To vše dík Turecku, Egyptu, a dalším arabským zemím. 
 • Ve čtvrtek 12. října česká a euro-média radostně bubnovala, že náměstek ministra financí USA Wally Adeyemo potvrdil, že 6 miliard USD, které byly Iránu celá léta na příkaz Washingtonu zadržovány, nebudou Iránu vráceny, jak bylo v září dohodnuto! Důvodem pro další zadržování miliard měla být podpora Iránu palestinskému hnutí HAMAS. Jenže, co platilo ještě ve čtvrtek ve Washingtonu, přestalo platit o víkendu v Kataru, kde v bankách na účtech zadržované miliardy leží! Guvernér katarské centrální banky šejk, Bandar bin Mohammed bin Saoud Al-Thani, se v sobotu, u příležitosti jednání vedení Mezinárodního měnového fondu v Maroku, sešel s hlavou iránské centrální banky Mohammadem-Rezou Farzinem, a stručně na tiskové konferenci oznámil, že Katar Washingtonem zadržované miliardy ihned uvolní, a pošle je na iránské bankovní účty v Iránu
 • USA včera potvrdily, že jejich letadlové lodě ve Středomoří se v žádném případě nezapojí do války Izraelců proti pásmu Gazy, ale mají za úkol odstrašit Irán a další země, aby se do války zapojily! Podle iránských zdrojů Irán vstoupí do války pokud Izrael podnikne pozemní ofenzívu proti pásmu Gazy! Iránské revoluční gardy a irácké šíitské milice se o víkendu začaly hromadně přesouvat do prostoru Golanských výšin, odkud je možné Izrael napadnout. Řada vojenských analytiků je přesvědčena, že síla těchto jednotek je značná, že jsou skvěle vycvičené a vyzbrojené, a že ve válce v Sýrii získaly značné bojové zkušenosti! Iránský ministr zahraničí Hossein Amir-Abdollahian v neděli varoval Izrael: Pokud se sionistická agrese nezastaví, ruce všech stran v regionu jsou na spoušti! Podle hodnocení iránských oficiálních médií, bude Izrael čelit útoku na třech frontách, a pokud do boje ještě vstoupí Hizballáh, impozantní skupina odporu v Libanonu, mohla by se situace pro izraelské pozemní síly stát nezvladatelnou. Útok dobře připraveného Hizballáhu by mohl napnout vojenské schopnosti Izraele až k prasknutí. Poslední zprávy naznačují, že jednotky Hizballáhu se mobilizují a přesunují směrem k Izraelem okupovaným palestinským územím. Tento dobře připravený  a koordinovaný útok spontánních hnutí by mohl válečné schopnosti Izraele napnout až do bodu, odkud není návratu! Obdobné zprávy o velkých přesunech iránských revolučních gard a šíitských milicí směrem k izraelsko-syrské hranici publikovala včera i ruská média. Podle ruských médií se Washington chystá zažehnout na Blízkém východě obrovský válečný požár! 

Hlavní západní analytici specialisté na Hizballáh a iránskou politiku se podobně jako Rusové domnívají, že existují dva možné scénáře zahájení útoku na Izrael ze severu:

 1. K útoku z Libanonu a ze Sýrie na Izrael dojde pokud bude pozemní ofenzíva Izraele proti HAMAS v pásmu Gazy úspěšná, a bude hrozit likvidace celého hnutí HAMAS. 
 2. K útoku z Libanonu a ze Sýrie na Izrael dojde pokud izraelská pozemní ofenzíva způsobí masové ztráty palestinského civilního obyvatelstva, a nebo bude směřovat k jeho vyhnání z pásma Gazy.
 3. Hizballáh jen v Libanonu podle analytiků nashromáždil 300 tisíc raket, a disponuje značnou moderní protitankovou výzbrojí! Jeho bojovníci jsou dobře vycvičení! Izrael má ovšem leteckou převahu!
 4. Největší hrozbu pro Evropu představuje narušení zásobování ropou a zemním plynem, které by válka mohla přinést! A hrozba další vlny masové imigrace! 

Je pondělí 16. říjen, 05.13. V úterý budu opět hostem u Hájka, téma Izraelská a Ukrajinská válka. A pak snad i u Bureše. Poslední pořad, ve kterém jsem hostoval Hájka, z 19. září najdete zde. Naše analýzy čte odhadem nejméně 10 tisíc lidí denně. Kdyby každý přispěl desetikorunou měsíčně, nebyly by starosti. Protože tomu tak není, o to víc děkuji od srdce těm čtenářům, kdo nás i v dnešní těžké době podporují, aby naše analýzy mohly i nadále pokračovat! 

Mail na mne kpv0249@gmail.com .

Kdo naše analýzy publikuje, prosím, ať uvede jejich zdroj a nemění jejich obsah! 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář