MAP 1759 Kyjev včera nasadil do boje svoji poslední zálohu! Celá ukrajinská armáda už vykrvácela v 70 denních bezvýsledných útocích na malou vesnici Работино! Teď přijde trest! Generál Surovikin už z Moskvy plánuje mohutnou protiofenzívu! Kde Gosudar udeří!

Podle analýzy českého generála Šedivého má nyní kyjevská soldateska ještě v záloze 8 brigád, a 600 tanků a obrněných vozidel, a může je vrhnout ve správný čas do průlomu ruské obrany. Generál se ovšem mýlí. Podle samotných ukrajinských frontových hlášení Zelenskyj už tento týden nasadil do boje svoji poslední zálohu, 82. výsadkovou brigádu. Ta je vyzbrojena tím nejlepším, co NATO dodalo: 90 US kolových transportérů Stryker, 40 GER pásových obrněných vozidel Marder, a 14 GB tanků Challanger 2. Nasazení poslední ukrajinské zálohy do bitvy o vesnici Работино, která trvá už 70 dní, odhaluje tupou zarputilost kyjevské soldatesky, která od 9. června vrhá proti vesnici Работино jednu čerstvou brigádu za druhou s jediným výsledkem. Okolí vesnice Работино se stalo masovým hrobem nejlepších zbraní NATO a nejlepších vojáků Ukrajiny.

Nyní podle řady expertů i tajných služeb nadchází čas ruského protiútoku. Předpokládá se, že Gosudar zaútočí ve dvou vlnách. První útok přijde v říjnu, a druhý – hlavní na začátku příštího roku! Ruský protiútok, včera, bez dalších podrobností, potvrdil i generálplukovník Andrey Kartapolov, předseda vojenského výboru ruského parlamentu, když na brífinku řekl: Rusko přejde do ofenzivy na Ukrajině, v tuto chvíli jsou k tomu už vytvořeny všechny potřebné podmínky!

Připravovaná Gosudarova ofenzíva může mít souvislost se zmizením generála Surovikina. Ruská média se předhánějí ve spekulacích, kde Surovikin je. Měl být ve vězení, ale vlivní ruští poslanci zkontrolovali, že tam není. Měl být odvolán, ale jeho rodina má stále k dispozici státní ochranku i privilegia, které se váží k vysoké funkci. Neexistuje žádná oficiální zpráva o jeho odvolání z funkce velitele speciální operace. Surovikin se ani nezúčastnil oslav narozenin jeho dcery. Zasvěcení to vidí jasně – Surovikin, který připravil a naplánoval současnou úspěšnou obrannou operaci ruské armády, nyní připravuje a plánuje úspěšnou útočnou operaci ruské armády.

Obdobně jako Surovikin zmizel ve stejnou dobu i velitel 106. gardové výsadkové divize generál Vladimir Seliverstov. Jeho zmizení se stejně jako Surovikinovo dávalo do souvislostí se vzpourou Prigožina. Leč Seliverstov se po 14 dnech zmizení, objevil na tribuně ve městě Tula, která je posádkou 106. divize, na hrudi mu svítil nový 4. vysoký vojenský řád udělený Putinem, a od té doby Seliverstov cvičí v Tule 51. výsadkový pluk. To je velmi zajímavé. Protože hlavní síly 106. divize nyní vedou kruté obranné boje u Bachmutu, ale jejich velitel trénuje její 51. pluk, a novou posilu divize, 119.pluk, který právě před měsícem zahájil nábor dobrovolníků. Celá elitní 106. výsadková divize, měla před posílením o 119. pluk 14 000 výsadkářů vybavených děly, tanky a obrněnými vozidly. Oproti tomu elitní ukrajinská 82. výsadková brigáda, poslední rezerva Zelenského, má jen 2000 mužů! Z toho, že Seliverstov zmizel jako Surovikin, a nyní v týlu trénuje 50% síly 106. divize vyplývá, že výcvik nových sil je důležitější než boj druhé části divize na kritickém útoku fronty, kde zuřivě útočí AZOV, a další elitní jednotky Kyjeva, že Seliverstov ví něco důležitého, a nesmí padnout do zajetí!

Český generál Šedivý před pár dny tvrdil, že výměny ruských vysokých velitelů prokazují nejen úplný rozklad ruského velení, ale i odstraňování málo úspěšných velitelů a jejich nahrazování úspěšnými. A kritizoval obě strany konfliktu, že se za cenu obrovských ztrát probíjejí minovými poli, místo toho, aby použili taktické výsadky, jako Rusové na začátku konfliktu. Generál Šedivý možná kápnul na to, co má Putin za lubem – provést taktický výsadek o síle 2 až 3 ukrajinských brigád, zřejmě do 30 km od ruské linie! Proto Seliverstov cvičí 2 pluky výsadkářů v Tule, zatímco 2 pluky bojují pod řízením jiného velitele u Bachmutu. Pokud se týče výměny velitelů při přípravě protiofenzívy, je to naprosto běžné. Krom utajení, je třeba velitelům vytvořit klid pro plánovaní budoucí operace. Typicky z historie – letadlové lodi USA vedly tažení proti Japoncům v Pacifiku buď pod velením admirála Williama Halsey, nebo pod velením admirála Raymonda Spruance. Jeden admirál vždy válčil, a druhý admirál vždy plánoval budoucí tažení. Zdá se tak zřejmé, že Surovikin nyní plánuje, a Seliverstov připravuje jednu z hlavních útočných sil, budoucí ruské ofenzívy výsadkáře. 

Kde Putin udeří!? Toť otázka, kterou si lámou hlavou všichni analytici Západu. Vodítkem by mohl být cíl druhé, “hlavní” ofenzívy očekávané po novém roce. Tento cíl musí představovat obsazení takového území, které přesvědčí Kyjev o marnosti dalšího odporu, a které bude moci Putin vyměnit za uzavření pro něj výhodného míru. Ofenzíva vedená ze současné linie frontu přes Dněpr na Oděsu nedává smysl. Surovikin toto území už jednou vyklidil, protože má pro Rusko vedení boje na tomto směru značné logistické nevýhody, a bojiště je snadno dosažitelné ukrajinským letectvem, nasycené PVO, a blízko ukrajinským týlovým základnám a skladům. Ofenzíva vedená ze současné linie frontu proti Záporoží, na Slavjansky nebo na Charkov, znamená překonávat hluboce členěnou ukrajinskou obranu, zničit si velká města Záporoží, Slavjansk a Kramatorsk, které Putin chce, a dobíjet Charkov z jihu jen roztáhne frontu do podoby před podzimem 2022, a vytvoří podmínky pro ukrajinské protiútoky. Gosudar potřebuje úspěch, a vytvoření paniky v Kyjevě. Na jaře 2022 se probil až ke Brovary u Kyjeva podél logistické tepny M02, jen mu chyběla pěchota, aby kryla zásobovací linie. A tak musel ustoupit. Útok v tomto směru vyvolá v Kyjevě paniku, a donutí jej odvolat většinu sil z Donbasu. Při podzimním útoku přes hranici severně od Charkova se směrech Sumy, nebo Hluchiv, získá Putin skvělý nástupní prostor k tažení na Kyjev, nebude se muset prodírat členitou obranou, a boje budou probíhat u ruských hranic se všemi výhodami, které z toho plynou pro zásobování i logistiku. Ovšem možností, kde Putin udeří je spousta. Pokud jsme před válkou uhodli, že Putin zaútočí přes Černobylskou elektrárnu na Kyjev, neznamená to, že jsme se trefili i teď. Gosudarova armáda není zatím tak početná, aby převyšovala ukrajinskou armádu v množství nasazené pěchoty. Tato rovnováha se může na podzim mírně vychýlit v ruský prospěch, pokud Putin nepustí záklaďáky domů, jako obvykle. Pokud to udělá, lze počítat s větší ofenzívou. Pokud ne, záležet bude pouze na morálním rozkladu ukrajinské armády, který se prý nyní zejména na frontě u Charkova zrychluje a celé čety se rychle vzdávají, jsou-li napadeny. 

Protože plánuji návštěvu Příčov, zítra ani pozítří analýza nebude. Děkuji za pochopení. Michal

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář