MIP 30 Gargamelova Svodka z 3.května 2022.

V poslední analýze MIP 29 jsme  na videích z bojiště rozebírali mimo jiné nepřesnou palbu ukrajinského dělostřelectva a vražedně přesnou ruského dělostřelectva. Včera 2. května se elitní rebelský doněcký batalion Sparta pochlubil novými videi z dronů, které zachytily palebný přepad ukrajinského opevněného bodu baterií rebelských houfnic 122 mm. Na prvním videu si můžete prohlédnout palebný útok baterie. Na druhém si můžete prohlédnout počítání mrtvých po útoku baterie. Jak jste viděli na prvním videu – stejně jako Ukrajinci, na rozdíl od Rusů, nejsou ani elitní rebelové z batalionu Sparta schopni vést přesnou palbu na opevněný bod, a jejich granáty mají v cíli značný rozptyl, a na cíl jich dopadne sotva 1/4. Ale jak jste viděli na druhém videu, rebelové při vyhodnocování útoku napočítali 3 zabité Ukrajince. Jediná malá nepovedená palebná přepadovka tak zmařila 3 lidské životy. Rusové těchto palebných útoků dělostřelectvem provádějí průměrně 400 až 600 denně. (Není jasné zda v čísle jsou zahrnuty i palebné útoky Rebelů.)  Rusové pravidelně denně hlásí přes 200 zabitých Ukrajinců. Podle US zdroje blízkého CIA, je každá ruská palebná jednotka vybavena drony. Rusové tedy mohou mrtvé Ukrajince ze záznamů centrálně počítat. To je běžná vojenská praxe – v minulosti se takto spojenci vyhodnocovali výsledky bombardování, tak že nad německá města po bombardováních vysílali rychlá, fotoaparáty vybavená letadla. Dnes Drony dělostřelectvu slouží k přesnému navádění palby a vyhodnocování jejích výsledků. Ukrajinci, teprve s pomocí NATO vybavili své palebné jednotky v první linii drony v odpovídajícím množství a kvalitě. Ale má se za to, že ani tato pomoc zatím nestačila k nahrazení ztrát. Pokud vezmeme za důkaz 3 mrtvé v důsledku útoku rebelů z batalionu Sparta, vynásobíme 500 ruskými údery stejného typu denně – máme 1500 hypoteticky vyřazených ukrajinských vojáků denně. Při poměru mrtví – zranění podle tabulek USA, které jsme zveřejnili v minulých dílech se dostaneme do Ruským generálním štábem udávaného množství denně zabitých Ukrajinců jenom činností dělostřelectva – 200 denně. (1500 děleno 6, mrtví Ukrajinci na videu Sparty mohou být jen otřesení nebo zranění)

Ukrajina při své obraně vstoupila do války s 1 800 kusy dělostřelectva, raketometů a včetně minometů s krátkým dostřelem. Ukrajina veřejně přiznává ztrátu 60 hlavní všeho dělostřelectva, a tvrdí, že Rusům zničila 611 hlavní. Rusové tvrdí, že Ukrajincům zničili 1750 hlavní. (Vždy počítány, minomety, děla a raketomety dohromady.) Nezávislí (údajně) experti vypočítávají ztráty někde mezi oběma údaji, nicméně jejich údaje neodpovídají logice ruské palebné převahy – Rusové by podle těchto nezávislých expertů museli trefit pouze 1 ze 100 a více vypálených granátů. USA nyní dodávají Ukrajině 100 tažených houfnic 155 mm, a další malé počty podobných zbraní dodávají spojenci z NATO. Pravděpodobně je okamžitě nutné nahradit ukrajinské ztráty děl a raketometů, které se zřejmě budou blížit ruským údajům. Naléhavost je daná rychlostí dodávek. Normálně by se ukrajinská jednotka v obsluze zbraní NATO vycvičila na území NATO. Klíčovým důkazem bude, jak rychle se tyto zbraně objeví na bojišti. Čím rychleji se objeví, tím horší bude výcvik jejich obsluh a nasazení na frontu tak bude diktováno akutní potřebou nahradit ztráty. V minulých analýzách jsme zveřejnili důkazy, že elitní ukrajinští důstojníci z prvosledových jednotek už minulý týden přiznali EU, že nemají už děla, aby po Rusech mohli střílet, a že obdobně se vyjadřují i Rusové, kteří se radují, že po nich už Ukrajinci nestřílejí tak často.

Rusové navíc pálí při více jak polovině útoků rážemi 152 mm a vyššími. Ruské dělostřelectvo používá na Ukrajině hlavně tyto ráže – Ráže 122 mm dopraví na cíl 4-5kg výbušniny (výsledek jste viděli na videu), ráže 152 mm 7-8kg výbušniny, a ráže 203 mm 18kg. Ruský raketomet Uragan, který na Ukrajince pravidelně pálí při těchto útocích také pálí nese na cíl hlavici o váze 90kg, většinou kazetové munice. Poměry zbraní jsou Uragan – Rusko: 900, Ukrajina 70. Komplexní Ukrajinskou výzbroj, včetně nových dodávek najdete zde. US ráže 155mm dodávaná Ukrajině je ekvivalentní ruským zbraním. Pro Rusy může být problém, pokud Ukrajinci k houfnicím dostanou přesné, na cíl naváděné granáty. 

Současná ruská taktika na bojišti je podřízena v linii dotyku obou stran na – vystřílení, takřka všech ukrajinských obránců palbou dělostřelectva,  a v hloubi ukrajinského území na – likvidaci všech prvků vojenské logistiky a míst soustředění záloh. Rusové šetří své životy a evidentně se snaží Ukrajincům způsobit ztráty, které otřesou a nebo úplně zničí jejich morálku. Tento týden se na řadě sítí objevilo zajímavá videa, na kterých se ženy – manželky vojáků  z Podkarpatského města Huzst snaží blokovat místní vojenskou zprávu a donutit úřady, aby jim vrátili jejich odvedené muže. Tato videa, byla výlučně šířena v různých verzích z různých telefonů takřka pouze pro-ruskými kanály. Nejlépe celou situaci zachycuje toto video na portálu Kuruc.info. Kuruc.info je (varujeme) kalifornský ostře pravicový portál, považovaný za nejpravicovější, rasistické, maďarské extrémisty. Ukrajinská strana (nepodařilo se mi najít) ani evropská média celou situaci, ke které mělo v Chustu (české jméno) dojít, nijak nekomentovala, ani o ní neinformovala. Na rozdíl od ruských médií, které těmto videím dávali značný význam. Udělejte si vlastní názor.

(Přibližná délka bojiště – černá linie, modré si nevšímejte)

Koncem března podle náměstkyně ministra obrany Ukrajiny Hany Maliarové byla délka ukrajinského frontu 1800 km. Po ruském stažení a přeskupení front měří nejméně 1200 km, spíš ještě víc – viz mapa. Ruská armáda do boje nasazuje i se spojenci v současné době kolem  200 tisíc mužů. Z hlediska logistiky, týlových služeb, střežení týlových komunikací, velitelství, skladů a dobytých měst může v první linii působit maximálně 1/4 až 1/5 ruských sil. (50-65 000 vojáků) To představuje 41 vojáků na 1km fronty. Výsledkem je, zejména v nepřehledném terénu, vznik mezer, kterými mohou Ukrajinci účinně pronikat ruskou linií a útočit na týlové komunikace. Takto také činí a útočí. Jak včera Maliarová přiznala, při klasickém střetném boji, o předměstí Charkova, ale Ukrajinci utrpěli závažné ztráty

Zajímavá situace se vyvinula kolem tzv. Beskydského tunelu, který postavil ještě Franz Josef II. Ukrajinská armáda zvýšila jeho ostrahu, neboť se přes něj přesunuje vojenská technika NATO (Trasa-Slovensko-Zakarpatsko-Beskydský tunel-Lvov) a britská rozvědka ohlásila ruské útoky na zničení tunelu. (Obdobně Rusové zničili most v Oděse, který byl jediným přístupovým bodem do jižního Rumunska. Ukrajinu je možné zásobovat pouze železničními koridory vedoucími z Polska a Slovenska. (Viz mapa na odkaze) Maďarsko nedovoluje zásobování Ukrajiny zbraněmi přes své území. Přes Severní Rumunsko takřka neexistuje železniční spojení s Ukrajinou, přes jižní Rumunsko, bylo spojení zablokováno vyřazením mostu v Oděse, a přes střední Rumunsko vedou železnice přes Moldavsko a Podněstří, a nelze je nyní využívat. Pro svůj postoj se Victor Orbán dostal na tzv. seznam mrtvých, který sestavují ukrajinští nacionalisté. 

Asi nejzajímavější novinky se odehrávají nyní v ruské politice. Ruská média zveřejňují v poslední době články, ze kterých mrazí. Podle jednoho z nich – publikovaného včera – Rusko udělalo fatální chybu, že při mírové operaci v Kazachstánu neponechalo své mírotvorce na místě, protože půjde-li to s proradnou kazachstánskou politikou současného vedení ještě chvilku podobným způsobem – Rusko bude muset vtrhnou do Kazachstánu, aby tam udělalo pořádek, jako na Ukrajině. Za vším, co se v poslední době děje v Kazachstánu podezřelého mají stát USA!

Další včerejší ruské video z bojů ve strategickém obraném bodu Popasnaja v Doněcké oblasti, opět vidět nemilosrdně postřílení ukrajinští vojáci. Jak přesná je ruská palba přímo do střílen ukrajinských bunkrů a jak se zoufale snaží ukrajinští vojáci odtransportovat své zraněné. Podobně, jako zde z videa, z druhé strany obkličovacích kleští, z Izjumu. 

Jak vidíte, válka je hnusná. Naprosto amatérskou analýzu dalšího českého kadeta Bieglera, ze Seznamu, který dokonce přesvědčuje české Ovčany, že Rusové už budují u Izjumu obranu, protože se bojí blížící se ukrajinské ofenzivy, si můžete přečíst zde. Jen upozorňuji, že tento kadet Biegler vydává Rusy obsazený Jampol za malou vesnici, ačkoli je velikostí populace větší než celá řada českých měst, a napůl obsazený Lyman, za městečko, ačkoli má více obyvatel, než česká Kroměříž a nebo Orlová, a obsazované Rubižné, vydává také za městečko, ačkoli Rubižné (59 000) má více obyvatel než 15 největší město Česka Opava (56 000). Kadet Matouš Lázňovský by si měl za trest nastudovat hlášení ruského generálního štábu z června 1941, aby pochopil, že se dopustil stejného zlehčování úspěchů Rusů proti Ukrajincům, jaké Moskva používala v prvních týdnech po přepadení Německem. Jak se později zjistilo, Rusům pravda o počátečních neúspěších nevadila, a naopak se zatvrdili, a Němce vyhnali. Jenže v Česku mají čeští lidojedi strach ze svých voličů, a tak se zoufale a hlavně zbytečně z nich snaží dělat ovce. 

Pokud se týče děl dodaných USA a NATO Ukrajině – většinou jde o tažená děla. Ta mají velikou nevýhodu, že náboje k nim nejsou automaticky nabíjené, a tak mají nižší rychlost střelby. Ale hlavně, jakmile ruské proti-baterijní radary zjistí jejich polohu – do 1 minuty po zahájení střelby, zaměří na ně odvetnou palbu z ruských dalekonosných raketometů Uragan a Smerč. Maximální dostřel houfnic NATO – 50km, maximální dostřel Uragan a Směrč – 120km. Oba raketomety jsou vybaveny kazetovými hlavicemi na ničení nekryté živé síly – typicky obsluhy dalekonosných houfnic.

Děkuji za přečtení i za pomoc a od příštího pořadu mne zase uslyšíte.

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář