MAP 1975 Ofenzíva! Generál Mordvičev nasazuje do útoku své operační zálohy. Ukrajinci prchají z bojiště!

Včera 25. dubna 2024 došlo k rychlému kolapsu ukrajinské obrany ve směru Doněck – Slavjansk, a ruské jednotky generála Mordvičeva zahájily pronásledovaní prchajících Ukrajinců. A vklínili se do jejich obrany a obsadili nejméně 3 vesnice. Takto rychlý postup ruských sil nebyl vidět od jara 2022.  (Viz Mapa)

Mapa rychlého postupu předního voje generála Mordvičeva od 23. do 25. dubna 2024.

Ve dnech 23. a 24. dubna ruská vojska generála Mordvičeva nejprve prolomila ukrajinskou obranu (modrožlutá linie) a obsadila důležitou železniční křižovatku Очеретине, a celou vesnici i s průmyslovým komplexem dobyla a vyčistila (červená linie). Vesnici Очеретине bránila elitní 47. brigáda Ukrajinců, která je jediná vyzbrojená vozidly Bradley a tanky Abrams, a 115. brigáda čerstvých rekrutů s podřadnou výzbrojí. (Podrobně v MAP 1973).

Včera 25. dubna ruská vojska vyrazila z vesnice Очеретине na jih a při pronásledování prchajících ukrajinských Bradley obsadila vesnice Новобахмутівка  a Соловйове. (Video z ukrajinského útěku ukazuje, že vesnice Соловйове byla opuštěna bez boje a neporušená.)

Včera ruská vojska vyrazila z Очеретине také na sever a vnikla do vesnice Архангельське. Při postupu na sever Rusové nejprve rozprášili 59. batalion 104. brigády územní obrany, složený z pravých banderovců z Volyně, a potom i části 100.obrněné brigády, složené rovněž tak z pravých banderovců z Volyně. 100.obrněná brigáda byla přeformována z teritoriální obrany teprve v březnu 2024, a ihned po přezbrojení, dostala i pár tanků, byla nasazena, aby na Doněcké frontě ucpala díry v ukrajinské obraně. 100.obrněná brigáda se ještě před pár týdny chlubila, že při svém nasazení na frontě v letech 22/23 nikdy neustoupila a  Zelenskyj jí proto v červenci 23 osobně vyznamenal stuhou Za odvahu a udatnost. Bude tak zajímavé sledovat, jak udatně budou potomci těch nejkrutějších banderovců z druhé světové války bojovat nyní. 

Generál Mordvičev postupuje nyní takto odvážně vpřed, protože na severním boku svého postupu proti němu stojí jen 115. ukrajinská mechanizovaná brigáda, která je jednak oslabená předchozími boji,  a jednak je vyzbrojená jen několika starými vozidly BVP, a nemá ani žádné přístroje pro noční vidění, ani žádné termovizory, a jen několik prastarých děl. 115. brigádě navíc hrozí obklíčení, protože Mordvičev se dere do jejího týlu i z východu (tento postup zleva není na mapě).  Mordvičevův postup na Slavjansk nikdo neohrožuje ani z jihozápadu, protože tam rozmístěná elitní 47. ukrajinská obrněná brigáda už ztratila většinu svého mužstva i tanků Abrams, a její ústup začíná spíš připomínat útěk dezorganizované tlupy, než boj na zdrženou. Nutno podotknout, že není divu, protože Zelenského řezník Syrskyj hnal celé dva měsíce 47. brigádu do sebevražedných nájezdů na ruské pozice, bez dělostřelecké, letecké i dronové podpory. Jak poznamenal slavný ukrajinský válečník generál Krivonos, tupci z nejvyššího velení letos zničili poslední ukrajinské bojeschopné jednotky v nesmyslných bojích o nesmyslná místa jen pro slávu Zelenského, a teď jim nezbyly žádné zálohy, které by zastavily ruský postup.

Ruská mapa bojů okolo Очеретине ve dnech 23. až 25. dubna. 

Na mapě je ve žluté elipse 115. brigáda Ukrajiny, a po jejím levém a pravém boku už včera večer do jejího týlu postoupily jednotky generála Mordvičeva (červené šipky a přerušované čáry). 115. brigáda buď ustoupí, nebo jí čeká obklíčení. A nebo 100. obrněná brigáda banderovců nakomandovaná Syrským na bojiště se pokusí útokem ze Západu přetnout útočnou kolonu Rusů postupující na Архангельське. 

Z této bitvy se tak může vyvinout jak obklíčení Ukrajinců (115. brigáda), tak ruského předvoje. Mordvičev je znám tím, že rychle postupuje v úzkých kolonách do hloubky ukrajinské obrany, a čeká, až hroty a boky těchto útočných kolon napadne Syrskyj svými pověstnými sebevražednými ztečemi. Ukrajincům se při těchto útocích někdy i podaří podle videí postřílet i pár desítek Rusů, kteří brání špičky Mordvičevových útočných hrotů. Ale nakonec v těchto soubojích zatím vždy zvítězil Mordvičev, který palebnou převahou, drony a klouzavými bombami pokaždé rozdílem několika tříd zdecimoval útočící Ukrajince. Prostor mezi Mordvičevovými hroty po odražení Syrského ztečí nakonec vždy padne Rusům do rukou bez boje. 

Generál Mordvičev podle zpráv analytiků včera nasadil své operační zálohy, které zatím šetřil v záloze, a ani je nesadil do předchozí bitvy o Avdijivku, a nyní 2 jeho mechanizované brigády postupují z Очеретине na sever, a 2 mechanizované brigády postupují z Очеретине na jih. Na čele jižního útoku, při kterém byla obsazena vesnice Соловйове, postupuje ruská elitní 15. samostatná gardová motostřelecká brigáda, která je tvořena pouze profesionály s rozsáhlou bojovou zkušeností ve válkách mimo území Ruska. Putin brigádu v květnu 2022 vyznamenal za hrdinství při ukrajinském tažení, Kyjev její členy trvale obviňuje z krutého vedení boje, mučení a vraždění.

15. elitní ruská brigáda nyní pronásleduje 47. elitní ukrajinskou brigádu. Na tomto ukrajinském videu snímaném z dronu můžete vidět, jak příslušníci 15. brigády včera prováděli “začistku” Ukrajinců ve vesnici Соловйове. Povšimněte si, že začišťovaný dům je takřka nepoškozen boji. Opakuje se tak situace z Очеретине před dvěma dny – Ukrajinci se rychle vzdávají, a není už třeba z dobýjených vesnice dělat úplné ruiny, jako bylo nutné ještě před měsícem.   Na druhém videu snímaném z Bradley vidíte, jak Ukrajinci rychle opouštějí Соловйове, jakmile se Rusové začnou blížit, a ani se nimi nepokoušení bojovat. Na videu je krásně vidět, že několik kilometrů západně za vesnicí Соловйове není vybudovaná žádná obrana, nejsou tam žádné ukrajinské jednotky, nejsou tam žádná minová pole, a stromy podél cest jsou zelené, takže nebyly zatím zničeny dělostřelbou. Zdá se tak jasné, že Rusové po překonání první betonové obranné linie v Avdijivce, prolomení druhé záložní obranné linie v Berdiči, nyní vstoupili do ukrajinského týlu, kde nejsou vybudovány žádné obranné linie. To může znamenat další rychlý postup Rusů. 

Na mapě jsou zachyceny směry nyní probíhajících útoků ruské armády. Modré šipky představují trvalý pomalý postup ruské armády na Západ od Doněcka. Cílem těchto útoků je odehnat Ukrajince od města Doněck a zabránit jim jej ostřelovat. Postup na Západ navíc ohrožuje obklíčením Ukrajinským silám u Vuhledaru. Podle všeho jde o pomocný úder, který má za cíl vázat ukrajinské síly a zabránit jejich přesunu na sever od Doněcku, kde probíhá hlavní ofenzíva. Zdá se, že hlavní ofenzíva Rusů, červené šipky, je vedena z Očeretina s cílem ovládnout důležitý logistický uzel Konstantinovka, a z Bachmutu s cílem ovládnout  Časov Jar. Tento soustředný postup ohrožuje elitní ukrajinské jednotky (žlutomodrá kolečka) pádem do obklíčení. Navíc otevírá, černá šipka, následný postup na Kramatorsk a Slavjansk. Zda budou Rusové mít dostatek sil celý manévr uskutečnit se teprve uvidí. 

Je pátek 26. dubna 03.11 ráno. Poslední pořady: V sobotu 13. dubna s Josefem Skálou na TV Bureš najdete zde.   V úterý 9. dubna  pořad s Petrem Hájkem na Protiproudu, najdete zde.  V sobotu 16. března – diskuse Svatoš-Skála na TV Bureš zdeJe sobota 13. duben 2024, 05.56 ráno. Mějte se krásně a děkuji za Vaši pomoc i pozornost.  

Naše analýzy čte odhadem nejméně 10 tisíc lidí denně. Kdyby každý přispěl desetikorunou měsíčně, nebyly by starosti. Protože tomu tak není, a doba je zlá, o to víc děkuji od srdce čtenářům, kdo nás i v dnešní těžké době podporují, aby naše analýzy mohly i nadále pokračovat! Mail na mne kpv0249@gmail.com 

Děkujeme Vám za pomoc! Vaše dary nám umožňují Vás informovat! Demokracie umírá ve tmě! Bez informací se nemůžeme správně rozhodnout, koho volit! Proto se snažíme informovat o všech! Nesloužíme žádné straně ani hnutí. Pokud někoho podporujeme, jde pouze o jednotlivé osoby, které osobně známe. Děkujeme, že naše pořady sledujete a naše články čtěte. Naši činnost můžete podpořit darem na účet 2902739284 / 2010, IBAN CZ79 2010 0000 0029 0273 9284, BIC FIOBCZPPXXX, Své platby prosím označte slovem DAR. Děkujeme! Všechny překlady jsou volné a v kontextu

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář