MAP 1954 Italové dostali z Bruselu další štědrou dotaci na záchranu další krachující ocelárny! Proč Fiala nic nevyžebrá pro české oceláře? A proč prezident Argentiny Milei vyfouknul Kyjevu před nosem 24 stíhaček F-16?

Motto o povaze Total Control: “Když chcete absolutní bezpečí, běžte do vězení. Tam dostanete jídlo, postel i lékařskou péči, a jediné, co vám bude chybět, bude svoboda”. Dwight Eisenhower, 34. prezident USA, Galveston, Texas 1949. (Zdroj a plný text) “Zoufale potřebujeme zvýšit odolnost naší společnosti proti dezinformacím”. Bruselská komisařka Věra Jourová, Atlantic Council, 26. březen 2024. (Zdroj a plný text)

Argentinský prezident Javier Milei před pár dny zahájil, jak před volbami slíbil, drastické snižování počtů státem placených byrokratů, novinářů, a dalších kontrolorů bezpečného obsahu sociálních sítí a řásného chování občanů. 22 000 ouřadů ihned propustil, a celkem 70 000 hodlá vyrazit do konce roku.

Argentina před řáděním Milei živila (viz strana 4) 341 477 veřejných zaměstnanců při vší populaci 46 milionů. Fialové Česko nyní živí 427 000 veřejných ouřadů při populaci 11 milionů. Obě ekonomiky se propadají a zadlužují, a lidé chudnou. Zatímco Fiala před volbami sliboval, že si na zbytečné úředníky posvítí, aby stát ušetřil, jakmile byl zvolen, plácnul si s Piráty a Rakušany, a začal další úředníky a kontrolory nabírat.

V Argentině Milei osekává, jak slíbil, všechny přebytečné státní pijavice. Z Ministerstva práce a sociálních věcí, a jeho podřízených státních agentur pro tzv. Nové Gendery, Novou výchovu, a Multikulturu, už bylo propuštěno 3 600 přebytečných ouřadů. Zeštíhlené ministerstvo kupodivu začalo pracovat efektivněji, a dávky sociální pomoci nejchudším občanům se zvýšily, (příspěvek pro děti + 27%), a jejich distribuce zrychlila.

Proti této redukční politice prezidenta Milei okamžitě vyrazili do boje hlavně tzv. veřejní novináři a ouřadové kulturní fronty. Milei jim totiž vyrazil po krku, a začal rušit všechny jejich obskurní kanceláře – třeba: Ministerský úřad pro oficiální pokyny, kontrolu správného obsahu sociálních sítí, a kontrolu bezplatné reklamy– Nebo obskurní zaměstnání – třeba: Státní agenti pro testování řidičů na alkohol a rychlost! Pozor nejde o policisty, ale o úředníky, kteří se živili hlavně tím, že na předem vytipovaných výživných místech rozmisťovali radary, a pak vybírali pokuty. Tuto vyhlášenou nekalou živnost několika českých měst a obcí v Argentině totiž předchozí vlády povýšily na celostátní organizovanou úroveň. Propuštění agenti byli do ruda rozpálení, že Milei ukončil jejich kontrakty těsně před státním svátkem, prodlouženým 6ti denním víkendem, kdy tradičně vyrážejí na hromadné přepadovky po celé zemi, a mají žně, a vysoké “vedlejší příjmy”!

Proti politice Milei už povstala do boje odborová centrála státních úředníků ATE. Její členové – propuštění úředníci ministerstva pro Lidská práva a veřejní novináři – se pokusili násilím obsadit budovu ministerstva a vpadnou do kanceláře tajemníka Alberta Bañose, který byl podle nich zodpovědný za vydávání výpovědí. Strážci tajemníka dokonce hrozily, že proti propuštěným úředníkům vytáhnou střelné zbraně, aby jejich nápor po schodech do prvního patra ministerstva zastavili. (Video ze schodů).

Milei se zaměřuje zatím hlavně na přemnožené veřejné novináře. Jen ve veřejném Radio Nacional, obdoba ČRo, už vyházel 500 zbytečných propagandistů, a zrušil jejich funkce. Z vyjádření nespokojené producentky radia Michaely Pollack vyplývá, že rádio již bude vysílat pouze hudbu a základní zpravodajství, kdežto všechny “tak společensky prospěšné pořady” budou zrušeny, a rádio přestane vykonávat “tak důležité sociální funkce”. Státní novináři jsou nyní v Argentině vzteky bez sebe, protože jsou vyhazováni bez rozdílu, jestli byli do svých propaganda funkcí dosazeni za vlád liberálních “US-Macristů“, (2015-19), současných vládních spojenců Milei, nebo za vlády pro-rusko-čínských “BRICS -Kirschneristů“, naposledy v letech (2020-2023). Ještě tvrději Milei likviduje televizní propagandisty – veškerou veřejnou televizi v Argentině privatizuje bez náhrady! Zrušil bez náhrady také celou národní tiskovou Agenturu Télam, obdobu české ČTK, a propustil na hodinu všech jejích 770 veřejných státem placených novinářů. Ti jen loni stáli Argentinu přes 500 milionů CZK. Podle Milei celá agentura Télam sloužila jen k obživě těch novinářů, kteří se nedokázali uživit vlastní prací, a tak se raději nechali politiky dosadit do veřejných prebend, a z nich potom své chlebodárce bez přestání bezmezně vychvalovali. (Poznámka: ČTK nefinancuje stát, financuje se sama. Řídící funkce v ČTK jsou ovšem obsazovány na základě volby Poslanecké sněmovny ČR.) 

Zrušením podobného počtu veřejných prebend jako v Argentině, by stát a plátci poplatků ČT a ČRo ušetřily okolo 50 miliard CZK ročně. Pravidelné rozpočtové schodky ve výši 300 miliard CZK si ČR nemůže dovolit, a další oškubávání důchodců, rodin s dětmi a zdravotních a sociálních výdajů je už takřka nemožné. Fiala ovšem nemůže zakročit proti vlastní fialové voličské základně. Pokud ČR nechce opakovat osud Argentiny. Ta už je tak zdevastovaná a zadlužená, že Milei likviduje i vědecký výzkum. Argentinská Akademie věd – CONICET – má být rozpuštěna, a veškerý vědecký výzkum převeden pod soukromé firmy. 150 vědců už bylo propuštěno, a kolem tisíce doktorandských stipendií zrušeny. Další na řadě jsou filmoví umělci. Milei jim ruší veškeré dotace, protože “produkují filmy, na které se prodává tak 6 vstupenek”, a “na svou byrokracii utrácejí více, než utratí za natáčené filmy.” Argentina má podle OECD 6tý nejvyšší počet státních ouřadů na světě po Norsku, Švédsku, Dánsku, Islandu, Finsku a Francii. Problém pro ČR je, že celá řada argentinských státních zaměstnanců – typicky televizí, rádia, kinematografie, vědy, a výzkumu jsou v Argentině počítáni za státní zaměstnance, kdežto ČR je považuje za veřejné zaměstnance. ČR tak na první pohled vypadá se 66 000 státními úředníky dobře, leč druhý pohled na 427 000 českých veřejných zaměstnanců, z nichž část je vlastně maskovanými státními zaměstnanci, ukazuje, jak statistiky státních a veřejných zaměstnanců umí zkreslovat. 

Jak jsou na tom nyní ČR i Argentina podobně je vidět ze srovnání ekonomických statistik – Propad výstavby bytů v Argentině -16%, Propad výstavby bytů v ČR -15%! (Poznámka – pravděpodobný pokles výstavby bytů v Argentině je jen 13.5%, mají tam takový bordel na ministerstvu obchodu, že nejspíš zaměnili v oficiální lednové zprávě kolonky Pesca / Rybolov a Construcción / Stavebnictví – viz str. 10 slovní označení + ikony) Pokles průmyslové produkce v Argentině 11.3% je varující, tím spíš, že minulý týden německé prestižní ekonomické instituce shodně oznámily, že po poklesu 0.3% loni, letos poroste německá ekonomika jen tempem 0.1%. Náhlé snížení růstu z původně očekávaných 1.3% na pouhých 0.1 %, vyvolalo strach v západních metropolích, je už provázeno masivním zavíráním celých německých hutí, dodavatelů pro automobilky, velkých stavebních firem , a hlavně firem na solární panely

Jak tragická je česká Fialova politika vůči českému průmyslu je opět krásně vidět na dalším příkladu jak Itálie umí pomocí bruselských dotací chytře přestavovat své staré hutě na moderní provozy. Ocelárna ORI Martin v Italském městě Brescia získala dotaci na částečné pokrytí nákladů 6.5 milionu EUR, nicotných 160 milionů CZK, a nainstalovala do své hutě japonské tepelné čerpadlo, které odebírá odpadní teplo z výroby oceli, a vytápí s ním městské byty. Produkce oceli se tak zlevní, a huť se tak nemusí zavírat, jak je zvykem díky neschopnému Fialovi v ČR! (Podrobně starší příklady jak Brusel zachraňuje italské ocelárny pomocí astronomických dotací, a Fiala se stále jen tváří jako měsíček na hnoji – MAP 1928).S výrobou solárních panelů v Německu je velký problém, a budeme se mu věnovat příště podobně, protože Češi a Slováci mají podle posledních plánů Bruselu začít platit německým solárním baronům výpalné, aby nezkrachovali).  

Argentinský prezident Milei zasáhnul i do ukrajinského konfliktu. Na výslovné přání Washingtonu podepsal 29. března s Dánskem smlouvu o zakoupení 24 kusů letounů F-16 Block 15, + 1 kus Block 10,  se vším vybavením, které má Dánsko na rozkaz USA dopravit do Argentiny s osmi náhradními motory a dalšími komponenty v letech 2024-28. Zelenskyj tak má smůlu, a Washington mu jasně ukázal, že limity na jeho vyzbrojování nejsou nekonečné. Argentina má za F-16 USA splácet ročně 100 milionů USD, protože Washington kupní cenu Dánsku vyplatil. Operace F-16 do Argentiny má zřejmý cíl, zabránit Argentině, aby nakoupila nějaké letadla, které nutně potřebuje, jinde. Tradiční dodavatel Argentinského letectva Macron, tak opět utřel. A noví zájemci Číňané a Pákistán mají smůlu. Vzhledem k tomu, že po zvolení Milei prezidentem, (zrušil vstup do BRICS!), ztratili Číňané i Pákistánci šanci prodat Argentině letadla, náhlý spěch Washingtonu s obsazením trhu, který bude pár let ovládat Milei, napovídá, že USA chtěli z obchodu rychle vystrnadit Francouze, že Dánsko si raději za letadla nechalo zaplatit, než aby je věnovalo Ukrajině, a že Washington stále více ukazuje, že nemá zájem na další eskalaci Zelenského nekonečné války proti Putinovi za peníze amerických a evropských občanů. Jde o významný signál, podobný jako nedávné odvolání architektky Kyjevského Majdanu Nulandové, a nebo neustálé oddalování schválení pomoci Ukrajině US Capitolem. Smůlu mají obyčejní Argentinci, ty geopoliticky nemá, kdo přepadnout. Uruguay a Paraguay jsou trpaslíci, Chile je za nepřekročitelnými Andami, a v čele Brasilie je nyní zapřisáhlý chci-mír Lula. Argentinci musí splácet miliardové dluhy, ekonomika se jim potápí, a teď dostanou dáreček, staré a drahé US zbraně na splátky! Byznys především, že? A varování pro ČR, abychom nedopadli stejně! 

Je pondělí 1. duben 2024, 05.56 ráno Poslední pořady – V sobotu 16. března – diskuse Svatoš-Skála na TV Bureš zdeV úterý 5. března pořad s Petrem Hájkem na Protiproudu

Naše analýzy čte odhadem nejméně 10 tisíc lidí denně. Kdyby každý přispěl desetikorunou měsíčně, nebyly by starosti. Protože tomu tak není, a doba je zlá, o to víc děkuji od srdce čtenářům, kdo nás i v dnešní těžké době podporují, aby naše analýzy mohly i nadále pokračovat! Mail na mne kpv0249@gmail.com 

Děkujeme Vám za pomoc! Vaše dary nám umožňují Vás informovat! Demokracie umírá ve tmě! Bez informací se nemůžeme správně rozhodnout, koho volit! Proto se snažíme informovat o všech! Nesloužíme žádné straně ani hnutí. Pokud někoho podporujeme, jde pouze o jednotlivé osoby, které osobně známe. Děkujeme, že naše pořady sledujete a naše články čtěte. Naši činnost můžete podpořit darem na účet 2902739284 / 2010, IBAN CZ79 2010 0000 0029 0273 9284, BIC FIOBCZPPXXX, Své platby prosím označte slovem DAR. Děkujeme! Všechny překlady jsou volné a v kontextu.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář