MAP 1945 Expertní zpráva globalistů o cenách léků v ČR! Proč z nás naši politici dělají dojné krávy? A proč hodlá vláda rušit nemocnice? Kdo se zase na Západě chystá na Češích vydělat?

Když jsme před rokem na jaře 2023 srovnávali v analýze MAP 1687 levné ceny léků v Portugalsku s drahými cenami léků v ČR, ani náhodu nás nenapadlo, že se díky neschopnosti našich politiků může rozdíl v cenách ještě více prohloubit! Zatímco v Portugalsku ceny léků za celý rok 2023 klesaly, v ČR naopak dramaticky rostly, a jejich zdražování dosáhlo absolutně nejvyšší úrovně v celé EU! Vláda přitom tvrdí, že nemá peníze na lékařskou péči, a musí rušit nemocnice a lůžka, aby se ušetřilo! Růst absurdních cen léků v ČR přitom nemá ve světě obdoby! Celou neschopnost českých politiků regulovat růst cen léků a výdajů za léčiva dokonale odhalila letošní únorová zpráva americké RAND Corporation! I Američané totiž musí na lécích šetřit, a tak překvapivě nakupují několikanásobně více levných variant léků než čeští politici, kteří jsou světovými rekordmany v pořizování těch nejdražších variant genericky shodných léků!  

 

Na prvním grafu vidíte růst cen léků v Evropě. Modrá křivka zachycuje změny cen léků v jednotlivých zemích, vodorovná přerušovaná čára pak průměrnou cenu léků ve všech srovnávaných zemích EU! Jak vidíte Češi mají smůlu, ceny léků jim rostou nejrychleji, stejně jako v mimořádně bohatém Švýcarsku! (Podrobná zpráva zde)

Únorová odborná studie RAND Corporation o cenách léků ve světě, rozdělila léky na předpis do tří kategorií: A – originální léky. B – značkové generické léky. C – obyčejné generické léky. Obecně přitom platí, že léky A jsou nejdražší, a léky C nejlevnější, přičemž všechny léky splňují všechny předpisy EU i USA, a léčí srovnatelným způsobem. V následující tabulce je srovnáno množství všech léků na předpis, (počet všech předepsaných pilulek),  v procentech podle kategorií A, B, C, předepsaných ve srovnávaných zemích, a hned nám bylo jasné, proč jsou léky v ČR nejdražší! 

 1. USA                              léky A  = 8%       léky B = 3%      léky C = 89%
 2. ČR                                 léky A  = 37%     léky B = 34%    léky C = 29%
 3. Portugalsko                léky A  = 37%     léky B = 15%     léky C = 49%
 4. Německo                     léky A  = 16%      léky B = 12%    léky C = 72%
 5. Holandsko                  léky A  = 14%      léky B = 6%      léky C = 79%  
 6. Japonsko                     léky A  = 32%     léky B = 15%    léky C = 54%
 7. Švýcarsko                    léky A  = 43%     léky B = 17%    léky C = 40%
 8. Celou tabulku naleznete zde na straně 38 v PDF.

V USA představují nejlevnější léky na předpis typu C celkem 89% vší spotřeby, ale pouze 8% celkové sumy utracené za všechny léky! Léky C jsou přitom takřka stejně drahé v ČR jako v USA! (tabulka str. 53, PDF je stažení v pravém horním rohu)  Celková suma za léky spotřebované v ČR se za posledních 5 let zvýšila o 30 miliard CZK. Není potom divu, že v ČR raketově rostou náklady za importované značkové léky, když se používá jen  29% těch nejlevnějších generických léků! I Německo, Holandsko a Švýcarsko používají více nejlevnějších léků C než ČR. Že český systém zásobování léky někomu vyhovuje, krásně naznačuje případ hejtmana Krkošky z hnutí ANO. Krkoška byl ovšem podle rozsudku evidentně maličká rybička, která byla bez šance nastavit celý systém českého zdravotnictví, aby na rozdíl od vyspělých a bohatých západních zemí používal přednostně ta nejdražší (západní) léčiva, v míře, kterou si ani zdravotní systémy těch nejbohatších západních zemí nemohou finančně dovolit. Pokud srovnáme Portugalsko, které má stejný počet obyvatel a ekonomickou výkonnost jako ČR, a kde ceny léků klesají, na rozdíl od ČR, zjistíme, že Portugalsko za léky na předpis vydalo 4.3 miliardy USD, a pořídilo za ně 11,1 miliardy standartních lékových jednotek, s ČR – 3.7 miliardy dolarů za 8.9 miliardy jednotek, zjistíme, že Portugalci nakupovali za 1 USD 2.581 lékové jednotky, kdežto fialoví Češi jen 2.405 standartní lékové jednotky. Holanďané dokonce za dolar nakupovali 3.75 jednotky, a to mají delší dobu dožití, vyšší životní úroveň, a minimálně srovnatelné zdravotnictví. Holandsko má 160% obyvatel ČR, za léky na předpis zaplatilo jen 97% ceny všech v ČR předepsaných léků, ale léků na předpis nakoupilo 151%! Holandsko tak utrácí za léky na předpis pro skoro 18 milionů svých občanů jen 97% hodnoty jakou ČR utrácí za léky pro necelých 11 milionů obyvatel!  

Fialový ministr Válek (TOP-09) chce osekat malé nemocnice v regionech, protože nemá peníze na léčení pacientů! Z regionálních nemocnic se mají podle válka stát “středověké špitály”, a ty co Válkův pogrom na malé nemocnice přežijí, mají zavírat každý den v 19. hodin večer! Srovnávací tabulka dožití českých a holandských občanů přitom jasně ukazuje, že Češi, s výjimkou Pražáků, žijí značně kratší dobu než Holanďané

 1. Provincie Zeeland                     muž 80.7        žena 84.2        v Holandsku nejlepší! 
 2. Provincie Severní Brabant      muž 79.4        žena 82.8        v Holandsku nejhorší!
 3. Praha                                           muž 77.6        žena 82.5         v ČR nejlepší
 4. Jižní Čechy                                 muž 75.7        žena 81.9          v ČR druhý nejlepší     
 5. Severozápadní ČR                    muž 73.5        žena 79.3          v ČR nejhorší

Na všechny dotazy ohledně přemrštěných cen léků a jejich raketového růstu, který nemá v EU srovnatelné obdoby, odpovídá Fialova vláda standardně: Česko má neprůstřelnou cenovou regulaci, která u většiny léků nařizuje maximální cenuŽe únorová studie americké RAND Corporation dokazuje, že tomu tak není, asi ve fialové vládě nikoho nezajímá! Paradoxně tak česká Fialova vláda, které dělá vše možné, i nemožné, jen aby se USA zavděčila, nezná americké analytické materiály, a není z nich schopná vyvodit pro svou práci ani žádné důsledky! 

Nedávná mimořádná parlamentní debata o bezpečnostním riziku Babišovi ukázala jediné – všichni čeští parlamentní politici představují pro Čechy existenční riziko, protože místo toho, aby řešili příčiny zavírání nemocnic, předražených léků, zhroucení zemědělství a všeobecné drahoty, tak se raději do krve hádají o nesmyslech, aby zakryli, že nejsou schopni jakékoli intelektuální práce, která by občanům přinesla zlepšení jejich neradostné situace, protože sami nic neznají, a jsou i líní cokoli studovat. Vykřikovat hesla je jednoduché, a není k tomu třeba víc, než prořízlá pusa, a nebetyčná drzost – dvě základní vlastnosti českého parlamentního politika.  Věřím, že se brzy najdou lepší politici, protože jinak bude s ČR rychle amen. Je to proto na Vás! 

Je pátek 22. březen 2024, 04.47. Poslední pořady – V sobotu 16. března – diskuse Svatoš-Skála na TV Bureš zdeV úterý 5. března  pořad s Petrem Hájkem na Protiproudu

Naše analýzy čte odhadem nejméně 10 tisíc lidí denně. Kdyby každý přispěl desetikorunou měsíčně, nebyly by starosti. Protože tomu tak není, a doba je zlá, o to víc děkuji od srdce čtenářům, kdo nás i v dnešní těžké době podporují, aby naše analýzy mohly i nadále pokračovat! Mail na mne kpv0249@gmail.com 

Děkujeme Vám za pomoc! Vaše dary nám umožňují Vás informovat! Demokracie umírá ve tmě! Bez informací se nemůžeme správně rozhodnout, koho volit! Proto se snažíme informovat o všech! Nesloužíme žádné straně ani hnutí. Pokud někoho podporujeme, jde pouze o jednotlivé osoby, které osobně známe. Děkujeme, že naše pořady sledujete a naše články čtěte. Naši činnost můžete podpořit darem na účet 2902739284 / 2010, IBAN CZ79 2010 0000 0029 0273 9284, BIC FIOBCZPPXXX, Své platby prosím označte slovem DAR. Děkujeme! Všechny překlady jsou volné a v kontextu.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář