MAP 1818 Gargamelova Analýza nadcházející bitvy o Gazu. Přízrak porážky se zlověstně vznáší na Jeruzalémem!

(Video z dnešního úspěšného nočního útoku ruských “opilých” raket na kolonu obrněnců izraelské armády ve druhé kapitole dnešní analýzy.)

Za 14 dní Izrael naházel na malé území Gazy několikanásobně víc bomb, než USA svrhly po celém světě za posledních patnáct let. Velení izraelské armády přitom moc dobře ví, že bombami, které svrhává, bunkry hnutí HAMAS nezničí, ani nepoškodí, protože jsou vykopány příliš hluboko v zemi, aby je konvenční bomby dokázaly zasáhnout, a nebo vyřadit. HAMAS se na bitvu v Gaze dokonale připravil. Jeho hlavní trumfy jsou desítky kilometrů betonem vyztužených tunelů, které se pásmem Gazy táhnou v hloubce až 20 m; stovky ruských paprskem naváděných “opilých” výbušných raket, a tisíce kusů jejich nejnovější iránské verze Dehlavie; a hlavně chabý mobilizační potenciál izraelské armády, která si v žádném případě nesmí dovolit vážné “ukrajinské” ani “ruské” ztráty, které současná pozemní bitva nevyhnutelně přináší. Od posledních válek Izraele proti Arabům, ze kterých Izrael vyšel vítězně s nepatrnými ztrátami živé síly díky naprosté technické převaze, se bojiště proměnilo k nepoznání, a kdysi mocné tanky jsou ničeny po desítkách obyčejnými pěšáky, drony a minami, a dobýt území, představuje výzvu pro vojevůdce i politiky, aby bez váhání v pekle moderní konvenční bitvy obětovali životy desetitisíců svých občanů. HAMAS kalkuluje, že Izrael tyto ztráty buď nevydrží, a začne vyjednávat o ústupcích, a nebo, když k nim dojde, protiizraelská koalice využije oslabení Izraele, a zaútočí ze všech směrů.  V dnešní analýze si proto rozebereme strategii a taktiku obou stran v nadcházející Bitvě o Gazu, protože se zdá být jisté, že bitva o Gazu už včera začala, a protože její výsledek ovlivní i naši budoucnost, ať přejeme vítězství komukoli. 

Kapitola první – Bunkry HAMAS kontra izraelské bomby.

Včera 28. října Izrael vyřadil veškeré internetové a elektronické spojení v Pásmu Gazy. Toto opatření nemá prakticky žádný vojenský význam, protože hnutí HAMAS používá pro svoji velitelskou komunikaci speciální systém moderních kabelů, které vedou tunely v hloubce 10 až 20 metrů pod zemí. Tyto moderní kabely jsou nezjistitelné elektronickou leteckou špionáží, a nedají se jí ani lokalizovat, ani odposlouchávat, na rozdíl od běžných civilních kabelů. Tyto kabely jsou obaleny zvláštní vrstvou materiálů, která stíní jejich elektromagnetické  vyzařování, a činí je tak i pro vynikající izraelskou elektronickou rozvědku nezjistitelné. HAMAS se za posledních deset let poučil. Izraelci totiž léta likvidovali přesnými vzdušnými údery jeho velitele i velitelská stanoviště, pokud používali mobily, satelitní telefony, (izraelská letadla jsou vybavena, aby okamžitě při letu zaměřila zdroj paprsku satelitního mobilu, který komunikuje s družicí, obdobně i mobil komunikující s pozemní sektorovou stanicí), a nebo používali pozemní kabelovou síť. Tato “původně ruská” zaměřovací technika elektromagnetického vlnění byla poprvé použita při likvidaci čečenského vůdce Džochara Dudajeva, který byl zaměřen letecky právě, když používal satelitní telefon, o kterém se tehdy myslelo, že je ne-vy-stopovatelný. Izrael včerejším zničením elektronických komunikačních uzlů bombardováním, a použitím elektronických protiopatření k zablokování všech zbývajících civilních komunikačních linek, které dosavadní útoky přežily, nijak nepoškodil bojovníky HAMAS, kteří se díky znalosti izraelské taktiky a jeho vojenských schopností, na tento postup důkladně připravili. Zpravodajské zdroje uvnitř pásma Gazy před útokem varovaly, že HAMAS instaloval v posledních letech do své rozsáhlé sítě tunelů pod pásmem Gazy nejnovější komunikační infrastrukturu „odolnou vůči Izraeli“. Položil prý desítky kilometrů kabelů se silným elektromagnetickým stíněním, které mají zabránit jakékoli detekci a odposlechu signálů.

Protože HAMAS včera Izraelem zablokovanou elektronickou komunikaci v Pásmu Gazy používá takřka výhradně jen pro svou propagandu, kdežto civilní humanitární organizace v Gaze pro běžný provoz, a média pro přenášení zpráv, je nasnadě, že vyřazením internetu v Gaze, se Izrael, nebo USA?, snaží spíš zpomalit tok videí a fotografií dokumentujících brutalitu izraelské bombardovací odvety do světových médií, než narušit vojenskou komunikaci HAMAS. Zdá se tak jisté, že kalkulace HAMAS, než provedl svůj řeznický nájezd na Židy, že následná záplava děsivých videí a snímků izraelskými bombami povražděných tisíců civilistů a jejich dětí, a zbořených nemocnic, škol, a domů, vyvolá na Západě, Východě, a hlavně v muslimském světě, rozhořčení, a propalestinské proti izraelské a protiamerické nálady, zatím vychází. Důkaz je jasný – internet byl zablokován ihned po páteční naprosté a nevídané politické izolaci USA v OSN, když se hlasovalo o mimořádně umírněném jordánském, (tradiční spojenec Západu!), návrhu rezoluce, vyzývající ke krátkým humanitárním příměřím v Gaze. USA se podařilo proti rezoluci shromáždit pouze 7% hlasů v OSN. Srovnáme-li rezoluci odsuzující Rusko za provedení referenda na obsazeném území z 12. října 2022 s jordánskou rezolucí o krátkých humanitárních příměřích v Gaze, zjistíme, že Rusko odsoudilo 145 zemí, proti 5, a 45 se zdrželo. A Jordánskou rezoluci schválilo 120 zemí, proti 14, a 45 se zdrželo. (Rozdíl v počtech hlasů je dán rozdílnou účastí na hlasování.) Proti USA a Izraeli hlasoval pod vedením Francie blok 8 zemí EU, a Velká Británie, Austrálie, a Indie se zdržely hlasování. Západní komentátoři mají ve věci jasno – USA utržily jednu z největších diplomatických porážek v historii! Česká fialová ministryně války Černochová z ODS z výsledku hlasování propadla čirému zoufalství, a vyzvala k vystoupení ČR z OSN. Hloupá, asi jednak zapomněla, že OSN stejně jednoznačně odsoudilo i Rusko za referenda na obsazeném ukrajinském území, a proto je sice Valné shromáždění OSN stále bezzubé, ale občas mívá i překvapivě ostrý jazyk. A hloupá taky asi nechápe, že není vůbec v diplomatickém a ani geopolitickém zájmu Washingtonu tuto historickou porážku připomínat a jitřit. Zatímco loňská říjnová rezoluce byla velkým diplomatickým úspěchem Washingtonu, letošní je jejím naprostým opakem. Z výsledků pátečního hlasování navíc vyplývá, že chladnokrevný kalkul HAMAS, který  jsme analyzovali už 9. října v MAP 1803, vyšel, a USA i Izrael se ocitají v diplomatické izolaci. A to je čeká teprve dobíjení a ničení bunkrů a tunelů HAMAS v Gaze, bez kterého se HAMAS zničit nedá!!

Izraelce čeká nelítostná bitva. Pásmo Gazy má rozlohu 365 km2. Je protkané tunely, opevněnými bunkry, a po rozbombardování bude plochou betonových ruin, které zvyšují účinnost obrany. Gaza tak připomíná jak opevněními, tak rozlohou, místa dvou nejkrvavějších bitev armády USA za druhé světové války. USA při dobývání ostrova Iwodžima, (21km2), ztratily 26 504 mužů, a při dobývání ostrova Okinawa, (1200km2), 84 515, přesto, že měly naprostou vzdušnou i palebnou převahu. Bojovníci HAMAS jsou dnes schopni stejného sebevražedného obětování, jako někdejší Japonci, což potvrdila i jejich řeznická výprava na Izraelce, která vyvolala válku, a při které bojovníci HAMAS dopředu věděli, že z útoku už nebude návratu, a budou při něm, až pobijí Izraelce, sami pobiti. Dobývání Gazy bude stejně složité, jako dobývání Bachmutu, nebo Mariupolu. Rusové a Rebelové ztratili v Mariupolu tisíce vojáků, což vyplývá z údajů zveřejněných někdejší zmocněnkyní pro lidská práva Luhanska. Daria Morozovová, než byla Gosudarovými lidmi na počátku roku 2023 umravněna, zveřejňovala počty zabitých i padlých občanů i vojáků Luhanska. Podle posledního údaje Morozové padlo v roce 2022 celkem 4176 vojáků Luhanska. Vzhledem k tomu, že Luhansk měl necelé 1.4 miliony občanů, a jeho jednotky do bitvy o Mariupol zasáhly pouze okrajově, a přesto v období této bitvy měl Luhansk největší ztráty, je možné počítat kombinované rusko-rebelské ztráty na dobytí Luhanska v rozmezí 8 000 až 15 000 mužů. Mariupol měl rozlohu 166km2, 400 tisíc obyvatel, a jeho průmyslová zóna byla betonová pevnost s protijadernými bunkry, kterou rozdrtily až speciální ruské proti-pevnostní těžké bomby.

Zničení bunkrů a tunelů HAMAS v Gaze nebude ovšem tak snadné, jako bylo ničení bunkrů v Mariupolu, či zničení iráckých bunkrů za druhé války. Podle odborné analýzy byly Saddámovi bunkry stejné kvality, a v podobné hloubce, jako jsou nynější bunkry a tunely HAMAS, ale jejich přesná lokalizace byla díky elektronické rozvědce, a ne důsledně utajenému způsobu hloubení, předem známa, a byly hlavně nepočetné. (Obdobně měli Rusové plány bunkrů v Mariupolu, protože byly postaveny za studené války, a byly rovněž nepočetné.) Podle analýz soustavy tunelů pod Gazou je bude velmi těžké zničit. Obyčejné bomby, nebo laserem naváděné, špatně pronikají do hloubky. Železobetonový bunkr nebo tunel v hloubce více než jeden metr je před nimi v relativním bezpečí. Ke zničení cílů skrytých hlouběji pod zemí je potřeba speciálních bomb a nebo raket. Proti tunelům a podzemním bunkrům lze použít raketově urychlené bomby, které byly původně vyvinuty k pronikání tlustým a pevným betonem letištních ranvejí a k následné explozi až v měkké půdě pod ním, čímž výbuchem zvedají zpevněný betonový povrch a činí jej nepoužitelným pro letadla. Leč v Gaze bude jejich účinnost sporná, protože tunely HAMAS jsou zřídka vykopány pod otevřenou půdou, nebo prostou betonovou plochou, kterou mohou tyto posílené bomby proniknout. HAMAS vykopal tunely pod budovami. Raketová urychlená bomba několikapatrovou budovou neproletí, a vybuchne už ve spodních patrech. Následný kolaps budovy vytvoří několikametrovou ruinu, kterou bomba rovněž neproletí. 

Existují sice speciální bomby proti bunkrům – odborně tzv. super-penetrační tandemové bomby. Těmi disponují pouze USA, (veřejně je známa pouze první netandemová super-penetrační bomba GBU-28 o váze 2 268 kg), a Rusko. Super-penetrační bomba má zpravidla dvě až tři nálože, které jsou uloženy postupně za sebou v obrněných pouzdrech. Každé pouzdro tak technicky vyřadí jednu betonovou desku, a uvolní cestu dalšímu pouzdru. Limitem jsou ovšem dvě až tři betonové podlahy a mezi nimi několik metrů prostoru, nebo půdy. Tyto bomby jsou k dispozici pouze v malém množství, a jsou extrémně drahé. Právě jejich cena byla důvodem, proč USA použily proti Saddámovi a jeho bunkrům pouze zjednodušenou GBU-28. Bomba GBU-28 dokáže proniknout až do 50 metrů hloubky obyčejné půdy, a nebo prorazit 5 metrů zpevněného betonu, a pak vybuchnout. USA použily bombu dvakrát proti Saddámovi – jednou minula cíl, a po druhé pronikla do bunkru, a všechny v něm výbuchem zabila. 100 kusů bomb GBU-28 koupil v roce 2005 Izrael, aby měl čím zničit iránské podzemní továrny na obohacování uranu, kdyby bylo třeba. Do roku 2009 dokázaly USA Izraeli dodat jej 55 kusů.

Izrael použil několik málo bomb GBU-28 při cílených útocích na tunely HAMAS v Gaze v letech 2008-9, s mizivým účinkem. Následně požádal Pentagon o přepracování bomb, protože se zjistilo, že všechny vybuchly předčasně, před tím než pronikly do hloubky, v níž byly tehdejší tunely HAMAS. Pentagon dokonce na základě  izraelské stížnosti úspěšně žaloval výrobce bomb o náhradu škody, a zahájil výrobu pokročilejší, už tandemové super-penetrační bomby GBU-72. V říjnu 2021 se Izrael pokoušel přesvědčit Washington, aby mu nové bomby GBU-72 prodal. Zda k dohodě nakonec došlo, je neznámo. V každém případě se už ukázalo, že staré bomby GBU-72 si neporadily s tunely HAMAS už v letech 2008-9, kdy je HAMAS, teprve z kvality současných ukrajinských betonových zemljanek, které nyní hravě prorážejí nové ruské rakety, začal prohlubovat do současné hloubky a technologické kvality. Podle arabských vojenských analytiků ani bomby GBU-72 bunkry a tunely HAMAS nezničí, protože bomby GBU-28 a 72 potřebují pro svůj devastující účinek centimetrové plánování místa úderu, a HAMAS to od roku 2009 věděl, a tak nové tunely i bunkry postavil v naprostém utajení, a veškerou elektronickou komunikaci v nich zastínil, a až na výjimky zakázal. Navíc množství a délka tunelů, a počet bunkrů, je impozantní a čítá desítky kilometrů, často v oddělených samostatných clusterech. Gaza se tak dá přirovnat k civilnímu palestinskému městu nad zemí, a podzemnímu městu HAMAS hluboko pod zemí. Vybombardování civilního města pouze vytvoří několikametrovou vrstvu sutin, která podzemí labyrint HAMAS dodatečně ochrání. USA v Afganistánu, stejně jako na ostrovech Okinawa nebo Iwodžima pouze vchody do bunkrů a tunelů zavalovaly výbuchy náloží, a nepokoušely se je dobýt. Zavalit všechny vchody do labyrintu HAMAS je ovšem takřka nemožné. A z nich budou stejně jako za druhé světové války Japonci na obou ostrovech nyní podnikat své výpady bojovníci HAMAS. Protože první vlna řezníků HAMAS byla ochotná obětovat svůj život za trochu izraelské krve, a vyvolání šoku brutalitou s jakou ji prolévala, jen aby Izrael zaslepen pomstou zaútočil na druhou vlnu tunelářů HAMAS, a vybojoval s nimi rozhodující bitvu podle podmínek nadiktovaných HAMAS, je zřejmé, že i druhá vlna HAMAS bude mít dokonalou morálku, a nezaváhá jako Ukrajinci v Mariupolu. 

Kapitola druhá – Ruské “opilé” rakety už včera začaly páchat paseku mezi izraelskými obrněnci! 

Před pár dny zveřejnili izraelští vojenští analytici odbornou analýzu, z níž vyplývalo, že hlavní nebezpečí pro izraelské pozemní síly v nadcházející bitvě o Gazu budou představovat ruské “opilé” rakety Kornet, a hlavně jejich verze iránská raketa Dehlavie, kterou jsou bojovníci HAMAS vyzbrojeni po tisících kusů. Izraelci analyzovali několik pár let starých útoků staršími verzemi těchto raket na tanky Merkava, a ač si nebyli příliš jistí, jak dopadne nastávající souboj raket Dehlavie/Kornet proti izraelským obrněncům, protože na rozdíl od minulosti nebudou rakety útočit jednotlivě, ale v salvách, vyjádřili naději, že nejnovější izraelské protiopatření proti těmto raketám, tzv. sprejovaná větrová nálož bude fungovat, a rakety zneškodní. Technologie sprejové větrové nálože byla poprvé použita při posledním boji japonské mamutí bitevní lodě Yamato proti loďstvu USA. Yamato vyrazila na svoji poslední plavbu v dubnu 1945 směrem na Okinawu, aby se pokusila zničit americké invazní loďstvo. Japonci věděli, že je odsouzená k záhubě, ale věřili, že jejich nová protiletadlová zbraň, vystřelovaná z obrovských děl 406mm na desítky kilometrů útočící letadla smete z oblohy, a Yamato pronikne k Okinawě. Yamato skutečně sprejované větrové nálože vypálila, a ty vytvořily rozprášením stovek kilogramů zápalných kapiček obrovské vzdušné plamenné výbuchy, jenže tehdejší radary a výpočetní technika a nenaváděné náboje rychle se pohybující skupiny amerických letadel nezasáhly, a neškodně vybuchly kilometry od nich. Letadla pak s Yamato udělala krátký proces.

Izraelská větrná sprejová nálož funguje na podobném principu. Proti dráze letu ruské opilé rakety vrhne sprejovou nálož, a ta vybuchne v ohnivé kouli před raketou a zničí ji. (Foto ze zkoušek níže.) Sprejová nálož se vystřeluje proti laserovému naváděcímu paprsku ruské opilé rakety, který raketu navádí na přesně označené místo obrněnce, který má zničit. Opilá raketa se pohybuje při letu trhaně jako chodí opilec, letí trhanými pohyby, které jsou vyvolány způsobem jejího navádění. V zadní části rakety je umístěn senzor naváděcího laserového paprsku, a ten povely raketu neustále při letu koriguje v letu, tak aby letěla v přímé ose paprsku. Kdykoli se raketa odchýlí, protože ozařovaný cíl se pohybuje, zareaguje trhaným pohybem, jako opilec.

Ruská opilá raketa Kornet na rozdíl od známých US raket FG-148 Javelin byla léta vysmívaná, protože není typu vystřel a zapomeň, který umožňuje operátorovi ihned po odpálení zmizet do úkrytu. Ale její operátor ji musí navádět celou dobu letu na cíl. Byla vysmívaná, protože je velká a těžká, a k její obsluze je třeba nejméně tří bojovníků. A byla vysmívaná, protože útočí vodorovně, a ne na strop obrněného vozidla vertikálně. Jenže sláva raket Javelin na ruském bojišti rychle pohasla. Nyní jsou takřka k ničemu. Jejich náročné automatické senzory, které ji řídí, po té, co operátor utekl do úkrytu, se dají snadno elektronicky rušit. Její lehká váha byla umožněna tím, že raketa útočí na strop obrněného vozidla, který je takřka nepancéřovaný. Jakmile se na stropy vozidel instalovaly “drátěné a lehce pancéřované kadibudky”, její malá nálož už vozidlo nezničí. Naopak ruský opilý Kornet je naváděn laserovým paprskem, který se nedá elektronicky rušit. A ruský Kornet je mohutný a nese tandemové nálože, které si umí poradit s každým moderním čelním tankovým pancířem, včetně vychvalovaného nezničitelného britského Challengeru 2, který byl nakonec ničen, ještě dřív než dorazil k  první linii, a na vzdálenost, ze které může střílet. Dostřel moderních verzí Kornet/Dehlavie je 6 km, dostřel moderního západního tanku s bídou 4 km. 

Izraelci viděli v raketách Kornet/Dehlavie hlavní nebezpečí pro svá vojska. Na rozdíl od Javelin, může Kornet/Dehlavie útočit i na bunkry, střílny, a z ukrajinské fronty je známo, že ji Rusové s oblibou používají k odstřelování ukrajinských odstřelovačů, vůči kterým má 3-4km palebnou převahu. Její jedinou nevýhodou je, že v souboji s Izraelci, budou její operátoři díky perfektním izraelským senzorům včas odhaleni, a zřejmě i zničeni. Pokud budou zničeni před dopadem Kornet/Dehlavie na cíl, raketa ztratí navádění. Zkušenosti však ukazují, že budou zničeni až malé minuty po úspěšném navedení rakety na cíl.

Toto dnešní noční video ukazuje, že Izraelský systém sprejové obrany dnes v noci v bitvě o předměstí Gazy аш-Шуджаии, které je historicky tradičním místem úvodu bitvy o Gazu, nefungoval, a operátoři HAMAS zlikvidovali na několik kilometrů nejnovější izraelské obrněné vozidlo Pantera. Palestinci hlásili dokonce několik zničených Merkav a vrtulníků a nejméně šest zabitých vojáků Izraele. Ovšem jejich hlášení bývají značně nepřesná. Brzy se však uvidí. 

(Asi v 04.00 hodin ráno bylo hlášeno, že internet je v Gaze opět k dispozici.)

Bitva o Gazu bude krutá pro obě strany. Dokončení zítra.

Je neděle 29. říjen, 05.23. ráno. Minulý týden jsem byl hostem v pořadu na Protiproudu u Petra Hájka, pořad z 19. října najdete zde, a u Josefa Skály na Bureš TV, pořad z 20. října najdete zde. Naše analýzy čte odhadem nejméně 10 tisíc lidí denně. Kdyby každý přispěl desetikorunou měsíčně, nebyly by starosti. Protože tomu tak není, o to víc děkuji od srdce těm čtenářům, kdo nás i v dnešní těžké době podporují, aby naše analýzy mohly i nadále pokračovat! 

Mail na mne kpv0249@gmail.com .

Kdo naše analýzy publikuje, prosím, ať uvede jejich zdroj a nemění jejich obsah! 

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář