MAP 1643 Česká vláda nemá na pošťáky ale diplomatů má jako Rakousko a Portugalsko dohromady! 80 000 CZK je průměrný plat u piráta Lipavského! Propustit nadbytečné diplomaty, ponechat pošťáky!

Dvě perličky na rozehřátí:

  1. Český ministr zahraničí Jan Lipavský by na rakouském ministerstvu zahraničí BMEIA vůbec nemohl pracovat, protože v Rakousku platí, že titul pouhého Bakaláře nestačí ani k připuštění k písemným zkouškám, které jsou jen první formalitou pro práci v BMEIA. Lipavský by si tak nejprve musel opatřit titul Magistra, a nebo za 15 000 EUR ročně úspěšně absolvovat dodatečný kurz na Vídeňské diplomatické Akademii, a potom by byl připuštěn k písemným zkouškám. Tím by jeho učednické martýrium na rakouského diplomatického úředníka teprve začalo. 
  2. Bývalý Babišův ministr očkování Adam Vojtěch, který byl pirátem Lipavským za 30 dní v roce 2022 vyškolen na diplomata a poslán do Finska jako velvyslanec, by si v Rakousku také ani neškrtnul. Nejprve by musel úspěšně složit nejvyšší rakouskou diplomatickou písemnou zkoušku A-Préalable, která se skládá ze dvou samostatných stupňů diplomatických znalostí, plynné angličtiny a francouzštiny a speciálního testu paměti. Po té teprve by mohl předstoupit před 1. a 2. výběrovou komisi složenou z vysokých státních úředníků a diplomatů, a teprve pak by mohl nastoupit do základního kurzu diplomatických pracovníků Rakouska v trvání jednoho roku. Po dobu tohoto školení by dostával pouze lehce nadprůměrný rakouský plat  3 289,40 EUR měsíčně. Na konci ročního kurzu, by další komise teprve rozhodla, jestli může nastoupit na nejnižší diplomatickou funkci, aby se dále potrénoval. Jak vidíte v Česku se politik stane diplomatem snadno a rychle. A Adam Vojtěch není první diplomatem, který byl bleskurychle proškolen a vyslán dělat republice diplomatickou ostudu!

Pirát Bartoš včera 2. dubna tvrdil, že nejde nijak zachránit 300 poboček České pošty před fialovou likvidací, protože piráto-vláda nemá 1 miliardu korun na jejich záchranu! Rozhodli jsme se tedy, že se podíváme, kde by mohl Bartoš potřebnou miliardu na záchranu 300 poboček pošty a tisíců pošťáků najít, a hned jsme zjistili, že jeho kumpán pirát Lipavský provozuje na evropské poměry podezřele přebujelé ministerstvo zahraničí, které zaměstnává skoro tolik úředníků a diplomatů, jako podobně velké a bohaté evropské země Rakousko a Portugalsko dohromady! Když jsme srovnali Lipavského ministerstvo s Dánskem nestíhali jsme se divit, že Dánové dokáží na poli diplomacie s polovičním rozpočtem jako Češi, víc než Češi. Protože si myslíme, že český pošťák je pro Čechy důležitější než přemnožení Lipavského darmožrouti, vše v dnešní analýze vysvětlíme podrobněji! 

České ministerstvo zahraničí zaměstnává podle vlastních údajů 1891 osob a jejich průměrné mzdové náklady jsou  80 000 CZK měsíčně. Ministr Rakušan (STAN), pod kterého pošta patří, letos nutí 25 000 pošťáků, aby pracovali za průměrnou mzdu skoro! jen 30 000!

České ministerstvo zahraničí je ovšem podivná organizace. Stačí se podívat do následující tabulky a hned bude všem jasno!

  1. Česko              Diplomaté   1891    Rozpočet MZ   10   miliard CZK    Obyvatel 10,5 milionu   HDP na hlavu 26 821 USD
  2. Dánsko           Diplomaté  1350     Rozpočet MZ   4,7  miliard CZK    Obyvatel 5,8 milionu    HDP na hlavu 68 000 USD
  3. Rakousko       Diplomaté  1125      Rozpočet MZ  13   miliard CZK     Obyvatel 8,9 milionu    HDP na hlavu 53 637 USD
  4. Portugalsko   Diplomaté  1083     Rozpočet MZ  12  miliard CZK      Obyvatel 10,1 milionu   HDP na hlavu 24 657 USD

V tabulce jsou jako Diplomaté označeni Zaměstnanci, bez “domorodých” zaměstnanců ambasád a konzulátů. Portugalsko je navíc značně atypické, protože ve svých bývalých koloniích provozuje velké množství konzulátů a zaměstnává na nich tisíce místních úředníků, kteří vydávají obrovské množství přistěhovaleckých víz, proto má vyšší rozpočet na diplomacii, než Česko. Platy portugalských konzulárních úředníků jsou ale nízké protože, teď stávkují proti portugalské vládě za vyšší platy!

Česko by vzhledem ke své velikosti a výkonnosti své ekonomiky mělo mít diplomatů jako Rakousko a Rozpočet MZV jako Dánsko! Cokoli jiného je luxus. Okamžitě by se tak snížil počet státních úředníků o 800 kusů a ušetřilo by se 5 miliard! Tedy 300 poboček pošty by bylo zachráněno a ještě by se 4 miliardy CZK ročně ušetřily. 

Pirát Bartoš včera argumentoval, že se Pošty musí rušit, protože probíhá digitalizace! Zajímavé je, že mu kumpán Lipavský neohlásil, že Dánsko už před 10 lety provedlo tzv. digitalizaci diplomacie, a ušetřilo tak miliardy na diplomatech, a zbytečné propustilo! Tuto Dánskou Digitalizaci Diplomacie si v Česku pochvaloval už v roce 2012 Ústav Mezinárodních vztahů Praha! Leč u toho evidentně zůstalo:  Od Dánska by ČR mohla převzít koncept mini-ambasády, a to hlavně v rámci Evropy. Dánsko má tři ambasády v zemích EU, kde slouží pouze jeden diplomat. Norsko naopak nabízí zajímavý model pro vzdálenější území. Například v západní Africe má Norsko jedno velké velvyslanectví a v některých dalších státech regionu pouze jednoho diplomata sídlícího v budově velvyslanectví jiného severského státu. Švédsko používá naopak model s velvyslancem sídlícím ve vlastním hlavním městě Stockholmu. Jedná se o nejúspornější variantu zastoupení, která ovšem není srovnatelná v úrovni zastoupení s tradičním velvyslanectvím.

Nutnou podmínkou pro to, aby Dánsko dokázalo udržet nízký počet diplomatů na ambasádách, často jediného diplomata, je podle rozhovorů s dánskými diplomaty: schopnost a ochota udělat práci, kterou by pro ně v ostatních případech udělal někdo jiný. To ale v Česku určitě nehrozí. Fialoví úředníci a diplomaté se práce bojí jako čert kříže, ostatně proto u nás neplatí přísná výběrová pravidla na diplomata jako v Rakousku, protože takto by političtí důchodci nezískali tučné prebendy – posuďte sami diplomat Stropnický bere 480 tisíc měsíčně! A to je opět velmi zajímavé protože se předpokládá, že nyní švédský velvyslanec bere jen 200 000 CZK! Existuje dokonce veřejné přiznání švédských velvyslanců z doby před dvaceti lety, kdy se hádali o tom, že na různých ambasádách jsou různé platy. Tenkrát se zjistilo, že plat švédského velvyslance je mezi 80 až 120 tisíc a jeho zvýšení na letošních neoficiálních 200 tisíc je tak reálné.

Jak vidíte, stačí udělat pořádek u Piráta Lipavského na ZAMINI, a hned bude na pošťáky, pošty, a ještě zbydou 4 miliardy! Piráti jsou ovšem známí tím, že po volebním výprasku shání hlavně koryta pro své neúspěšné kumpány a kamarády, takže raději likvidují důchodce a pošťáky! 

Je pondělí 3.duben 03.29. Děkuji za pomoc, dary i nápady. Naše analýzy vznikají jen díky Vaší podpoře. Snad tomu tak bude i nadále přes tuto finanční krizi a drahotu.  Mail, na mne kpv0249@gmail.com.  Poslední mluvený pořad jsme zatím natočili 27. března a najdete jej na tomto odkaze. Další bude zase příští týden někdy od 5. do 9. dubna.  Odkaz na US State Government zprávu o Česku, ze které jsem v posledním pořadu uváděl, některé údaje. Mějte se krásně.

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář